واکنش ترکیه به حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا؛ منع روسری مصداق نقض آزادی‌‌های مذهبی است

18/07/2021 03:54:00 ب.ظ

واکنش ترکیه به حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا؛ منع روسری مصداق نقض آزادی‌‌های مذهبی است

ترکیه, سیاست ترکیه

واکنش ترکیه به حکم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا ؛ منع روسری مصداق نقض آزادی‌‌های مذهبی است

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با صدور حکمی اعلام کرد که شرکت‌ها و کارفرمایان اروپایی مجازند تحت شرایطی ویژه و در صورت نیاز به نشان دادن چهره‌ای به دور از تعلقات خاص به مشتریان، کارمندان زن را از پوشیدن روسری منع کنند.

ترکیه روز یکشنبه به حکم اخیر دیوان دادگستری اتحادیه اروپا که در آن اختیاراتی به کارفرما برای ممنوعیت پوشش روسری کارکنان زن داده شده، اعتراض کرد.آنکارا معتقد است که اقدام مرجع عالی قضایی اتحادیه اروپا در دادن مجوز به کارفرماها برای ممنوعیت روسری تحت شرایطی خاص «نقض آشکار آزادی‌های مذهبی» است و سبب تقویت پیش‌داوری و برخوردهای تبعیض‌آمیز علیه زنان در اروپا خواهد شد.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا، مستقر در لوکزامبورگ روز پنجشنبه با صدور حکمی اعلام کرد که شرکت‌ها و کارفرمایان اروپایی مجازند تحت شرایطی ویژه و در صورت نیاز به نشان دادن چهره‌ای به دور از تعلقات خاص به مشتریان، کارمندان زن را از پوشیدن روسری منع کنند.در حکم دیوان در عین حال تاکید شده که باید شرایط ویژه حاکم بر هر کشور عضو و به ویژه مقررات کشورها در خصوص «حمایت از آزادی مذهب» هنگام اجرای این دستورالعمل در نظر گرفته شود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

اجبار به روسری چطور؟ به جمهوری جهل ‌و فساد نسبت به اجبار به روسری اعتراض کردید؟ اگر چنین قانونی گذاشتند ،دلیلش فقط حمله مردان مسلمانی است که با سلاح سرد و خودرو و... دارند توی اروپا انجام میدهند که نشان از تعصب دینی اسلامیست. پس قبل از اشاره به نقض حقوق بشر با ایجاد قانون، به مسلمانها بیاموزید که ،مثل انسان زندگی کنند و دست به جنایت از روی تعصب دینی نزنند.

ترکیه: (تصمیم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا درباره حجاب) ما این تصمیم را محکوم می‌کنیم ترکیه : (تصمیم دیوان دادگستری اتحادیه_اروپا درباره حجاب ) ما این تصمیم را محکوم می‌کنیم

اتحادیه فوتبال اروپا: فینال لیگ قهرمانان اروپا 2023 به میزبانی استانبول برگزار می‌شوداتحادیه فوتبال_اروپا: فینال لیگ_قهرمانان_اروپا 2023 به میزبانی استانبول برگزار می‌شود

اتحادیه جهانی علمای مسلمان خواستار جلوگیری یورش افراطگرایان یهودی به مسجدالاقصی شداتحادیه جهانی علمای مسلمان از امت اسلامی و آزادگان جهان خواست که از یورش افراطگرایان یهودی به مسجدالاقصی جلوگیری کنند. - خبرگزاری آناتولی

اپلیکیشن «سایفون» به ۱.۴ میلیون کوبایی برای دسترسی مجدد به اینترنت کمک کرده استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. انصافا دمتون گرم قطع میشه که

تعداد قربانیان اعتراض به کم‌آبی در خوزستان به 'سه نفر' رسید | DW | 17.07.2021فعالان حقوق بشر از کشته شدن سومین معترض به کم‌آبی در استان خوزستان خبر می‌دهند. به گفته آن‌ها، مصطفی نعیماوی، قاسم خضیری و علی مزرعه در اعتراضات دو روز گذشته در استان خوزستان کشته شدند. مردم عزیزی که به دست نوادگان و جانشینان حسین کشته می‌شوند، براستی که می‌باید به فکر دریافت حلالیت از یزید بود... آنان که ادعا داشتند و بارها با حرام کردن هزینه‌های میلیاردی در یک رسانه_میلی برای تشنگی اسب حسین در ساحت یک رئیس_جمهور یا ... روضه_خوانی نمودند. ملت ایران درحال بیدارشدن از یک خواب ۴۰ ساله است! خداحافظی به شیوه دولت تدبیر

بایدن: به کوبایی‌ها برای دسترسی به اینترنت کمک می‌رسانیم | DW | 16.07.2021ایالات متحده در حال بررسی امکاناتی برای دسترسی مردم کوبا به اینترنت و هم‌چنین ارسال واکسن کرونا به این کشور است. بایدن به شهروندان معترض کوبا قول داده که پشتیبان اعتراضات ضد دولتی آنها باشد. ای کاش پشتیبان ملت ایران هم باشید از جنس همون پشتیبانی اوباما که از قیام ۸۸ ایران شد حالا قراره از مردم کوبا شود بایدن گوگولی توخواب هذیان گفتی بیدارشدی حرف بزن حالا بخواب که ما بیداریم اساسا هیات حاکمه ایالات متحده عده‌ای بیمار روانی هستند که با حمایت خود از جنبش‌های مردمی، آن جنبش‌ها را به خود منتسب می‌کنند و توجیه لازم برای سرکوب را در اختیار حکومت آن کشورها قرار می‌هند!

Aa ترکیه روز یکشنبه به حکم اخیر دیوان دادگستری اتحادیه اروپا که در آن اختیاراتی به کارفرما برای ممنوعیت پوشش روسری کارکنان زن داده شده، اعتراض کرد.18.16.اتحادیه جهانی علمای مسلمان از امت اسلامی و آزادگان جهان خواست که از یورش افراطگرایان یهودی به مسجدالاقصی جلوگیری کنند.

آنکارا معتقد است که اقدام مرجع عالی قضایی اتحادیه اروپا در دادن مجوز به کارفرماها برای ممنوعیت روسری تحت شرایطی خاص «نقض آشکار آزادی‌های مذهبی» است و سبب تقویت پیش‌داوری و برخوردهای تبعیض‌آمیز علیه زنان در اروپا خواهد شد. دیوان دادگستری اتحادیه اروپا، مستقر در لوکزامبورگ روز پنجشنبه با صدور حکمی اعلام کرد که شرکت‌ها و کارفرمایان اروپایی مجازند تحت شرایطی ویژه و در صورت نیاز به نشان دادن چهره‌ای به دور از تعلقات خاص به مشتریان، کارمندان زن را از پوشیدن روسری منع کنند.2021  خبرگزاری آناتولی وزارت امور خارجه ترکیه: (تصمیم دیوان دادگستری اتحادیه اروپا درباره حجاب) ما این تصمیم را که از نظر قانونی و وجدان نادرست و خطرناک بوده و به اسلام هراسی دامن می‌زند، محکوم می‌کنیم. در حکم دیوان در عین حال تاکید شده که باید شرایط ویژه حاکم بر هر کشور عضو و به ویژه مقررات کشورها در خصوص «حمایت از آزادی مذهب» هنگام اجرای این دستورالعمل در نظر گرفته شود.. دادگاه عالی اتحادیه اروپا پیش‌تر نیز در سال ۲۰۱۷ حکمی مشابه در خصوص پوشش زنان صادر کرده بود که در آن به کارفرمایان امکان می‌داد در صورت نیاز کارمندان خود را به رعایت «پوشش خنثی» ملزم کنند. منتقدان این احکام در اتحادیه اروپا معتقدند با چنین دستورالعمل‌های قانونی حقوق بسیاری از زنان معتقد به گرایش‌های مذهبی در محیط کار پایمال می‌شود. این در حالی است که گروه‌های افراطی یهودی به تشدید حملات به محوطه مسجدالاقصی به مناسبت سالگرد « خراب کردن هیکل» که فردا یکشنبه فرامی رسد، فراخوانده اند.

حکم تازه دیوان دادگستری اتحادیه اروپا پس از رسیدگی به شکایت دو زن مسلمان آلمانی علیه درخواست کارفرمای خود مبنی بر برداشتن روسری در محیط کار صادر شد. رای دیوان دادگستری اروپا به حق کارفرمایان برای ممنوعیت حجاب وزارت امور خارجه ترکیه در واکنش به این حکم آنرا نشانه رشد اسلام‌هراسی در دوره‌ای تلقی کرده که به اعتقاد آنکارا طی آن زنان مسلمان در اروپا بیش از پیش قربانی تبعیض‌های مذهبی قرار می‌شوند. بیانیه وزارت خارجه ترکیه در همین راستا تاکید می‌کند: «مسلمانان در معرض عدم مدارا، نفرت پراکنی و خشونت قرار داشته و در زمینه‌های اقتصادی-اجتماعی به طور گسترده انگ می‌خورند. این موضوع زنان مسلمان را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد.» این بیانیه همچنین با استناد به گزارشهای کمیسیون مبارزه با نژادپرستی و عدم مدارا و گزارشگر سازمان ملل در مورد آزادی دین و اعتقادات می‌افزاید: «چنین روند خطرناکی نشان می‌دهد که از تجربیات دردناک گذشته عبرت گرفته نشده و نیز این موضوع را تایید می‌کند.

» فخرالدین آلتون، مدیر دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه نیز روز شنبه این حکم را محکوم کرد و آنرا «تصمیمی اشتباه و تلاشی برای اعطای حقانیت به نژادپرستی» قلمداد کرد. مسئله حجاب و پوشش اقلیت‌های مذهبی در اروپا سال‌هاست که به اختلاف‌های زیادی بر سر موضوع ادغام مسلمانان در جوامع غربی دامن زده است. حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان که از سال ۲۰۰۲ با در هم آمیختن رویکردی غرب‌گرایانه و دموکراتیک به قدرت رسید طی سال‌های اخیر به دلیل در پیش گرفتن رویه‌ای اقتدارگرایانه و آنچه «عدم تحمل و مدارای مذهبی» خوانده شده، بارها مورد انتقاد متحدان غربی قرار گرفته است. آخرین نمونه از این دست اختلاقات به مسئله تبدیل ایاصوفیه از موزه به مسجد در سال گذشته برمی‌گردد که با انتقادهایی از جانب ایالات متحده آمریکا، یونان، روسیه و رهبران کلیسا همراه شد. از سوی دیگر آنکارا نیز بارها اروپا را به عدم تلاش لازم و سهل‌انگاری در انجام اقدامات مناسب برای جلوگیری از تبعیض علیه مسلمانان متهم کرده و یادآور شده که گزارشی سالانه را در خصوص آنچه «رشد اسلام هراسی در سراسر جهان» عنوان شده در دست انتشار دارد.

.