واکنش کمیته بین‌المللی المپیک و اتحادیه جهانی کشتی به اعدام نوید افکاری؛ ناراحت، غمگین و ناامیدیم

22/06/1399 08:27 ب.ظ

اعدام نوید_افکاری، با واکنش‌هایی تند از سوی بالاترین نهادهای ورزشی جهان روبه‌رو شده است. برای نخستین بار کمیته_بین‌المللی_المپیک، به صورت رسمی در مورد اعدام یک ورزشکار در گوشه‌ای از دنیا واکنش نشان داده است. اخبار_ایران گزارش younesipour 👇

که ساعاتی پس از تایید خبر اعدام نوید افکاری روی سایت رسمی IOC قرار گرفت، می‌خوانیم: «اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، در ایران خبر بسیار ناراحت‌کننده‌ای است. کمیته بین‌المللی المپیک امروز از این خبر در شوک و حیرت فرو رفت.

در این هفته آقای "توماس باخ"، رییس IOC، به صورت مستقیم با رهبر و رییس‌جمهور ایران نامه‌نگاری کرد و ضمن احترام گذاشتن به حاکمیت و استقلال ایران، برای نوید افکاری خواهان بخشش و رحمت شد. این اما ناراحت‌کننده است که ما برای جلب رضایت ورزشکاران سراسر جهان و تمام فعالیت‌هایی که IOC و اتحادیه جهانی کشتی با کمیته المپیک ایران و فدراسیون کشتی ایران انجام دادیم، به هدف‌مان نرسیدیم. فکر ما با خانواده و دوستان نوید افکاری است.»

ایران باید جاری در «دادگاه حکمیت ورزش» از استقلال ورزش خود مقابل حاکمیت دفاع کند. این دادگاهی است که دادگاه حکمیت ورزش (CAS) برای شکایت «فدراسیون جودو ایران» از «فدراسیون جهانی جودو» و حکم تعلیق ایران تشکیل خواهد داد. این دادگاه در سرنوشت ورزش ایران تاثیرگذار خواهد بود.

پیش از این مدیران کمیته بین‌المللی المپیک خبر داده بودند که IOC نقشی تاثیرگذار در دادگاه CAS و رای آن خواهد داشت.

ادامه مطلب:
iranwire »

واکنش معنا‌دار فیفا به حکم اعدام نوید افکاری: مثل کمیته بین‌المللی المپیک، نگرانیم

واکنش معاون رئيس‌جمهور ترکیه به اظهارات اخیر ماکرون

واکنش سعادتمند به شایعه اختلاف در هیات مدیره استقلالواکنش سعادتمند به شایعه اختلاف در هیات مدیره استقلال مدیرعامل استقلال با انتشار بیانیه‌ای به شایعه اختلافات در هیات مدیره واکنش نشان داد متن این بیانیه را در لینک زیر بخوانید

واکنش ترکیه به بیانیه مشترک سران هفت کشور جنوب اروپا درباره مدیترانه شرقیوزارت امور خارجه ترکیه به بیانیه مشترک سران هفت کشور جنوب اروپا که دیروز در پایان یک نشست موسوم به «مدیترانه-7» منتشر شد، واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی

واکنش تهدیدآمیز سپاه به توافق بحرین با اسرائيل: منتظر انتقام سخت باشیدوزارت امور خارجه ایران پیش از این ضمن محکوم کردن تصمیم منامه آن را «ننگین و خفت‌بار» توصیف کرده بود.

نتانیاهو در واکنش به توافق اسرائیل با بحرین: «دوران جدید صلح» رقم خورده است؛ بحرین: توافق به نفع منطقه استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

ای

که ساعاتی پس از تایید خبر اعدام نوید افکاری روی سایت رسمی IOC قرار گرفت، می‌خوانیم: «اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی، در ایران خبر بسیار ناراحت‌کننده‌ای است. کمیته بین‌المللی المپیک امروز از این خبر در شوک و حیرت فرو رفت. در این هفته آقای "توماس باخ"، رییس IOC، به صورت مستقیم با رهبر و رییس‌جمهور ایران نامه‌نگاری کرد و ضمن احترام گذاشتن به حاکمیت و استقلال ایران، برای نوید افکاری خواهان بخشش و رحمت شد. این اما ناراحت‌کننده است که ما برای جلب رضایت ورزشکاران سراسر جهان و تمام فعالیت‌هایی که IOC و اتحادیه جهانی کشتی با کمیته المپیک ایران و فدراسیون کشتی ایران انجام دادیم، به هدف‌مان نرسیدیم. فکر ما با خانواده و دوستان نوید افکاری است.»

ایران باید

جاری

در «دادگاه حکمیت ورزش» از استقلال ورزش خود مقابل حاکمیت دفاع کند. این دادگاهی است که دادگاه حکمیت ورزش (CAS) برای شکایت «فدراسیون جودو ایران» از «فدراسیون جهانی جودو» و حکم تعلیق ایران تشکیل خواهد داد. این دادگاه در سرنوشت ورزش ایران تاثیرگذار خواهد بود.

پیش از این مدیران کمیته بین‌المللی المپیک خبر داده بودند که IOC نقشی تاثیرگذار در دادگاه CAS و رای آن خواهد داشت.

حالا در فاصله‌ای کوتاه تا برگزاری این دادگاه، کمیته بین‌المللی المپیک از رفتار مقامات دولتی و ورزشی ایران ابراز ناامیدی کرده است.

«رسول خادم»، رییس سابق «فدراسیون کشتی ایران»، اسفند سال ۱۳۹۸ به دلیل آن‌چه «ناتوانی مقابل عزم بین‌المللی برای تعلیق ورزش ایران» خوانده بود از ریاست فدراسیون کشتی استعفا داد.

رییس وقت فدراسیون کشتی ایران مدعی شده بود که شخص «توماس باخ»، رییس کمیته بین‌المللی المپیک، به فدراسیون‌های جهانی دستور داده است مقابل دخالت‌های سیاست ایران در ورزش این کشور

کنند

.

حالا نه تنها کمیته بین‌المللی المپیک با چشم‌هایی غضب‌آلود به ایران نگاه می‌کند که حتی «نناد لالوویچ»، مهم‌ترین حامی کشتی ایران، هم نسبت به اعدام نوید افکاری واکنش نشان داده است.

آقای لالوویچ، رییس اتحادیه جهانی کشتی، اعدام کشتی‌گیر شیرازی را «ناامیدکننده» خواند.

همچنین سایت رسمی اتحادیه جهانی کشتی در بیانیه‌ای نوشت: «این بسیار ناراحت‌کننده است که خواسته ورزشکاران در سراسر جهان و همه فعالیت‌هایی که ما در پشت صحنه برای نجات نوید با کمیته بین‌‌المللی المپیک مقابل کمیته المپیک ایران و فدراسیون کشتی این کشور انجام دادیم به سرانجام نرسیدند. این خبر ویران‌گر است و کل جامعه کشتی در سوگ مرگ او سوگواری خواهند کرد.»

در خط پایانی این بیانیه، دقیقا از آخرین عبارتی استفاده شده است که کمیته بین‌المللی المپیک از آن بهره برد: «فکر ما با خانواده و دوستان نوید افکاری است.»

اعدام نوید افکاری، با واکنش‌هایی تند از سوی بالاترین نهادهای ورزشی جهان روبه‌رو شده است.

هم‌زمان برخی از کاربران توییتر از هشتگ #BanIRanSports به معنی «تعلیق ورزش ایران» استفاده کردند. پیش از این «اتحادیه جهانی ورزشکاران» تهدید کرده بود که در صورت اجرایی شدن حکم اعدام نوید افکاری، تمامی تلاش خود را برای متقاعد کردن کمیته بین‌المللی المپیک و فدراسیون‌های جهانی، برای تعلیق ورزش ایران انجام خواهد داد.