واکنش وزارت امور خارجه طالبان درباره درگیری مرزی با ایران | DW | 02.12.2021

11/09/1400 02:44:00 ب.ظ

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید موضوع درگیری مرزی با ایران مدیریت شده و تلاش خواهد شد که دیگر تکرار نشود. سخنگوی دولت طالبان هم اعلام کرد برای جلوگیری از چنین رویدادهایی دستورات لازم داده شده است.

درگیری مرزی بین ایران و افغانستان, ذبیح‌الله مجاهد

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید موضوع درگیری مرزی با ایران مدیریت شده و تلاش خواهد شد که دیگر تکرار نشود. سخنگوی دولت طالبان هم اعلام کرد برای جلوگیری از چنین رویدادهایی دستورات لازم داده شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید موضوع درگیری مرزی با ایران مدیریت شده و تلاش خواهد شد که دیگر تکرار نشود. سخنگوی دولت طالبان هم اعلام کرد برای جلوگیری از چنین رویدادهایی دستورات لازم داده شده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان روز پنجشنبه ۱۱ آذر ازپایان یافتن مشکلات مرزی با ایران در شهرستان کنگ استان نیمروز خبر داد. بلخی توییت کرده که این درگیری با مداخله مسئولان مرزی پایان یافته و"تلاش خواهد شد در آینده بار دیگر چنین حادثه‌ای اتفاق نیافتد".

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندیدذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان نیز در توئیتی نوشت درگیری بین"محافظین سرحد افغان و ایرانی"  حادثه مرزی براساس"سوء تفاهم"  رخ داد و با تفاهم دو طرف وضعیت کنترل شد و مسئولان طالبان برای جلوگیری از چنین رویدادها دستورات لازم را صادر کرده‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

ملا هیبت الله کمی با خامنه‌ای زورآزمایی کرد 😅

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران و طالبان- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimواکنش ایران به ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران و طالبان سخنگوی وزارت خارجه: عصر امروز اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است مرزنشینان امارت اسلامی دقیقا 5 ماه پیش تروریست بودا بعد حالا شده دوست و رافعی احمق میگه تغییر کرده بجه 1 ماهه تو 5 ماه انقدر تغییر نمیکنه که تو از طالبان انتظار داری

واکنش طالبان به عدم واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به این گروهطالبان در واکنش به تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر حفظ نماینده دولت سابق افغانستان در این سازمان و رد درخواست این گروه، گفته است که این سازمان «حق مشروع» اینان اشغالهای هستن که غرب از انها بهر برداری میکند درحالی که خود غرب انها را قبول ندارد وفقط درجهت منافع مالی خود انها رابوجود اورده مانند داعش غرب این گروههای تندرو مذهبی رابوجود اورده جهت بهتر چاپیدن خاورمیانه نفت خیز

نمایندگان طالبان و کودتاچیان میانمار پشت درهای سازمان ملل ماندندکمیته صدور اعتبارنامه اعضا برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در جلسه روز چهارشنبه خود تصمیم‌گیری در مورد تعیین نماینده افغانستان و میانمار را به تعویق انداخت تا همچنان از ورود نمایندگان طالبان و حکومت نظامی میانمار به این نهاد بین‌المللی جلوگیری شود.

سازمان ملل تصمیم برای پذیرش سفیر طالبان را به تعویق انداخت | DW | 02.12.2021بیش از سه ماه از سیطره طالبان بر افغانستان می‌گذرد و آنها هنوز سفیری در سازمان ملل ندارند. کمیته تشخیص اعتبار سازمان ملل تصمیم‌گیری در این زمینه را به بعد موکول کرد. پذیرش سفیر به معنای رسمیت حاکمیت طالبان خواهد بود. چوکی را به طالب تسلیم کردن یعنی مفکوره طالبانی را قبول کردن جهل تاریکی سیاهی کشتار زن ستیزی گسترش افراطگرایی نبود امنیت فردی و حریم خصوصی. سرکوب آزادی بیان.

تعویق تصمیم گیری برای پذیرش فرستاده طالبان در سازمان مللکمیته اعتباردهی سازمان ملل متحد برای پذیرش نمایندگان رسمی کشورها، تصمیم‌گیری درباره کرسی افغانستان را به یک زمان دیگر موکول کرد. - خبرگزاری آناتولی

رویترز:‌ سازمان ملل احتمالا پذیرای نمایندگان طالبان و میانمار نخواهد بودبرخی دیپلمات‌ها اعلام کردند، بعید است کمیته اعتبارات سازمان ملل در نشست امروز (چهارشنبه یکم دسامبر) به طالبان افغانستان و نظامیان حاکم بر میانمار اجازه دهد

وزارت أمور خارجه افغانستان عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان روز پنجشنبه ۱۱ آذر ازپایان یافتن مشکلات مرزی با ایران در شهرستان کنگ استان نیمروز خبر داد.خبرگزاری تسنیم ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شامگاه چهارشنبه در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد درگیری در منطقه مرزی سیستان با ولایت نیمروز افغانستان، اعلام کرد این موضوع خاتمه با هماهنگی مرزبانان دو طرف خاتمه پیدا کرده است.مردم افغانستان را سلب کرده است.Send کمیته صدور اعتبارنامه اعضا برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جلسه روز چهارشنبه خود تصمیم‌گیری در مورد تعیین نماینده افغانستان و میانمار را به تعویق انداخت تا همچنان از ورود نمایندگان طالبان و حکومت نظامی میانمار به این نهاد بین‌المللی جلوگیری شود.

 بلخی توییت کرده که این درگیری با مداخله مسئولان مرزی پایان یافته و"تلاش خواهد شد در آینده بار دیگر چنین حادثه‌ای اتفاق نیافتد". به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندید ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان نیز در توئیتی نوشت درگیری بین"محافظین سرحد افغان و ایرانی"  حادثه مرزی براساس"سوء تفاهم"  رخ داد و با تفاهم دو طرف وضعیت کنترل شد و مسئولان طالبان برای جلوگیری از چنین رویدادها دستورات لازم را صادر کرده‌اند. خطیب زاده در این خصوص اظهار داشت: عصر امروز اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است. رسانه های أفغانستان عصر روز چهارشنبه ۱۰ آذر  از بروز درگیری نظامی بین نیروهای مرزی طالبان و جمهوری اسلامی ایران در استان نیمروز گزارش داده بودند.» او در ادامه نوشت: «امیدواریم در آینده نزدیک این حق به نماینده دولت افغانستان واگذار شود تا بتوانیم در موقعیتی باشیم که بتوانیم مسایل مردم افغانستان را به طور موثر و کارآمد حل کنیم و تعامل مثبت با جهان را حفظ کنیم. سایت افغان"آماج نیوز" ویدئویی منتشر کرده که ظاهرا مربوط به سقوط دو پاسگاه"دوست محمد" و"بالا سیاه چشمان" ایران، هم‌مرز با ولسوالی کنگ ولایت نیمروز به دست طالبان است. واکنش مقامات و رسانه‌های ایرانی  سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به درگیری در منطقه مرزی سیستان و بلوچستان با ولایت نیمروز افغانستان گفت: «اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است. به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید پیشتر، سهیل شاهین که از سوی طالبان به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل منصوب شده با انتشار پیامی توییتری ابراز امیدواری کرده بود که تصمیم‌گیری در مورد کرسی افغانستان در این سازمان فارغ از ترجیحات سیاسی و بر پایه الزامات قانونی صورت گیرد.

» اما خبرگزاری فارس نوشته است این درگیری مرزی، در محدوده‌ای رخ داده که مرزبانان رسمی طالبان هنوز در آن مستقر نشده‌اند و"گروهک‌های اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر" همچنان در آن فعال هستند. در این نشست تصمیم‌گیری در مورد پذیرش طالبان به‌عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل به تعویق افتاد. به نوشته خبرگزاری دولتی ایرنا این درگیری بر اثر"اختلافات جزئی میان تعدادی از کشاورزان مرزنشین" در شهرستان هیرمند استان سیستان و بلوچستان رخ داده، با دخالت و مذاکره نیروهای امنیتی پایان یافته است. ایرنا اوضاع منظقه را آرام توصیف کرده است.   مرعشی معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان هم گفته بود: «پیش‌تر هم در این منطقه تیراندازی شده است اما امروز هم به سمت کشاورزان ما تیراندازی کردند و پاسگاه مستقر در محل مجبور به پاسخ شد، درگیری و تیراندازی متقابل شکل گرفت و تقریبا چند ساعتی ادامه پیدا کرد و الان با مذاکراتی که انجام شده اوضاع آرام است و مشکل خاصی وجود ندارد..» مقام‌های ایران تلاش می‌کنند آنچه را که از طرف سخنگوی دولت طالبان به عنوان"سوتفاهم" اعلام شده، عادی نشان دهند.

هر دو طرف از"تمام شدن موضوع" و  از"عدم تکرار آن" صحبت‌ می‌کنند. چالش حقابه هیرمند یکی از مشکلات چالش‌برانگیز در مناسبات ایران و افغانستان حقابه هیرمند است. تهران امیدوار است که مشکل مربوط به حقابه ایران از هیرمند را بتواند پس از روی کار آمدن طالبان در کابل حل کند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری سابق افغانستان پیش از سقوط دولتش در کابل گفته بود که آب افغانستان از این پس به ازای دریافت نفت روانه ایران می‌شود. او همچنین گفته بود که"کلید هلمند (هیرمند) در دست مردم افغانستان قرار دارد تا افغانستان بعد از این به فکر این نباشد که دست گدایی به سوی دیگران دراز کند".

در همین زمینه: .