واتیکان, فساد, اختلاس, امور مالی, مذهب کاتولیک, کلیسا

واتیکان, فساد

واتیکان در اقدامی کم‌سابقه میزان دارایی و فعالیت مالی خود را منتشر کرد

واتیکان در اقدامی کم‌سابقه میزان دارایی و فعالیت مالی خود را منتشر کرد

02/10/2020 09:26:00 ب.ظ

واتیکان در اقدامی کم‌سابقه میزان دارایی و فعالیت مالی خود را منتشر کرد

واتیکان روز پنج‌شنبه بر اساس تصمیمی غیرمعمول، گزارش فعالیت‌های مالی خود را آنهم با جزئیات کامل منتشر کرد؛ از جمله نمودارهایی که میزان درآمد، سرمایه گذاری‌ها و هزینه‌های این نهاد ثروتمند مذهبی را نشان می‌دهد.

واتیکان روز پنج‌شنبه ۲ اکتبر بر اساس تصمیمی غیرمعمول، گزارش فعالیت‌های مالی خود را آنهم با جزئیات کامل منتشر کرد؛ از جمله نمودارهایی که میزان درآمد، سرمایه گذاری‌ها و هزینه‌های واتیکان را نشان می‌دهد.واتیکان، محل اقامت رهبر کاتولیک‌های جهان، می‌گوید در برخی از سرمایه گذاری‌های از این دولت‌شهر «کلاهبرداری‌» شده است. یکی از این کلاهبرداری‌ها در سرمایه گذاری‌های جنجالی، مربوط به معامله املاکی چند میلیون پوندی در لندن صورت گرفته است.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم برگزاری مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی؛ علی خامنه‌ای: حضور مردم در انتخابات خوب بود اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد

این نهاد ثروتمند مذهبی که در درون رم، پایتخت ایتالیا، جای گرفته است در این گزارش و اقدام کم سابقه میزان کل دارایی خود را ۴ میلیارد یورو اعلام کرد.کشیش خوان آنتونیو گوئررو آلوس، وزیر اقتصاد واتیکان نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «این احتمال وجود دارد که در برخی موارد به این نهاد توصیه‌های نادرستی شده باشد یا حتی کلاهبرداری‌هایی صورت گرفته باشد.»

از جمله موارد مالیِ جنجالی واتیکان، خرید ملکی ۳۵۰ میلیون یورویی در لندن در سال ۲۰۱۴ میلادی است که ارزش واقعی بنا، کمتر از رقم معامله شده بوده و در نتیجه واتیکان متحمل زیان قابل توجهی شده است.گفته می‌شود بخش قابل توجهی از این پول نصیب واسطه‌ها شده است؛ تحقیقات واتیکان درباره این پرونده همچنان ادامه دارد. headtopics.com

کشیشی در واتیکان به اتهام افشای اسناد محرمانه به زندان محکوم شدهفته گذشته نیز یکی از کاردینال‌های قدرتمند این نهاد که با این معاملات جنجالی ارتباط داشت مجبور به استعفا شد. او با اتهاماتی از جمله اختلاس و نئوپوتیزم (نفع گرایی و اعطای امتیاز به اقوام و خویشان) روبرو بود و درنهایت نیز پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان دستور سلب تمام حقوق او به عنوان کاردینال را صادر کرد.

این کاردینال که جیوانی آنجلو بچیو نام دارد و رئیس یکی از دپارتمانهای قدرتمند واتیکان است، به دریافت پولهای پنهانی از طریق عقد قرارداد با شرکتها و موسسات خیریه‌ای که توسط سه برادرش اداره می‌شدند، متهم شد اما او هرگونه تخلف در این باره را رد کرد.در چند ماه گذشته بازرسان واتیکان در راستای تحقیق درباره تخلفات مالی کارکنان واتیکان از جمله تحقیقات مرتبط با معامله املاک لندن، به بخش‌های مختلفی از دستگاه دولتی واتیکان از جمله بخش ناظران مالی یورش برده و همه اسناد مالی آنها همچنین کامپیوترهایشان را ضبط کرده‌اند. در این مدت فعالیت شماری از کارکنان واتیکان نیز به حالت تعلیق در آمده است.

آنها همچنین یک تاجر ایتالیایی را دستگیر کرده‌اند که گفته می‌شود در پروسه خرید ساختمانی دیگر این‌بار در چلسی نقش داشته است.به نظر می‌رسد انتشار گزارش ۱۲ صفحه‌ایِ روز پنج‌شنبه، تلاشی از سوی واتیکان برای مقابله با موج انتقادات مبنی بر غیرشفاف بودن فعالیت‌های مالی این دولت قدرتمند مذهبی و رخنه فساد در ساختار آن بوده است.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

Telegram: Instant View

هان ای دل عبرت بین از دید عبر کن ایوان مدائن را اینه عبرت دان . واتیکان به چه علت این اقدام را فرم قرار داده؟ پای جمهوری اسلامی در میان است چقدره؟

پدرم اموالش را به نام برادر بزرگم کرده چه‌طور سهم خود را مطالبه کنیم؟خورد رفت

نظامیان ارمنستان خبرنگاران را هدف قرار می‌دهندنظامیان ارمنستان خبرنگاران حاضر در مناطق درگیری را هدف قرار دادند. - خبرگزاری آناتولی

توئیتر: حدود 130 حساب کاربری ایرانی را حذف کردیمشبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که در حدود 130 حساب کاربری را که از ایران ساخته شده بودند را حذف کرده است. - خبرگزاری آناتولی فــوری: دلار از مرز ۳۰ هزار تومان عبور کرد.

غیبت رهبران زن؛ گوترش نابرابری جنسیتی را بزرگ‌ترین چالش حقوق بشر خوانددولت ترامپ در حال هدایت کارزاری علیه ارتقای بهداشت و حقوق جنسی و باروری زنان در سازمان ملل است زیرا این موضوع را آغاز راهی برای آزادی سقط جنین می‌داند. دیسان نەتەوە یەکگریووەکانی بێ ئیشیش !دەستی بەفشە فش کرد ..توشەڕەفتان نایەکسانی مێ و نێر گەورەترین کێشەی مافی مرۆڤە ! گوترش خایه مال

توییتر ۱۳۰ حساب کاربری مرتبط با ایران را حذف کرد🔺توییتر ۱۳۰ حساب کاربری مرتبط با ایران را حذف کرد توییتر می‌گوید براساس اطلاعات ارائه شده از سوی اف‌بی‌آی، حدود ۱۳۰ حساب توییتری مرتبط با ایران را که همزمان با نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قصد اخلال در بحث های عمومی را داشتند حذف کرده است هر وقت خامنه‌ای رو حذف کرد خبرم کن‌ احتمالا از ترامپ طرفداری می‌کرده‌اند، برای همین حذف شده‌اند. مرگ بر شعار آزادی بیان و شرافت نجس شما

سنای آمریکا بودجه موقت دولت فدرال را تایید کرد🔺سنای آمریکا بودجه موقت دولت فدرال را تایید کرد ⚡️ساعاتی پیش از مهلت قانونی مقرر برای جلوگیری از تعطیلی دولت فدرال، سنای آمریکا عصر چهارشنبه ۹ مهر بودجه کوتاه مدتی را برای تامین هزینه‌های دولت تصویب کرد.