واکسن کرونا؛ نگرانی درباره تصمیم شتاب‌زده هند برای اعطای مجوز به واکسن داخلی - BBC News فارسی

15/10/1399 10:14 ق.ظ

واکسن کرونا؛ نگرانی درباره تصمیم شتاب‌زده هند برای اعطای مجوز به واکسن داخلی

واکسن کرونا؛ نگرانی درباره تصمیم شتاب‌زده هند برای اعطای مجوز به واکسن داخلیمتخصصان در خصوص تصمیم هند برای اعطای مجوز اضطراری به یک واکسن تولید داخل ابراز نگرانی‌ کرده‌اند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند روز یکشنبه گفته بود صدور مجوز به این واکسن "ورق را برگرداند" اما کارشناسان بهداشت هشدار می‌دهند که این تصمیمی شتاب‌زده است. با وجود انتقادها، رئیس سازمان نظارت و کنترل بر داروی هند اعلام کرد که نتایج آزمایش انسانی واکسن‌ شرکت بهارات بایوتک نشان می‌دهند، داروی آنها بی‌خطر است.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

اگر فرایند ساخت واکسن در تمام دنیا دقیقا مشابه باشد و یا از طریق جاسوسی صنعتی شیوه نامه تولید یک واکسن مجاز، به دست هند یا هر کشوری رسیده باشد، آنها می توانند بدون طی کردن این مراحل واکسن را تولید و مصرف کنند

ورود شهردار تهران به موضوع تزریق واکسن کرونا به نام پاکبانان اما به کارمندانورود شهردار تهران به موضوع تزریق واکسن کرونا به نام پاکبانان اما به کارمندان: *فوراً بررسی خواهیم کرد *در صورت مشاهده تخلف٬ افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخورد٬ به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد *دستور دادم اسامی دریافت‌کنندگان در سایت شفاف بارگزاری شود خیلی خنده دار بود افراد خاطر احتمالی. اون احتمالی رو خوب اومدی. داره علاجش میکنه🤣😂🤣😂 یعنی چکار می‌کنن ، واکسن رو از تنشون درمیارن؟ قیافه شهردار چقدر منو یاد کیک تولد بهشت زهرا میندازه

زنگ خطر ورود کرونای هند به ایران؛ پروازها از و به هند و پاکستان ممنوع شدنادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا استان تهران خبر داد از آنجا که این استان در هفته گذشته افزایش بیماران سرپایی را داشته است، «تعداد بستری‌ها حداقل تا دو هفته آینده بالا خواهد بود و تا دو هفته بعدش هم مرگ و میر بالا است.» رفتن دیدن از جمهوری اسلامی حمایت کردن واسه کسی سودی نداره ، پشیمون شدن 😂

تصمیم جدی اسرائیل برای زدن واکسن کرونا به تمام مردمپارلمان اسرائیل قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، اطلاعات شخصی کسانی که واکسن کرونا نزده‌اند منتشر خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی به برادر صهیون خود اردوغان خواهند زد یا نه ایا خبر دارین

کمبود واکسن کووید۱۹ در کشورهای فقیر؛ ممکن است دز دوم واکسن به آنها نرسدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

مردم بدانند وسیله‌ای برای آزمایش واکسن نیستند/به دنبال خرید واکسن مطمئنی هستیمرییس جمهور با تاکید بر اینکه برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد بلافاصله به هر قیمتی و برخلاف همه مشکلات، آن را تأمین خواهیم کرد، گفت: ما زودتر از این هم می‌توانستیم واکسن وارد کنیم و واکسن‌هایی در اختیار ما بود، اما واکسن‌ها متعلق به شرکت‌هایی بودند که می‌خواستند آن را روی مردم ما آزمایش کنند. چرا داری خوزبلاتذحسن حوقباز را باز نشر می کنید دیروز ریس فرقه تبهکار گفت اگر حسن بخواد کاری بکند مادرشو میگام 😂😂😂😂😂 واکسن_دشمن_هرگز

واکسن کرونا؛ نگرانی درباره تصمیم شتاب‌زده هند برای اعطای مجوز به واکسن داخلیمتخصصان در خصوص تصمیم هند برای اعطای مجوز اضطراری به یک واکسن تولید داخل ابراز نگرانی‌ کرده‌اند. آنها نگرانند که واکسن داخلی کئواکسین (Covaxin) محصول شرکت داروسازی بهارات بایوتک مراحل آزمایش خود را به طور کامل طی نکرده باشد.

سازمان نظارت و کنترل بر داروهای هند روز یکشنبه به واکسن‌های شرکت هندی بهارات بایوتک (مشهور به کئواکسین) و همچنین آکسفورد- استرازنکا مجوز اضطراری داد و اعلام کرد خود را برای گسترده‌ترین برنامه واکسیناسیون کرونا در دنیا آماده می‌کند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند روز یکشنبه گفته بود صدور مجوز به این واکسن "ورق را برگرداند" اما کارشناسان بهداشت هشدار می‌دهند که این تصمیمی شتاب‌زده است.

ناظران بهداشتی در یک شبکه نظارت بر داروها در هند گفته‌اند از تایید واکسناین شبکه نظارتی دارو فقدان داده‌ها در خصوص اثربخشی این واکسن نگران‌ کننده خوانده است و تاکید کرده که عدم شفافیت سوال‌ها بسیاری ایجاد می‌کند که می‌تواند اعتماد را به نهادهای تصمیم‌گیرنده علمی در هند سست کند.

با وجود انتقادها، رئیس سازمان نظارت و کنترل بر داروی هند اعلام کرد که نتایج آزمایش انسانی واکسن‌ شرکت بهارات بایوتک نشان می‌دهند، داروی آنها بی‌خطر است.

او گفته این واکسن ۱۰۰ درصد ایمن است و عوارض جانبی مانند "تب خفیف ، درد و آلرژی برای هر واکسن شایع است".

هند آماده واکسیناسیون ۳۰۰ میلیون نفر می‌شود، اسرائیل یک میلیون نفر را واکسینه کرد

گاگاندیپ کانگ متخصص مشهور هندی به تایمز هند گفته "تا کنون چنین چیزی ندیده است" و "مطلقا هیچ داده‌ای درباره اثربخشی ارائه یا منتشر نشده است."

در عین حال، شبکه نظارت بر دارو که منتقد اعطای مجوز اضطراری است، می‌گوید داده‌هایی هم وجود ندارد که نشان دهد این واکسن در برابر ویروس‌های جهش یافته مقاوم است.

در حال حاضر اختلاف شدیدی بین دولت و احزاب مخالف بروز پیدا کرده است.

هند در حال برگزاری تمرین سراسری در کشور برای اجرای برنامه گسترده واکسیناسیون ویروس کروناست. هند در حال برگزاری تمرین سراسری در کشور برای اجرای برنامه گسترده واکسیناسیون ویروس کروناست.

در هند تا کنون بیش از ۱۰ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۵۰ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.‌‌