وام ازدواج؛ همچنان پر دست‌انداز، بی‌تغییر برای سال بعد

09/12/2020 12:16:00 ب.ظ

وام_ازدواج, تورم

مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام_ازدواج برای خیلی از زوج‌های جوان مبلغی است که در تورم افسارگسیخته جوابگوی مخارج ازدواج نیست. با این حال انتشار جزییات لایحه_بودجه_۱۴۰۰ و ثابت ماندن این مبلغ انتقادهایی را برانگیخت. گزارش بهروز نفیسی شهروندخبرنگار 👇 اخبار_ایران

مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج برای خیلی از زوج‌های جوان مبلغی است که در تورم افسارگسیخته فعلی چندان جوابگوی مخارج ازدواج نیست. با این حال انتشار جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۰ و اینکه این مبلغ در سال آینده هیچ تغییری نخواهد کرد، در روزهای اخیر انتقادهایی را برانگیخت. از سوی دیگر، آشفتگی اقتصادی باعث کاسبی‌هایی با این وام شده و گزارش‌هایی درباره ازدواج‌های صوری و خرید و فروش تقلبی این وام منتشر شده است. همه این‌ها در کنار کاغذبازی و روند پرپیچ و خم اداری برای دریافت این وام، زوج‌های جوان زیادی را در انتظار نگاه داشته است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

کودک همسری یا ازدواج پیش‌رس؛ از وام ازدواج تا آلوده نشدن به گناه

تصمیمات جدید کمیسیون تلفیق بودجه برای وام ازدواجسخنگوی کمیسیون تلفیق: *سال آینده حداقل ۱۴۰ میلیون و حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت می‌شود *پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هر کدام مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهند کرد *برای دریافت وام ازدواج فقط یک ضامن و سفته نیاز است رسماً کودک همسری باب کردید ! اگه دلار سال دیگه 50 تومن نبود تف بندازید تو صورت آغا narges_hme دارن بیشترش میکنند راستی مک بوک چقدره؟

آغاز ثبت‌نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از فردا + جزییاتمدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از آغاز ثبت نام اینترنتی مرحله جدید ارائه تسهیلات ازدواج فرزندان بازنشستگان و وظیفه بگیران این صندوق به مبلغ ۲۵ میلیون تومان از روز شنبه ۲۵ بهمن ماه خبر داد.

وام ازدواج افزایش یافت/ سقف 100 میلیونی و کف 70 میلیونی وام ازدواج در سال 1400- اخبار پول | ارز | بانک - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim وام_ازدواج افزایش یافت طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، بناست رقم وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ افزایش یابد برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال، وام ازدواج برای هر یک از زوجین ۱۰۰ میلیون تومان است برای سایر زوجین که شرایط سنی فوق را ندارند۷۰ میلیون تومان است ۲۵میلیون تومن جریمه ی دیر ازداوجیدنه!😁 حروم زاده ها به بچه 9 ساله 100 میلیون میدن ازدواج کنن به 30 ساله 70 میلیون چرا اونایی که سنشون بیشتره وامشون کمتره اخه اونا قربانی اصلی این گرونیا و آشفته بازار بودن که ازدواجشون تاخیر افتاده

وام ازدواج ١٠٠ میلیونی برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سالوام ازدواج ١٠٠ میلیونی برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سال نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای وام ٧٠ میلیونی ازدواج برای سال آینده و وام ۱۰۰ میلیون تومانی برای زوج‌های کمتر از ۲۵ سال را تعیین کردند ی میلیارد هم بدن جرات نداریم زن بگیریم😂😂

بهروز نفیسی، شهروند خبرنگار، کرج مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج برای خیلی از زوج‌های جوان مبلغی است که در تورم افسارگسیخته فعلی چندان جوابگوی مخارج ازدواج نیست.سالگی انجام شده است؛ حدود شاید یک یا دو ازدواج هم زیر ۱۰ سال در کل کشور داشته‌ایم.به گزارش ایسنا، رحیم زارع در نشست خبری با اشاره به آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در ابتدا با توجه به این‌که این روزها مطالبی در خصوص تصمیمات مجلس در زمینه نرخ ارز مطرح شده است باید بگویم که مجلس شورای اسلامی در کاهش نرخ ارز و کاهش قیمت آن و تقویت پول ملی تمام قد ایستاده است و از آن دفاع می‌کند و نظر مجلس نیز بر همین اصل است.به گزارش ایسنا، اکبر افتخاری در این باره گفت: در ادامه سیاست حمایت اجتماعی و اجرای طرح‌های رفاهی برای بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری، ثبت نام اینترنتی پنجمین مرحله ارائه تسهیلات وام ازدواج فرزندان بازنشستگان و وظیفه بگیران این صندوق - سومین مرحله در سال ۱۳۹۹- به مبلغ ۲۵ میلیون تومان از ساعت ۸ صبح روز شنبه ۲۵ بهمن تا روز جمعه ۸ اسفند ماه در درگاه خدمات الکترونیک صندوق به نشانی sabasrm.

با این حال انتشار جزییات لایحه بودجه ۱۴۰۰ و اینکه این مبلغ در سال آینده هیچ تغییری نخواهد کرد، در روزهای اخیر انتقادهایی را برانگیخت. از سوی دیگر، آشفتگی اقتصادی باعث کاسبی‌هایی با این وام شده و گزارش‌هایی درباره ازدواج‌های صوری و خرید و فروش تقلبی این وام منتشر شده است. این گزارش روایت زنانی است که کودک همسری یا به قول معاون وزیر کشور ازدواج پیش‌رس را تجربه کرده‌اند. همه این‌ها در کنار کاغذبازی و روند پرپیچ و خم اداری برای دریافت این وام، زوج‌های جوان زیادی را در انتظار نگاه داشته است. پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هر کدام مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت خواهند کرد. *** «دلیل ازدواج من عاشق شدنم بود نه توصیه دولت. اصلا مفهوم شوهر را نمی‌فهمیدم. ولی بالاخره الان که غیر مستقیم به حرف مسئولین گوش داده‌ام و ازدواج کرده‌ام، پس چرا این‌قدر ما را اذیت می‌کنند. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: یکی از شرایط پرداخت وام، متناسب بودن آن با حداقل حقوق و با در نظر گرفتن حداقل یک میلیون تومان خالص دریافتی در بهمن ماه ۹۹ است تا کمترین فشار برای بازپرداخت اقساط به مشمولان طرح وارد شود همچنین صرفا یک فقره تسهیلات به فرزندان پرداخت می‌شود و ذی‌نفع بودن هردوی پدر و مادر متقاضیان موجب امتیازی برای دریافت دوفقره تسهیلات برای فرزندانشان نخواهد بود.

» این‌ها را «بابک» می‌گوید. من اصلا نه می‌دانستم رابطه زناشویی چیست و نه باور می‌کردم. برای دریافت وام ازدواج فقط یک ضامن و سفته نیاز است. جوانی ۲۹ ساله، با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معدن که فعلا شغل ثابتی ندارد. او در ادامه حرفش به ایران‌وایر می‌گوید: «من و خانمم در دانشگاه با هم آشنا شدیم. یک سال بعد و در حالی که باکره بودم، طلاقم داد. دو سال نامزد بودیم و آذر پارسال عقد کردیم. از سویی دیگر ۵۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار بسیج سازندگی و سپاه پاسداران به منظور ایجاد اشتغال با اولویت مناطق کم برخوردار تخصیص داده شد. قصد داشتیم زود عروسی بگیریم و برویم سر زندگی‌مان. او از اهالی یکی از روستاهای «دشت مغان» است و با لهجه غلیظ ترکی می‌گوید: «فقط من نبودم، دخترخاله، دختردایی، دخترعمه و خواهرم، همه بین نه تا یازده سالگی شوهر کردند. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، کلیه تسهیلات مورد نظر مشمول «بیمه عمر مانده بدهکار» خواهد بود که هزینه آن برعهده متقاضی است.

راستش قرار بود چون من شغل درست و حسابی ندارم، با وام ازدواجی که می‌گیریم عروسی را برگزار کنیم و فعلا در طبقه بالای منزل پدرم که یک خانه دو طبقه قدیمی است زندگی را شروع کنیم. اما گرفتن وام به آن آسانی نبود.» او توضیح می‌دهد که عقدشان در جای رسمی ثبت نمی‌شده و فقط صیغه عقد توسط یک عاقد محلی جاری می‌شده است: «چون همگی زیر سنِ قانونیِ ازدواج قرار داشتند، صبر می‌کردند سیزده سال‌مان که می‌شد، ازدواج را در شناسنامه ثبت می‌کردند. ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت ودیعه مسکن به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان و ۷۰ میلیون تومان وام ازدواج و ۲۰ میلیون تومان وام ضروری در اختیار نیروهای مسلح تخصیص داده شد. از آذر پارسال به دنبال این وام دویدم تا بالاخره تیرماه امسال آن را دادند. یعنی در اوج کرونا.  آقای رستم‌وندی اعلام کرده که ازدواج زیر ۱۵ سال هم ثبت رسمی می‌شود: «ازدواج‌های زیر ۱۵ سال هم ثبت رسمی می‌شوند و هم در بانک اطلاعات جمعیت کشور آمار آن ثبت می‌شود، اما چون شناسنامه دختران بعد از ۱۵ سالگی دارای صفحه ازدواج می‌شود، بعد از ۱۵ سالگی ازدواج این دختران در شناسنامه ثبت می‌شود.» بابک سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: «فکر نمی‌کردیم این همه طول بکشد. وی در ادامه خاطرنشان کرد: به شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران اجازه داده شد تا معادل منابع پیش بینی شده در بودجه مصوب سالانه خود بابت هزینه‌های بهره‌برداری، نیروگاه اتمی بوشهر پرداخت کند و همچنین خرید برق از نیروگاه اتمی بوشهر براساس قیمت تمام شده حسابرسی شده نیروگاهی صورت پذیرد و همچنین شرکت تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای مکلف است درآمد حاصله را مطابق بودجه سالانه آن شرکت جهت سرمایه گذاری در طرح‌ها و ردیف‌های تملک دارایی سرمایه‌ای برای خرید کیک زرد با منشا داخلی هزینه کند.

اصلا دلیل اینکه ما بعد از دوسال نامزدی عقد کردیم این بود که پدر خانمم دلش نمی‌خواست عقد و عروسی جدا باشد.» دومین بار در ۱۴ سالگی ازدواج کرده و یک‌سال بعد فرزند اولش را به دنیا آورده است: «بعد از طلاقِ من، از روستا آمدیم مشکین شهر، مدرسه می‌رفتم. الان هم به شدت شاکی است. من و خانمم با اینکه زن و شوهر رسمی هستیم مثل دوست دختر پسرهای دبیرستانی، و با محدودیت شدید، با هم معاشرت می‌کنیم. اما مادرم قبول نمی‌کرد. همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان از محل عوارض خروج از کشور در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت بهسازی روستاهای مرزی قرار گرفته شد.» او در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «واقعا نمی‌خواهم ناله کنم چون حال این کار را هم ندارم؛ اما بوروکراسی اداری و موانع فراوان و این همه تاخیر در پرداخت وام ازدواج تاثیر عجیبی روی روند زندگی من گذاشت. با نامزدم دائم در حال دعوا هستیم. مدام می‌گفت دکتر هم بشوی، آخر سر باید کهنه بچه بشویی.

ذوق و انگیزه‌مان برای شروع زندگی له شده. نمی‌دانیم چه وقت می‌توانیم یک جشن کوچک بگیریم و برویم سر زندگی‌مان.» مارال می‌گوید با اینکه درسش را ول کرده بوده و آرزوهایش را کنار گذاشته بوده، اما همسر دومش را دوست داشته. و چیزی هم نگویم از تورمی که هر روز به مبلغ وام من می‌خورد.» ارزش پول ملی ایران در چهار سال گذشته به شدت سقوط کرده اما میزان وام ازدواج که مشکل‌گشای بسیاری از زوج‌های جوان در آغاز زندگی مشترک است تغییری متناسب نداشته است. این بار شوهرم مرده بود و ۴ تا بچه داشتم. وام ازدواج سال‌های متمادی حدود سه میلیون تومان بود.

این مبلغ از سال ۱۳۹۵بدین سو به ۱۰ میلیون، ۱۵ میلیون و ۵۰ میلیون در سال‌های مختلف افزایش یافت اما به هیچ وجه یارای مسابقه با نرخ تورم را ندارد.» او الان ۴۵ ساله است و دیگر ازدواج نکرده است: «باید بچه‌هایمان را بزرگ می‌کردم؛ من از پانزده سالگی مادر شدم و دیگر مادر ماندم. «زهره»، ۳۴ ساله، کارمند و در آستانه ازدواج است. او به ایران‌وایر می‌گوید: «دو سال پیش وام ازدواج ۱۵ میلیون تومان بود اما کل جهیزیه یک دختر با ۲۵ میلیون جمع می‌شد.» «فاطمه» متولد ساکن تهران است. الان با این همه گرفتاری و کاغذبازی، دولت می‌خواهد ۵۰ میلیون تومان بدهد اما فقط قیمت یک یخچال ایرانی ۴۵ میلیون تومان است.» او ادامه می‌دهد: «وقتی می‌بینم این مبلغ این‌قدر بی‌ارزش است و گرهی از مشکلات ازدواج را باز نمی‌کند، غصه‌ام می‌شود. آن موقع اگر ازداوج می‌کردیم، باید می‌رفتیم مدرسه شبانه.

دلت برای خودت و این همه تقلا می‌سوزد.» زهره می‌گوید: «پدرم توانایی مالی برای خرید جهیزیه یا کمک کردن به من را ندارد.» او می‌گوید به دلایل مذهبی زود ازدواج کرده است: «خانواده من به شدت مذهبی هستند و معتقدند هر چه دختر و پسر زودتر ازدواج کنند، کمتر به گناه آلوده می‌شوند. چند بار رفتیم خرید، آن‌قدر از قیمت‌ها عصبانی شد که دو بار با فروشنده دعوایش شد. بعد هم که رسیدیم خانه آن‌قدر حرص خورد که ترسیدم خدایی نکرده اتفاقی برایش بیفتد. همسرم در نیروی دریایی کار می‌کرد و ما رفتیم بوشهر و بعد زود بچه‌دار شدم و نشد…» ۱۹ ساله بوده که دخترش به دنیا آمده است و می‌گوید: «من زندگی بدی نداشتم. من شوهرم را دوست دارم و برای تشکیل خانواده جدیدم خیلی خوشحالم.

شوهرم هم کارمند است و فکر و انرژی‌‌اش درگیر برگزاری عروسی و اجاره‌‌خانه است. از وادی نوجوانی پرت شده‌ام وسط زندگی متاهلی و بچه‌داری. یک مقدار پس‌انداز دارم به اضافه ۵۰ میلیون وام. اما هزینه پیش روی‌مان دو برابر است. برای همین می‌گویم برای دخترم تا قبل از اینکه لیسانس بگیرد، اجازه نمی‌دهم خواستگار بیاید. می‌ترسم آن‌قدر درگیر جور کردن زندگی بشوم که دیگر از خود زندگی نتوانم لذت ببرم.» زهره همچنین با اشاره به اینکه «خبری خواندم که شاخ در آوردم» موضوع ازدواج‌های صوری برای دریافت وام را مطرح می‌کند. پسرها هم بعد از سربازی و دانشگاه، در نهایت تا بیست‌وپنج-شش سالگی باید زن بگیرند.

مبلغ فعلی وام ازدواج با اینکه برای بسیاری از زوج‌های جوان ناکافی و پردردسر است، اما آشفتگی اقتصادی در چند سال اخیر باعث شده برای همین مبلغ نیز بازار سیاه و روش‌های صوری به راه بیفتد. «شایان» دانشجوی فیلم‌سازی است.» بالا بردن سن قانونی ازدواج در مجلس بارها مطرح شده؛ اما اصولگرایان و تندروها به همین دلایل مذهبی که فاطمه به آن اشاره می‌کند، از مخالفان سرسخت بالا رفتن سن ازدواج هستند. او به ایران‌وایر می‌گوید: «راستش برای وام ازدواج با خانمم اقدام کردیم. ولی آن‌قدر داستان دارد که عطایش را به لقایش بخشیدم و تصمیم گرفتم به جای گرفتن وام ازدواج، یک مستند راجع به این پروسه بسازم. آن‌ها ادعا می‌کردند که در ۱۴ سالگی و ۱۶ سالگی، تصمیم به ازدواج با یکدیگر گرفته‌اند. هم دیده می‌شود هم شاید توی یک جشنواره‌‌ای برنده شد و جایزه‌‌اش از مبلغ وام بیشتر بود.

برای همین کلی در این زمینه تحقیق کردم. عمده دلیل آن‌ها برای ترویج ازدواج در سنین کم هم آلوده نشدن به گناه عنوان می‌شد.» به گفته شایان، دلیل اینکه بحث وام ازدواج دوباره داغ شده این است که با وجود تورم سرسام‌آور فعلی، مبلغ وام ازدواجی که دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد کرده همان ۵۰ میلیون تومان فعلی است و هیچ افزایشی ندارد. «اما از طرف دیگر، ثبت‌نام برای وام ازدواج از شهریور امسال به خاطر تقاضای زیاد و همین طور تخلف زیاد برای خرید و فروش آن، متوقف شده است. «حسن رحیم‌پور ازغدی» یکی از همان کارشناسان است.» شایان درباره این تخلفات می‌گوید: «کلی آدم بالای شصت سال و کلی بچه زیر هجده سال به خاطر این وام ازدواج صوری می‌کنند. البته بعد از زیاد شدن این موارد، ظاهرا دستور داده‌اند وام به افراد بین هجده تا چهل سال پرداخت شود. دختر و پسر دبستانی هم می‌توانند ازدواج کنند.

از طرف دیگر، بعضی بانک‌ها به میل خود شرایط پرداخت وام را کم و زیاد می‌کنند و مثلا به جای یک ضامن، دو ضامن می‌خواهند و شرط هم می‌گذارند که پامن‌ها نباید حقوقشان کمتر از دو و نیم میلیون تومان باشد.» شایان در پایان حرف‌هایش می‌گوید: «تحقیقاتم که کامل بشود یک مستند عالی درباره وام ازدواج می‌سازم. فقط گفته اگر بچه است چون حواسش به حقوق و مصلحتش نیست، ولیّ او نظارت کند که سر او کلاه نرود. وقتی این چیزها را دیدم و شنیدم مغزم سوت کشید. من و خانمم پول‌دار نیستیم. او می‌گوید: «من را سیزده سالگی شوهر دادند که یک نان‌خور کم شود. این صد میلیون تومان هم خیلی از مشکلاتمان را می‌تواند حل کند؛ اما جفت‌مان به این نتیجه رسیدیم که زندگی را بدون این وام شروع کنیم راحت‌تر است.

» موضوع ازدواج‌های صوری و همچنین خرید و فروش وام ازدواج نیز در سال‌های اخیر خبرساز بوده است. این بود که من را به اولین خواستگاری که خودشان فکر کردند مناسب است، شوهر دادند. «آتوسا» و همسرش تازه ازدواج کرده‌‌اند و وام ازدواج هم دریافت کرده‌‌اند. او به ایران‌وایر می‌گوید: «من چون یک بار جدا شده بودم و همسرم هم الان چهل و دو ساله است به همین دلیل هیچ‌کدام شرایط دریافت وام را نداشتیم. اما برای خانواده من مهم این بود که معتاد نباشد و وام ازدواجمان را که فکر می‌کنم آن زمان حدود دو میلیون تومان می‌شد، بدهد به پدرم. ولی بدون این وام هم نمی‌توانستیم زندگی‌مان را شروع کنیم. این بود که از طریق یک آشنا این وام را خریدیم. سال گذشته وزارت ورزش و جوانان هشدار داده بود افزایش وام ازدواج در سال‌های ۱۳۹۷.

» آتوسا با لبخندی تلخ ادامه می‌دهد: «طرف یک شرکت راه انداخته و کلی آدم بدبخت را که یک میلیون برایشان پول زیادی است در یک دفتر ازدواج و طلاق آشنا با دویست و پنجاه هزار تومان عقد می‌کند و به هر کدام از آن دو نفر یک میلیون و دویست هزار تومان می‌دهد. برای وام ازدواج که ثبت‌نام کردند در همان دفترخانه خطبه طلاق بین‌شان خوانده می‌شود. یعنی با کمتر از سه میلیون تومان، صد میلیون تومان وام می‌گیرد و به امثال من و همسرم به اسم وام ازدواج نزول می‌دهد.» او می‌گوید: «ما این وام را دریافت کردیم. منتها به جای پنجاه میلیون تومان، چهل و سه میلیون تومان به ما پرداخت شد و در عوض نفری شصت میلیون سفته دادیم که اقساط وام را منظم پرداخت کنیم.

تازه طرف خیلی مدعی بود و می‌گفت من کار خیر انجام می‌ دهم و جوانان را به هم می‌رسانم.» آتوسا در پایان صحبت‌هایش می‌گوید: «الان هر کس داستان من را بشنود احتمالا می‌گوید شما چرا این قرارداد ترکمانچای را قبول کردید؟ ناچارم سکوت کنم و نگویم چون مجبوریم. چون چند سال است که همدیگر را دوست داریم و نمی‌توانیم زندگی مان را شروع کنیم چون خانواده‌هایمان توان کمک به ما را ندارند و هزار چون دیگر.» .