هواپیمای فرماندهان نیروی هوایی ارتش در سال ۷۳ چرا سقوط کرد؟

  • 📰 RadioFarda_
  • ⏱ Reading Time:
  • 74 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

از زمان سقوط هواپیمای منصور ستاری در سال ۱۳۷۳ تا به امروز بسیاری از افسران نیروی هوایی معتقدند مرگ او و همراهانش در اثر سوء‌قصد صورت گرفت، اما شواهد و بررسی‌ها چیز دیگری می‌گویند.

ساعت ۲۰:۴۳ پانزدهم دی ۱۳۷۳ یک فروند هواپیمای لاکهید جت استار ۲ نیروی هوایی ارتش در چهار مایلی پایگاه هشتم شکاری تاکتیکی این نیرو سقوط کرد. در جریان این سانحه سرتیپ منصور ستاری خواص، فرمانده وقت نیروی هوایی ارتش، به همراه ۱۱ نفر دیگر از سرنشینان این هواپیما جان‌شان را از دست دادند.

برخلاف بسیاری از فرماندهان نیروی هوایی ارتش پس از انقلاب، منصور ستاری در میان افسران نیروی هوایی ارتش محبوبیت داشت. در سال‌های جنگ و پس از آن، زمانی که جمهوری اسلامی پرسنل ارتش و به‌خصوص نیروی هوایی را با مشکلات معیشتی دست به گریبان کرده بود، منصور ستاری خواص در تلاش جهت بهبود وضعیت پرسنل و رفاه خانواده‌هایشان برآمده بود.

دیگر سرنشینان هواپیما سرتیپ دوم حسن رزاقی، سرتیپ احمد شجاعی سرهنگ بهرام ریاحی شریفی ، سروان محمدرضا محسنی ، سروان یوسف پورزادی و سروان عباسعلی محتشمی بودند. هدایت هواپیما نیز بر عهده سرهنگ حسین جمشیدی ، سرهنگ رضا جم‌منش و سرهنگ احمدرضا سنائی بود.دقایقی پس از برخاستن هواپیما، پنجره کوچک مجاور خلبان باز می‌شود. به دلیل سرعت وزش باد امکان بستن و قفل کردن آن برای خلبان وجود نداشت. لذا او تصمیم میگیرد تا به مبدأ بازگردد و پس از فرود این پنجره را ببندد و قفل کند.

تحقیقات تیم بررسی سانحه نشان داد که افسر کنترل پرواز در برج مراقبت به علت عدم دریافت حقوق کافی و فقر، روزانه شش ساعت به‌عنوان راننده تاکسی در شهر اصفهان مشغول کار بوده است. خلبانان هواپیما نیز هر دو به علت فقر و عدم دریافت حقوق کافی، شبانه زبان انگلیسی تدریس می‌کردند که از عوامل بروز خستگی در میان آن‌ها در شب سانحه و بی‌توجهی به ارتفاع پایین‌شان بود.

از آنجا که در ارتفاع بیش از ۱۲ هزار پا فشار هوا کاهش می‌یابد و پس از چند دقیقه می‌تواند باعث بیهوشی سرنشینان هواپیما شود، کابین هواپیماهای نظامی و غیرنظامی پرشرایز می‌شود. در جریان این کار فشار هوای درون کابین با کپسول اکسیژن افزایش می‌یابد و معمولاً به اندازه ارتفاع ۶۵۰۰ الی ۸۰۰۰ پایی می‌شود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

BabakTaghvaee I recognize that unit emblem on the tail - the IRIAF military transport service. This is from a photo I took in Damascus in 1992.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 13. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نارضایتی سفیر سابق ایران در مسکو از بدعهدی ایران در قبال روسیهمعلوم نیست سفیر ایرانه یا روسیه. در دنیای وارونه ای زندگی می‌کنیم. این یارو ایرانی است یا روس؟ عجب خر تو خری است
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

تنش و درگیری در مجمع عمومی بانک دِی در پی تداوم شرایط بحرانی در بورس ایرانچند هفته پس از درگیری در مجمع بورس کرمان، گزارش‌ها حاکی از وقوع درگیری در روز چهارشنبه، ۲۹ دی‌ماه، میان سهامداران و مدیران در مجمع بانک دِی در تهران است.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

افزایش فشار بر شهروندان بهائی در ایران؛ از بازداشت تا مصادره املاک | DW | 18.01.2022هرانا می‌نویسد، سینا شهری شهروند بهایی ساکن تبریز بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است. این خبرگزاری از تداوم بازداشت صبا سفیدی شهروند بهایی در تهران و همچنین حکم مصادره ملک شیدا تأیید دیگر شهروند بهایی گزارش می‌دهد. به 🥚م
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

در روزهای آخر چه بر بکتاش آبتین گذشت؟ روایتی از درون زندان
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

آیا ماموران اطلاعات می‌توانند از شرکت معلمان در اعتراضات جلوگیری کنند؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

دفاع از سیاست 'نگاه به شرق' در آستانه سفر رئیسی به روسیه | DW | 18.01.2022در آستانه سفر ابراهیم رئیسی به مسکو مشاور رهبر جمهوری اسلامی این سفر را بخش مهمی از عملیاتی کردن 'نگاه به شرق' خواند. همزمان، انتقاد از کسانی که این سیاست را مغایر شعار 'نه شرقی نه غربی' می‌دانند ادامه دارد. این نگاه به شرق نیست فروش به شرقه. شوروی نمیخواد از چین عقب بیفته
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »