واکنش‌ها به ترور وحید مژده، تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان

21/11/2019 05:37:00 ب.ظ

واکنش‌ها به ترور وحید مژده، تحلیلگر مسایل سیاسی #افغانستان

افغانستان, وحیده پژده

واکنش‌ها به ترور وحید مژده، تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان

برخی مقامات و شخصیت‌های سیاسی افغانستان ترور وحید مژده، از کارشناسان مسائل سیاسی این کشور را به شدت محکوم کردند. - خبرگزاری آناتولی

21.11.2019استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولیریاست جمهوری افغانستان امروز پنجشنبه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد:"دشمنان افغانستان شامگاه دیروز با انجام یک حمله تروریستی، وحید مژده از تحلیلگران سیاسی و کارمند پیشین وزارت امور خارجه را به شهادت رساندند‍".

در این اطلاعیه آمده است: ‍‍"محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهور ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، به مسئولان مربوطه امنیتی و قضایی دستور پیگیری، دستگیری و مجازات عاملان این رویداد را صادر کرده است".عبدالله عبدالله، رئيس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در حساب فسبوک خود نوشته است که آقای مژده از چهره‌های شناخته شده‌ رسانه‌های کشور توسط"تروریست‌های وحشی" به قتل رسیده است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

وحید مژده تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان در کابل کشته شدوزارت امور داخله افغانستان تایید کرد، وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی شامگاه چهارشنبه 20 نوامبر در شهر انا لله وانا اليه راجعون

وحید مژده، تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان کشته شدوحید مژده، از کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان امروز در کابل هدف حمله مسلحانه قرار گرفت و کشته شد. - خبرگزاری آناتولی

بدری: برخی سیاسیون داخلی به دنبال سواستفاده از آشوب‌های اخیر هستند- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimنماینده مردم اردبیل در مجلس یکی از تبعات اطلاع‌رسانی نکردن دولت برای تصمیم اخیرش در اصلاح قیمت بنزین را سوء‌استفاده سودجویان از فضای اعتراضات قانونی دانست.

بازگشت برادران راجاپاکسه به صحنه سیاسی سریلانکاماهیندا راجاپاکسه، برادر رئیس جمهور جدید سریلانکا به عنوان نخست‌وزیر موقت این کشور سوگند یاد کرد. گوتابایا راجاپاکسه، وزیر سابق دفاع روز یکشنبه ۱۷ نوامبر با ۵۲.۲۵ درصد آراء برنده انتخابات ریاست جمهوری سریلانکا اعلام شد. انتخاب این دو برادر به عنوان رئیس جمهور و نخست‌وزیر، بازگشت قابل توجه آن‌ها به قدرت است که ده سال پیش بر پایان خشونت آمیز جنگ داخلی در این کشور نظارت داشتند.

صحت نداشتن نقل قول منتسب به رهبری خطاب به یک طلبه‌ درباره اصلاح قیمت بنزیننقل قول منتسب به رهبری خطاب به یکی از طلبه‌ها درباره افزایش قیمت بنزین صحت ندارد.

برایان هوک: اعتراض ایرانیان به افزایش قیمت بنزین به «جنبش ضدرژیم» تبدیل شده استبرایان هوک: اعتراض ایرانیان به افزایش قیمت_بنزین به «جنبش ضدرژیم» تبدیل شده است برایان هوک اعتراضات در ایران را «بزرگ» توصیف کرد و گفت مردم ایران از «رژیم دزدسالار» خسته شده اند و دولت ایران سبب سرخوردگی مردم خود شده است.

برخی مقامات و شخصیت‌های سیاسی افغانستان ترور وحید مژده، از کارشناسان مسائل سیاسی این کشور را به شدت محکوم کردند.کابل توسط افراد مسلح کشته شد.وحید مژده، از کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان امروز در کابل هدف حمله مسلحانه قرار گرفت و کشته شد.اختصاصی/روایت یک عکاس خبری از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش کنیم و ترافیک بسازیم! نماینده مردم اردبیل در مجلس با تأکید بر اینکه همواره دشمنان داخلی و خارجی و عوامل آنها به دنبال سوء‌استفاده از فضای اعتراضی در برخی جریانات داخلی هستند، تصریح کرد: معتقدم می‌بایست با کنترل شرایط و رصد دقیق اوضاع و همین طور با برنامه‌ریزی صحیح پیش از هر تصمیمی، فضا را برای آشوبگران و ضد انقلاب ناامن کنیم تا مجالی برای عرض‌اندام نداشته باشند.

21.11. سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان علاوه کرد، قضیه تحت کشف و بررسی پولیس قرار دارد.2019 استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی ریاست جمهوری افغانستان امروز پنجشنبه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد:"دشمنان افغانستان شامگاه دیروز با انجام یک حمله تروریستی، وحید مژده از تحلیلگران سیاسی و کارمند پیشین وزارت امور خارجه را به شهادت رساندند‍".2019 کابل/ سید خدابردی سادات/ خبرگزاری آناتولی نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور (داخله) افغانستان اعلام کرد که وحید مژده، کارشناس مسائل سیاسی این کشور در نزدیکی خانه‌اش در کابل هدف حمله دو فرد مسلح ناشناس قرار گرفته و کشته شده است. در این اطلاعیه آمده است: ‍‍"محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهور ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، به مسئولان مربوطه امنیتی و قضایی دستور پیگیری، دستگیری و مجازات عاملان این رویداد را صادر کرده است". بر اساس گزارش ها، وحید مژده نویسنده و تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان و منبع نزدیک به گروه طالبان بود. عبدالله عبدالله، رئيس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در حساب فسبوک خود نوشته است که آقای مژده از چهره‌های شناخته شده‌ رسانه‌های کشور توسط"تروریست‌های وحشی" به قتل رسیده است.

حامد کرزی، رئيس جمهور سابق افغانستان نیز طی اعلامیه‌ای تاکید کرد که ‍"ترور هدفمند وحید مژده مرحلۀ دیگری از سیاست های مغایر ارزش های انسانی و مخالف حقوق و آزادی های شهروندی در کشور ما را به نمایش می گذارد"... کرزی حراست و حمایت از حق زندگی، آزادی بیان، آراء و افکار را از بنیادی ترین دستاورد های جمهوری اسلامی افغانستان عنوان کرده و افزود:"حملات تروریستی اخیر بر جان شخصیت ها و تحلیلگران سیاسی نشان می دهد که این اقدامات بازتاب کیفیت جدیدی از جنایت جنگی و جنایت در قبال حقوق بشر و حقوق شهروندی مردم افغانستان است." در همین راستا، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان دست داشتن این گروه در ترور وحید مژده، از تحلیلگران سیاسی این کشور را رد کرده و دولت افغانستان را مسئول آن معرفی کرد. وی در پیامی اعلام کرد که وحید مژده، مبارز سیاسی، تحلیلگر و نویسنده توانای کشور و ‍"مخالف سرسخت اشغال آمریکایی" توسط"حلقه های اطلاعاتی دشمن" به شهادت رسیده است. گفتنی است نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان روز گذشته اعلام کرد: حوالی ساعت 5 عصر وحید مژده، کارشناس مسائل سیاسی کشور هنگام عزیمت به مسجد از سوی دو موتور سوار مسلح مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

وحید مژده در دوره جهاد عضو حزب اسلامی بود و در زمان حکومت طالبان به عنوان مقام ارشد وزارت امورخارجه افغانستان کار کرده است. وی اخیرا در نشست‌های بین‌الافغانی مسکو و نشست‌های دوحه، پایتخت قطر نیز به عنوان یکی از چهره‌های سیاسی افغانستان شرکت داشت. .