واکنش ترکیه به «همایش گاز شرق دریای مدیترانه» در قاهره

17/01/2020 04:02:00 ق.ظ

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه همایش «مجمع گاز شرق دریای مدیترانه» در قاهره پایتخت مصر را تصنعی دانست. - خبرگزاری آناتولی

دریای‌مدیترانه, حمید آکسوی

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیهTC_Disisleri پیرامون همایش «مجمع گاز شرق دریای‌مدیترانه » در قاهره تاکید کرد: 'تلاش‌ برای تبدیل این مجمع به سازمانی بین‌المللی بدون دعوت از ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی، نشانه همکاری نیست و ‌تصنعی است'.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه همایش «مجمع گاز شرق دریای مدیترانه » در قاهره پایتخت مصر را تصنعی دانست. - خبرگزاری آناتولی

Nazlı Yüzbaşıoğlu,Halil Silahşör   |17.01.2020آنکارا/ نازلی یوزباشی‌اوغلو/ خبرگزاری آناتولیحامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ به سوال کتبی پیرامون همایش «مجمع گاز شرق دریای مدیترانه» در قاهره نوشت:"تلاش‌ برای تبدیل این مجمع به سازمانی بین‌المللی بدون دعوت از ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی، نشانه همکاری نیست و ‌تصنعی است".

وی تاکید کرد:"کشورهای عضو این همایش که امروز در قاهره دیدار کردند، به دنبال رویاهای حذف ترکیه از معادله انرژی در مدیترانه شرقی هستند. این اجلاس با انگیزه‌های سیاسی برخی کشورها و دور از واقعیت‌ها به وجود آمده است. اگر هدف واقعی این همایش همکاری باشد، ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی به آن دعوت می شدند".

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

تعبیر رویای قاهره برای تامین گاز اروپا؛ گاز اسرائیل به مصر رسیدمصر با هدف بدل شدن به هاب آفریقای شمالی برای صادرات مجدد گاز به اروپا بر پایه قراردادی ۱۵ میلیارد دلاری، دریافت گاز طبیعی از اسرائیل را آغاز كرد.

واکنش چلیک به حمله پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی ترکیه

ترکیه یورش پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره را محکوم کرد

وزارت خارجه ترکیه کاردار مصر در آنکارا را احضار کرد

استقبال گردشگران از مجموعه های مراکز اسکی در ترکیهمجموعه های مجهز و پیشرفته مراکز اسکی ترکیه آماده میزبانی از گردشگران است. - خبرگزاری آناتولی

افزایش صادرات اتوبوس، مینی‌بوس و میدل‌باس توسط ترکیه

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه همایش «مجمع گاز شرق دریای مدیترانه» در قاهره پایتخت مصر را تصنعی دانست.وزارت نفت مصر روز چهارشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید آغاز اجرای این قرارداد، تصریح کرد که همکاری دو کشور در حوزه انرژی موجب افزایش منافع هر دو کشور خواهد شد.سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه یورش پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره و بازداشت تعدادی از کارکنان آن را به‌شدت محکوم کرد.وزارت امور خارجه ترکیه یورش نیروهای امنیتی مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره و بازداشت تعدادی از کارکنان آن را محکوم کرد.

Nazlı Yüzbaşıoğlu,Halil Silahşör   | 17.01. مطابق اعلام طارق مولا، وزیر نفت مصر حجم گاز دریافتی از اسرائیل فعلا روزانه ۵.2020 آنکارا/ نازلی یوزباشی‌اوغلو/ خبرگزاری آناتولی حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ به سوال کتبی پیرامون همایش «مجمع گاز شرق دریای مدیترانه» در قاهره نوشت:"تلاش‌ برای تبدیل این مجمع به سازمانی بین‌المللی بدون دعوت از ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی، نشانه همکاری نیست و ‌تصنعی است".2020 آنکارا/ خبرگزاری آناتولی عمر چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه ترکیه در حساب کاربری خود در توئیتر یورش پلیس مصر به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره و بازداشت تعدادی از کارکنان آن را به‌ شدت محکوم کرد. وی تاکید کرد:"کشورهای عضو این همایش که امروز در قاهره دیدار کردند، به دنبال رویاهای حذف ترکیه از معادله انرژی در مدیترانه شرقی هستند.۱ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت. این اجلاس با انگیزه‌های سیاسی برخی کشورها و دور از واقعیت‌ها به وجود آمده است. کشورهای غربی که از آزادی مطبوعات دم می‌زنند، با چشم‌پوشی بر نقض قوانین در مصر، در این رویکرد بی پروا سهیم هستند.

اگر هدف واقعی این همایش همکاری باشد، ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی به آن دعوت می شدند". دو طرف در اکتبر گذشته توافق کردند که میزان گاز انتقالی تصریح شده در قرارداد سال ۲۰۱۸ را ۳۵ درصد افزایش دهند و ارزش آن را برای یک دوره ۱۰ ساله به ۱۵ میلیارد دلار برسانند.00 دقیقه به وقت استانبول با یورش به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره پایتخت مصر٬ 4 تن از کارکنان آن از جمله یک شهروند ترکیه را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرد. آکسوی همچنین با تاکید بر اینکه چنین شکل‌گیری‌ها علیه ترکیه و ترک‌های قبرس به صلح و توسعه همکاری‌ها در منطقه کمک نخواهد کرد، افزود:"هیچ تلاشی در شرق مدیترانه بدون حضور ترکیه و ترک‌های قبرس موفق نخواهد بود. بنابراین، کشورهایی که به فراخوان‌ گفت‌وگو و همکاری آنکارا پاسخ نداده‌اند، هنوز رویاهای خالی را دنبال می‌کنند.. این در عین زمان مشروعیت سیاست ترکیه را نشان می‌دهد. گذرنامه‌های کارکنان، تلفن‌های همراه و رایانه‌های آنها را ضبط و از تماس آنها با بیرون جلوگیری کردند. ما به دفاع از حقوق و منافع مشروع خود و جمهوری ترک قبرس شمالی در مدیترانه شرقی ادامه خواهیم داد". نیروهای امنیتی مصر تا صبح امروز در دفتر خبرگزاری آناتولی تفتیش کردند.

.