واردات خودروهای اختصاصی تبعات اجتماعی دارد/ دولت از تولید خودرو خارج شود

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 90 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 39%
  • Publisher: 53%

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد: واردات خودروهای اختصاصی تبعات اجتماعی دارد/ دولت از تولید خودرو خارج شود

ایران اخبار, ایران سرفصلها

رسانه‌ها می‌توانند بروند ببینند افتتاح فرودگاه سقز واقعی بوده یا کیکحسین مدرس‌خیابانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره سیاست‌‌گذاری‌ها در صنعت خودرو در طول سال‌های گذشته و اینکه چرا امروز آنچه که از صنعت خودروسازی در کشور مشاهده می‌شود، تولیدکننده زیان‌ده و مصرف‌کننده ناراضی است و سیاست‌گذاری‌ها هم نتوانسته که انتظارات طرف عرضه و تقاضا را پاسخ دهد، اظهار داشت: صنعت خودرو در تمام دنیا یک صنعت پیشران محسوب می‌شود و نمی‌توان به راحتی از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این صنعت چشم‌پوشی...

وی اظهار داشت: حوزه دیگر موضوع داخلی‌سازی و انتقال فناوری است و در حال حاضر بخشی از قطعه‌سازی و ماشین‌سازی صنعت خودرو، در حوزه‌های بومی‌سازی و قطع وابستگی ارزی پیشرو هستند؛ ضمن اینکه سایر صنایع هم مانند لوازم خانگی برگرفته از صنعت خودرو، پیش رفته‌اند. مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: نکته دوم بحث هزینه‎های اضافی است که به خودروسازان تحمیل می‌کنند، بخشی از این هزینه، هزینه‌های مالی است و امروز یکی از بزرگترین چالش خودروسازان، قیمت دستوری و فاصله قیمتی میان نرخ تمام‌ شده با نرخ تکلیفی از سوی دولت است؛ بنابراین باید پذیرفت که برخی از سرمایه‌گذاری‌ها ‌در پروژه‌های خودرویی، برای خودروسازان غیر اقتصادی بوده و باید برای کاهش هزینه‌های مالی صنعت خودرو، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری شود.

مدرس خیابانی گفت: امروز در نقطه‌ای قرار داریم که از این وضعیت، نه تولیدکننده راضی است و نه مصرف کننده، نه مردم و نه دولت؛ در عین حال نمی‌توان از صنعت خودروسازی هم چشم پوشی کرد و به راحتی بر روی آن خط کشید و گفت دیگر خودروی داخلی نمی‌خواهیم و تمام خودروی مورد نیاز باید از طریق واردات تامین شود. مدرس خیابانی درباره علت این وضعیت صنعت خودروسازی که در طول سال‌های گذشته هرچند قیمت خودرو افزایش پیدا کرده تا هزینه‌های تولید را جبران کند، اما همچنان خودروسازان زیان‌ده هستند و کیفیت هم در تولیدات افزایش پیدا نکرد، تاکید کرد: بخشی از این مشکل به ماهیت اداره کارخانه‌های خودروسازی‌ برمی‌گردد و تا زمانی که خودروسازی‌ها به صورت دولتی اداره می‌شوند، الزامات بهره‌وری، کاهش قیمت تمام شده و تولید اقتصادی مصداق پیدا نمی‌کند.

وی افزود: نمونه موفق این موضوع هم، آن چیزی است که امروز در صنعت لوازم خانگی رخ داده که رضایت نسبی بین مردم هم ایجاد کرده ‌است. در حال حاضر بخش عمده‌ای از صنعت لوازم خانگی از سوی بخش خصوصی اداره می‌شود و در صنعت خودرو هم باید همین مدل پیاده شود؛ البته هر چند قدم‌هایی برداشته شده اما باید به آن سرعت بخشید و بخش خصوصی توانمند و اهل فن، باید سکان صنعت خودروسازی را در دست بگیرند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تلاش آمریکا برای جلوگیری ازشلیک موشک‌های یمن به سرزمین‌های اشغالیدولت آمریکا تلاش دارد از طریق میانجی‌های منطقه‌ای مانع از شلیک موشک‌های یمنی به سمت سرزمین‌های اشغالی شود.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

تلاش آمریکا برای فروش هرچه بیشتر خودروهای الکتریکیدولت ایالات متحده آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای تغییر استانداردهای آلایندگی خودرو با روشی است که برای انجام آن خودروسازان باید خودروهای الکتریکی بسیار بیشتری بفروشند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

فوتبال بندر انزلی نیاز به احداث ورزشگاه بزرگ خارج از شهر داردفرماندار بندر انزلی گفت: این شهر ساحلی با وجود تیم ملوان و جمعیت زیادی از علاقه‌مندان به تماشای فوتبال نیاز به احداث یک ورزشگاه بزرگ خارج از شهر دارد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

صدور ۷۰۰هزار برگ جریمه و توقیف ۲۷هزار خودروسرکلانتر پلیس بزرگراه‌های تهران بزرگ از توقیف ۲۷ هزار خودروهای رانندگان حادثه ساز خبر داد.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

ترویج ساخت و ساز برج‌ها از دستور کار شهرداری‌ها خارج شوددبیر جامعه روحانیت شیراز با بیان این که زندگی آپارتمانی هم از مصادیق تهاجم فرهنگی غرب به جوامع دنیا است، گفت: باید ترویج ساخت و ساز برج‌ها از دستور کار شهرداری‌ها کنار گذاشته شود.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

انهدام ۸۸ خودروی زرهی صهیونیستی ظرف ۵ روزبسیاری از خودروهای زرهی متعلق به رژیم صهیونیستی اعم از تانک، نفربر و بولدوزر در شمال غربی نوار غزه طی روزهای گذشته نابود شده‌اند.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »