واکسن کرونا در بازار سیاه

04/01/2021 11:45:00 ق.ظ

«در بازار سیاه واکسن موجود است ولی مشخص نیست که این واکسن واقعی است یا نه، باید مشتری اعتماد کند و هزار یورو برای واکسن روسی پرداخت کند.»

بازار سیاه خرید و فروش واکسن کرونا؛ هزار یوروی ناقابل «در بازار سیاه واکسن موجود است ولی مشخص نیست که این واکسن واقعی است یا نه، باید مشتری اعتماد کند و هزار یورو برای واکسن روسی پرداخت کند.»/ منبع: دنیای اقتصاد

«در بازار سیاه واکسن موجود است ولی مشخص نیست که این واکسن واقعی است یا نه، باید مشتری اعتماد کند و هزار یورو برای واکسن روسی پرداخت کند.»

در بازار سیاه واکسن موجود است ولی مشخص نیست که این واکسن واقعی است یا نه، باید مشتری اعتماد کند و هزار یورو برای واکسن روسی پرداخت کند. داروفروشان ناصرخسرو می‌گویند: «از ‌۱۰ روز دیگر واکسن چینی هم می‌آید.» ایران دارای ۸ هزار و ۵۷۴ کیلومتر مرز مشترک با ۷ کشور است و همین امر سبب‌شده هر چیزی که به بازار اروپا، آمریکا یا حتی شرق دور عرضه شود در نهایت ۴۸ ساعت بعد در بازار ایران نیز موجود باشد. امروز شاید یکی از ارزشمندترین کالاها در دنیا واکسن کرونا است که تا این لحظه مدل‌های روسی، چینی، انگلیسی، آلمانی و آمریکایی آن توانسته تاییدیه‌های لازم را بگیرد و در کشورهای مختلف عرضه شود؛ به‌ طوری‌ که در کشور امارات و ترکیه نسخه‌ چینی و در عربستان و قطر نسخه آمریکایی و آلمانی تاکنون بین گروه‌های پرخطر توزیع شده است. از سوی دیگر نبود برنامه مشخص برای خرید واکسن با توجه به شرایط سخت نقل و انتقال ارز و تاکید برخی مدیران بر استفاده از واکسن داخلی باعث‌ شده که از همین الان آن دسته از افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند، به دنبال خرید واکسن از بازار سیاه باشند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

فقط در یک کشور عقب مانده این اتفاق می افتد حالاازکجامعلوم است که واکسن بازارسیاه روسی است فقط؟!

کرونا در ایران؛ ابراز نگرانی مقام بهداشتی از «واکسن گیت» و تبعیض در توزیع واکسن🔺کرونا در ایران؛ ابراز نگرانی مقام بهداشتی از «واکسن گیت» و تبعیض در توزیع واکسن آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد از نهم تا دهم اردیبهشت، ۲۰ هزار و ۷۳۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شده است و ۳۹۱ بیمار جان خود از دست دادند. بیشتر بخوانید:

کاسبی با واکسن کرونا؛ از بازار سیاه تا تور مسافرتی با واکسن | DW | 21.02.2021خستگی شهروندان از انتظار برای دریافت واکسن کرونا‌، سوداگران و فعالان بازار سیاه را به اتخاذ ترفندهای متفاوتی سوق داده است. برخی شرکت‌های مسافرتی 'سفر واکسن' عرضه می‌کنند و عده‌ای در فضای مجازی واکسن کرونا می‌فروشند. همه کثافتکاری‌ها در مقابل کاری که دولت‌ها دارن می‌کنن خیرخواهانه حساب میشه

۳۰۴ فوتی جدید کرونا در کشور/ تزریق ۴۶۲ هزار دز واکسن کرونا تا امروز۳۰۴ فوتی و ۲۵۵۸۲ مبتلای جدید کرونا در کشور *تعداد مبتلایان جدید: ۲۵۵۸۲ نفر *تعداد فوت‌شدگان جدید: ۳۰۴ نفر *تعداد کل مبتلایان: ۲۱۴۳۷۹۴ نفر *تعداد بهبودیافتگان: ۱۷۳۹۰۰۲ نفر *تعداد فوت‌شدگان: ۶۵۳۵۹ نفر تعداد واکسینه شده ها را هم اعلام بفرمایید.

آغاز تولید انبوه واکسن کرونا در شرکت برکت/دسترسی به واکسن کرونای ایرانی تا خردادآغاز تولید انبوه واکسن کرونا در بنیاد برکت دسترسی به واکسن کرونای ایرانی تا خرداد قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی: پیش بینی شده که ۲۵میلیون دوز تولید داخلی واکسن ایرانی کرونا تا اردیبهشت و خرداد ماه ۱۴۰۰ داشته باشیم تا خرداد دیگه کسی نمونده روش تست کنید خدا رو شووووکر شمابرو همون رب رو تولید کن واکسن برکت رو بزنی قرمز ربی میشی اون موقع همه گرفتن تازه اگر برسه کاراتون بوی گند میده مثل همون طب اسلامی که به 100 نفر روغن بنفشه میداد 99 نفر نمیمردن میگفت دیدی معجزه طب اسلامیه🙄 شما استاد استفاده از موقعیت ها به نفع خود هستید اما آخر این قصه چیزی جز پیروزی مردم و رو سیاهی و له شدن شما زیر خشمی که ساختید نیست

پنهان‌کاری چین در ارتباط با کرونا؛ ابهام در مورد 174 مبتلا به کرونا در 2019سازمان جهانی بهداشت تأکید کرد که چین از ارائه اطلاعات در مورد 174 مورد ابتلا به کرونا که در سال 2019 میگن بن نایف رو میخوان پادشاه کنن خبر درسته یا شایعه ست چين بايد پاسخگو باشد. و عادلانه محاكمه شوند كه چرا در ابتداي اين ويروس، بجاي روشنگري، ان دكتر را به زندان فرستادند. مسول اينهمه جانباختگان از اين ويروس، تنها چين است.

رییس پلیس تهران: فروش واکسن کرونا در بازار ناصرخسرو به ندرت وجود داردTime to execute the real thieves for punishment, field trials

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «بیشتر کشورهای همسایه واکسیناسیون کرونا را برای گروه‌های پرخطر و کادر درمان آغاز کرده‌اند و در ایران نیز هلال احمر خبر داده که یک میلیون دز واکسن چینی خریداری خواهد کرد.به این ترتیب، مجموع جان باختگان کووید-۱۹ به ۷۲ هزار و ۸۷۵ نفر رسید.اقتصاد کاسبی با واکسن کرونا؛ از بازار سیاه تا تور مسافرتی با واکسن خستگی شهروندان از انتظار برای دریافت واکسن کرونا سوداگران و فعالان بازار سیاه را به اتخاذ ترفندهای متفاوتی سوق داده است.به گزارش ایسنا، وزارت بهداشت آخرین موارد ابتلا و فوتی ناشی کووید ۱۹ در کشور را اعلام کرد.

در بازار سیاه واکسن موجود است ولی مشخص نیست که این واکسن واقعی است یا نه، باید مشتری اعتماد کند و هزار یورو برای واکسن روسی پرداخت کند. داروفروشان ناصرخسرو می‌گویند: «از ‌۱۰ روز دیگر واکسن چینی هم می‌آید. ابراز نگرانی سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران از «واکسن گیت» اظهارات کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران در شبکه اجتماعی «کلاب هاوس» در رابطه با واردات واکسن توسط بخش خصوصی در فضای مجازی و رسانه‌های داخل ایران خبرساز شد.» ایران دارای ۸ هزار و ۵۷۴ کیلومتر مرز مشترک با ۷ کشور است و همین امر سبب‌شده هر چیزی که به بازار اروپا، آمریکا یا حتی شرق دور عرضه شود در نهایت ۴۸ ساعت بعد در بازار ایران نیز موجود باشد. بر این اساس عجیب نیست که عده‌ای به هر دری می‌زنند تا زودتر به واکسن کرونا دست یابند و عده دیگری از این نیاز و تمایل شهروندان برای خود کیسه‌ای دوخته‌اند. امروز شاید یکی از ارزشمندترین کالاها در دنیا واکسن کرونا است که تا این لحظه مدل‌های روسی، چینی، انگلیسی، آلمانی و آمریکایی آن توانسته تاییدیه‌های لازم را بگیرد و در کشورهای مختلف عرضه شود؛ به‌ طوری‌ که در کشور امارات و ترکیه نسخه‌ چینی و در عربستان و قطر نسخه آمریکایی و آلمانی تاکنون بین گروه‌های پرخطر توزیع شده است. منطق حکم می‌کند، واکسنی که ارزش آن امروز حدود ۴ یا ۵ دلار است، اگر تا ۵۰ دلار فاکتور شده، مسئله دار است. از سوی دیگر نبود برنامه مشخص برای خرید واکسن با توجه به شرایط سخت نقل و انتقال ارز و تاکید برخی مدیران بر استفاده از واکسن داخلی باعث‌ شده که از همین الان آن دسته از افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند، به دنبال خرید واکسن از بازار سیاه باشند. خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۷۳۹ هزار و  ۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

هزار یوروی ناقابل مطابق مشاهدات میدانی خبرنگار «دنیای‌ اقتصاد» مقدار محدودی واکسن روسی اسپوتنیک‌ ساخت شرکت گاما روسیه در بازار موجود است که برای خرید آن باید حداقل ۲ هفته در صف ماند. اظهار نظر مقام بهداشتی در مورد خرید واکسن آمریکایی همزمان با ورود «بزرگ‌ترین محموله وارداتی» از چین جمعیت هلال احمر ایران اعلام کرد یک میلیون دُز واکسن از چین وارد ایران شده است و گفت این، «بزرگ‌ترین محموله وارداتی» تا امروز بوده است. در این سفر هنگامی که شرکتی که خواهر این شهروند لبنانی در آن مشغول به کار بوده از همکارانش برای واکسیناسیون دعوت می‌کند او نیز بخت خود را می‌آزماید: «آنها گذرنامه‌های ما را کپی و اطلاعات آن را در کامپیوتر ثبت کرد و بعد واکسینه شدیم. طبق اظهارات فروشنده این واکسن نمونه ضعیف‌شده ویروس است و برای همین احتیاج به نگهداری در دمای خاص ندارد. واکسن‌های غربی چون بر اساس فرمول ژنتیکی ساخته شده‌اند باید در دمای منفی ۲۰ تا منفی ۷۰ درجه نگهداری شوند اما نمونه‌های چینی و روسی فقط باید در جای خشک و خنک و به دور از آفتاب باشند.» دبیرکل و سخنگوی جمعیت هلال احمر از ورود بزرگ ترین محموله واکسن کرونا خبر داد. قیمت دو دز این واکسن هزار یورو است و معادل ریالی آن را قبول نمی‌کنند. گردشگری واکسیناسیون در فلوریدا یکی از نمونه‌های عرضه"گردشگری واکسن" در ایالت فلوریدا مشاهده شده است. هیچ‌گونه ضمانتی هم در مورد این که آیا این واکسن اصل است یا خیر وجود ندارد.. انتهای پیام.

با توجه به بسته بودن مرزها به‌ نظر می‌رسد این واکسن از طریق مسافران پروازی وارد کشور می‌شود و تعداد آن بسیار محدود است‌؛ به‌ طوری‌ که فروشنده می‌گوید «‌من چند تا محدود داشتم و قیمت هزار یورو تعیین کردم اما یک‌دفعه فردی آمد و برای خانواده خود کل بار موجود را به قیمت واحدی ۴۵‌میلیون تومان خرید، البته این قیمت‌های نجومی نهایتا تا ۱۰ روز دیگر باشد. وقتی بار چینی که از کشورهای خلیج‌ فارس می‌آید به بازار برسد قیمت‌ها شکسته خواهد شد. روزنامه"وال استریت ژورنال" مدتی پیش خبر داد یک شرکت کانادایی به مشتریان خود سفرهای یک روز با جت خصوصی به فلوریدا برای دریافت واکسن ارائه می‌کند که قیمت آن بین ۲۰ تا ۶۵ هزار یورو است.» روسیه فروشنده در خصوص قیمت واکسن در روسیه می‌گوید: «برای اتباع روس و خارجی‌هایی که مقیم‌ روسیه هستند واکسن رایگان است اما برای مسافران قیمت آن ۸ یورو است که دز اول را همانجا تزریق می‌کنی و دز بعدی را که باید ۸ هفته بعد بزنی به شما تحویل می‌دهند، البته می‌توانی دز اول را هم نزنی و هیچ اجباری در آن نیست.» مطابق اعلام رسمی وزارت بهداشت روسیه واکسن برای همه و حتی مسافران رایگان است اما اجازه خروج دارو را ندارند. اتباع روسی بر اساس کد شناسایی (کد ملی) و مسافران بر اساس شماره پاسپورت در سیستم وزارت بهداشت ثبت خواهند شد. این شرکت از میانه ماه ژانویه"تعطیلات با واکسیناسیون" در هند هم به اعضای خود عرضه می‌کند.

این اظهارات در حالی است که بلیت رفت و برگشت ترکیش‌ایر تهران - استانبول - مسکو ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و در نهایت با عوارض خروج و هزینه ویزا هزینه هر نفر نزدیک به ۲۰ میلیون تومان می‌شود اما مشکل اصلی این است که روسیه نزدیک به یک‌ سال است به ایرانی‌ها ویزا نمی‌دهد و فقط دیپلمات‌ها و افرادی که اقامت روسیه را دارند، می‌توانند به این کشور سفر کنند اما اتباع سایر کشورها مشکلی ندارند و همین امر است که قیمت را اندکی افزایش داده. ناصر خسرو اما در ناصرخسرو، قلب تپنده داروی کشور، هنوز واکسن‌ کرونا عرض اندام نکرده است. امید از داروفروشان قدیمی که پاتوق او کنار کانکس هلال‌ احمر است، می‌گوید: «هنوز چیزی به اسم واکسن‌کرونا در بازار نیست و بورس هنوز رمدسیور و سایر داروهای درمانی کرونا است؛ هرچند این روزها فروش آن کاهش قابل‌ ملاحظه‌ای داشته اما همه منتظر هستند واکسن برسد. این آژانس‌ها سفرهایی به بریتانیا، آمریکا و روسیه عرضه می‌کنند که حداقل هزینه آن برای هر نفر ۲ هزار و ۸۰۰ یورو است.» امید در خصوص این که از کجا قرار است واکسن وارد شود، گفت:«خط اصلی واردات دارو، کشورهای جنوبی خلیج‌ فارس و ترکیه است. زمانی‌ که اعلام شد امارات و قطر واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند ما هم به تامین‌کنندگان سفارش دادیم.

البته به سبب حساسیت زیادی که وجود دارد احتمال دارد رسیدن آن یک هفته تا ۱۰ روز طول بکشد اما در نهایت به دست ما خواهد رسید. مدیر شرکت فینلای می‌گوید: ما یک شرکت چند ملیتی نیستیم که سودآوری محور اصلی فعالیت آن باشد، بلکه هدف اصلی ما افزایش سلامتی است. ما همین الان هم مشتری دست به نقد داریم؛ هر چند هنوز قیمت مشخص نیست اما جان آدمیزاد که قیمت ندارد.» رضا یکی دیگر از داروفروشان ناصر خسرو می‌گوید: «من هم در مورد واکسن روسی شنیدم که البته فقط به افراد خاص فروخته می‌شود و افراد عادی حتی اگر هم پول داشته باشند دسترسی به آن ندارند. اما برای دیگران احتمالا واکسن چینی در دسترس باشد. به عنوان مثال وزارت بهداشت امارات به تازگی اعلام کرده که گردشگران در این کشور واکسینه نمی‌شوند. در مورد قیمت هم هنوز چیزی مشخص نیست اما با توجه صحبت‌های معاون وزیر بهداشت که گفت در بهترین حالت تعداد محدودی واکسن اردیبهشت ماه می‌رسد، تامین‌کنندگان قیمت بالایی را در نظر بگیرند.

وقتی قرار نباشد به این زودی‌ها واکسن وارد شود پس مشتری مجبور می‌شود پول بیشتری پرداخت کند و دیگر مهم نیست که قیمت اصلی آن چقدر باشد، از طرفی مرزها بسته است و آنهایی‌ که باز هستند هم به سختی به ایرانی‌ها ویزا می‌دهند. پس هر که واکسن می‌خواهد باید از بازار سیاه تامین کند. وبسایت‌های بسیاری در فضای مجازی واکسن‌های شرکت‌های فایزر- بیونتک، مدرنا و آسترازنکا را به قیمت‌هایی بین ۱۲۵ تا ۱۸۳ یورو عرضه می‌کنند.» داوود یکی دیگر از داروفروشان که پاتوق او بالاتر از کوچه مروی است با تایید صحبت‌های سایر همکاران خود گفت: «ارزان‌ترین حالت زمانی است که دارو وارد عراق شود و از طریق مرز کردستان وارد کشور شود. الان هم واکسنی که وجود دارد به تعداد محدود از طریق مهماندارها، دیپلمات‌ها یا ایرانی‌های دوتابعیتی وارد شده که اصلا به بازار ناصرخسرو نمی‌رسد. به هر حال امید ما به قاچاقچی‌ها است که واکسن را به تعداد بالا یا  قیمتی پایین‌تر از قیمت امروز برسانند. با این همه از این گونه تبلیغات هنوز در فضای مجازی دیده می‌شود و برخی حتی مدعی راه‌اندازی تور مسافرتی همراه با تزریق واکسن به کشورهای اروپایی، هند و امارات شده‌اند.

البته بعضی شرکت‌های واردکننده دارویی هم هستند که قرار است آنها نیز تعداد محدودی واردات داشته باشند؛ البته نه به‌ صورت رسمی.» به گفته داروفروشان ناصرخسرو احتمالا قیمت واکسن چینی نزدیک به ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان خواهد بود اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست. عوارض تزریق خودسرانه واکسن این جنب و جوش برای تهیه واکسن در حالی است که کمتر فردی به فکر عواقب تزریق خودسرانه واکسن است. البته به خاطر محدودیت‌ها و موازین ناشی از پاندمی کرونا به جای ۶ هزار مسافر تنها ۲۵۰۰ مسافر با این کشتی سفر می‌کنند. در کشورهایی که تاکنون واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند گزارش‌هایی مبنی بر حساسیت برخی افراد منتشر شده است و همین امر سبب‌شده برای آن دسته از افرادی که به دارو حساسیت دارند تدابیر خاصی در نظر گرفته شود. سیستم دفاعی افراد مسن بسیار ضعیف است و با توجه به این که واکسن چینی و روسی کرونا همان ویروس ضعیف شده است باید توانایی تحمل افراد مسن و حتی کودکان پیش از تزریق مورد ارزیابی قرار گیرد.

این در حالی است که هیچ کشوری تزریق واکسن خارج از مراکز درمانی و به‌صورت میدانی را آغاز نکرده و تمام افراد باید در نزدیک‌ترین مرکز درمانی محل سکونت خود واکسینه شوند تا در صورت وجود عوارض در کمترین زمان به یک مرکز درمانی مراجعه کنند. جزیره محبوب مایورکا نیز از مناطق پرخطر محسوب می‌شود. مشاهدات میدانی از بازار ناصرخسرو و خیابان جمهوری نشان از این دارد که هم فروشنده و هم خریدار تشنه واکسن هستند و با توجه به توزیع واکسن در ۴ کشور همسایه از هفته آینده یا ۱۰ روز دیگر بازار غیر رسمی داروی ایران نیز واکسن‌کرونا را خواهد داشت و در نهایت با افزایش کانال‌های ارتباطی قیمت آن کاهش پیدا خواهد کرد. باید منتظر ماند و دید قاچاقچی‌ها و بازار غیر رسمی چگونه و با چه کیفیتی با این بیماری مبارزه خواهند کرد.» انتهای پیام . کلانشهر بارسلون نیز قبل از آن به عنوان منطقه پرخطر ارزیابی شده بود.