هگل؛ فیلسوفی که هنوز تاثیرگذار است | DW | 26.08.2020

05/06/1399 10:26:00 ب.ظ

با خرد فهم را صیقل زدن! هگل فیلسوفی بود که با خرد خود از فراز محدودیت‌های فهم انسانی جهید، تا فهم جهان را ممکن سازد. شیفته انقلاب فرانسه بود و فلسفه‌اش انقلابی در تاریخ فلسفه. فلسفه پس از هگل تبدیل شد به فلسفه پس از هگل.

با خرد فهم را صیقل زدن! هگل فیلسوفی بود که با خرد خود از فراز محدودیت‌های فهم انسانی جهید، تا فهم جهان را ممکن سازد. شیفته انقلاب فرانسه بود و فلسفه‌اش انقلابی در تاریخ فلسفه. فلسفه پس از هگل تبدیل شد به فلسفه پس از هگل. به سخن دیگر، فلسفه پس از هگل، به ناگزیر متاثر از هگل است. فلاسفه پس از هگل، چه پیرو مکتب و اندیشه او باشند و چه منتقد او، هیچ یک قادر نیستند ردپای اندیشه‌های او را در ساختار اندیشه‌های خود ناپدید کنند.

روز ۲۷ اوت۱۷۷۰، یعنی ۲۵۰ سال پیش، در چنین روزی گئورگ ویلهلم فریدریش هگل در اشتوتگارت متولد شد. به‌رغم آنکه از انتشار کتاب اصلی او،"پدیدارشناسی روح" بیش از دو قرن می‌گذرد، از تاثیرات آرا و افکار این فیلسوف نام‌آور آلمانی کاسته نشده است.

روبلینگ آلمانی در ایالات متحده آمریکا با نام جان روبلینگ شناخته می‌شود. او و پسرش واشنگتن روبلینگ، سازنده پل معروف بروکلین در نیویورک بودند. یودیت باتلر، فیلسوف آمرکایی هگل می‌گوید: «مبارزه خرد ناظر بر درهم شکستن همه آن‌چیزهایی است که فهم استوار ساخته است.» به سخن دیگر، خرد باید از دیوارهایی که فهم با تعریف یک چیز به دور آن چیز کشیده است، بگذرد تا فهم آن‌چیز را ممکن سازد. headtopics.com

اوستریتش درباره راهکار اندیشیدن هگل و فهم جهان، در ادامه چنین می‌نویسد: هگل و سیاست انقلاب فرانسه شیفتگی هگل را برانگیخته بود. هگل در باب آزادی و آزادی روح بسیار نوشته است. کلاوس فیوگ، یکی از کسانی است که به بیوگرافی و زندگی هگل پرداخته‌اند. به باور او، آزادی و پرداختن به مفهوم آزادی، رکن اصلی فلسفه هگل را تشکیل می‌دهد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

نخستين ايرانی كه قهرمان كشتی جهان شد | DW | 26.08.2020پنج شهريور ۱۳۰۹؛ ۹۰ سال پيش در چنين روزی غلامرضا تختی در تهران زاده شد. گفته بود: «فقط برای این قهرمان شدم كه هموطنانم جشن بگیرند و شادی كنند.»

ویروس کرونا از طریق غذاهای منجمد قابل انتقال نیست | DW | 26.08.2020در تازه‌های پزشکی این هفته: ویروس کرونا از طریق غذاهای منجمد قابل انتقال نیست! کدام عادات سالم را از ژاپنی‌ها بیاموزیم؟ عسل در درمان سرماخوردگی موثرتر از آنتی‌بیوتیک است. کدام سبزی‌ها ضامن سلامت رگ‌های خونی هستند؟

ملانیا ترامپ: به همسرم در مقام رئیس جمهوری آمریکا نیاز داریم | DW | 26.08.2020ملانیا ترامپ خواستار انتخاب مجدد همسرش به مقام ریاست جمهوری شد. کشاندن کارزار انتخابات ریاست جمهوری به ساختمان کاخ سفید بی‌سابقه است. اکنون ترامپ این تابو را شکسته و می‌خواهد سخنرانی خود را در 'باغ رُز' انجام دهد.

دیدار جهرمی و قالیباف و طرح جنجالی 'انسداد پیام‌رسان‌های خارجی' | DW | 26.08.2020در پی ارائه طرح 'انسداد پیام‌رسان‌های خارجی' در مجلس شورای اسلامی، وزیر ارتباطات با رئیس مجلس دیدار کرد. به گفته مبتکر طرح، هدف بهبود وضعیت اقتصادی است. مخالفان اما می‌گویند اقتصاد دیجیتال به پیام‌رسان خارجی ربط ندارد.

اسرائیل به چند پست دیده‌بانی حزب‌الله در خاک لبنان حمله کرد | DW | 26.08.2020ارتش اسرائیل از حملات خود به چند پست دیدبانی گروه حزب‌الله در مناطق مرزی این کشور با لبنان خبر داد. اسرائیل می‌گوید این حملات در واکنش به شلیک نیروهای حزب الله به سربازان اسرائیلی بوده است.

اعتراضات ضدنژادپرستی در ویسکانسین آمریکا دو کشته برجای گذاشت | DW | 26.08.2020در تظاهرات علیه تبعض‌نژادی در ویسکانسین آمریکا دو نفر کشته شدند و یکی از تظاهرکنندگان نیز به شدت زخمی شده است. این ناآرامی‌ها که از سه شب پیش شروع شده و علیرغم اعلام مقررات منع رفت‌و‌آمد شبانه همچنان ادامه دارند.