واکنش محتاطانه اتحادیه اروپا به توافق ترکیه و آمریکا | DW | 18.10.2019

18/10/2019 08:55:00 ق.ظ

ترامپ توافق آتش بس پنج روزه شمال سوریه را پیروزی بزرگی برای خود می‌داند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و سایر رهبران اتحادیه اروپا نسبت به توافق حاصله با احتیاط برخورد کرده‌اند. ناظران این توافق را شکننده ارزیابی می‌کنند.

اتحاديه اروپا, عملیات نظامی در سوریه

ترامپ توافق آتش بس پنج روزه شمال سوریه را پیروزی بزرگی برای خود می‌داند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و سایر رهبران اتحادیه اروپا نسبت به توافق حاصله با احتیاط برخورد کرده‌اند. ناظران این توافق را شکننده ارزیابی می‌کنند.

ترامپ توافق آتش بس پنج روزه شمال سوریه را پیروزی بزرگی برای خود می‌داند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و سایر رهبران اتحادیه اروپا نسبت به توافق حاصله با احتیاط برخورد کرده‌اند. ناظران این توافق را شکننده ارزیابی می‌کنند.

خبرگزاری آلمان روز جمعه ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن و دالاس، خبر از خوشنودی و رضایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نسبت به توافق حاصله داده است.دونالد ترامپ رویارویی بین ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان کرد را"مشاجره کودکانه" خوانده و گفته است: «بعضی اوقات باید آدم اجازه دهد این‌ها کمی با هم دعوا کنند... مثل دو کودک... پس از آن آدم باید سعی کند آن‌ها را از هم جدا کند.»

اشاره ترامپ به رویارویی نظامی ارتش ترکیه و شبه نظامیان کرد ظرف هفته گذشته است. عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه روز چهارشنبه نهم اکتبر آغاز شد. پس از حدود یک هفته رویارویی خشن که منجر به کشته شدن صدها نفر از نیروهای نظامی دو طرف و ساکنان این منطقه گشت، ترکیه و آمریکا بر سر برقراری یک آتش بس ۱۲۰ ساعته به توافق رسیدند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر برگزیت به توافق رسیدندبوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفته است با اتحادیه اروپا بر سر برگزیت به توافق رسیده است. توافق جدید نیاز به تائید پارلمان اروپا و بریتانیا دارد.

اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر بریگزیت به توافق رسیدنداتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر برگزیت به توافق رسیدند پیش از دیدار رهبران اروپایی در بروکسل ، مذاکره‌کنندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر توافق‌نامه جدید برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) به توافق رسیدند.

برایان هوک: می‌خواهیم یک توافق همه‌جانبه با ایران داشته باشیم/ به دنبال جنگ نیستیمنماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران: به فشار همه جانبه برای تغییر رفتار ایران ادامه می‌دهیم به دنبال کشاندن آنها پای میز مذاکره و رسیدن به یک توافق همه جانبه با ایران شامل برنامه هسته‌ای، فعالیت‌های موشکی و مساله حمایت از تروریسم هستیم نقشه مشترک با ایران را به اجرا در آورید. جار و جنجال را انداختید و قیمت دلار را از کانال ۳ هزار به کانال ۱۱ هزار بردید. اگه همچین اتفاقی در شرایط عادی رخ می داد فاجعه بود ولی الان همه به بدختی، فقر و فقر عادت کردند. نقشه بدون نقص اجرا شد.

'آمریکا و ترکیه برای برقراری آتش‌بس در سوریه به توافق رسیدند'

باغچلی: توافق حاصله میان ترکیه و هیئت آمریکایی را با ارزش می‌دانیمباغچلی: توافق حاصله میان ترکیه و هیئت آمریکایی را با ارزش می‌دانیم دولت باغچلی، رهبر حزب حرکت ملی ترکیه: به رجب طیب اردوغان و دولت وی که بارها رویکرد مشروع کشورمان را به گوش جهانیان رسانده‌اند تبریک می‌گویم.

توافق آتش‌بس ۵ روزه در شمال سوریه؛ کردها پذیرفتند، دمشق آن را مبهم دانستتوافق آتش‌بس ۵ روزه در شمال سوریه؛ کردها پذیرفتند، دمشق آن را مبهم دانست نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کردند توافقنامه آتش‌بس منعقد شده بین ترکیه و آمریکا در شمال سوریه را که مدت آن ۵ روز است پذیرفته‌اند. در حالیکه مشاور بشار اسد، این توافق را مبهم خواند

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و وزیر امور خارجه ترکیه شامگاه پنجشنبه ۱۷ اکتبر در کنفرانس‌های مطبوعاتی خود خبر توافق بر سر آتش‌بس پنج روزه در شمال سوریه را رسانه‌ای کردند.برگزیت: یک راهنمای بسیار ساده ژان کلو یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، توافق جدید را"عادلانه" خوانده است.به گزارش ایسنا، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفته است با اتحادیه اروپا به توافق رسیده است.به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، برایان هوک در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا گفت: به فشار همه جانبه بر ایران برای تغییر رفتار این کشور ادامه می‌دهیم.

گفته می‌شود که عملیات نظامی ترکیه در راس‌العین و تل ابیض برای مدت ۱۲۰ ساعت متوقف می‌شود. این آتش‌بس پنج روزه به شبه‌نظامیان کرد فرصت می‌دهد تا از منطقه‌ حائل عقب نشینی کنند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا از زمان به قدرت رسیدن، سرسختانه خواهان خروج بریتانیا تا ٣١ اکتبر بوده و مخالف به تعویق افتادن آن است. خبرگزاری آلمان روز جمعه ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) با انتشار گزارشی از واشنگتن و دالاس، خبر از خوشنودی و رضایت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نسبت به توافق حاصله داده است. در بحث گمرک، ایرلند شمالی اسماً از اتحادیه گمرکی اروپا خارج می‌شوود، ولی عملاً هست. دونالد ترامپ رویارویی بین ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان کرد را"مشاجره کودکانه" خوانده و گفته است: «بعضی اوقات باید آدم اجازه دهد این‌ها کمی با هم دعوا کنند. روز از نو، مشکل از نو بهرنگ تاج‌دین، مقر اتحادیه اروپا در بروکسل ممکن است این یک توافق"جدید" باشد، ولی ناخودآگاه احساس می‌کنید که نقطه شروع همان اتفاقاتی است که قبلاً هم شاهدشان بودید.. ما هم چارچوب سیاستمان را بر همین اساس  گذاشتیم.

. این بار هم ممکن است مخالفت حزب دی‌یوپی (حزب اتحادگرای دموکراتیک) با تدابیری که برای ایرلند شمالی در نظر گرفته شده، در نهایت این توافق را هم به سرنوشت قبلی دچار کند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر محافظه‌کار بریتانیا از زمان به قدرت رسیدن، سرسختانه خواهان خروج بریتانیا تا ٣١ اکتبر بوده و مخالف به تعویق افتادن آن است. مثل دو کودک.. ولی اگر این توافق روز شنبه به تصویب پارلمان نرسد، آقای نخست‌وزیر قانوناً باید تقاضای تعویق برگزیت را بدهد.. پس از آن آدم باید سعی کند آن‌ها را از هم جدا کند. پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود. ایران به جای پاسخ به دیپلماسی، ناامنی و حمله‌هایش را بالا برده است.

» اشاره ترامپ به رویارویی نظامی ارتش ترکیه و شبه نظامیان کرد ظرف هفته گذشته است. عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه روز چهارشنبه نهم اکتبر آغاز شد. طبق توافقنامه فعلی، بریتانیا پس از برگزیت عملا در اتحادیه گمرکی اروپا می‌ماند و همچنان قوانین بازار واحد اتحادیه اروپا را رعایت می‌کرد تا نیازی به بازرسی‌های گمرکی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند نباشد. پس از حدود یک هفته رویارویی خشن که منجر به کشته شدن صدها نفر از نیروهای نظامی دو طرف و ساکنان این منطقه گشت، ترکیه و آمریکا بر سر برقراری یک آتش بس ۱۲۰ ساعته به توافق رسیدند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید ترامپ پس از کسب توافق گفته است که اکنون ترکیه و کردها به آتش بس یا به توقف عملیات دست یافته‌اند و این یک"موفقیت فوق‌العاده‌" است. اما در توافق جدید آقای جانسون و اتحادیه اروپا، ایرلند شمالی وضعیت متفاوتی نسبت به سایر مناطق بریتانیا خواهد داشت که این مایه نگرانی این حزب ایرلند شمالی شده است. در توافق به‌دست آمده، دولت ترکیه تضمین کرده است که هرگاه همه نیروهای وابسته به"یگان‌های مدافع خلق" منطقه حائل به عرض ۲۰ مایل (حدود ۳۲ کیلومتر) را تخلیه کنند، ارتش این کشور به عملیات خود در شمال سوریه پایان خواهد داد.

دولت ترکیه، نیروهای وابسته به"یگان‌های مدافع خلق" را تروریست و وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه می‌خواند. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و پس از برگزیت، مرز بین این کشور و ایرلند شمالی (که بخشی از بریتانیاست) به یک مرز خارجی اتحادیه اروپا تبدیل می‌شود. یک توافق شکننده ترکیه برخلاف گزارش‌های نخستین که در آن‌ها خبر از آتش‌بس رفته بود، اصرار دارد به فرصت پنج روزه تعیین شده به عنوان"وقفه‌ای کوتاه" در عملیات نظامی خود بنگرد. همین موضوع به نگرانی‌های ناظر بر شکننده بودن این توافق افزوده است. بریتانیا و جمهوری ایرلند می‌خواهند این مرز را پس از برگزیت هم به همین شکل نگه دارند. شبه‌نظامیان کرد نیز در نخستین واکنش خود این توافق را پذیرفته‌اند. خبرگزاری‌ رویترز صیح روز جمعه ۱۸ اکتبر گزارش داد،"یگان‌های مدافع خلق" (YPG) که کنترل شبه‌نظامیان موسوم به"نیروهای دموکراتیک سوریه" (SDF) را در دست دارند توافق آمریکا و ترکیه را پذیرفته‌اند. موضوعات مرتبط.

  اتحادیه اروپا از اظهار نظر صریح درباره توافق بین ترکیه و آمریکا خودداری کرده است. آنگلا مرکل و سایر سران و رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس عالی خود در بروکسل نسبت به توافق اعلام شده از سوی مایک پنس و مقامات ترکیه با احتیاط بسیار برخورد کرده‌اند. در بیانیه‌ای که توسط رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتشر شده، از کسب آگاهی نسبت به توافق یاد شده توسط این اتحادیه سخن رفته است. در این بیانیه بار دیگر از ترکیه درخواست شده است بدون درنگ به عملیات نظامی خود در شمال سوریه خاتمه دهد. در بیانیه اتحادیه اروپا تصریح شده است که عملیات نظامی ترکیه باعث درد و رنج غیرقابل تصور ساکنان این منطقه شده و به مبارزه علیه نیروهای وابسته به داعش لطمه می‌زند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را خطری جدی برای امنیت اروپا ارزیابی کرده‌اند. در همین زمینه: .