واکنش‌ها به سخنان اشرف غنی که خطاب به ایران گفت: دزدی حدی دارد

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 39 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

واکنش‌ها به سخنان اشرف‌ غنی که خطاب به ایران گفت: ای برادر دزدی حدی دارد این گزارش را بخوانید 🔽

وی چند روز پیش در مراسمی با عنوان «گفتمان تاریخ، فرهنگ و هویت ملی» در جمع دانشجویان گفته بود: «افغانستان مهد زبان دری است. ایران پهلوی زبان بود. ما زبان و ادبیات دری را انکشاف دادیم. حالا [به‌ ما] می‌گویند ایران شرقی. ای برادر، دزدی هم حد دارد، حد دارد.»

یک کاربر ایرانی نیز در توئیتر به جایگاه و خاستگاه زبان فارسی دری پرداخت و اصل آن را «فارسی درباری» توصیف کرد.کاربر دیگری نیز فارسی و دری را یک زبان توصیف کرد و به این سخنان واکنش نشان داد.در قانون اساسی افغانستان دو زبان دری [بدون اشاره به فارسی] و پشتو به عنوان زبان‌های رسمی این کشور عنوان شده است. دولتمردان افغانستان تا دهه ۴۰ خورشیدی زبان رسمی افغانستان را فارسی می‌نامیدند اما در قانون اساسی سال ۱۳۴۳ زبان «دری» جایگزین «فارسی» شد با این حال تابستان سال گذشته در همایشی با عنوان «افغانستان؛ گهواره زبان فارسی دری» که رئیس جمهوری افغانستان نیز در آن سخنرانی کرد برای نخستین بار از سوی مسئولان دولتی «فارسی» در کنار «دری» قرار گرفت. در آن زمان برخی ناظران آن را تغییر سیاست در بدنه اصلی حکومت عنوان کردند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

فکر کنم آقای اشرف غنی یادت رفته کمتر از دویست سال پیش جزوی از ایران بزرگ بودید!!. خدا لعنت کنه روباه پیر را که آنجا را از مام وطن جدا کرد.

n_watandost مشکل از افغانی و بحرینی و باکویی نیست مشکل از جمهوری اسلامیه که ایران را ذلیل کرده هر کس و ناکسی بهش میتازه

n_watandost این دلقک یک انسانی روانی است. هیچ وقت تعادل روانش حفظ کرده نمی تواند. مردم افغانستان به جان هم انداخت و عملا افغانستان را در لبی جنگ داخلی قرار داد، حالی دوست دارد یک جنگ دیگر را با همسایه همزبان شروع کند.

ایران دزد هست

افغانی ها ملت عقب مانده و تکثیر شونده خانوادگی و شهری خودشان و از نژاد شرق آسیا هستند که تحت تاثیر زبان های اقوام ایران باستان قرار گرفته اند و خودشان به گذشتگان ایران وصل میکنند که توهم خودفهمی خودشان هستند و زبان های اقوام ایرانی چندین زبان مختلف است.

آقای غنی بخشهای بزرگی از افغانستان امروزی جزیی از ایران بوده است تاریخ

ای برادر اصلا همش مال تو ، فقط گیتارو با خودت نبر

شما فعلا آمریکا رو از کشورت بیرون کن و مردم آواره افغانستان رو به کشور برگردون نمیخواد بیانیه صادر کنی !

اشرف غنی هروقت تونست ملتشو از ایران ببره به شهرهای خودشون و یه زندگی با کمترین امکانات و امنیت براشون فراهم کنه اونوقت بیاد زر زر کنه

كسى كه به ما نريده بود ، كلاغ كون دريده بود...!!

Are you kidding. The only thing left - is air people breath, that is gone and denied too

این گنده مغز هست جدی نگیرید این بار اول این مغز متعفن نیست اگه همه چهار پای او جمع کنیم یک کتاب میشه

البته ایرانیها اشرف غنی را با ملت افغانستان اشتباه نمیگیرند. مردم افغانستان هم نظر مسئولین ایران رو نباید نظر مردم ایران بدونن؟ ماهی گیری یورونیوز از آب گل آلود مشهود است.

اشرف غنى از قبيله كوچى و زبان اش پشتو است او مثل همه رهبران پشتون دشمن فارسى زبانان تاجيك و دشمن تاريخ و فرهنگ كهن تاجيك هاست. چرا ؟ بخاطريكه پشتون ها از خود نه فرهنگ دارند نه تاريخ . پشتون ها هميشه توسط قدرت هاى بزرگ خارجى به قدرت رسيده اند، نوكرى و دلالى را افتخار ميدانند

همون طالبان توکص ننت اشرف غنی عمله فرغون درد حرومزاده کونی آجرنیمه بنداز

جاي بحث و بررسي 'تاريخ كهن ايران فرهنگي' در دانشگاهها و مراكز فرهنگي است. جناب آقاي اشرف_غني لازم به گفتن نيست كه هموطنان افغانستاني شما مشكلات و امنيتي اقتصادي سياسي اجتماعي فرهنگي و...زيادي دارند بهتر است وقت را تلف نكرده و به آنها بپردازيد ملت_افغانستان

اشرف غنی عزیز دزدی ها مربوطه به امضا های طلایی و آقازاده‌ها و نور چشمی ها مردم که دخالت ندارد شما هم جلوی تجارت مواد مخدر را بگیر

البته زبان فترسی خیلی غنی است! و اشرف غنی در دانش زبان غنی نیست

این بهترین طعنه سران دزد و حقه باز و جنایتکار حکومت ایرانه!، چیزی که عوض داره گله نداره!!، این بهترین طعنه به طعنه تمسخرآمیز احمقانه روحانی به انتخابات افغانستان بود!،افغانها بیشتر از اینها میتونند طعنه بزنند! مثل کشتار جنایتکارانه آبان ماه و سرنگونی خبیثانه هواپیما و خیلی چیزها.

فعلا که ما در حال ترویج زبان عربی هستیم، وقت هم نداریم در خصوص این زبان فارسی که برای اسلام غریبه است و زبان عجم و مجوس خوانده میشود، بحث و جدل کنیم. اصلا فردوسی و شاهنامه را هم میدهیم به شما، چه نیازی داریم!

پشتون خودش پهلوی زبانه

اشرف جان اسمت عربیه توی فارسی دری همچین اسمی وجود نداره

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

در نتیجه حمله رژیم اسد در ادلب 4 سرباز ترکیه به شهادت رسیدند
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

وزیر خارجه آمریکا در سفر به قزاقستان: برای پایان دادن به سرکوب مسلمانان اقلیت «ایغور» در چین به ما بپیوندید🔺وزیر خارجه آمریکا در سفر به قزاقستان: برای پایان دادن به سرکوب مسلمانان اقلیت «ایغور» در چین به ما بپیوندید ⚡️مایک پمپئو وزیرخارجه آمریکا در سفر به قزاقستان با «مختار تیلوبردی» وزیر خارجه همتای قزاقستانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. امریکا = فرشته ی زمینی❤️❤️❤️❤️❤️❤️ KAG2020 در افغانستان یمن فلسطین سوریه مسلمانان بدست مستقیم آمریکا و یا وابستگان آنان قتل عام می شوند اونوقت وزیر خارجه دولت تروریست آمریکا بفکر مسلمانان ایغور چین افتاده است، تاریخ قضاوت خواهد کرد که تمامی این اقدامات فقط برای منافع آمریکا و تضعیف دولت چین می باشد. به زودی گورتون رو از منطقه ما گم خواهید کرد، یا به صورت عمودی و روی پا، یا به صورت افقی و روی دست.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

دستهای دیپلمات ارشد اروپا در سفر به تهران خالی است!ماموریت بورل در تهران سه روز بعد از خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد، کشوری که دومین قدرت اقتصادی اروپا و یکی از سه کشور غربی عضو گروه ناظر بر اجرای برجام است. ادامه در یادداشتی از رضا تقی‌زاده تحلیلگر مسائل سیاسی ظریف میخواد یه ساک حسابی بزنه براش تا راه بیاد باهاشون. فکرشو بکن، با اون لبای گوگولیه خندونش چه حالی کنه اون. اخیش موگرینی دیگه نیست برجام بدون موگرینی برجام نیست زهر جامه کتبا به اتحادیه اروپا اعلام کنید یا برجام با موگرینی یا هیچ
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

افزایش مبتلایان به کروناویروس در اماراتوزارت بهداشت امارات پنجمین مورد ابتلا به کروناویروس در این کشور را تایید کرد چهار بیمار مبتلا از اعضای یک خانواده چینی بودند که در بیمارستان دوبی تحت درمان هستند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

افزایش جهش‌وار قربانیان و مبتلایان به ویروس کرونا در چین | DW | 02.02.2020با شدت گرفتن افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و بالا رفتن شمار قربانیان، یک شهر چند میلیونی دیگر چین قرنطینه شد. شمار مبتلایان در فاصله یک روز با سه هزار مورد افزایش به بیش از ۱۴ هزار نفر رسیده است. خدا کنه به کشورای اسلامی هم سرایت کنه. عجیب است در جهان داکتر ان پرو فیسوران بل خصوص مملکت چین نتوانستن واکسین ویروس کرونا را در دوهفته ویا سه هفته تهیه نمایند
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

جهانگیری: در این دولت بیش از تمام دولت‌های بعد از انقلاب به روستاها گازرسانی شده استجهانگیری: در این دولت بیش از تمام دولت‌های بعد از انقلاب به روستاها گازرسانی شده است دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را برای رونق بخشیدن به مناطق روستایی و عشایری به کار بسته است اگه بگم ما وسط تهران منطقه ملارد یه راسته تو خیابان اصلی هستیم که گاز نداریم باورتون میشه،الکی شعار ندید الزارت ولی خاک تو سرت اقای جهانگیری،لوله گاز از کنار روستامون رد شده ولی الان تو روستامون کپسول گاز نداریم،چه برسه به لوله کشی.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »