هیچ پروژه‌ای در کشور مهمتر از فشارافزایی پارس جنوبی نیست

  • 📰 Tasnimnews_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 82 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 51%

برنامه تولید ۴ میلیون بشکه نفت در ۱۴۰۳ وزیر نفت: دولت قبل اعتقادی به ساخت پالایشگاه نداشت اما در دولت سیزدهم علاوه بر افزایش ظرفیت ۱۰ پالایشگاه نفتی موجود، احداث پالایشگاه‌های جدید در دستور کار قرار گرفت

ایران اخبار, ایران سرفصلها

وزیر نفت گفت: هیچ پروژه‌ای در حال حاضر مهمتر از پروژه استراتژیک فشارافزایی در میدان مشترک پارس جنوبی در کشور و صنعت نفت نیست؛ اگر این پروژه طی سه تا چهار سال آینده انجام نشود، در این میدان شاهد افت فشار محسوسی خواهیم بود.

اوجی با اشاره به اینکه در این دولت 132 طرح که عمدتا طرح‌های نیمه‌تمام بالادست و پایین‌دست صنعت نفت بوده، تکمیل و به بهره‌برداری رسیدند، گفت: ارزش این طرح‌ها 28.5 میلیارد دلار برآورد می شود. البته طرح‌های نیمه‌تمامی را انتخاب کردیم که در راستای رشد تولید نفت و گاز تاثیرگذار باشند. وی با بیان اینکه عمده طرح‌های نیمه‌تمام که سال‌ها بر روی زمین مانده بودند در این دولت جمع‌بندی شد و به بهره‌برداری رسید، گفت: در میدان مشترک پارس‌جنوبی که 70 درصد از گاز کشور از این مخزن تامین می‌شود، فاز 11 به بهره‌برداری رسید که تقریبا صفر تا 100 آن در این دولت انجام شد. همچنین احداث پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی که بخش مهمی از تکمیلی آن در دولت سیزدهم انجام شد نیز از دیگر اقدامات وزارت نفت در میدان مشترک پارس جنوبی است.

وی ادامه داد: توسعه میدان‌های مستقل گازی مانند میدان توس، دی، آغار، هما، وراوی، کیش و ... در کشور نیز در جریان است. وزیر نفت با بیان اینکه بیشترین جمع‌آوری گازهای همراه در میدان‌های غرب کارون بوده است، تصریح کرد: عمده میدان‌هایی که باقی‌مانده مربوط به میدان‌های شرق کارون است که گازهای غنی است. در عسلویه نیز جمع‌آوری گازهای فلر مربوط به پالایشگاه‌ها انجام خواهد شد.

اوجی به توسعه خطوط انتقال فرآورده‌های نفتی با هدف کاهش تردد جاده‌ای، کاهش هزینه‌های اقتصادی و حفظ محیط‌زیست اشاره کرد و گفت: 1.2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام شد و بخشی از این خطوط مانند خط 26 اینچ بندرعباس به سیرجان به طول 460 کیلومتر و یا تنگه فنی- شازند به به بهره‌برداری رسیده است. وی به موضوع خطوط انتقال گاز اشاره و تصریح کرد: 1300 کیلومتر خط لوله انتقال گاز در همین دوره و دولت سیزدهم به ارزش 1 و نیم میلیارد دلار به بهره‌برداری رسیده که لازم به ذکر است در حوزه زاهدان انقلابی در حوزه گازرسانی انجام شده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اهمیت کشورهای آفریقایی برای ایران کمتر از بریکس نیسترئیس مجلس شورای اسلامی در جمع فعالان و نمایندگان مجلس آفریقای جنوبی، گفت: معتقدیم برای ما اهمیت آفریقا به ویژه کشور آفریقای جنوبی کمتر از بریکس نیست.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

باخت خانگی چادرملود در شب بدشانسی‌هاتیم فوتبال چادرملو اردکان در هشتمین هفته از لیگ دسته اول فوتبال کشور مقابل پارس جنوبی جم با نتیجه ۲ بر یک تن به شکست داد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شمسایی پس از برد ۱۰ گله حریف: از شاگردانم راضی نیستم!سرمربی تیم ملی فوتسال گفت: از عملکرد بازیکنانم راضی نیستم و برای من هیچ نامی مهمتر از تیم ملی ایران نیست.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

اعتراف پاشینیان؛ اتکای تنها به روسیه برای تضمین امنیت‌مان یک اشتباه راهبردی بودنخست‌وزیر ارمنستان با بیان اینکه روسیه به تنهایی قادر به حفظ امنیت این کشور نیست، گفت که مسکو در حال خروج از منطقه وسیعی از قفقاز جنوبی است.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

بانک مرکزی: استفاده از کارت ملی به جای کارت بانکی امکان پذیر نیستبانک مرکزی اعلام کرد: این بانک هیچ‎گونه برنامه‌ریزی برای استفاده از کارت هوشمند ملی در شبکه پرداخت کشور ندارد چراکه به لحاظ فنی این موضوع امکان‌پذیر نیست.
منبع: SharghDaily - 🏆 1. / 68 ادامه مطلب »

آمادگی کامل پارس جنوبی برای فصل سردمدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: تمام واحدها و تیم‌های عملیاتی پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی با توان ۱۰۰ درصدی برای استقبال از روزهای سرد سال، آمادگی کامل دارند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »