واکنش قوه قضائیه به اجرای حکم قطع انگشتان زندانیان: کذب است | DW | 19.06.2022

29/03/1401 10:48 ب.ظ

قوه قضائیه ایران اجرای حکم قطع انگشتان زندانیان را تکذیب کرد. پیشتر، رئیس جامعه جراحان در نامه‌ای از ابراهیم رئیسی خواسته بود که با دستوری فوری از اجرای این احکام جلوگیری کند. این حکم بارها در جمهوری اسلامی اجرا شده است.

قوه قضائیه ایران اجرای حکم قطع انگشتان زندانیان را تکذیب کرد. پیشتر، رئیس جامعه جراحان در نامه‌ای از ابراهیم رئیسی خواسته بود که با دستوری فوری از اجرای این احکام جلوگیری کند. این حکم بارها در جمهوری اسلامی اجرا شده است. اشاره او به نامه ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان ایران به ابراهیم رئیسی است.

فاضل در این نامه با اشاره به انتشار اخباری درباره ''اجرای قریب‌الوقوع قطع انگشتان دست چند نفر''، از رئیس جمهوری اسلامی خواست تا برای توقف اجرای این احکام، دستور فوری صادر کند.

رئیس جامعه جراحان ایران در این نامه، قطع انگشتان زندانیان را ''به شدت نگران‌کننده و هراس‌آور'' و همچنین موجب ''وهن اسلام'' دانست که به ''موجی از بیزاری و نفرت در دنیا'' نسبت به ایران می‌انجامد.‌گفتنی است در روزهای گذشته گزارش‌هایی در خصوص احتمال اجرای حکم قطع انگشتان دست چند زندانی در ایران منتشر شد.

در واکنش به این موضوع، سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای سرگشاده به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با ابراز نگرانی شدید نسبت به قطع انگشتان زندانیان در ایران، آن را اقدامی ''شرم‌آور'' توصیف کرد و خواستار لغو فوری این احکام شد. headtopics.com

یک فارسی‌زبان ‌را در صداوسیما «مهمان خارجی» جا زده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

اجرای حکم قطع انگشت تعدادی از محکومان صحت نداردقوه قضاییه اعلام کرد: اخبار منتشر شده مبنی بر اجرای حکم قطع انگشت تعدادی از محکومان به هیچ عنوان صحت ندارد.

اجرای حکم یک شهروند بهایی دیگر در تهرانیک منبع مطلع به ایران‌وایر خبر داد که روز شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ یک شهروند بهایی به نام «فردین ندافیان قمصری» جهت گذراندن دوره محکومیت، بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. بهاییان_ایران زندان حقوق_بشر

انتقال یک شهروند بهایی به زندان؛ پنج تن دیگر برای اجرای حکم احضار شدندگزارش‌ها از ایران حاکی است که هایده رام، شهروند بهایی، حدود یک‌سال پس از دریافت حکم زندان برای اتهام‌های انتسابی از جمله «معاونت در تبلیغ علیه نظام» روز ۲۷ خرداد توسط نیروهای... یک سگ مریض کور بهایی به کل جامعه اسلامی ایران می ارزه!من خودم مسلمان شیعه بدنیا آمدم ،نگید این چون بهایی هست این حرف رو زده!

رییس جامعه جراحان خواهان توقف اجرای احکام قطع انگشت در ایران شدرئیس جامعه جراحان با انتشار نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی خواهان جلوگیری از اجرای قریب‌الوقوع حکم قطع انگشتان دست چند نفر در ایران شد. ایرج فاضل خطاب به رییسی نوشته اجرای این احکام موجی از نفرت و بیزاری را ایجاد خواهد کرد. اخبار_ایران

ورود به اموال مردم برای اجرای قانون «مالیات بر خانه‌های خالی» سخت است/ دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن کُند عمل کرده استعضو کمیسیون عمران مجلس، گفت: شما وقتی می‌خواهید به اموال مردم ورود کنید کار سخت است، به هرحال حدیث داریم که «الناس مسلطون علی اموالهم» و شما نمی‌توانید به صاحبان اموال بگویید که چه کار کنند، وقتی شما در آنجا قانون وضع می‌کنید باید این انتظارات را هم داشته باشید که دولت‌ها مشکلاتی را برای اینکه از اموال مردم عوارض بگیرند داشته باشند. اجرای قانون مالیات سخت تر از تولید مسکنه !

۲۸ خرداد مردم به اجرای عدالت و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض رأی دادندرئیس‌جمهور با مرور معانی ضمنی و دلالت‌های انتخاب مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، این انتخابات را تأکید مجدد مردم به اجرای آرمان‌های اصیل انقلاب در حوزه عدالت‌گستری و مبارزه با فقر، فساد و تبعیض دانست. حکومت جاهلیت ایرانشهری شرکای اشرار اشغالگر ایران دیگر تمام شده و پایان یافته است و تاریخ مصرف استمرار ندار. اصگات النظام شئونیزم فارسی ارباب رعیتی شرکای اشرار فرقه فارسیسم اشغالگر ایران. 'إِنّ النّفسَ لَأمّارَةٌۢ بِالسّوءِ إِلَّا مَا رَحِمَ رَبّي' خداوند اين حرف به من و تو كه عمامه و ريش نداريم نزده فقط چونکه كاري به مظهر دنيوي تو نداره بلكه چيزي كه براش مهمه 'إِلَّا مَن أتَى ٱللَّهَ بِقَلبٍ سَلِيم' مردمي بودن خيلي خوبه اما شركت در مجلس سران هم اشتباه نيست

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) از قول ''یک منبع آگاه'' در این قوه نوشت که اجرای حکم قطع انگشتان دست چند زندانی ''به هیچ عنوان صحت ندارد'' و نامه منتشر شده از سوی رئیس جامعه جراحان ایران، ''بر اساس یک خبر کذب'' بوده است.

اشاره او به نامه ایرج فاضل، رئیس جامعه جراحان ایران به ابراهیم رئیسی است. فاضل در این نامه با اشاره به انتشار اخباری درباره ''اجرای قریب‌الوقوع قطع انگشتان دست چند نفر''، از رئیس جمهوری اسلامی خواست تا برای توقف اجرای این احکام، دستور فوری صادر کند.

رئیس جامعه جراحان ایران در این نامه، قطع انگشتان زندانیان را ''به شدت نگران‌کننده و هراس‌آور'' و همچنین موجب ''وهن اسلام'' دانست که به ''موجی از بیزاری و نفرت در دنیا'' نسبت به ایران می‌انجامد.‌گفتنی است در روزهای گذشته گزارش‌هایی در خصوص احتمال اجرای حکم قطع انگشتان دست چند زندانی در ایران منتشر شد.

در واکنش به این موضوع، سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای سرگشاده به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، با ابراز نگرانی شدید نسبت به قطع انگشتان زندانیان در ایران، آن را اقدامی ''شرم‌آور'' توصیف کرد و خواستار لغو فوری این احکام شد.

آنگونه که عفو بین‌الملل در این نامه خبر داده، هشت زندانی در تهران با اتهام سرقت، در خطر اجرای حکم قطع انگشتان دست هستند و بدین منظور، ''دستگاه گیوتین به زندان منتقل شده است.''این سازمان تاکید کرده که دست‌کم سه نفر از این زندانیان در پی ''اعتراف‌های ناشی از شکنجه'' بابت اتهام سرقت، با این حکم مواجه شده‌اند.

در سال‌های گذشته، گزارش‌های متعددی از صدور و اجرای حکم قطع انگشتان دست زندانیان، در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

از جمله، مقام‌های قضایی استان مازندران در اوایل آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ از اجرای حکم قطع دست یک زندانی در زندان ساری، به اتهام سرقت خبر دادند.

در دی‌ماه سال ۱۳۹۵ نیز منابع حقوق بشری گزارش دادند که حکم قطع انگشت دو زندانی با اتهام سرقت در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد.

بهمن‌ماه سال ۱۳۹۱ نیز حکم سارقی که در محاکم شیراز به مجازات قطع دست محکوم شده بود، در ملاء عام در این شهر به اجرا رسید.