واکنش‌ها به خودسوزی زنی که 'به ورزشگاه رفت' و حکم زندان گرفت | DW | 05.09.2019

14/06/1398 03:44 ب.ظ

زنی که به گفته خواهرش، به دلیل 'ورود به ورزشگاه آزادی' حکم زندان گرفت از 'سوختگی ۹۰درصد' ناشی از خودسوزی رنج می‌برد. رئيس سابق فدراسیون فوتبال ایران از این حکم انتقاد کرده و طوماری اینترنتی در حمایت از او بنا شده است.

زنی که به گفته خواهرش، به دلیل 'ورود به ورزشگاه آزادی' حکم زندان گرفت از 'سوختگی ۹۰درصد' ناشی از خودسوزی رنج می‌برد. رئيس سابق فدراسیون فوتبال ایران از این حکم انتقاد کرده و طوماری اینترنتی در حمایت از او بنا شده است. زنی که به گفته خواهرش، به دلیل"ورود به ورزشگاه آزادی" حکم زندان گرفت از"سوختگی ۹۰درصد" ناشی از خودسوزی رنج می‌برد. رئيس سابق فدراسیون فوتبال ایران از این حکم انتقاد کرده و طوماری اینترنتی در حمایت از او بنا شده است.

به نوشته روزنامه ایران، داریوش مصطفوی، رئيس سابق فدراسیون فوتبال ایران به خبر منتشره در مورد زنی ۲۹ ساله از هواداران تیم استقلال که ظاهرا"به خاطر رفتن به ورزشگاه آزادی" به شش ماه زندان محکوم شد و خود را به آتش کشید واکنش نشان داد.

"عصر ایران" نیز نوشت، عصر دوشنبه ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) گزارش خودسوزی زنی در مقابل یکی از دادسراهای تهران به اورژانس اعلام می‌شود. وقتی تیم‌های فوریت‌های پزشکی به محل اعزام می‌شوند"متوجه می‌شوند که این زن پس از خروج از دادسرا در حالی که فریاد می‌کشید و از موضوعی گلایه داشت با ریختن بنزین خودش را آتش زده است."

خواهر این دختر در گفت‌وگو با"رکنا" گفت، خواهرش که به دلیل"ورود به ورزشگاه آزادی در بازی استقلال و العین بازداشت شده و به زندان ورامین انتقال داده شده بود" بعد از آزادی با قید وثیقه به دادسرای تهران مراجعه می‌کند و در آن‌جا متوجه می‌شود که حکم شش‌ ماه زندان گرفته است. سپس او"در اعتراض به این حکم" در آن‌جا خود را آتش می‌زند. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

زنی که در تهران خودسوزی کرد «هنگام ورود به ورزشگاه» بازداشت شده بودخواهر زنی که به تازگی مقابل یکی از دادسراهای تهران خودسوزی کرد، گفت خواهرش اسفندماه سال گذشته هنگام ورود به ورزشگاه_آزادی بازداشت شده بود.

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سهم ایران از تجارت گردشگری در دنیا تنها نیم درصد است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سهم ایران از تجارت گردشگری در دنیا تنها نیم درصد است

واقعیت‌هایی از داخل ایران| سهم ایران از تجارت گردشگری در دنیا تنها نیم درصد است

پس از ناکامی عملیات نجات خرس‌ها،‌ پلیس توله خرس را از سطل آشغال نجات دادپس از ناکامی عملیات نجات خرس‌ها،‌ پلیس توله خرس را از سطل آشغال نجات داد

ایران از لحاظ گرمایش جهانی وضعیتی وخیم‌تر از تصور ما دارداین روزها تب خبرهای آتش‌سوزی و گرمایش_جهانی داغ است. مدام هشدار داده می‌شود که برای توقف این روند فرصت بسیار کوتاهی داریم، شاید فقط یک دهه. معنی آن برای کشوری مثل ایران چیست و آیا راهی برای نجات از این وضعیت وجود دارد؟ توافق_پاریس بیشتر بخوانید:

واکنش‌ها به خودسوزی زنی که"به ورزشگاه رفت" و حکم زندان گرفت

زنی که به گفته خواهرش، به دلیل"ورود به ورزشگاه آزادی" حکم زندان گرفت از"سوختگی ۹۰درصد" ناشی از خودسوزی رنج می‌برد. رئيس سابق فدراسیون فوتبال ایران از این حکم انتقاد کرده و طوماری اینترنتی در حمایت از او بنا شده است.به نوشته روزنامه ایران، داریوش مصطفوی، رئيس سابق فدراسیون فوتبال ایران به خبر منتشره در مورد زنی ۲۹ ساله از هواداران تیم استقلال که ظاهرا"به خاطر رفتن به ورزشگاه آزادی" به شش ماه زندان محکوم شد و خود را به آتش کشید واکنش نشان داد.

"عصر ایران" نیز نوشت، عصر دوشنبه ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) گزارش خودسوزی زنی در مقابل یکی از دادسراهای تهران به اورژانس اعلام می‌شود. وقتی تیم‌های فوریت‌های پزشکی به محل اعزام می‌شوند"متوجه می‌شوند که این زن پس از خروج از دادسرا در حالی که فریاد می‌کشید و از موضوعی گلایه داشت با ریختن بنزین خودش را آتش زده است."

خواهر این دختر در گفت‌وگو با"رکنا" گفت، خواهرش که به دلیل"ورود به ورزشگاه آزادی در بازی استقلال و العین بازداشت شده و به زندان ورامین انتقال داده شده بود" بعد از آزادی با قید وثیقه به دادسرای تهران مراجعه می‌کند و در آن‌جا متوجه می‌شود که حکم شش‌ ماه زندان گرفته است. سپس او"در اعتراض به این حکم" در آن‌جا خود را آتش می‌زند.

داریوش مصطفوی می‌گوید: «متأسفانه در نظرنگرفته‌اند این خانم آمده فوتبال ببیند یا در کار خلاف شرکت کند؟»

مصطفوی با تأکید بر این که هواداری از فوتبال"یک عشق پاک است نه یک عشق کثیف" می‌افزاید: «من اگر رئیس فدراسیون یا وزیر ورزش بودم، در دادگاه حاضر می‌شدم و سعی می‌کردم رضایت این بچه را بگیرم. کار مشکلی هم نیست. وقتی با قاضی پرونده صحبت کنیم و به او بگوییم فوتبال چه ویژگی‌هایی دارد و شرایط جامعه به چه صورت است او متقاعد می‌شود.»داریوش مصطفوی ادامه می‌دهد، اگر جای رئیس فعلی فدراسیون فوتبال بود در جلسه دادگاه شرکت و به قاضی"التماس" می‌کرد تا"این دختر را به زندان نیاندازند."

خبر ممنوعیت حضور زنان در ورزشگا‌ه‌ها مدت‌هاست که از سطح ملی فراتر رفته و از جمله فیفا را به اعتراض واداشته است.

مصطفوی با اشاره به همین حساسیت و با نگرانی از این که با انتشار وسیع خبر خودسوزی این زن فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)"چه فکری درباره جامعه ایران" می‌کند می‌گوید: «من حاضرم به جای این دختر به زندان بروم تا او و امثال او چنین شرایطی را تجربه نکنند و وجهه کشورمان در انظار عمومی دنیا آسیب نبیند.» صفحه کاربری"اسرائیل به ‌فارسی" در توییتی روز خودسوزی این زن را"یک روز عادی دیگر در ایران" نامیده است.

رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران در پستی توییتری برای این زن که نامش"سحر" عنوان شده و"آرزویش حضور در استادیوم فوتبال بود" ابراز تأسف کرده است.

خواهر این زن به"رکنا" گفته که خواهرش از"بیماری دوقطبی رنج می‌برد و مدارک در این زمینه به دادسرا ارائه شده است."

"عصر ایران" از قول یک مقام قضایی که نامش برده نشد نوشت: «این خانم جوان در اسفند سال گذشته به‌خاطر بدحجابی و درگیری با مأموران پلیس امنیت دستگیر شد. مستندات لازم در همین رابطه از سوی مأموران تهیه و به دادسرای ارشاد تهران تحویل شد. به این ترتیب پرونده‌ای قضایی برای این زن با عنوان جریحه‌دار کردن عفت عمومی و توهین به مأموران انتظامی تشکیل شد، اما وی با صدور قرار تأمین از سوی قاضی پرونده آزاد شد.»

این مقام ادامه می‌دهد: «تا این که روز دوشنبه ۱۱ شهریور این زن برای نخستین جلسه رسیدگی به دادگاه مراجعه کرد، اما با توجه به این که در زمان مراجعه وی، رئیس دادگاه به خاطر فوت یکی از بستگانش در مرخصی بود، زمان دیگری برای رسیدگی به پرونده او تعیین شد، اما زن جوان در اعتراض به این موضوع پس از خروج از دادسرا با بنزینی که از قبل تهیه کرده بود، خودش را آتش زد.»دکتر مصطفی ده‌مرده‌ئی، رئیس بیمارستانی که این زن در آن بستری است می‌گوید، او"سوختگی ۹۰درصد" دارد و"در حال حاضر با کمک دستگاه تنفس می‌کند."

شیوا نظرآهاری، فعال حقوق بشر آرزو می‌کند که"کاش" بازیکنان و تماشاگران فوتبال در اعتراض به خودسوزی این زن در شروع اولین بازی دست کم"یک دقیقه سکوت" می‌کردند.در اینترنت طوماری با هدف جمع‌آوری دست کم ۱۵هزار امضا در حمایت از ورود زنان به ورزشگاه‌ها به جریان افتاده که با عنوان Let Iranian Women in (اجازه ورود به زنان ایرانی بدهید) فیفا را خطاب قرار داده است.

در این طومار که تا کنون ۱۴هزار و ۹۵۰ نفر آن را امضا کرده‌اند با اشاره به ممنوعیت تبعیض جنسیتی در منشور اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال گفته می‌شود، بعد از فشارهای اخیر فیفا ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها تنها به صورت"مقطعی و برای گروه‌های دستچین‌شده" توسط فدراسیون فوتبال ایران برداشته شده است.

در این طومار از فیفا خواسته شده تا با"اقدامات قانونی" در جهت"رفع محرومیت تبعیض‌آمیز" علیه زنان ایرانی اقدام کند.

در این بیانیه با خاطرنشان کردن بازداشت شش زن در ۲۲ مرداد ۹۸ به دلیل ورود به استادیوم فوتبال از فیفا خواسته می‌شود: «فدراسیون فوتبال ایران را آنقدر با تحمیل جریمه‌های مالی و جلوگیری از شرکت در رقابت‌های دوستانه و بین‌المللی تنبیه کنید تا زمانی که محرومیت زنان از ورود به استادیوم‌های ورزشی به طور کامل و تا همیشه برداشته شود و شش زن بازداشت‌شده، بدون هیچ شرط و قرار تنبیهی، آزاد شوند.»