واکنش‌‌ها به احتمال اجرای حکم اعدام حیدرقربانی: این حکم غیرقانونی است

07/06/1400 12:21 ب.ظ

در پی انتشار خبر احتمال اجرای حکم اعدام برای یک زندانی سیاسی کرد نهادهای حقوق بشری، سازمان‌ها و کاربران در فضای مجازی، شامگاه شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ با راه‌اندازی که طوفان توییتری خواستار توقف اجرای این حکم شدند. اخبار_ایران حیدر_قربانی

استان‌وایر- در پی انتشار خبر احتمال اجرای حکم اعدام برای یک زندانی سیاسی کرد نهادهای حقوق بشری، سازمان‌ها و کاربران در فضای مجازی، شامگاه شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ با راه‌اندازی که طوفان توییتری خواستار توقف اجرای این حکم شدند.اعدام حیدر قربانی شد و از جامعه بین الملل خواست تا برای نجات جان این زندانی سیاسی تلاش کنند.

به باور آقای امیری مقدم تنها « بالابردن هزینه سیاسی این احکام از طریق کارزارهای مردمی و فشار نهادهای بین‌المللی» می‌تواند مانع اجرای حکم اعدام حیدر قربانی شود. حیدر قربانی در مهرماه ۱۳۹۵ به همراه برادر همسرش محمود صادقی به اتهام «همکاری و معاونت در قتل چند عضو سپاه پاسداران» بازداشت شد.

صالح نیکبخت وکیل حیدر قربانی پیشتر از رد درخواست اعاده دادرسی برای پرونده این زندانی سیاسی خبر داده و گفته بود حکم اعدام او قطعی شده و در آستانه اجرا قرار گرفته است. در طوفان توییتری شب گذشته کاوه قریشی روزنامه‌نگار کرد ساکن آلمان با انتشار ویدیویی از فرزند آقای قریشی نوشت: «حیدر قربانی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام همچنان با خطر اجرای حکم روبروست. پرونده او به لحاظ حقوقی بسته و هر لحظه ممکن است این زندانی سیاسی کُرد به دارآویخته شود. فرزند نوجوان و‌ همسر حیدر قربانی خواهان همبستگی با این زندانی و لغو فوری حکم اعدام او شده‌اند.

هیمن قربانی تصریح کرده است که کلیه اعترافات اخذ شده از پدرش مبنی بر مشارکت در قتل اعضای سپاه پاسداران تحت شکنجه جسمی و روانی نهادهای امنیتی بوده و نباید برای اجرای حکم مورد استناد دادگاه قرار بگیرد. کاوه کرمانشاهی از اعضای شبکه حقوق بشر کردستان در حساب کاربری خود با تاکید بر ناعادلانه بودن حکم صادر شده علیه آقای قربانی نوشت: « حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد در حالی به اتهام "بغی" به اعدام محکوم شده است که با وجود شکنجه‌های زیاد در دوران بازداشت هیچ اقراری مبنی بر استفاده از سلاح و عضویت در حزب نداشته است. حکم او طی روندی ناعادلانه صادر شده است و باید لغو شود. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

یک شهروند بهائی جهت اجرای حکم در قائم‌شهر بازداشت شد

یک شهروند بهائی جهت اجرای حکم در قائم‌شهر بازداشت شد

لاوروف در رم درباره پرونده افغانستان با مقام‌های ایتالیایی گفتگو می‌کندوزیر امور خارجه روسیه قرار است در سفر خود به رم، با همتای ایتالیایی خود و نخست وزیر این کشور در خصوص موضوعات مختلف منطقه‌ای، روابط دوجانبه و پرونده افغانستان گفتگو کند. چین روسیه خودشان ختم فتنه های عالم هستند برای امپراطوری جهان شدن آمریکا اروپا اسرائیل را نابود می کند به وسیله جمهوری شیطانی ایران و تروریست‌های وحشی ها

گلایه‌های ورزشکار حاضر در توکیو؛ اینجا هستم تا مدال بگیرم و بدهی‌هایم را صاف کنم!دو سال قرض گرفتم و ورزش و تمرین کردم تا ورودی پارلمپیک را به دست بیاورم گلایه‌های ورزشکار حاضر در توکیو؛ اینجا هستم تا مدال بگیرم و بدهی‌هایم را صاف کنم!

بریتانیا به عملیات انتقال غیرنظامیان به فرودگاه کابل پایان داد؛ اسپانیایی‌ها افغانستان را ترک کردندوزارت دفاع بریتانیا می‌گوید کار خروج نیروهای این کشور از افغانستان به مرحله نهایی رسیده و دیگر فرد جدیدی از افراد واجد شرایط احتمالی افغان به این فهرست اضافه نمی‌شوند.

اتفاقی بی‌سابقه در استونی؛ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تنها با یک نامزداین وضعیت در ۳۰ سال گذشته یعنی از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی پیشین بی‌سابقه بوده است. چند ماه پیش ماهم تجربه کردیم همچین انتخاباتی تعجب نمی کنیم 😑. طرفداران دموکراسی و حقوق بشرچرا اجازه میدن تو اروپا همچین اتفاقی بیفته برای دموکراسی غرب اساسا انتخابات صرفا یک ابزار در جهت رسیدن به منافعشان است و گرنه نزدیک ترین دولت های غرب آسیا به آنها دیکتاتور ترین آنها یعنی سعودی است.