واکنش‌ها به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس

20/05/1399 04:50 ب.ظ

واکنش‌ها به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس؛ آلمان از «تردید‌های جدی» سخن گفت این گزارش را بخوانید 🔽

کمیسیون اروپا نیز در نخستین واکنش نسبت به تحولات بلاروس هرگونه سرکوب و توسل به خشونت برای برخورد با معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را محکوم کرد و خواستار شمارش «درست» آرا شد. وی در ادامه از مقامات بلاروس خواست آراء ریخته شده به صندوق‌های انتخابات ریاست جمهوری را «درست» و با دقت بازشماری کنند و نتایج را با جزئیات کامل در اختیار شهروندان قرار دهند.

شورای اروپا خواستار احترام به آزادی بیان و برگزاری تجمعات مسالمت آمیز شد

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در واکنشی توییتری به تحولات اخیر در بلاروس اعمال خشونت بر ضد معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را محکوم کرده است. آقای میشل در این پیام که با هشتگ بلاروس منتشر شده بر رعایت و احترام نسبت به آزادی بیان، آزادی برگزاری تجمعات مسالمت آمیز به عنوان حقوق بنیادین انسانی تاکید کرده است.داوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا نیز در واکنشی معنی دار بر اهمیت آزادی بیان و حق بیان اعتراض به عنوان اصول و ارزش‌های اصلی حاکم بر اروپا تاکید کرده است.

رئیس پارلمان اروپا در ادامه ضمن تاکید بر شفاف سازی در خصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس هرگونه توسل به خشونت و سرکوب معترضان در این کشور را غیر قابل قبول خوانده و خواستار توقف چنین رویکردی شده است.آلمان به عنوان نخستین کشور بزرگ اروپایی با طرح «تردیدهای جدی» به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس واکنش نشان داد. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

پلیس بلاروس با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری درگیر شددر پی اعلام نتایج اولیه انتخابات بلاروس و پیروزی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری برای ششمین بار متوالی، هزاران معترض شب گذشته ۹ اوت (۱۹ مرداد) در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمدند.

واکنش کدخدایی به احتمال واگذاری نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان/ فرآیند الکترونیکی شدن انتخابات سرعت گرفته است/ توصیه به افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده‌انددر نشست خبری مطرح شد؛ واکنش کدخدایی به احتمال واگذاری نظارت بر انتخابات شوراها به شورای نگهبان/ فرآیند الکترونیکی شدن انتخابات سرعت گرفته است/ توصیه به افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده‌اند

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 7745 نفر رسید

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 37 هزار 106 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در افغانستان با شناسایی 37 مورد جدید طی شبانه‌روز گذشته به 37 هزار و 106 نفر و شمار قربانیان نیز به 1321 تن رسید. - خبرگزاری آناتولی

معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس به خیابان آمدندپس از آنکه مقام‌های برگزارکننده انتخابات در بلاروس اعلام کردند بر اساس نتایج اولیه انتخابات این کشور، الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری کنونی، ۸۰ درصد آرا را به دست آورده، در شهرهای مختلف این کشور تجمع‌های اعتراضی به راه افتاد.

شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 164 هزار و 144 تن رسیدشمار قربانیان کرونا در آمریکا طی 24 ساعت گذشته با مرگ 1308 نفر دیگر به 164 هزار و 144 تن رسید

ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود همچنین تاکید کرد: «آزار و سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات مسالمت‌آمیز جایی در اروپا ندارد.»

وی در ادامه از مقامات بلاروس خواست آراء ریخته شده به صندوق‌های انتخابات ریاست جمهوری را «درست» و با دقت بازشماری کنند و نتایج را با جزئیات کامل در اختیار شهروندان قرار دهند.

شورای اروپا خواستار احترام به آزادی بیان و برگزاری تجمعات مسالمت آمیز شد

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در واکنشی توییتری به تحولات اخیر در بلاروس اعمال خشونت بر ضد معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را محکوم کرده است.

آقای میشل در این پیام که با هشتگ بلاروس منتشر شده بر رعایت و احترام نسبت به آزادی بیان، آزادی برگزاری تجمعات مسالمت آمیز به عنوان حقوق بنیادین انسانی تاکید کرده است.داوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا نیز در واکنشی معنی دار بر اهمیت آزادی بیان و حق بیان اعتراض به عنوان اصول و ارزش‌های اصلی حاکم بر اروپا تاکید کرده است.

رئیس پارلمان اروپا در ادامه ضمن تاکید بر شفاف سازی در خصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس هرگونه توسل به خشونت و سرکوب معترضان در این کشور را غیر قابل قبول خوانده و خواستار توقف چنین رویکردی شده است.آلمان به عنوان نخستین کشور بزرگ اروپایی با طرح «تردیدهای جدی» به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس واکنش نشان داد.

اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان و آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور روز دوشنبه با طرح این موضوع تاکید کرد: «ما نسبت به نحوه برگزاری انتخابات و ماهیت دموکراتیک این رای‌گیری تردیدهای جدی داریم.»

سخنگوی صدراعظم آلمان همچنین ضمن زیر سوال بردن معیارهای حداقلی رای گیری در بلاروس که برای یک انتخابات استاندارد و دموکراتیک باید مد نظر قرار گرفته شود، استفاده از زور بر ضد تظاهرات مسالمت‌آمیز در مینسک و دیگر شهرهای بلاروس را پس از رسانه‌ای شده نتایج انتخابات محکوم کرد.

لهستان خواستار اجلاس فوق‌العاده سران کشورهای اتحادیه اروپا شد

لهستان همانند آلمان و لیتوانی نحوه سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات در بلاروس را محکوم کرد و خواهان برگزاری اجلاس فوق العاده سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بررسی تحولات جاری در این کشور شد.

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: مقامات بلاروس بر ضد شهروندانی که خواستار تغییر در کشورشان هستند به زور متوسل شده‌اند. ما باید از مردم بلاروس که به دنبال آزادی هستند، حمایت کنیم.»

نخست وزیر لهستان همچنین یادآور شد که نامه‌ای برای ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون و شارل میشل، رئیس شورای اروپا نوشته و از آنها خواسته تا فورا مقدمات برپایی نشست فوری سران را فراهم کنند.

بلاروس از جمله کشورهای اروپایی است که عضو اتحادیه اروپا نیست. این کشور که همواره به دلیل رویکرد غیردموکراتیک مورد انتقاد سران بروکسل قرار دارد از شرق با روسیه، از جنوب با اوکراین، از غرب با برخی اعضای اتحادیه اروپا نظیر لهستان و از شمال با لیتوانی و لتونی هم مرز است.