واکسن کووید-۱۹ احتمالاً تا اواسط سال ۲۰۲۱ به بیشتر مردم نمی‌رسد

19/06/1399 10:43 ق.ظ

واکسن کووید-۱۹ احتمالاً تا اواسط سال ۲۰۲۱ به بیشتر مردم نمی‌رسد مقامات بهداشتی آمریکا: واکسن کرونا احتمالا تا پایان سال ۲۰۲۰ آماده می‌شود، اما بعید است تا اواسط سال ۲۰۲۱ همه مردم آمریکا واکسینه شوند

مقامات بهداشتی و متخصصان حوزه سلامت در ایالات متحده تخمین می‌زنند با وجود اینکه خبرهای امیدوارکننده‌ای از ساخت و توزیع هرچه زودتر واکسن کووید-۱۹ به گوش می‌رسد و دولت این کشور هم مقدار زیادی دوز واکسن پیش‌خرید کرده است، اما بعید است که مردم آمریکا حداقل تا نیمه سال ۲۰۲۱ واکسینه شوند. "آلبرت بورلا"، مدیرعامل شرکت"فایزر" گفته که این شرکت می‌تواند نتایج آزمایشات واکسن کرونای خود را در اواخر ماه اکتبر به دست آورد.

مقامات و کارشناسان هشدار می‌دهند هر کدام از واکسن‌ها مجوزهای لازم را بدست آورند، برای عرضه عمومی ممکن است دچار کمبود منابع باشند.

بنابراین مقامات آمریکایی و کارشناسان بهداشت عمومی آمریکا می‌گویند حتی در شرایطی که دولت فدرال از ایالت‌ها بخواهد خود را برای توزیع واکسن از ماه نوامبر آماده کنند، اغلب آمریکایی‌ها احتمالاً تا اواسط سال آینده با واکسن کروناویروس در برابر این بیماری ایمن نمی‌شوند.

مقامات و کارشناسان هشدار می‌دهند که هر کدام از واکسن‌های احتمالی مجوزهای نظارتی را از سازمان غذا و دارو دریافت کنند، برای توزیع عمومی احتمالاً دچار کمبود خواهند بود. هر کس احتمالاً به دو دوز از واکسن کووید-۱۹ در فواصل زمانی مختلف احتیاج دارد و ایالت‌های آمریکا با چالش‌های لجستیکی نظیر راه اندازی سایت‌های توزیع و فراهم کردن سوزن، سرنگ و بطری‌های کافی برای واکسیناسیون عمومی روبرو هستند. headtopics.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

کمیسیون اروپا قیمت پیشنهادی برای واکسن احتمالی کووید-۱۹ را مطرح کرداعضای کمیته محیط زیست، بهداشت عمومی و ایمنی مواد غذایی پارلمان اروپا دوشنبه ۷ سپتامبر با ساندرا گالینا، معاون مدیرکل بهداشت و ایمنی غذایی در کمیسیون اروپا درباره سیاست‌های تولید و توزیع واکسن کرونا در اتحادیه اروپا و وضعیت قراردادهای پیش خرید این واکسن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بعید است واکسن کرونا تا آخر امسال در اختیار مردم قرار بگیردبعید است واکسن کرونا تا آخر امسال در اختیار مردم قرار بگیرد رئیس شبکه بیماری‌های ویروسی ایران گفت: بعید می‌دانم تا پایان امسال واکسن کرونا، چه از مبدا داخلی و چه از مبدا خارجی، در اختیار مردم قرار گیرد و همه مردم بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

فوت ۱۱۷ بیمار کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته/۳۷۳۳ نفر در وضعیت شدید بیماریشناسایی ۲۱۵۲ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۱۵۲ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۱۱۷ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۳۸۸۸۱۰ نفر *تعداد بهبودیافتگانِ ترخیص شده: ۳۳۵۵۷۲نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۲۲۴۱۰ نفر

آخرین خبرها از واکسن ایرانی کروناآخرین خبرها از واکسن ایرانی کرونا رئیس انستیتو پاستور ایران: *چند شرکت، مرحله‌ی حیوانی را که برای هر واکسنی نیاز است طی شود پشت سر گذاشته‌اند *این نتایج درحال بررسی است *اگر این نتایج قانع‌کننده باشد، برای گذراندن سه مرحله کارآزمایی بالینی مجوز می‌گیرند

واکسن کرونای چینی‌ها برای افراد مسن ایمن استواکسن کرونای چینی‌ها برای افراد مسن ایمن است واکسن توسعه داده شده برای کرونا ویروس توسط شرکت داروسازی چینی 'سینوواک'(Sinovac) برای افراد مسن ایمن اعلام شده است اما عملکرد آن بر روی این افراد کمی ضعیف‌تر است.

بریتانیا: واکسن کرونا احتمالا اوایل سال آینده در دسترس است«آن‌ها همین الان شروع به ساختن دوزهای واکسن کرده‌اند قبل از اینکه حتی واکسن تایید شود... اینطور به محض اینکه واکسن تایید شد ما آماده بهره‌برداری خواهیم بود.»

به گزارش ایسنا، مقامات بهداشتی ایالات متحده انتظار دارند هرچه زودتر دریابند که کدام یک از سه واکسن احتمالی کووید-۱۹ متعلق به شرکت‌های"مدرنا"(Moderna)،"فایزر"(Pfizer) و"آسترازنکا"(AstraZeneca) که هم اکنون در مراحل آخر آزمایشات بالینی هستند، تا پایان سال جاری یا زودتر آماده می‌شوند.

"آلبرت بورلا"، مدیرعامل شرکت"فایزر" گفته که این شرکت می‌تواند نتایج آزمایشات واکسن کرونای خود را در اواخر ماه اکتبر به دست آورد.

مقامات و کارشناسان هشدار می‌دهند هر کدام از واکسن‌ها مجوزهای لازم را بدست آورند، برای عرضه عمومی ممکن است دچار کمبود منابع باشند.

بنابراین مقامات آمریکایی و کارشناسان بهداشت عمومی آمریکا می‌گویند حتی در شرایطی که دولت فدرال از ایالت‌ها بخواهد خود را برای توزیع واکسن از ماه نوامبر آماده کنند، اغلب آمریکایی‌ها احتمالاً تا اواسط سال آینده با واکسن کروناویروس در برابر این بیماری ایمن نمی‌شوند.

مقامات و کارشناسان هشدار می‌دهند که هر کدام از واکسن‌های احتمالی مجوزهای نظارتی را از سازمان غذا و دارو دریافت کنند، برای توزیع عمومی احتمالاً دچار کمبود خواهند بود.

هر کس احتمالاً به دو دوز از واکسن کووید-۱۹ در فواصل زمانی مختلف احتیاج دارد و ایالت‌های آمریکا با چالش‌های لجستیکی نظیر راه اندازی سایت‌های توزیع و فراهم کردن سوزن، سرنگ و بطری‌های کافی برای واکسیناسیون عمومی روبرو هستند.

در حال حاضر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا(CDC) از ایالت‌ها می‌خواهند تا روند تأیید شرکت تأمین پزشکی"McKesson" را تسریع کنند تا این شرکت بتواند تا اول نوامبر سایت‌های واکسیناسیون کروناویروس را در سراسر ایالات متحده راه‌اندازی کند. این نهاد گفته است که ممکن است لازم باشد ایالت‌ها از برخی مجوزها و الزامات که می‌توانند این روند را کند کنند و تحت تأثیر قرار دهند، صرف نظر کنند.

دکتر"منصف اسلاوی" که سرپرست نهاد عمومی-دولتی"Operation Warp Speed initiative" تاسیس شده از جانب دولت ترامپ در امر تسریع روند آمادگی و توزیع واکسن کووید-۱۹ است، در یک مصاحبه گفت: آماده شدن واکسنی که برای توزیع عمومی در ماه نوامبر آماده شود، بسیار بعید است.

وی افزود: احتمال بسیار کمی وجود دارد که آزمایشات بالینی که هم اکنون در مراحل انتهایی در حال انجام هستند، قبل از ماه اکتبر نتیجه دهند. بنابراین در صورت تحقق سایر شرایط مورد نیاز برای مجوز استفاده اضطراری می‌تواند تصویب شود. من فکر می‌کنم بسیار بعید است اما غیرممکن نیست.

"اسلاوی" گفت که به صراحت معتقد است که یک واکسن قبل از پایان سال جاری میلادی در مقادیری که بتواند بیماران دارای بالاترین خطر را ایمن‌سازی کند، در دسترس خواهد بود. این بدان معنی است که افراد سالمند ۷۰ سال به بالا و شاید افرادی که در معرض خطر بالایی هستند در خط اول دریافت واکسن قرار می‌گیرند.

دکتر"اسکات گوتلیب"، رئیس سابق غذا و داروی آمریکا(FDA) گفت که توزیع گسترده واکسن کرونا در ایالات متحده به احتمال زیاد یک رویداد برای سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی آمریکا روز سه‌شنبه پیش‌نویس پیشنهادی را برای توزیع واکسن در ایالات متحده در صورت تایید برای استفاده عمومی منتشر کرد. این پیش‌نویس به درخواست موسسه ملی بهداشت و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا آماده شده است.

طبق این پیش نویس، واکسن در چهار مرحله توزیع می‌شود. در ابتدا واکسیناسیون کادر درمان و افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای انجام می شود. کارگران، معلمان و افراد بی خانمان در گرم خانه‌ها و همچنین زندانی‌ها در صف بعدی قرار دارند و کودکان و بزرگسالان نیز در انتها واکسینه خواهند شد.

به گفته"اسلاوی"، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا(CDC) تخمین می زند که فقط در ایالات متحده بین ۱۷ تا ۲۰ میلیون عضو کادر درمان وجود دارد که تقریباً معادل کل تعداد دوزهای واکسنی است که انتظار می رود آمریکا تا پایان سال جاری میلادی در اختیار داشته باشد.

وی گفت: ایالات متحده باید بتواند تا پایان سال ۲۵ میلیون نفر را ایمن سازی کند.

وی افزود که جمعیت ایالات متحده می توانند تا اواسط سال ۲۰۲۱ واکسینه شوند.

"گوتلیب" کمی نسبت به این زمان بندی خوشبین‌تر است. وی گفت که واکسن به طور گسترده در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ و شاید نهایتا تا نیمه اول سال ۲۰۲۱ در دسترس خواهد بود. بنابراین به وضوح قرار است این امر در سال ۲۰۲۱ اتفاق بیفتد.

وی گفت: مجوز استفاده اضطراری به FDA اجازه می دهد مرحله مجوز دهی، دسترسی به واکسن و جداسازی گروه‌های مختلف دارای خطر بالا را در حالی که همچنان به جمع آوری داده‌ها ادامه می‌دهد، مرحله بندی کند و پیش ببرد.

"گوتلیب" گفت: فکر می کنم توزیع گسترده واکسن کووید-۱۹ به شکلی که هر کدام از شهروندان آمریکایی بتوانند به مطب پزشک خود یا سایت واکسیناسیون مراجعه کرده و واکسن را دریافت کنند، در سال ۲۰۲۱ محقق شود.

گفتنی است که سازمان بهداشت جهانی(WHO) نیز تا اواسط سال آینده واکسیناسیون گسترده ای را در چشم انداز جهانی نمی بیند. این سازمان اعلام کرد که آزمایش های بالینی مرحله سوم واکسن کرونا کمی طولانی تر خواهد بود، زیرا دانشمندان باید ارزیابی کنند که آیا واکسن ها واقعاً محافظ هستند یا نه.

"مارگارت هریس" سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفت: آنها باید ببینند که واکسن چقدر ایمن است. ایمنی واکسن در مراحل قبلی آزمایش و قبل از اینکه وارد مرحله سوم شود، بسیار با دقت بررسی می شود، اما ایمنی واکسن چیزی است که باید در همه مراحل دنبال شود، بنابراین این مسئله این روند را طولانی تر می کند.

طبق پیش بینی های جدید موسسه سنجش و ارزیابی سلامت در دانشگاه واشنگتن، ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی و در حالی که به فصل پاییز و زمستان می رسیم، بیش از ۴۱۰ هزار مورد مرگ و میر را بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ تجربه کند.

مطابق با داده های تهیه شده توسط دانشگاه"جانز هاپکینز" بیماری کووید-۱۹ در حال حاضر حداقل ۱۸۶ هزار و ۸۰۰ نفر را در ایالات متحده قربانی کرده است. همچنین مدل"IHME" که قبلاً توسط کاخ سفید و مقامات ایالتی مورد استناد قرار گرفته، پیش بینی می کند که تا اول ژانویه ۲۰۲۱ آمار تلفات بیش از دو برابر خواهد شد و در صورت کاهش محدودیت های کرونایی و عدم رعایت بهداشت عمومی توسط مردم، شمار کشته شدگان می تواند به عدد ۶۲۰ هزار نفر هم برسد.