همکاری ایران و چین، تاثیری بر رونق اینستکس ندارد/ احمدی‌نژاد رفرنس خوبی برای موضوع نیست

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 35 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 17%
  • Publisher: 53%

سفیر سابق ایران در چین اظهار داشت: همکاری ایران و چین نمی‌تواند تحریکی برای اروپا برای راه‌اندازی و رونق اینستکس باشد.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

محمدحسین ملائک در گفت‌وگو با ایلنا در مورد توافق همکاری 25 ساله ایران و چین اظهار داشت: این تفاهم در سفر سال 2015 آقای شی جین پینگ به ایران پیشنهاد شد تا در قالب طرح جاده ابریشم یک همکاری گسترده‌ای بین دو کشور صورت بگیرد اما چون در آن زمان دولت وقت برجام را امضا کرده بود، آلترناتیوهای دیگری مانند اروپا را داشت بنابراین این پیشنهاد انجام نشد.

سفیر سابق ایران در چین در مورد ارتباط این همکاری با خبر سرمایه‌گذاری 400 میلیارد دلاری چین در ایران که سال گذشته مطرح شده بود، گفت: این خبر ابتدا در یک رسانه نفتی منتشر که بعدا از سوی برخی افراد به آن دامن زده شد که از نظر محتوا، خبر و شکل اصلا درست نبود. براساس این سرمایه‌گذاری، ایران ترجیحاتی در امور نفتی به چین ارائه می‌کرد در حالی که در این همکاری 25 ساله چنین موضوعی مطرح نیست و بیشتر موارد همکاری و تعهدات در آن تعریف شده است.

ملائک در پاسخ به این سوال که بیشتر همکاری‌ها در این قرارداد در چه حوزه‌هایی خواهد بود، گفت: طبیعتا قدرت اقتصادی ما در بحث نفت و گاز است و بنابراین دور از انتظار نیست که بازی در این حوزه صورت بگیرد به همین دلیل تمرکز روی بخش انرژی است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ایران به مصرف‌کنندگان نفت نزدیک‌تر می‌شود/ مسیری برای خروج از چالش‌های خلیج فارس
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

کرونا در ایران؛ اختیارات تصمیم‌گیری برای مقابله با کرونا دوباره به استان‌ها داده شد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

پول فیفا برای زنان ایران؛ فدراسیون فوتبال بازهم ناپدیدش می‌کند؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

رشد شدید اجاره‌ خانه در ایران؛ روحانی برای افزایش اجاره سقف تعیین کردحسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از تصویب طرحی برای تعیین سقف افزایش اجاره مسکن خبر داده و گفته است که مقررات تازه از دوشنبه ۹ تیر ابلاغ و اجرا می‌شود. به گفته آقای روحانی اجاره‌بهای سالانه در تهران نباید بیشتر از ۲۵ درصد زیاد شود. منتقدان می‌گویند این طرح ضمانت اجرایی ندارد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

واکنش وزارت خارجه ایران به انتقاد احمدی نژاد: قرارداد ایران و چین 'راهبردی' استعباس موسوی، سخنگوی وزرات امور خارجه ایران، با اشاره تلویحی به اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق این کشور، درباره 'قرارداد ۲۵ ساله مخفیانه' ایران با یک کشور خارجی گفت 'طبیعی است که همکاری‌های راهبردی ایران و چین دشمن‌هایی داشته باشد'. اخیرا محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران در سخنرانی خود در گیلان درباره یک قرارداد ۲۵ ساله 'پنهان' و 'دور از چشم ملت ایران' با یک کشور خارجی هشدار داده بود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

پروازهای آزمایشی بوئینگ ۷۳۷ مکس برای بازگشت به آسمان آمریکادو سانحه هوایی برای هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس در اندونزی و اتیوپی جان ۳۴۶ نفر را گرفته بود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »