واکنش تند قدرت‌های اروپایی به حذف دوربین‌های نظارتی آژانس توسط ایران

20/03/1401 02:54 ب.ظ

کشورهای فرانسه و بریتانیا و آلمان در بیانیه مشترکی به اقدام جمهوری اسلامی در حذف تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داده و از حکومت ایران خواستند تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند. برنامه_هسته‌ای مذاکرات_هسته‌ای تحریم

کشورهای فرانسه و بریتانیا و آلمان در بیانیه مشترکی به اقدام جمهوری اسلامی در حذف تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان ... کشورهای فرانسه و بریتانیا و آلمان در بیانیه مشترکی به اقدام جمهوری اسلامی در حذف تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داده و از حکومت ایران خواستند تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند.

این سه قدرت اروپایی در بیانیه‌‌ای مشترکی که پنج‌شنبه ۱۹ خرداد ماه منتشر شد، اقدامات جمهوری اسلامی در محدود کردن همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کرده و هشدار دادند این اقدامات صرفا وضعیت موجود را وخیم کرده و تلاش‌ها را برای احیای «برجام» پیچیده‌تر می‌کند.

شورای حکام‌ آژانس، روز چهارشنبه ۱۸ خرداد، قطعنامه‌ای در محکومیت جمهوری اسلامی درباره پیداشدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام‌نشده در ایران صادر کرد و خواستار همکاری کامل جمهوری اسلامی با این نهاد شد. به دنبال این اقدام، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از حذف تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد و ادعا کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت تاثیر «ادعاهای اسرائیل» بوده است. headtopics.com

روز گذشته رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، تعداد دوربین‌های خاموش شده توسط ایران را ۲۷ عدد اعلام کرد.اما آقای اسلامی گفته است «تعداد این دوربین‌ها ۱۷، ۱۸ عدد است».

ادامه مطلب:
iranwire »

اروپایی‌ها اقدام ایران در حذف ابزار نظارتی آژانس را محکوم کردند؛ «به میز مذاکره بازگردید»فرانسه و بریتانیا و آلمان روز پنج‌شنبه، ۱۹ خردادماه، در بیانیه‌ای مشترک اقدامات ایران در حذف تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کردند.

بازداشت چند عضو سازمان مجاهدین در سوئد در پی اعتراض به برگزاری یک نمایشگاهروزنامه همشهری از بازداشت شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق در استکهلم به دنبال «حمله» به یک نمایشگاه و «درگیری» با پلیس خبر داد. آب را از سرچشمه بر می دارند نه از فاضلاب! ما در داخل کشور شاید مخالف حکومت فعلی باشیم اما هیچ وقت به مثلا مجاهدین خلق اجازه دخالت و یا هر کاری را نمیدهیم و تمام قد با این گروه مبارزه میکنیم بازداشت شماري از اعضاء!؟؟؟؟ حمله!؟؟ يك نمايشگاه!؟؟؟ منبع؟؟ همشهري!!! هموطن! يكهو از كيهان خامنه اي رفرنس ميگرفتي! خودتون رو آماده كنيد واسه حمله مجاهدين فقط قبلش توصيه ميكنم قرص آرامبخش يادتون نره!

اعتراض ده‌ها دانشجو در ایران به «کنترل و خشونت» به دست حراست دانشگاه‌هاده‌ها دانشجو با انتشار بیانیه‌ای از «برخوردهای خشونت‌آمیز حراست دانشگاه‌ها» و تشدید محدودیت‌ها در دانشگاه‌ها انتقاد کردند.

سانسور اعتراضات ایران در اینستاگرام؛ سه گروه حقوق بشری خواستار واکنش «متا» شدندسه گروه مدافع حقوق بشر در دیدار با رئیس سیاستگذاری محتوای شرکت متا اعلام کردند که این شرکت باید خط‌مشی‌های مربوط به محتوای بالقوه حساس و نظارت انسانی و اتوماتیک را تغییر دهد. از آنجا که مهمترین مستند این گروهها در دیدار با مقام متا، گزارش BBCفارسی است، رشته توئیتی که قبلا در نقد گزارش BBC و اظهارات کارشناسانِ گزارشBBC نسبت به فرایندهای گزارش و بازبینی محتوا، نظارت و ادعای نفوذ نوشته ام را بازنشر می کنم

واکنش تهران به قطعنامه شورای حکام علیه ایرانایران در واکنش به تصویب قطعنامه شورای حکام تاکید کرد که اقدام مقتضی را انجام خواهیم داد و حق داریم در سیاست و رویکرد خود در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازنگری کنیم. - خبرگزاری آناتولی

واکنش ایران به قطعنامه شورای حکام: گام‌های عملی متقابل برمی‌داریم | DW | 09.06.2022وزارت خارجه ایران از تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرد و گفت 'گام‌های عملی متقابلی' را اتخاذ خواهد کرد. عربستان سعودی نیز در بیانیه‌ای از اقدام آژانس استقبال کرد. رهبر فرزانه عزيز بايستي هر چه زودتر این مسخره بازي كه آژانس و قواي غربي حدوداً ۲۰ سال پیش با ملت ایران براه انداختن حالاً متوقف كنند يعني بايستي فرمان ' تطهير ' صادر كنند و تمام دوربينها و بازرسهاي آژانس در ایران طرد كنند

خواندن در ۲ دقیقه

کشورهای فرانسه و بریتانیا و آلمان در بیانیه مشترکی به اقدام جمهوری اسلامی در حذف تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داده و از حکومت ایران خواستند تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند.

این سه قدرت اروپایی در بیانیه‌‌ای مشترکی که پنج‌شنبه ۱۹ خرداد ماه منتشر شد، اقدامات جمهوری اسلامی در محدود کردن همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کرده و هشدار دادند این اقدامات صرفا وضعیت موجود را وخیم کرده و تلاش‌ها را برای احیای «برجام» پیچیده‌تر می‌کند.

شورای حکام‌ آژانس، روز چهارشنبه ۱۸ خرداد، قطعنامه‌ای در محکومیت جمهوری اسلامی درباره پیداشدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام‌نشده در ایران صادر کرد و خواستار همکاری کامل جمهوری اسلامی با این نهاد شد.

به دنبال این اقدام، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از حذف تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد و ادعا کرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحت تاثیر «ادعاهای اسرائیل» بوده است.

روز گذشته رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، تعداد دوربین‌های خاموش شده توسط ایران را ۲۷ عدد اعلام کرد.اما آقای اسلامی گفته است «تعداد این دوربین‌ها ۱۷، ۱۸ عدد است».

در بیانیه سه کشور اروپایی آمده است: «از ماه مارس یک توافق قابل اجرا روی میز بوده است. متاسفیم که ایران از فرصت دیپلماتیک برای انعقاد این توافق استفاده نکرد. ما همچنان از ایران می‌خواهیم که اکنون این کار را انجام دهد.»

فرانسه و بریتانیا و آلمان از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا اعمال پروتکل الحاقی و همه اقدامات نظارتی و راستی‌آزمایی مرتبط با برجام را از سر گیرد، توسعه هسته‌ای خود را متوقف کند و توافقی که برای بازگرداندن «برجام» روی میز است را فوراً امضا کند.

همزمان رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، نیز به اقدام جمهوری اسلامی در حذف تجهیزات نظارتی آژانس واکنش نشان داده و نوشته است: «ایران هنوز راه خروج از بحران هسته‌ای که خود به وجود آورده را دارد: همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جهت حل مشکلات پادمانی و موافقت با بازگشت به برجام که نتیجه آن رفع نگرانی‌های مبرم بین‌المللی در مورد عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای و لغو تحریم‌های ایالات متحده خواهد بود.»

روز گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در واکنش به صدور قطعنامه در شورای حکام آژانس گفت که جمهوری اسلامی «یک قدم از مواضع خود عقب نشینی نخواهد کرد.»

رئیسی ادعا کرد «تا کنون هرچند قطعنامه که صادر شده، موثر واقع نشده و راه به جایی نبرده است.»

رئیس‌جمهور حکومت ایران گفت «تصور کردید با تحریم ما متوقف می‌شویم. اما ما متوقف نمی‌شویم و کشور متوقف نمی‌شود.»