واکنش رئیس مجلس ترکیه به اظهارات بایدن در مورد وقایع 1915

  • 📰 aa_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 39 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 53%

رئیس مجلس ترکیه، اظهارات رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با وقایع 1915 را نادیده گرفته شدن قوانین و تجربه‌های تاریخی و سیاسی دانست. - خبرگزاری آناتولی

ایران اخبار, ایران سرفصلها

رئیس مجلس ترکیه، اظهارات رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با وقایع 1915 را نادیده گرفته شدن قوانین و تجربه‌های تاریخی و سیاسی دانست.مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ترکیه طی اظهاراتی در پنل «جنگ دوم قره‌باغ و جرایم جنگی ارمنستان» در مجلس ملت کبیر ترکیه گفت: اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره به اصطلاح نسل کشی به معنای نادیده گرفته شدن قوانین و تجربه‌های تاریخی و سیاسی است.

او گفت: این اظهارات علاوه بر آشکار ساختن اقدام آمریکا که در تضاد با حقوق بین الملل و مسائل علمی است، می‌تواند منجر به آسیب دیدن روابط مبتنی بر حقوق بشر، حاکمیت قانون و دوستی متقابل میان ترکیه و آمریکا نیز بشود. شنتوپ ادامه داد: به عنوان رئیس مجلس ترکیه، این تهمت بزرگ علیه دولت، ملت و تاریخمان را قویا رد می‌کنم. به ویژه مقامات کشورهایی که در تاریخ خود و حتی امروز، نژادپرستی و نسل کشی و سابقه جنایات علیه بشریت را دارند، باید هنگام صحبت از ترکیه با احتیاط باشند.

رئیس مجلس ترکیه گفت: هیچ یافته، داده علمی و یا تحقیق جدیدی در این باره وجود ندارد. تنها چیزی که تغییر یافته، تصمیم سیاسی است. شنتوپ گفت: ارمنستان و دیاسپورای ارمنی با تحریک خیالات واهی مانند ارمنستان بزرگ و ادعاهایی مانند نسل‌کشی مسئول رشد احساسات ضد ترکیه و افزایش بی ثباتی در منطقه هستند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.