واکنش عضو خبرگان رهبری به سخنان آیت‌الله یزدی: کسی نمی‌تواند تابلو مرجعیت را پایین بکشد

  • 📰 IRNA_1313
  • ⏱ Reading Time:
  • 76 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 34%
  • Publisher: 63%

بطحایی، عضو مجلس خبرگان در واکنش به اظهارات آیت‌الله یزدی درباره مرجعیت: کسی حق ندارد تابلوی کسی را پایین بکشد، این می‌شود استبداد. اگر کسی می‌خواهد در چارچوب کتاب و سنت حرکت کند، حق نداریم مانع شویم.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

آیت‌الله سید هاشم بطحایی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرناپلاس درباره شرایط اعلام مرجعیت گفت: مرجع تقلید دو شرط مهم کلی باید داشته باشد: یکی اینکه باید علمیت در حد استنباط و اجتهاد داشته باشد و دیگری اینکه مردی بدون هوی و هوس باشد. عالم شدن و تحصیل تا مرجعیت، امروز زمان‌بر است و حداقل ۴۰ یا ۵۰ سال نیاز به تحصیل جدی دارد و شرط مهم دوم، صیانت نفسانی و مخالفت با هوی است که مهم است؛ اینکه فردی بی‌هوی باشد یعنی مانند شخصیت حضرت امام(ره).

بطحایی در پاسخ به این سؤال که آیا مراجع تعداد محدود و مشخص دارند یا خیر، گفت: مرجعیت یا همان نیابت عام، منحصر در یک نفر نیست و ائمه هم کسانی را که دسترسی به ایشان نداشتند، به دیگران به‌عنوان نیابت ارجاع می‌دادند و کسی حق ندارد علمیت کسی را بگیرد. این استاد حوزه قم درباره جایگاه نظر جامعه مدرسین درباره مرجعیت گفت: جامعه مدرسین هم به‌عنوان کارشناس، نظرشان قابل توجه است و به‌عنوان خبره می‌توانند نظر بدهند و تشخیص خودشان را بیان کنند، ولی نفی دیگران نمی‌توانند بکنند. مرجعیت دکان و کاسبی نیست و غیر از انتخابات است که چه کسی رأی بیاورد و چه کسی رأی نیاورد؛ معیار علمیت است و بی‌هوایی.

وی درباره چاپ توضیح المسائل و سابقه تحصیل خود گفت: رساله بنده سال ۹۳ به اصرار دیگران چاپ شد. من ۶۲ سال است که در حوزه هستم و ۲۰ سال است که درس خارج می‌دهم. من در رساله‌ام نوشته‌ام که بروید سراغ دیگران، ولی عده‌ای اصرار کردند. برخی نظرات متفاوتی هم دارم که مثلاً معتقدم اهل کتاب نجس هستند و برخی می‌گویند نجس نیستند و مستند هم حرف زده‌ام، ولی نمی‌خواهم تابلو بالا ببرم و اهل تابلو نیستم. این حاصل ۶۰ سال است و وقتی اصرار کرده‌اند، چه کنم.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در واکنش به اظهارات آیت‌الله یزدی درباره مرجعیت و منع دیگران از ورود به این عرصه گفت: کسی حق ندارد تابلوی کسی را پایین بکشد، این می‌شود استبداد. یک وقتی کسی می‌خواهد مکتب جدیدی را به‌وجود آورد، یا انحرافی ایجاد کند، بله! باید با او مقابله کرد، ولی اگر کسی می‌خواهد در چارچوب کتاب و سنت حرکت کند، حق نداریم مانع شویم. مثل این است که در حوزه پزشکی، ما فقط چند نفر پزشک را معرفی کنیم و بقیه حق نداشته باشند اظهار علم پزشکی کنند. این قابل قبول نیست.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

صادق لاریجانی آیت‌الله یزدی را به دروغگویی و شایعه‌پراکنی متهم کردآیت‌الله صادق آملی لاریجانی در واکنش به اظهارات آیت‌الله محمد یزدی، او را به بی ادبی، دروغگویی، شایعه‌پراکنی و افترا متهم کرد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

ممکن است «گریس-1» امشب جبل‌الطارق را به مقصد ایران را ترک کندبراساس اعلام سفیر ایران در لندن ممکن است نفت‌کش توقیفی این کشور در جبل‌الطارق امشب به سمت آب‌های سرزمینی ایران حرکت کند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

گفتگو| فرزند آیت‌الله کاشانی: پدرم دولت پس از مصدق را نامشروع می‌دانست- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimسید محمود کاشانی می‌گوید: این ادعاها که آیت‌الله کاشانی خانه‌نشین شد، از دروغ‌های تاریخی است که پس از شکست نهضت، مورد تبلیغ قرار گرفته است. آیت‌الله کاشانی به مبارزات سیاسی خود ادامه داد و یک بخش از مبارزات ایشان بعد از 28 مرداد 32 بود.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

آیت‌الله مکارم شیرازی: مسلمانان دست‌به‌دست هم دهند و کشمیر را نجات دهند- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimآیت‌الله مکارم شیرازی: *مسلمانان دست‌به‌دست هم دهند و کشمیر را نجات دهند *حل مسئله کشمیر از طریق دیپلماتیک ممکن است *مسلمین جهان باید این منطقه از جهان را فراموش نکنند *بى‌تفاوتى در این راه در پیشگاه خدا مسؤولیت فراوان دارد
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

دانشمندان فسیل یک طوطی عظیم الجثه ماقبل تاریخ را کشف کردنددانشمندان فسیل یک طوطی عظیم الجثه ماقبل تاریخ را کشف کردند به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان پی آر»، با مطالعه فسیل این جانور تخمین زده می‌شود که این طوطی عظیم الجثه قدی به اندازه یک کودک خردسال انسان داشته است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

بلومبرگ: حوثی‌های یمن نخستین سفیر خود در ایران را منصوب کردندشورشیان شیعه حوثی در یمن برای نخستین بار برای خود در جمهوری اسلامی ایران سفیر منصوب کردند. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ این خبر را خبرگزاری حوثی‌ها، سبأ روز یکشنبه ۲۶ مرداد اعلام کرده است. انتصاب ابر
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »