واکسن کرونا می‌تواند جلوی سرماخوردگی را هم بگیرد | DW | 10.02.2022

22/11/1400 12:18 ق.ظ

نتیجه مقدماتی پژوهشی در دانشگاه 'اولم' آلمان نشان می‌دهد که واکسیناسیون کامل کرونا در ایجاد مصونیت نسبت به سرماخوردگی نیز کاربرد دارد و دستکم به کاهش شدت و حدت سرماخوردگی یا سرعت بهبودی کمک می‌کند.

نتیجه مقدماتی پژوهشی در دانشگاه 'اولم' آلمان نشان می‌دهد که واکسیناسیون کامل کرونا در ایجاد مصونیت نسبت به سرماخوردگی نیز کاربرد دارد و دستکم به کاهش شدت و حدت سرماخوردگی یا سرعت بهبودی کمک می‌کند. نتیجه مقدماتی پژوهشی در دانشگاه"اولم" آلمان نشان می‌دهد که واکسیناسیون کامل کرونا در ایجاد مصونیت نسبت به سرماخوردگی نیز کاربرد دارد و دستکم به کاهش شدت و حدت سرماخوردگی یا سرعت بهبودی کمک می‌کند.

سرماخوردگی یک بیماری رایج و غیرکشنده است؛ تب و لرز، آبریزش بینی، گلو درد و ضعف علایم عام آن هستند. سرماخوردگی بنا بر وضعیت بدنی بیمار شدت و ضعف دارد و بهبودی عموما مستلزم چند روز استراحت است.

حال مطالعه‌ای در دانشگاه"اولم" در جنوب آلمان در باره دامنه تاثیر واکسن‌های کرونا نشان می‌‌دهد که دو مرتبه واکسیناسیون، بدن را در برابر سرماخوردگی نیز ایمن‌ می‌کند. ابتلا به سرماخوردگی نزد واکسینه شدگان می‌تواند خفیف‌تر باشد و دوره سپری شدن آن کوتاه‌تر و ساده‌تر.

محققان برای این نتیجه‌گیری، یک گروه ۲۴ نفری را مورد آزمایش قرار دادند و از این افراد قبل و بعد از تزریق واکسن‌های آسترانزنکا و بیون‌تک، سرم خون گرفتند که ترکیبی از همه پروتئین‌ها، الکترولیت‌ها و آنتی بادی‌هاست. headtopics.com

ویروس‌های کرونا و سرماخوردگی در ساختار پروتئین اسپایک مشابه هستند و واکسن‌هایی چون آسترازنکا یا بیون‌تک که بر پایه mRNA ساخته شده‌اند، سلول‌ها را در برابر نفوذ این پروتئین مجهز می‌کنند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ثبت 5 مورد ابتلا به کرونا در اماکن مرتبط با برگزاری المپیک زمستانی پکنکمیته برگزاری المپیک زمستانی پکن از ثبت 5 مورد ابتلا به کرونا در اماکن مرتبط با برگزاری این مسابقات خبر داد. - خبرگزاری آناتولی مرگ بر چین

۲ واکسن جدیدِ ایرانیِ کرونا در انتظار ورود به کارآزمایی بالینی/ دیگر نیازی به واردات نداریمعضو کمیته ملی واکسن کرونا با اشاره به آخرین اخبار پیرامون تولید واکسن‌های ایرانی کرونا، گفت: زیرساخت تولید واکسن و هر آنچه که نیاز داریم در کشور به وجود آمده است و ما به تکنولوژی ساخت انواع واکسن‌ها دست یافتیم؛ بنابراین می‌توان گفت از همین امسال هم نیازی به واردات واکسن وجود ندارد.

آمریکا به شهروندان خود در امارات نسبت به حملات احتمالی هشدار دادسفارت آمریکا در ابوظبی طی بیانیه‌ای درباره خطرات بالقوه و احتمالی در امارات متحده عربی به شهروندان خود هشدار داد. - خبرگزاری آناتولی ادامه حملات خطری برای کل خاورمیانه است

کرونا در ایران؛ شمار بستری‌های اومیکرون سه برابر شد | DW | 09.02.2022به گفته معاون وزارت بهداشت ایران آمار بیماران بستری به دلیل ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا سه برابر افزایش یافته است. او از مردم خواست تا زمانی که بیماری تشدید نشده به بیمارستان مراجعه نکنند.

مدهای تغذیه‌ای در دوران کرونابا طولانی شدن دوران همه‌گیری کرونا رفتارهایی که در آغاز با اجبار همراه بود به تدریج جای خود را به عادت داده‌اند. برخی از عادت‌ها و رفتارهای تغذیه‌ای هم تغییر کرده یا تثبیت شده‌اند.

آخرین آمار و روند واکسیناسیون کرونا در ترکیهآخرین آمار و روند واکسیناسیون کرونا در ترکیه طبق اعلام وزارت بهداشت ترکیه تا کنون 143 میلیون و 645 هزار و 420 دوز واکسن کرونا در سراسر کشور تزریق شده است.

واکسن کرونا می‌تواند جلوی سرماخوردگی را هم بگیرد

نتیجه مقدماتی پژوهشی در دانشگاه"اولم" آلمان نشان می‌دهد که واکسیناسیون کامل کرونا در ایجاد مصونیت نسبت به سرماخوردگی نیز کاربرد دارد و دستکم به کاهش شدت و حدت سرماخوردگی یا سرعت بهبودی کمک می‌کند.

سرماخوردگی یک بیماری رایج و غیرکشنده است؛ تب و لرز، آبریزش بینی، گلو درد و ضعف علایم عام آن هستند. سرماخوردگی بنا بر وضعیت بدنی بیمار شدت و ضعف دارد و بهبودی عموما مستلزم چند روز استراحت است.

حال مطالعه‌ای در دانشگاه"اولم" در جنوب آلمان در باره دامنه تاثیر واکسن‌های کرونا نشان می‌‌دهد که دو مرتبه واکسیناسیون، بدن را در برابر سرماخوردگی نیز ایمن‌ می‌کند. ابتلا به سرماخوردگی نزد واکسینه شدگان می‌تواند خفیف‌تر باشد و دوره سپری شدن آن کوتاه‌تر و ساده‌تر.

محققان برای این نتیجه‌گیری، یک گروه ۲۴ نفری را مورد آزمایش قرار دادند و از این افراد قبل و بعد از تزریق واکسن‌های آسترانزنکا و بیون‌تک، سرم خون گرفتند که ترکیبی از همه پروتئین‌ها، الکترولیت‌ها و آنتی بادی‌هاست.

ویروس‌های کرونا و سرماخوردگی در ساختار پروتئین اسپایک مشابه هستند و واکسن‌هایی چون آسترازنکا یا بیون‌تک که بر پایه mRNA ساخته شده‌اند، سلول‌ها را در برابر نفوذ این پروتئین مجهز می‌کنند.

در مقایسه، مشخص شد که پس از واکسیناسیون، سلول‌ها به طور بارزی در برابر ویروس‌های مختلف کرونا مصونیت پیدا کرده‌اند.

حتی افرادی هم که یک بار واکسن زده بودند، ایمنی خاصی نسبت به دو نوع کرونا ویروس سرماخوردگی و مصونیت نسبتا ضعیف‌تری نسبت به یک نوع ویروس دیگر نشان دادند. این تاثیر بعد از واکسیناسیون کامل، یک و نیم تا چهار برابر بیشتر بود.

ینیس مولر، کارشناس موسسه ویروس‌شناسی مولکولی اولم در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفته است: «پژوهش ما نشان داد که واکسیناسیون کرونا، فعل و انفعالات خنثی‌کننده سرم‌ها در برابر ویروس‌های فصلی کرونا را افزایش می‌دهد.»

محققان می‌گویند ممکن است واکسیناسیون به طور کامل جلوی سرماخوردگی فصلی را نگیرد؛ زیرا ایمنی کوتاه مدت و ناپایدار خواهد بود. مطالعات تاکنونی اما نشان می‌دهند که همین ایمنی شکننده، کمک می‌کند که دامنه ابتلا به سرماخوردگی محدودتر، دوران بیماری کوتاه‌تر و شدت آن کمتر شود.

نتیجه‌گیری قطعی و نهایی البته مستلزم مطالعات علمی بیشتر است.رابطه سرما و سرماخوردگی

برخی بر این باورند که سرما باعث سرماخوردگی می‌شود. تأکید بر بیرون نرفتن با موی خیس یا ضرورت پوشیدن لباس ضخیم و گرم از جمله عبارتی است که به گوش بسیاری آشناست. بیماری سرماخوردگی اما به تنهایی بر اثر سرما حاصل نمی‌شود. ابتلا به سرماخوردگی در واقع بر اثر انتقال ویروس سرماخوردگی به بدن بروز می‌کند. سرما اما می‌تواند در تضعیف دستگاه ایمنی بدن تأثیرگذار باشد و بدن آمادگی بیشتری در جذب ویروس داشته باشد.تأثیر استرس

وقتی فردی بطور پیگیر در معرض استرس قرار دارد، دستگاه ایمنی بدن او نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و ضعیف می‌شود. استرس مداوم سبب می‌شود که در بدن در پاسخ به استرس کورتیزول سنتز شود. یکی از پیامدهای این ترشح تضعیف مقاومت و قدرت دفاعی بدن است؛ امری که در نهایت آمادگی بدن را در ابتلا به بیماری‌های ویروسی تشدید می‌کند.تأثیر آنتی‌بیوتیک

داروهای آنتی‌بیوتیک تنها در مقابله با باکتری‌ها مؤثر هستند. از آنجایی که بیماری‌های سرماخوردگی در اغلب موارد بیماری‌های ویروسی هستند، مصرف آنتی‌بیوتیک تأثیری در درمان نخواهند داشت. در صورتی که فرد در مراحلی از سرماخوردگی به عفونت‌های شدید باکتریایی مبتلا باشد، به‌کارگیری داروهای آنتی‌بیوتیک می‌تواند مؤثر واقع شود.واکسن سرماخوردگی

استفاده از واکسن سرماخوردگی بدن را تنها در برابر شماری از ویروس‌ها ایمن می‌سازد و به طور ۱۰۰ درصد مانع از ابتلا فرد به سرماخوردگی نمی‌شود. واکسن سرماخوردگی اثر محدود دارد و تزریق آن معمولا باید هر سال در زمان معینی تجدید شود. باید توجه داشت که سرماخوردگی و آنفلوانزا د‌ه‌ها نوع دارد و واکسن‌های موجود تنها در برابر ویروس چند نوع سرماخوردگی مصونیت می‌دهند.فین کردن یا"بالا کشیدن"

وقتی فرد بیمار با شدت زیاد فین می‌کند، در ناحیه حلق و بینی فشار زیادی به‌وجود می‌آید و گاه باعث می‌شود که ویروس‌ها به حفره‌های اطراف بینی رخنه کنند و باعث تشدید عفونت سینوزیت‌ها شوند. بالا کشیدن آب بینی می‌تواند بهتر عمل کند.عطسه کردن

از آنجایی که بیشتر انواع ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق تماس مستقیم پخش می‌شوند، عطسه کردن در دست‌ها و نشستن دست‌ها یکی از راه‌های خطرناک انتقال ویروس است. برای جلوگیری از این انتقال توصیه می‌شود که دست‌ها را بطور مرتب شست یا از مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کرد. از آن گذشته بهتر است که در موارد عطسه و سرفه از دستمال استفاده شود و در صورت نبود آن، در آستین بازو خود عطسه یا سرفه کنید.بوسیدن ممنوع

افرادی که به سرماخوردگی مبتلا هستند، بهتر است از بوسیدن پرهیز کنند. ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق قطرات مایع از فرد به فرد منتقل می‌شوند، به ویژه از طریق سرفه، عطسه و بوسه.نقش ویتامین ث

اینکه مصرف زیاد ویتامین ث باعث پیشگری از ابتلا به سرماخوردگی می‌شود، باوری رایج اما نادرست است. برخی تحقیقات تنها نشان می‌دهد که مصرف ویتامین ث در مواردی می‌تواند طول دوره‌ی سرماخوردگی را تا اندازه‌ی کاهش دهد و بدن را اندکی مقام‌تر سازد.پرهیز از ورزش

در دوره سرماخوردگی بدن برای مقابله با ویروس‌ها به استراحت کامل نیاز دارد. از آنجا که ورزش و فعالیت‌های بدنی نیروی زیادی می‌برد و بر بدن فشار می‌آورد، روند درمان و بهبودی نیز به مراتب به کندی پیش خواهد رفت.رفتن به سونا

رفتن مرتب به سونا و حمام بخار پیش از سرماخوردگی می‌تواند تأثیری پیشگیرانه داشته باشد و مقاومت بدن را افزایش دهد. در صورت مبتلا بودن به سرماخوردگی توصیه می‌شود که از رفتن به سونا پرهیز شود. تصور اینکه از طریق عرق کردن بدن ویروس‌ها هم از بدن خارج می‌شوند، تصوری نادرست است.شیر گرم با عسل برای تسکین گلودرد

درصورتی که حس می‌کنید ناحیه حلق و گلویتان خشک و گرفته است، نوشیدنی‌های داغ می‌توانند اثری تسکین‌بخش داشته باشند. غرغره کردن با آب نمک و چای بابونه که دمای ولرم دارند نیز بسیار مؤثر است.