هیأت‌های عزاداری؛ 'مسأله امنیت ملی'

هیأت‌های عزاداری؛ 'مسأله امنیت ملی'

10.9.2019

هیأت‌های عزاداری؛ 'مسأله امنیت ملی'

جایگاه تعیین‌کننده مداحان و هیات‌های خاص در سازوکار مقابله با 'تهدیدات امنیتی' حکومت ایران، باعث شده تا فارغ از هزینه های ایدئولوژیک، اقتصادی یا حیثیتی خود، همچنان از حمایت کامل رهبر برخوردار باشند.

مثلا وقتی میثم مطیعی از مداحان مورد علاقه آیت الله خامنه ای، در مراسم نماز عید فطر تیرماه ۱۳۹۶ و در حضور رهبر به حسن روحانی طعنه زد که"ای نشسته صف اول نکنی خود را گم... جسم برجام چو روحش به فنا رفت که رفت"، اتفاقات بعدی به‌غایت معنی دار بود. به دنبال انتقاد رسانه های حامی دولت روحانی از اشعار این مداح، شخص رهبر در دیداری در مهر ۱۳۹۶ با مداحان، به‌صراحت به آقای مطیعی گفت:"می‌دانم بعد از عید فطر خیلی شما را اذیت کردند و فشار آوردند، هم به شما و هم به شعرا؛ اما مطلقاً اعتنا نکنید... مسئولان رده بالای دولتی آمدند پیش من و گفتند توهین شده؛ من گفتم خیر، هیچ اهانتی نبوده."

یا سعید حدادیان، از دیگر حامیان سرسخت اقای احمدی نژاد تا پیش از فروردین ۱۳۹۰ نیز، در اردیبهشت همان سال مشائی را به"عورت" احمدی نژاد تشبیه کرد و در مورد"بریدن" آن هشدار داد. با وجود این، حتی چنین سخنانی جلوی مداحی آقای حدادیان در دفتر رهبر را در سال‌های بعد نگرفت.

در آن زمان کسانی - واز جمله سخنگوی وقت دستگاه قضایی- در دفاع از محمود کریمی گفتند که تیرها را نه شخص او، که فرد همراهش شلیک کرده. فردی که بعدها مشخص شد حسن میرکاظمی (حسن رعیت)، متهم یکی از بزرگترین پرونده های مالی سال های اخیر بوده است.

مورد حسن میرکاظمی، تنها یکی از موارد ارتباط مداحان حکومتی با متهمان با پرونده های مالی بوده که در سال ها و ماه های اخیر، در سطح افکارعمومی خبر ساز شده است.

دستمزدهای برخی مداحان برای اجراهای خود در ایام عزاداری، از دیگر زوایای فعالیت اقتصادی این طیف بوده که از دیرباز مورد توجه افکار عمومی قرار داشته؛ به ویژه از این زاویه که پرداخت کنندگان چنین دستمزدهایی ثروت خود را از چه نوع منابعی به دست می‌آورند.

توجه به این بُعد مشخص از گردش مالی هیات ها، به ویژه در سال های اخیر و با افزایش حساسیت های عمومی بر روی اقلام بودجه های سالانه افزایش یافته است.

تمام اینها در حالی است که بخشی از هزینه های حکومتی برای کمک به مداحان، نه در قالب کمک مالی مستقیم، که به شکل ارائه امکانات اختصاصی دیگر بوده.

تعداد مداحان ایران، طبق آمار رسمی بیش از ۱۵۰ هزار است، اما آمار غیررسمی دو برابر این مقدار تخمین زده می‌شود

میزان پشتیبانی دستگاه های حکومتی از هیات ها یا مداحان، درواقع طیف گسترده ای را در بر می گیرد. در میانه این طیف، هیات های بسیاری وجود دارند که از مجموعه ای از امکانات متوسط -در حد سهمیه دولتی مواد غذایی و ملزومات پذیرایی با قیمت پایین- استفاده می کنند. ولی این طیف، دو انتها هم دارد که یک سوی آن صحنه فشار نهادهای امنیتی بر مداحان و هیات‌های مغضوب حکومت است و در سوی دیگر، رانت های عظیم حکومتی، پوشش مستمر صداوسیما یا حتی مصونیت قضایی و دعوت به مراسم مذهبی بیت رهبری قرار دارند.

علی رغم تمامی این هزینه ها اما، نشانه معنی داری از سست شدن عزم حکومت ایران در ادامه حمایت از هیات ها و مداحان مورد تایید نظام دیده نمی شود. درک چنین وضعیتی نیز، قاعدتا تنها با لحاظ کردن ساختار امنیتی خاص جمهوری اسلامی ممکن خواهد بود.

همین لباس شخصی ها درعین حال، در مقاطعی که حکومت با بحران هایی فراتر از ظرفیت برخورد نهادهای رسمی مواجه باشد، و مشخصا در هنگام مقابله با اعتراضات گسترده خیابانی، به رویه سال های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۶ خلأ نیروهای امنیتی را در زمان ها یا مکان های خاص پر می کنند.

در نهایت به نظر می رسد تا وقتی که مداحان، مداحی ها و هیات های خاص، چنین جایگاه مشخصی را در سازوکار مقابله با"تهدیدات امنیتی" حکومت ایران بر عهده دارند، همچنان از حمایت کامل هسته سخت حکومت برخوردار خواهند بود. فارغ از آنکه هزینه های ایدئولوژیک، اقتصادی یا حیثیتی آنها، در چه حد باشد.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی

وزارت بهداشت عراق: شمار کشته‌شدگان عزاداری کربلا از ۳۱نفر فراتر می‌روددر جریان مراسم عزاداری روز سه‌شنبه در آرامگاه امام سوم شیعیان در کربلا حداقل ۳۱ تن کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران: ایران یکی از ۱۰ کشور با بیشترین میزان سانسور استکمیته حفاظت از روزنامه نگاران: ایران یکی از ۱۰ کشور با بیشترین میزان سانسور است این گزارش را بخوانید 🔽

ادامه بی‌خبری از فرهاد سلمان‌پور سه هفته پس از بازداشتبستگان فرهاد_سلمان‌پور، با گذشت سه هفته از بازداشت، همچنان از وضعیت او بی‌خبرند. اتهام سلمان‌پور «توهین به رهبری و همکاری در خروج سعید ملک‌پور از ایران» عنوان شده اما سعید_ملک‌پور آن را رد کرد و گفت: «هیچ‌کس در ایران از فرارم خبر نداشت.»

ایران، یکی از ده کشور اول دنیا از نظر سانسور رسانه‌ها

پوزش ماکرون از همتای خود بدلیل پخش اشتباه سرود ملی آلبانی پیش از مسابقه فوتبالادی راما، رئیس جمهوری آلبانی در صفحه توییتر خود نوشت امانوئل ماکرون بدلیل پخش اشتباهی سرود ملی آلبانی در جریان دیدار دو تیم ملی فوتبال فرانسه و آلبانی، از وی عذرخواهی کرده است.

یک نماینده مجلس: رئیسی به مراتب خشن‌تر از روسای پیشین قوه قضائیه عمل می‌کند🔺یک نماینده مجلس: رئیسی به مراتب خشن‌تر از روسای پیشین قوه قضائیه عمل می‌کند ⚡️ادامه روند بازداشت و زندانی شدن تعداد زیادی از فعالان مدنی و صدور احکام بسیار سنگین‌ زندان و شلاق برای آنها این بار با اعتراض یک نماینده زن مجلس رو به رو شده است.

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

11 سپتامبر 2019, چهارشنبه اخبار

اخبار قبلی

برکناری بولتون؛ نگاه دو دولت ایران و آمریکا بر «ادامه فشار حداکثری»

اخبار بعدی

مرگ ۳۱ زائر شیعه در جریان مراسم روز عاشورا در کربلا
اخبار قبلی اخبار بعدی