واکنش تهدیدآمیز مسئولان به فراخوان تجمع اعتراضی در اصفهان | DW | 02.12.2021

در پی انتشار فراخوان‌هایی برای تجمع بر بستر خشک زاینده رود دادستانی اصفهان هشدار داد که با هرگونه تجمعی برخورد می‌شود. فرماندار اصفهان نیز هشدار داده که مجوزی برای تجمع صادر نشده و هر تجمعی غیرقانونی خواهد بود.

اعتراضات اصفهان, سرکوب معترضان

02/12/2021 08:06:00 ب.ظ

در پی انتشار فراخوان‌هایی برای تجمع بر بستر خشک زاینده رود دادستانی اصفهان هشدار داد که با هرگونه تجمعی برخورد می‌شود. فرماندار اصفهان نیز هشدار داده که مجوزی برای تجمع صادر نشده و هر تجمعی غیرقانونی خواهد بود.

در پی انتشار فراخوان‌هایی برای تجمع بر بستر خشک زاینده رود دادستانی اصفهان هشدار داد که با هرگونه تجمعی برخورد می‌شود. فرماندار اصفهان نیز هشدار داده که مجوزی برای تجمع صادر نشده و هر تجمعی غیرقانونی خواهد بود.

در روزهای اخیر فراخوان‌هایی در فضای مجازی منتشر شده که در آن شهروندان برای روز جمعه ۱۲ آذر به تجمع در کنار پل خواجو و بر بستر خشک زاینده رود دعوت شده‌اند.فرماندار اصفهان در واکنش به این فراخوان‌ها اعلام کرد که هیچ درخواستی برای دریافت مجوز تجمع در روز جمعه ارائه نشده و مجوزی هم برای این کار صادر نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمد علی احمدی روز پنج‌شنبه گفت: «در هفته‌های گذشته به دلیل مطالباتی که کشاورزان داشتند، تجمعاتی را برگزار کردند و تجمعات به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد.»تجمع ده‌ها هزار کشاورز و شهروند معترض به مدیریت ناکارآمد منابع آب استان اصفهان که فعالیت کشاورزی در این منطقه را مختل کرده و از جمله به خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی منجر شده ابتدا در رسانه‌های حکومتی هم پوشش داده شد اما در ادامه با سرکوب خشن نیروهای امنیتی و نیروهای یگان ویژه روبرو شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدفرماندار اصفهان ادعا کرد: «هیچ تجمعی برای روزهای آتی نداریم و کشاورزان نیز به صورت رسمی اعلام کردند که مطالبات خود را به صورت قانونی پیگیری می‌کنند و تجمع غیر قانونی برگزار نکرده و از هیچگونه تجمعی نیز حمایت نخواهند کرد و در آرامش پیگیر مطالبات خود هستند.» headtopics.com

احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در وین

دعوت به"تجمع میلیونی"در برخی از فراخوان‌ها از شهروندان دعوت شده برای حمایت از مجروحان سرکوب‌ها به صورت نمادین با یک چشم پوشیده در نماز جماعت بر بستر زاینده رود شرکت کنند.تحمع‌های اعتراضی بر بستر زاینده رود حدود دو هفته ادامه داشت و هفته گذشته با یورش خشونت‌بار و برخورد قهرآمیز نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

کارزار چشم مجروح در همبستگی با معترضان آسیب‌دیدهسازمان حقوق بشر ایران برآورد می‌کند دست‌کم ۱۲۰ نفر در جریان سرکوب‌ها بازداشت شده و حدود چهل نفر بر اثر اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای ماموران یک چشم خود را از دست داده‌اند.در واکنش به این برخوردها مادران دو نفر از قربانیان سرکوب‌های آبان ۹۸ کارزار"چشم مجروح" را راه‌انداختند که با پشتیبانی وسیعی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

روز پنج‌شنبه معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مرکز استان اصفهان نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از شهروندان اصفهانی خواست"با توجه به سوء‌استفاده معاندین از موضوع مطالبات به حق کشاورزان و حقابه قانونی در حوزه‌های کشاورزی و محیط زیست" از شرکت در هر تجمعی در روزهای آینده به خصوص در روز جمعه خودداری کنند.

تاکید دوباره ایالات متحده: آماده مذاکره مستقیم با ایران هستیم

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددادستانی اصفهان هشدار داد که با هر تجمعی برخورد می‌شود و در اطلاعیه خود از مردم خواست با توجه به"سابقه تعرض به اموال و نفوس شهروندان ‌توسط عوامل معاند و احتمال تکرار آن با پروژه‌هایی که هدف آن تخریب و آسیب به شهروندان عادی و حافظان امنیت" است از شرکت در تجمع‌های غیرقانونی خودداری کنند. headtopics.com

دعوت شهروندان به جاسوسی به جای اعتراضبرخلاف این ادعا در عکس‌ها و ویدئوهایی که در فضای مجازی منتشر شده نیروهای امنیتی و ماموران یگان ویژه در حال تخریب و آسیب‌رساندن به خودروهای شخصی شهروندان دیده می‌شوند.‌ معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی اصفهان شهروندان را به جاسوسی فراخوانده و از آنها خواسته"در صورت داشتن هرگونه اطلاعات در خصوص محرکین و مرتبطین عوامل خارجی موضوع را به مراجع اطلاعاتی و امنیتی اعلام کنند".

استان اصفهان مانند بسیاری دیگر از مناطق ایران از مدت‌ها پیش با بحران کم‌آبی روبرو است که کارشناسان در کنار تغییرات آب و هوایی و کاهش بازندگی مهم‌ترین علت آن را سوءمدیریت کارگزاران حکومتی و سیاست‌های شکست‌خورده‌ای مانند انتقال بین‌حوضه‌ای آب می‌دانند.در سال‌های اخیر اعتراض به معضلات معیشتی و مشکلات زیست‌محیطی ناشی از سیاست‌های معضل‌آفرین مسئولان، خیلی سریع جنبه سیاسی پیدا می‌کند و شهروندان معترض به سر دادن شعار علیه کلیت نظام جمهوری اسلامی و رهبر آن علی خامنه‌ای می‌پردازند.

حامد سلیمان‌زاده داور یکی از بخش‌های جشنواره فیلم برلین شد

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟زمستان ۹۶ خشک‌ترین فصل نیم قرن گذشته در ایران است و تهران تازه در ۲۷ دی روی برف به خود دید. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی بارندگی به نسبت سال گذشته را در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه می‌خواند. محمدرضا بختیاری می‌گوید در ایران تغییر اقلیم رخ داده و باید بر این اساس زندگی کرد که چاره‌ای جز صرفه‌جویی نیست.

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟بختیاری می‌گوید اگر در دی و تا اواسط بهمن برف نداشته باشیم، بارش برف از نیمه دوم و اسفند ماه نمی‌تواند به ذخیره برف کشور کمک کند. مدیرعامل آب منطقه‌ای استان البرز در پاییز ۹۶ ابراز امیدواری کرده بود که ذخیره ۵۹ درصدی سد کرج و ذخیره ۶۰ درصدی سد طالقان در زمستان با بارش برف ارتقاء یابد. تصویر: سد کرج. headtopics.com

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟رسانه‌ها، کارشناسان اقلیمی و فعالان زیست محیطی زنگ خطر خشکسالی را مدت‌هاست به صدا در آورده‌اند. فرماندار تهران می‌گوید اگر بارندگی‌ها در تهران به همین روند باشد، ۵۲ درصد مردم پایتخت بدون آب شرب خواهند ماند. یک تحقیق بین‌المللی با مشارکت سه پژوهشگر ایرانی نتیجه می‌گیرد که کشور به"سندروم ورشکستگی آبی" مبتلاست. تصویر: سد اکباتان در همدان.

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟عواملی چون افزایش سریع جمعیت، مهاجرت و گسترش شهرنشینی، کشاورزی ناکارا، سدسازی بی‌رویه، رویای خودکفایی غذایی، چاه‌های عمیق یا عطش توسعه، در کنار تحریم‌ها، عدم ثبات اقتصادی و سطح پایین هشیاری زیست‌محیطی از دلایل این"ورشکستگی" عنوان می‌شوند. به این سیاهه باید عوامل طبیعی چون سیل، خشکسالی و تغییر اقلیم را اضافه کرد.

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟از ابتدای مهر تا آذر ۹۶ مجموعه بارش در اکثر استان‌های ایران بیشتر از ۵۰ درصد کاهش داشته است. خراسان جنوبی، قم، یزد و اصفهان با کمترین میزان بارش در این دوره روبرو بوده‌اند. سد اکباتان در همدان ۷۹ متر ارتفاع و ۳۶میلیون مترمکعب ظرفیت دارد که به دلیل بارندگی کم، سطح آن بسیار پایین رفته است. از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، آب ورودی به سد اکباتان ۷۸ درصد کاهش داشته است و به ۴۱۰ هزار مترمکعب رسیده است.

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟بارندگی در خراسان جنوبی اوضاع خوبی ندارد و مردم آن هرسال یکی دوبار نماز طلب باران"استقساء" را به جا می‌آورند. در نماز باران سال جاری در مصلای المهدی بیرجند، مردی با بره‌ای در آغوش دست به دعا برداشت. عکاس این صحنه می‌گوید در روستاهای اطراف بیرجند رسم است که موقع نماز دام‌های کوچک را از مادران‌شان جدا کنند و از خدا بخواهند به خاطر پاکی و بی‌گناهی آنها رحمش را شامل حال مردم کند.

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟در اصفهان هم تا کنون دو مرتبه نماز باران اقامه شده است. محمدرضا درویش، فعال محیط زیست مشکل را در"خشکسالی مدیریتی" می‌بیند و از حضور مسئولان"متحجر" در مسند امر می‌نالد که درایت درک شرایط را ندارند: «آن چیزی که در کشور ما بحران ایجاد می‌کند این است که ما هرگز واقعیت‌های اقلیمی و جغرافیایی خودمان را به رسمیت نمی‌شناسیم و همچنان رو به آسمان برنامه‌ریزی می‌کنیم و امیدواریم که باد و باران بیاید.»

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟کارشناسان احداث صنایع فولاد، آهن، صنایع سیمان و کشت نیشکر در مناطق کم آب را اشتباه محض می‌دانند. محمد درویش از جمله در انتقاد از استقرار صنایع پرمصرف می‌گوید: «تمام نیروگاه‌های اتمی در دنیا در کنار رودخانه‌ها و دریا‌ها قرار گرفته‌اند؛ اما ما در قم و اصفهان- نیروگاه اتمی ساخته‌ایم؛ و یا اینکه استحصال اورانیوم را از یزد انجام می‌دهیم و مجبوریم با تانکر‌ برای مردم آن منطقه آب شیرین ببریم.»

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟برای برف و باران نماز می‌خوانند و استغاثه می‌کنند، اما این رحمت الهی اسباب زحمت هم هست. با نزول برف و باران جاده‌ها بسته و شهرها فلج می‌شوند. مدرسه‌ها را تعطیل می‌کنند و آمار تصادف و سوانح به خاطر لغزندگی معابر بالا می‌رود. چهارشنبه ۲۷ دی پلیس راه ایران از ترافیک سنگین محورهای مواصلاتی استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، البرز و مازندران به خاطر بارش برف و باران خبر داد.

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟به خاطر برفی که چندان هم سنگین نیست، مدارس ابتدایی نواحی پنج گانه تبریز تعطیل شدند. خبرگزاری مهر می‌نویسد معابر تبریز به سرسره‌های عریض و طویل مبدل شده‌اند زیرا شهرداری به وعده پاشیدن محلول نمک در ساعات ابتدایی صبح عمل نکرده است.

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟نواحی شرقی، مرکزی و دشت سیستان، واجد بدترین وضعیت خشکسالی در ایران معرفی می‌شوند. محمد درویش می‌گوید اگر بخواهیم فاکتور جمعیت را دخالت بدهیم، تهران وخیم‌ترین وضع را دارد: «چون سرانه آب به شدت وابسته به سد‌هایی است که الان ۶۰ تا ۶۵ درصد خالی هستند و از نظر پدافند غیر عامل تهران به شدت در معرض آسیب جدی است، بعد از تهران شهر‌های مشهد، اصفهان و تبریز قرار دارند.»

خشکسالی در ایران؛ تهدیدی طبیعی یا بحرانی مدیریتی؟بحث بر سر کمبود منابع آب در ایران در سال‌های اخیر. موضوعی دائمی بوده که به تدریج جنبه امنیتی نیز پیدا کرده است. به باور بسیاری کارشناسان هیچ‌یک از مشکلات اجتماعی و سیاسی در ایران به اندازه مشکل آب جدی نیست و جنگ‌ها و تنش‌هایی که در پیش‌اند، روی قحطی آب متمرکز خواهند بود. محسن رنانی، اقتصاددان و استاد دانشگاه اصفهان می‌گوید ایران تا پایان دهه ۹۰ شاهد جنگ فراگیر آب خواهد بود.

ادامه مطلب: DW فارسی »

جستجو برای نهنگ گوژپشت در بند ادامه دارد

موسسه‌های حفاظت از آبزیان معتقدند که سالیانه حدود ۳۰۰ هزار آبزی بزرگ نظیر نهنگ‌ها، دلفین‌ها و کوسه‌ها قربانی تورهای رها شده ‌می‌شوند. ادامه مطلب >>

مگه طرفدارای شما جمع میشدن؟ اونا که کشاورزان معترض بودن که...! الان باید به حرف دادستانی اصفهان گوش بدیم ؟؟ توصیه شما بعنوان یک رسانه صاحب دموکراسی چیست ؟ میخوام مطمئن بشم که هدفتون فقط اطلاع رسانی دادستانی اصفهان نیست و فقط مهربانی با معترضین است و بس

هیچ درخواست اخذ مجوزی برای برگزاری تجمع در روز جمعه نشده استفرماندار اصفهان: *هیچ درخواست اخذ مجوزی برای برگزاری تجمع در روز جمعه نشده است *کشاورزان اعلام کردند که مطالبات خود را بصورت قانونی پیگیری می‌کنند *آن‌ها اعلام کرده‌اند از هیچگونه تجمعی حمایت نخواهند کرد *کشاورزان در آرامش پیگیر مطالبات خود هستند

اعتراضات اصفهان: تردد و توقف در حاشیه زاینده‌رود ممنوع شد😡😡😡

ترک تحصیل ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان اصفهانترک تحصیل ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان اصفهان مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: برابر آمار اسمی وزارت آموزش و پرورش حدود ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان به دلیل ویروس کرونا ترک تحصیل کردند.

تجمع سراسری معلمان ایران در اعتراض به سرهم‌بندی لایحه رتبه‌بندی

تجمع فرهنگیان در سقز و مریوان

گران‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۱ به روایت تصویر | DW | 02.12.2021هفته‌نامه اکونومیست وضعیت هزینه زندگی در ۱۷۳ شهر جهان را بررسی کرده است. براساس این گزارش تل‌آویو گران‌ترین شهر جهان شده است. تهران با جهش ۵۰ پله‌ای از برلین سبقت گرفته است. تو بدبختی و تفاوت طبقاتی تهران همیشه جهش داره ۴مین شهر آلوده ۵۰ پله در گرانی و... ساکرامنتو مرکز ایالت کالیفرنیاست، نه لس آنجلس 🤦🏻‍♂️