افغانستان, طالبان

واکنش طالبان و دولت افغانستان به دستور ترامپ در لغو گفتگوهای صلح

واکنش طالبان و دولت افغانستان به دستور ترامپ در لغو گفتگوهای صلح

08/09/2019 11:50:00 ق.ظ

واکنش طالبان و دولت افغانستان به دستور ترامپ در لغو گفتگوهای صلح

دولت افغانستان ضمن قدردانی از «تلاش‌های صادقانۀ متحدان» برای رسیدن به صلح در افغانستان اعلام کرد: «صلح واقعی زمانی ممکن می‌شود که طالبان کشتن افغان‌ها را متوقف و با آتش‌بس موافقت کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.»

دفتر ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در لغو مذاکرات صلح طالبان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که صلح واقعی تنها زمانی ممکن است که طالبان خشونت را متوقف کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس گسترش حریق‌های موسمی در جنوب اروپا؛ شمار قربانیان آتش‌سوزی در ترکیه به ۸ تن رسید

در این بیانیه ضمن قدردانی از «تلاش‌های صادقانۀ متحدان» برای رسیدن به صلح در افغانستان، آمده است: «صلح واقعی زمانی ممکن می‌شود که طالبان کشتن افغان‌ها را متوقف و با آتش‌بس موافقت کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.»دولت افغانستان همچنین با قدردانی از حمایت‌های متحدان این کشور اعلام کرده که آماده است برای رسیدن به صلح پایدار، با آمریکا و دیگر متحدان همکاری کند.

دونالد ترامپعصر شنبه در پیامی توییتری اعلام کرد که به دلیل حمله هفتۀ گذشته شبه‌نظامیان طالبان در کابل که ۱۲ کشته برجای گذاشت، مذاکرات صلح با این گروه را لغو خواهد کرد.او افزود قرار است شنبه شب رئیس جمهوری افغانستان و شماری از رهبران ارشد طالبان به ایالات متحده بیایند تا با او نشستی محرمانه داشته باشند اما دست داشتن طالبان در حملۀ کابل، باعث شده که او به سرعت این نشست را نیز لغو کند. headtopics.com

در پی انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در روز پنج‌شنبه ۵ سپتامبر در نزدیکی «منطقه سبز کابل» یعنی محل استقرار بسیاری از سفارتخانه‌ها، علاوه بر کشته شدن ۱۲ نفر از جمله دو نظامی عضو ناتو (رومانیایی و آمریکایی) بیش از ۴۰ تن نیز زخمی شدند.دولت افغانستان پیش از این «نگرانی» خود را دربارۀ توافقنامه صلح با طالبان ابراز کرده بود. پیش‌نویس این توافق نامه، حاصل ۹ دور مذاکره میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده بود و بدون مشارکت دولت افغانستان تهیه شده بود. این ترس وجود داشت که به محض امضای چنین توافقی، طالبان آزادی‌های عمومی را در افغانستان محدود کند و حاضر به تقسیم قدرت نشود.

واکنش طالبان به لغو گفتگوهای صلحبی بی‌سی جهانی به نقل از منبعی در دفتر طالبان در دوحه اعلام کرد که این گروه قصد دارد با برگزاری «یک نشست فوری داخلی» به بحث درباره تصمیم جدید دونالد ترامپ بپردازد.قرار بود دیدار رو در روی دونالد ترامپ با رهبران ارشد طالبان در کمپ دیوید، در آستانۀ هجدهمین سالگرد حملۀ تروریستی یازده سپتامبر برگزار شود.

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی به افغانستان حمله و دولت طالبان را سرنگون کرد. این حمله پس از آن انجام شد که طالبان با ایجاد پناهگاهی امن برای شبکه القاعده، زمینه را برای عملی شدن حملۀ تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج‌های دوقلوی نیویورک فراهم کرد. ادامه مطلب: euronews فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

کمیته مجلس نمایندگان آمریکا خواستار مدارکی درباره ادعای پیشنهاد «عفو ریاست‌جمهوری» به مقام‌های دولت شدبخش انگلیسی صدای آمریکا - کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده با فرستادن احضاریه ای برای وزارت امنیت داخلی آمریکا، خواستار دسترسی یافتن به اسنادی شده است که می‌تواند صحت یا سقم برخی ادعاهای مطرح ش

کناره‌گیری وزیر کار بریتانیا، ضربه‌ای دیگر به دولت بوریس جانسون | DW | 08.09.2019امبر رود، وزیر کار بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در اعتراض به سیاست‌های او اعلام استعفا کرد. رود از سیاست‌ جانسون در ارتباط با برگزیت انتقاد کرده و اخراج‌های اخیر در حزب محافظه‌کار را حمله به دموکراسی خوانده است.

اعلام همبستگی لبنانی‌ها با ترکیه و دولت عثمانیفعالان لبنانی با هشتگ خلافت ما نور و دوره شما تاریکی است، اظهارات اخیر رئیس جمهور این کشور در مورد دولت عثمانی را مردود شمرده و همبستگی خود با ترکیه و خلافت عثمانی را اعلام کردند. - خبرگزاری آناتولی

آیا چهارمین وزیر، همراه آخر دولت است؟

دادگاه عالی انگلستان: تصمیم دولت در تعلیق پارلمان بریتانیا قانونی استدادگاه عالی انگلیس و ولز، صبح جمعه اعتراض حقوقی علیه تصمیم دولت بریتانیا برای تعلیق یک ماهه فعالیت پارلمان را رد کرد.

ترامپ گفت‌وگوهای صلح با طالبان را لغو کردترامپ گفت‌وگوهای صلح با طالبان را لغو کرد رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، دیدار با رهبران طالبان و رئیس جمهوری افغانستان در کمپ دیوید را لغو و گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان را متوقف کرده است.