واکنش‌های بین‌المللی به اعتراضات ایران؛ از حمایت آلمان تا هشدار روسیه

27/08/1398 07:13 ب.ظ

واکنش‌های بین‌المللی به اعتراضات ایران؛ آلمان مشروع خواند و روسیه دربارۀ نفوذ بیگانگان هشدار داد جزئیات بیشتر🔽

فرانسه: تهران باید به تعهداتش در قبال مردم ایران، در موضوعات آزادی بیان و حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز پایبند باشد. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه این کشور گفت: «آرزوی ما این است که حوادثی که در چند روز اخیر در ایران روی داده، به زودی به پایان برسد و هرچه سریع‌تر آرامش برقرار شود.

» آقای چاووش اوغلو همچنین بار دیگر بر مخالفت آنکارا با تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران تاکید کرد. ترکیه پیش از این در ماه سپتامبر اعلام کرده بود با وجود این تحریم‌ها، همچنان به خرید نفت و گاز از ایران ادامه می‌‌دهد.

شهرهای مختلف ایران از جمعه گذشته صحنه درگیری میان معترضان به افزایش بهای بنزین و ماموران حکومتی بوده است. بنا بر گزارش‌های غیررسمی، این درگیری‌ها تا کنون ده‌ها کشته در پی داشته است و صدها نفر نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

تصمیم به افزایش بهای سوخت در حالی گرفته شده است که مردم ایران با تورم سنگینی که ناشی از تحمیل دوبارۀ تحریم‌های آمریکاست دست و پنجه نرم می‌کنند و هر از گاه نیز انتشار اخبار فساد مالی افراد نزدیک به حکومت، افکار عمومی را دچار شوک می‌کند. headtopics.com

واکنش‌های بین‌المللی به اعتراضات ایران؛ آلمان: اعتراضات مردم ایران مشروع و شایسته احترام است بیشتر بخوانید:

ادامه مطلب:
euronews_pe »

در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد♦️در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی_بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد ⚡️در ادامه اعتراضات مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت مشخص نیست چه زمانی وصل شود.

اختلال در اینترنت در ایران در پی اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزیناختلال در اینترنت در ایران در پی اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در گفتگو با امیر رشیدی؛ پژوهشگر دسترسی به اینترنت در کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از نیویورک.

دست‌کم پنج نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند🔴 خبر فوری | دست‌کم پنج نفر در اعتراض‌ها به گرانی_بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند صدای آمریکا از ویدئوها و تصاویری که دریافت کرده می‌تواند کشته شدن دست‌کم پنج نفر از معترضان در شهرهای ایران را با تیراندازی ماموران تائید کند.

دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند🔺دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گراني_بنزين در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند ⚡️گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

واکنش‌های مقامات ارشد جمهوری اسلامی به اعتراضات مردم در شهرهای مختلف ایرانبا شدت گرفتن اعتراضات و توسعه دامنه آن به حدود 60 شهر و شهرستان در ایران و به آتش کشیدن برخی نهادها

ادامه اعتراضات به قیمت بنزین در ایران؛ تورم در راه است؟طرح افزایش قیمت بنزین بارها در مجلس رای نیاورده، چرا دولت برای جبران کسری بودجه اینچنین مصرانه این طرح را پیگیری می کند؟ ادامه اجرای طرح افزایش قیمت تورم را در پی خواهد داشت؟

ترکیه روز دوشنبه اظهار امیدواری کرد که آرامش به سرعت به ایران بازگردد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه این کشور گفت: «آرزوی ما این است که حوادثی که در چند روز اخیر در ایران روی داده، به زودی به پایان برسد و هرچه سریع‌تر آرامش برقرار شود.»

آقای چاووش اوغلو همچنین بار دیگر بر مخالفت آنکارا با تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران تاکید کرد. ترکیه پیش از این در ماه سپتامبر اعلام کرده بود با وجود این تحریم‌ها، همچنان به خرید نفت و گاز از ایران ادامه می‌‌دهد.

شهرهای مختلف ایران از جمعه گذشته صحنه درگیری میان معترضان به افزایش بهای بنزین و ماموران حکومتی بوده است.

بنا بر گزارش‌های غیررسمی، این درگیری‌ها تا کنون ده‌ها کشته در پی داشته است و صدها نفر نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

تصمیم به افزایش بهای سوخت در حالی گرفته شده است که مردم ایران با تورم سنگینی که ناشی از تحمیل دوبارۀ تحریم‌های آمریکاست دست و پنجه نرم می‌کنند و هر از گاه نیز انتشار اخبار فساد مالی افراد نزدیک به حکومت، افکار عمومی را دچار شوک می‌کند.

بنا بر گزارش صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی می‌شود که تولید ناخالص داخلی ایران، پس از افت ۴.۸ درصدی در سال ۲۰۱۸ میلادی، بار دیگر در سال جاری میلادی به میزان ۹.۵ درصد کاهش یابد.

آلمان: اعتراضات مردم ایران مشروع و شایسته احترام است

آلمان از حکومت ایران خواست تا به اعتراضات «مشروع» مردم ایران در واکنش به افزایش بهای بنزین احترام بگذارد.

اولریک دمر، سخنگوی دولت آلمان گفت: «ما با نگرانی تحولات ایران بویژه گزارش کشته‌ها و دستگیری‌های بیشمار آن را دنبال می‌کنیم... ما از تهران می‌خواهیم به [اصول] آزادی بیان و آزادی تجمع احترام بگذارد.»

خانم دمر افزود: «ملت ایران باید این امکان را داشته باشد تا نارضایتی خود را از وضعیت سیاسی و اقتصادی اعلام و عقاید خود را آزادانه و صلح آمیز بیان کند. مردم همچنین باید امکان کسب و تبادل اطلاعات از مسیر منابع عمومی را داشته باشند.»

خانم دمر اعلام کرد که از نظر دولت آلمان، این اعتراضات که در آن «مردم شجاعانه از دغدغه‌های اقتصادی و سیاسی خود می‌گویند» مشروع و شایسته احترام است. او تاکید کرد که دولت ایران باید به این اعتراضات با «گفتگو» پاسخ دهد.

فرانسه: تهران باید به اصول آزادی بیان و حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز پایبند باشد

آگنس ون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد که کشورش تظاهراتی را که در چند شهر ایران روی داده، از نزدیک دنبال می‌کند و از مرگ تظاهرکنندگان در درگیری‌های چند روز اخیر متاسف است.

پاریس همچنین تاکید کرد که تهران باید به تعهداتش در قبال مردم ایران، در موضوعات آزادی بیان و حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز پایبند باشد.

بنا بر اعلام رسانه‌های داخلی ایران، دست‌کم ۲۵ شهر این کشور دستخوش اعتراضاتی شده‌اند که در پی تصمیم دولت برای افزایش بهای بنزین آغاز شده است.وزارت خارجه روسیه احتمال داد که یکی از دلایل گسترش اعتراضات در ایران، اعمال نفوذ نیروهایی از خارج باشد.

زمیر کابولوف، مدیر بخش آسیا در وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه گفت: «[در ایران] وضعیت دشوار و پرتنشی حاکم است و البته افزایش قابل توجه بهای بنزین باعث تشدید آن شده است.»

او افزود: «با این حال، نیروهای خارجی نیز فعالانه مشغول کارند. بنابراین همۀ این عوامل در کنار یکدیگر به تشدید این وضعیت کمک کرده است.»

او اعلام کرد که سفارت روسیه در تهران از نزدیک تحولات را پیگیری می‌کند و تا کنون هیچ اطلاعاتی مبنی بر آنکه شهروندان روس در این ناآرامی‌ها آسیب دیده‌اند، دریافت نکرده است.»