واکنش طالبان و دولت افغانستان به دستور ترامپ در لغو گفتگوهای صلح

08/09/2019 11:50:00 ق.ظ

واکنش طالبان و دولت افغانستان به دستور ترامپ در لغو گفتگوهای صلح

افغانستان, طالبان

واکنش طالبان و دولت افغانستان به دستور ترامپ در لغو گفتگوهای صلح

دولت افغانستان ضمن قدردانی از «تلاش‌های صادقانۀ متحدان» برای رسیدن به صلح در افغانستان اعلام کرد: «صلح واقعی زمانی ممکن می‌شود که طالبان کشتن افغان‌ها را متوقف و با آتش‌بس موافقت کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.»

دفتر ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در لغو مذاکرات صلح طالبان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که صلح واقعی تنها زمانی ممکن است که طالبان خشونت را متوقف کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.

در این بیانیه ضمن قدردانی از «تلاش‌های صادقانۀ متحدان» برای رسیدن به صلح در افغانستان، آمده است: «صلح واقعی زمانی ممکن می‌شود که طالبان کشتن افغان‌ها را متوقف و با آتش‌بس موافقت کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.»دولت افغانستان همچنین با قدردانی از حمایت‌های متحدان این کشور اعلام کرده که آماده است برای رسیدن به صلح پایدار، با آمریکا و دیگر متحدان همکاری کند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

کمیته مجلس نمایندگان آمریکا خواستار مدارکی درباره ادعای پیشنهاد «عفو ریاست‌جمهوری» به مقام‌های دولت شدبخش انگلیسی صدای آمریکا - کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده با فرستادن احضاریه ای برای وزارت امنیت داخلی آمریکا، خواستار دسترسی یافتن به اسنادی شده است که می‌تواند صحت یا سقم برخی ادعاهای مطرح ش

کناره‌گیری وزیر کار بریتانیا، ضربه‌ای دیگر به دولت بوریس جانسون | DW | 08.09.2019امبر رود، وزیر کار بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در اعتراض به سیاست‌های او اعلام استعفا کرد. رود از سیاست‌ جانسون در ارتباط با برگزیت انتقاد کرده و اخراج‌های اخیر در حزب محافظه‌کار را حمله به دموکراسی خوانده است.

اعلام همبستگی لبنانی‌ها با ترکیه و دولت عثمانیفعالان لبنانی با هشتگ خلافت ما نور و دوره شما تاریکی است، اظهارات اخیر رئیس جمهور این کشور در مورد دولت عثمانی را مردود شمرده و همبستگی خود با ترکیه و خلافت عثمانی را اعلام کردند. - خبرگزاری آناتولی

آیا چهارمین وزیر، همراه آخر دولت است؟

دادگاه عالی انگلستان: تصمیم دولت در تعلیق پارلمان بریتانیا قانونی استدادگاه عالی انگلیس و ولز، صبح جمعه اعتراض حقوقی علیه تصمیم دولت بریتانیا برای تعلیق یک ماهه فعالیت پارلمان را رد کرد.

ترامپ گفت‌وگوهای صلح با طالبان را لغو کردترامپ گفت‌وگوهای صلح با طالبان را لغو کرد رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد، دیدار با رهبران طالبان و رئیس جمهوری افغانستان در کمپ دیوید را لغو و گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان را متوقف کرده است.

Aa دفتر ریاست جمهوری افغانستان روز یکشنبه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در لغو مذاکرات صلح طالبان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که صلح واقعی تنها زمانی ممکن است که طالبان خشونت را متوقف کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.نظرات بیشتر شهریور ۱۴, ۱۳۹۸ صدور حکم اعدام برای یک شهروند کُرد؛ سه شهروند دیگر مجموعا به بیش از ۴ سال زندان محکوم شدند حمید بلخکانلو (راست)، جعفر پکند (وسط) به زندان و ارسلان خودکام به اعدام محکوم شده اند.کناره‌گیری امبر رود، وزیر کار دولت جانسون بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هفته‌ای سخت را پشت سر گذاشته است.فعالان لبنانی با هشتگ #خلافت ما نور و دوره شما تاریکی است، اظهارات اخیر رئیس جمهور این کشور در مورد دولت عثمانی را مردود شمرده و همبستگی خود با ترکیه و خلافت عثمانی را اعلام کردند.

در این بیانیه ضمن قدردانی از «تلاش‌های صادقانۀ متحدان» برای رسیدن به صلح در افغانستان، آمده است: «صلح واقعی زمانی ممکن می‌شود که طالبان کشتن افغان‌ها را متوقف و با آتش‌بس موافقت کند و بطور مستقیم با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.» دولت افغانستان همچنین با قدردانی از حمایت‌های متحدان این کشور اعلام کرده که آماده است برای رسیدن به صلح پایدار، با آمریکا و دیگر متحدان همکاری کند. از سوی دیگر حکم اعدام «ارسلان خودکام» شهروند اهل مهاباد از سوی دیوان عالی کشور تایید شد. دونالد ترامپ عصر شنبه در پیامی توییتری اعلام کرد که به دلیل حمله هفتۀ گذشته شبه‌نظامیان طالبان در کابل که ۱۲ کشته برجای گذاشت، مذاکرات صلح با این گروه را لغو خواهد کرد. امبر رود، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که در اعتراض به سیاست‌های بوریس جانسون از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. او افزود قرار است شنبه شب رئیس جمهوری افغانستان و شماری از رهبران ارشد طالبان به ایالات متحده بیایند تا با او نشستی محرمانه داشته باشند اما دست داشتن طالبان در حملۀ کابل، باعث شده که او به سرعت این نشست را نیز لغو کند. خانم راه‌پیکر در تاریخ ۲۴ اردیبهشت با بازگشت از اقلیم کردستان توسط ماموران ادارە اطلاعات مریوان بازداشت و پس از مدتی به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. در پی انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در روز پنج‌شنبه ۵ سپتامبر در نزدیکی «منطقه سبز کابل» یعنی محل استقرار بسیاری از سفارتخانه‌ها، علاوه بر کشته شدن ۱۲ نفر از جمله دو نظامی عضو ناتو (رومانیایی و آمریکایی) بیش از ۴۰ تن نیز زخمی شدند. عمر حرب یکی از فعالان در این رابطه نوشت: اسناد تاریخی نشان می دهد که خلافت عثمانی بیش از 600 سال با عدالت و رحمت رفتار می کرده است، اما پس از سقوط آن کشتار، تروریسم، فرقه گرایی، خرابکاری آغاز شده و تا امروز در لبنان ادامه دارد.

دولت افغانستان پیش از این «نگرانی» خود را دربارۀ توافقنامه صلح با طالبان ابراز کرده بود. یک شهروند اهل ماکو به نام «حمید بلخکانلو» نیز از سوی دادگاه انقلاب ارومیە بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» به تحمل یک سال زندان محکوم شده است. وزیر کار مستعفی دولت جانسون در اطلاعیه خود نوشته است که نمی‌تواند نسبت به اخراج این نمایندگان میانه‌رو و وفادار حزب محافظه‌کار سکوت کرده و بی‌تفاوت بماند. پیش‌نویس این توافق نامه، حاصل ۹ دور مذاکره میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده بود و بدون مشارکت دولت افغانستان تهیه شده بود. این ترس وجود داشت که به محض امضای چنین توافقی، طالبان آزادی‌های عمومی را در افغانستان محدود کند و حاضر به تقسیم قدرت نشود. از سوی دیگر «جعفر پکند» شهروند اهل بوکان که پیش از این در تاریخ ۱۹ تیر توسط ماموران ادارە اطلاعات بوکان بازداشت شدە بود، روز یکشنبە ١٠ شهریور، از سوی شعبە ١٠١ دادگاه عمومی این شهر بە اتهام «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» بە ۶ ماه زندان محکوم شده است. واکنش طالبان به لغو گفتگوهای صلح بی بی‌سی جهانی به نقل از منبعی در دفتر طالبان در دوحه اعلام کرد که این گروه قصد دارد با برگزاری «یک نشست فوری داخلی» به بحث درباره تصمیم جدید دونالد ترامپ بپردازد. اکنون او نیز در برابر خواست اکثریت نمایندگان دو مجلس عوام و اعیان تسلیم شده است. قرار بود دیدار رو در روی دونالد ترامپ با رهبران ارشد طالبان در کمپ دیوید، در آستانۀ هجدهمین سالگرد حملۀ تروریستی یازده سپتامبر برگزار شود. هەنگاو در گزارش دیگری اعلام کرده است که، دیوان عالی کشور حکم اعدام یک شهروند اهل مهاباد به نام «ارسلان خودکام» را به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با حزب دموکرات کردستان ایران» تایید و کمیسیون عفو بخشندگی با درخواست اعادە دادرسی و عفو این زندانی سیاسی مخالفت کردە است. با شکست عثمانی‌ها در پایان جنگ جهانی اول و نفوذ فرانسه در لبنان دوره جدیدی در تاریخ کشور آغاز شد».

ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۱ میلادی به افغانستان حمله و دولت طالبان را سرنگون کرد. این حمله پس از آن انجام شد که طالبان با ایجاد پناهگاهی امن برای شبکه القاعده، زمینه را برای عملی شدن حملۀ تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج‌های دوقلوی نیویورک فراهم کرد. ارسلان خودکام، فروردین ماه سال ١٣٩٧ توسط نیروهای امنیتی مهاباد بازداشت و اواخر مرداد ماه سال گذشتە از سوی شعبە ٣٢ دادسرای نظامی ارومیه بە اعدام محکوم شدە بود. استراتژی جانسون در مورد برگزیت امبر رود، گفته است که به نظر نمی‌رسد که بوریس جانسون برای کسب توافق با اتحادیه اروپا تلاش می‌کند. بیشتر بخوانید: .