هنرهای اسلامی-ایرانی منبع الهام مدرنیته برای جواهرات کارتیه

30/07/1400 11:01:00 ق.ظ

هنرهای اسلامی-ایرانی منبع الهام مدرنیته برای جواهرات کارتیه بیشتر بخوانید🔽

اسلام, هنر

هنر های اسلام ی- ایران ی منبع الهام مدرنیته برای جواهرات کارتیه بیشتر بخوانید🔽

بازدیدکنندگانِ نمایشگاهِ «کارتیه و هنر های اسلام » شاهد پیوند‌های شگفت‌‌انگیز میان جواهرات لوکس و طرح‌های چشم نواز کاشی‌کاری مساجد، پارچه‌هایی با نقوش عثمانی و جعبه‌های منبت‌کاری شده ایران ی هستند.

اشکال هندسی، هم‌نشینی آبی فیروزه‌ای با سبز زمردی و دیگر ظواهر فریبنده هنر اسلامی در ابتدای قرن بیستم الهام‌بخش شرکت صاحب نام «کارتیه» برای دمیدن روح مدرنیته در طراحی مجموعه‌ای تازه از جواهرات خود بوده است.این شرکت که سال‌ها در زمینه طراحی، تولید، توزیع و فروش جواهرات و ساعت‌‌های لوکس فعالیت می‌کند قصد دارد برای مدت‌ها از این الهام بهره‌مند شود.

این ایده همچنین بهانه‌ای برای برپایی نمایشگاهی تحت عنوان «کارتیه و هنرهای اسلام» شده که از روز پنجشنبه در موزه هنرهای تزئیتی شهر پاریس آغاز به کار کرد.بازدیدکنندگان از این نمایشگاه در آثار به عرضه شده شاهد پیوند‌های شگفت‌‌انگیز میان جواهرات لوکس و طرح‌های چشم نواز کاشی‌کاری مساجد، پارچه‌هایی با نقوش عثمانی و جعبه‌های منبت‌کاری شده ایرانی هستند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

در قضایای اخیر بسیجی‌ها مظلوم واقع شدند/بچه های تیم ملی چشم ملت ما را روشن کردند

به مناسبت هفته بسیج، صبح امروز؛ شنبه ۵ آذرماه جمع کثیری از بسیجیان با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. ادامه مطلب >>

اصلاح کنید هنر ایرانی دوره اسلامی

باکو رانندگان ایرانی را آزاد کرد؛ ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شدبعد از چند هفته از زمان دستگیری دو راننده کامیون ایران ی، جمهوری آذربایجان صبح پنجشنه این دو نفر را آزاد کرد. برادران ؟! همسایه وزارت خارجه و شخص آقای خطیب زاده را شرمنده فرمودند!

نهادهای حقوق بشری: آزار و اذیت روزنامه‌نگاران زن ایرانی افزایش یافته استسازمان حقوق بشری «آرتیکل 19» در گزارشی به همراه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نوشت که روند آزار زنان روزنامه‌نگار ایران ی مقیم خارج از کشور از سوی مقامات

باکو دو راننده کامیون ایرانی را آزاد کرد

ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شدسازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ایران ورود غیرقانونی رانندگان و اتباع ایران ی به منطقه قره‌باغ و لاچین جمهوری آذربایجان را ممنوع اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی به لطف بی عرزگی این آخوندا. شماها آدم شدید وگرنه اینها سرزمین های اجدادی ما هستند

هشدار نسبت به نفرت‌پراکنی و آزار جنسی خبرنگاران زن ایرانی | DW | 20.10.2021سازمان حقوق بشری آرتیکل ۱۹ و کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران از افزایش آزار جنسی روزنامه‌نگاران زن ایران ی خبر داده‌اند. این دو سازمان خواستار حمایت بین‌المللی از زنان خبرنگار در ایران و خارج از ایران شده‌اند.

نادر انقطاع، فیزیکدان ایرانی-آمریکایی و پیشگام فناوری نانو _ به عبارت دیگربرنامه این هفته به عبارت دیگر: ' نادر انقطاع؛ ساخت کامپیوتری به ضخامت یک تار مو؟' انجمن جهانی فیزیک سال گذشته مدال اسحاق نیوتن را به نادر انقطاع فیزیکدان ایران ی-آمریکایی به علت تحقیقات او بروی فرامواد و تاثیر نور بر آنها اهدا کرد.

Aa اشکال هندسی، هم‌نشینی آبی فیروزه‌ای با سبز زمردی و دیگر ظواهر فریبنده هنر اسلامی در ابتدای قرن بیستم الهام‌بخش شرکت صاحب نام «کارتیه» برای دمیدن روح مدرنیته در طراحی مجموعه‌ای تازه از جواهرات خود بوده است.Aa جمهوری آذربایجان بعد از چند هفته، دو راننده کامیون ایرانی را که خبر بازداشت آنها در اوایل مهرماه منتشر شده بود، آزاد کرد.ایران «بسیار نگران‌کننده» است.استان‌وایرـ سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که دو راننده کامیون ایرانی که در باکو بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

این شرکت که سال‌ها در زمینه طراحی، تولید، توزیع و فروش جواهرات و ساعت‌‌های لوکس فعالیت می‌کند قصد دارد برای مدت‌ها از این الهام بهره‌مند شود. این ایده همچنین بهانه‌ای برای برپایی نمایشگاهی تحت عنوان «کارتیه و هنرهای اسلام» شده که از روز پنجشنبه در موزه هنرهای تزئیتی شهر پاریس آغاز به کار کرد. این اتفاق بعد از آن رخ می‌دهد که مدیر کل دفتر ترازنیت و حمل و نقل بین‌المللی ایران گفته بود که دولت جمهوری آذربایجان ورود رانندگان و اتباع ایرانی به مناطق قره باغ و لاچین را ممنوع اعلام کرده است. بازدیدکنندگان از این نمایشگاه در آثار به عرضه شده شاهد پیوند‌های شگفت‌‌انگیز میان جواهرات لوکس و طرح‌های چشم نواز کاشی‌کاری مساجد، پارچه‌هایی با نقوش عثمانی و جعبه‌های منبت‌کاری شده ایرانی هستند. این آزارها بیشتر به شکل پیام‌ها یا پست‌های عمومی ارسال‌ شده از انواع حساب‌های فردی شبکه‌های اجتماعی یا دنبال‌کنندگان این روزنامه‌نگاران است. معاون رئیس بخش هنرهای اسلام در موزه لوور که یکی از متصدیان نمایشگاه یاد شده است به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «مجموعه‌ای که در اینجا عرضه شده حاصل یک کار تحقیقی و پژوهشی کاملا تازه و کم سابقه است. ماجرای دستگیری این دو راننده کامیون به تنشی کم‌سابقه در روابط ایران و جمهوری آذربایجان تبدیل شد و در چند هفته اخیر بحث‌های دامنه‌داری را میان رهبران دو کشور با خود به همراه داشت.» سرپرست بخش جواهرات باستانی و مدرن در موزه هنرهای تزئینی شهر پاریس که یکی دیگر از متصدیان نمایشگاه است نیز به فرانس‌پرس می‌گوید: «ما برای نخستین بار در نمایشگاهی مختص جواهرات توانستیم کلیه مراحل خلق و آفرینش را بازسازی کنیم. این اظهارنظر علی‌اف در پی تنشی بین ایران و آذربایجان بود که شعله آن با برگزاری یک رزمایش با میزبانی جمهوری آذربایجان و با حضور دو کشور پاکستان و ترکیه در شهریور امسال آغاز شد.

» در گزارش خبرگزاری فرانسه از این نمایشگاه آمده است: لویی کارتیه، نوه بنیانگذار خانه جواهرات کارتیه با الهام ازجنبش هنر نو در ابتدای قرن بیستم تلاش کرده بود که «چیزهایی (طرح‌هایی) تازه، شاید ملهم از هنر روسیه و یا شاید از هنر ایران به مشتریان عرضه کند» اما به ظاهر هنر ایرانی در این میان برنده شده است. ادعای قاچاق مواد مخدر؛ ایران به جمهوری آذربایجان: توصیه می‌کنیم عنان کلام را داشته باشید سایت خبری نورنیوز وابسته به شورای عالی امنیت ملی نیز روز پنجشنبه گزارش داد که آزادی دو راننده با تلاش سفارت جمهوری اسلامی در باکو و همچنین همکاری دولت آذربایجان محقق شده است. در همین زمینه، شریف منصور، هماهنگ‌کننده برنامه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در خاورمیانه و شمال آفریقا با بیان اینکه زنان روزنامه‌نگار همواره با تهدید، توهین، حمله‌های آنلاین و خشونت‌های جنسیتی روبه‌رو می‌شوند گفته است: «حفاظت از آنان در رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شود کار خود را با ایمنی انجام دهند. بدین ترتیب هنرهای اسلامی به تدریج هم سطح نقاشی‌های بزرگ غربی جایگاه خود را در میان طراح‌های تازه این شرکت بزرگ جواهرسازی پیدا می‌کند. سرپرست بخش جواهرات باستانی و مدرن در موزه هنرهای تزئینی شهر پاریس در این خصوص به فرانس‌پرس می‌گوید: در آن زمان بخش قابل توجهی از جواهرات ملهم از هنرهای اسلامی طراحی و ساخته شد و این امر به شرکت کارتیه امکان داد تا همسو با جنبش هنر نو، در جهت مدرنیته حرکت کند. بعد از جنگ سال گذشته میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه خودمختار قره‌باغ، بخش‌هایی از جاده ترانزیتی گوریس قاپان که ایران را به ارمنستان متصل می‌کرد به تصرف آذربایجان در آمده و رانندگان در بخش‌هایی از مسیر ناچارند وارد خاک جمهوری آذربایجان شوند و دوباره به خاک ارمنستان بازگردند. به گفته این متصدی نمایشگاه «کارتیه و هنرهای اسلام» الگوهای هندسی با الهام از معماری اسلامی و جواهرات آجری شکل نیز با الگوبرداری از پوشش سرامیکی نمای مساجد در آسیای مرکزی ساخته شد. همچنین در این گزارش از شبکه‌های اجتماعی درخواست شده تا در همراهی و همکاری با زنان روزنامه‌نگار ایرانی مانع از ادامه نفرت پراکنی و آزار جنسی زنان خبرنگار در خارج از ایران شوند. ارتباط رنگ‌ها نیز کاملا شرقی است به نحوی که به عنوان مثال از سبز به عنوان «رنگ بهشت» در کنار آبی روشن فیروزه‌ای و آبی تیره لاجوردی استفاده شده است. اما از زمانی که باکو بخش‌هایی از این جاده را تصرف کرده، از رانندگان ایرانی برای عبور از این جاده طلب ۱۳۰ دلار مالیات و حق عبور کرده است.

.