همدردی با بازماندگان فاجعه بیروت در تل‌آویو و تهران | DW | 06.08.2020

06/08/2020 11:13:00 ق.ظ

انفجار مهیب در بیروت موجی از همدردی و همبستگی حتی در اسرائیل که به طور رسمی با لبنان در حال جنگ است را در پی داشت. تقریبا همزمان تصویری از پرچم لبنان بر ساختمان شهرداری تل‌آویو و برج آزادی در تهران نقش بسته است.

انفجار در منطقه بندری بیروت, تل‌آویو

انفجار مهیب در بیروت موجی از همدردی و همبستگی حتی در اسرائیل که به طور رسمی با لبنان در حال جنگ است را در پی داشت. تقریبا همزمان تصویری از پرچم لبنان بر ساختمان شهرداری تل‌آویو و برج آزادی در تهران نقش بسته است.

انفجار مهیب در بیروت موجی از همدردی و همبستگی حتی در اسرائیل که به طور رسمی با لبنان در حال جنگ است را در پی داشت. تقریبا همزمان تصویری از پرچم لبنان بر ساختمان شهرداری تل‌آویو و برج آزادی در تهران نقش بسته است.

صدای انفجار در بندر بیروت تا قبرس نیز شنیده شده و مرکز زمین‌شناسی و لرزه‌نگاری آلمان شدت آن را تا حد یک زمین‌لرزه به بزرگی سه و نیم ریشتر اعلام کرده است.از نخستین ساعت‌های پس از وقوع انفجار و مشخص شدن ابعاد هول‌انگیز آن موجی از همبستگی با شهروندان لبنان در سراسر دنیا به راه افتاد و بسیاری از کشورها آمادگی خود برای کمک‌رسانی به این کشور را اعلام کردند.

در اقدام نادری دیگر، غروب چهارشنبه ساختمان شهرداری تل‌آویو به عنوان همدردی با بازماندگان قربانیان انفجار بیروت با رنگ و طرح سرو پرچم لبنان نورافشانی شد.پیشتر پرچم لبنان بر برج خلیفه در دبی، اهرام در نزدیکی قاهره و شماری از ساختمان‌های معروف دیگر کشورهای جهان نقش بسته بود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

اردوغان در گفت‌وگوی تلفنی با میشل عون انفجار در بیروت را تسلیت گفتاردوغان در تماس تلفنی با میشل عون از خداوند برای قربانیان انفجار امروز در بیروت طلب رحمت و برای مجروحان نیز شفای عاجل مسئلت کرد - خبرگزاری آناتولی

انفجار بیروت؛ همدردی و همبستگی جهانی با لبنان، ارسال کمک‌های پزشکیدر پی انفجار شدید در بندر بیروت که به کشته شدن حدود ۷۸ نفر و زخمی شدن بیش از چهار هزار نفر انجامید، موج واکنش‌های جهانی در همدردی با مردم لبنان ادامه دارد.

انفجار شدیدی در نزدیکی خانه سعد الحریری نخست وزیر سابق لبنان در مرکز بیروت رخ دادانفجار شدیدی در نزدیکی خانه سعد الحریری نخست وزیر سابق لبنان در مرکز بیروت رخ داد 🛑استاندار بیروت: انفجار امروز مانند بمباران «هیروشیما» و «ناکازاکی» بوده و آنچه اتفاق افتاد در لبنان بی‌سابقه است. 🛑در پی انفجار در بیروت یک ساختمان 3 طبقه کاملا تخریب شده و چندین نفر زیر آوار مانده‌اند.

استاندار بیروت: انفجار در بندر بیروت خسارت 3 تا 5 میلیارد دلاری برجای گذاشته استاستاندار بیروت: انفجار در بندر بیروت خسارت 3 تا 5 میلیارد دلاری برجای گذاشته است

در تعطیلات پیش رو سفر نروید/ افزایش 58 درصدی تردد در جاده‌ها در روز گذشتهرییس پلیس راهور ناجا: *در تعطیلات پیش رو سفر نروید *روز گذشته شاهد افزایش ۵۸ درصدی تردد و سفر در جاده‌ها بودیم *ترددهای شهری نیز افزایش یافته است

در واکنش به رویدادهای اخیر در بلندی‌های جولان؛ اسرائیل به اهدافی در سوریه حمله کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

نقش پرچم لبنان بر ساختمان شهرداری تل‌آویو؛ یک رویداد بی‌سابقه در همدردی با شهروندان بیروت پس از انفجار مهیبی که غروب سه‌شنبه در انبار شماره ۱۲ بندر بیروت رخ داد و بخشی از شهر را ویران کرد جستجو برای یافتن قربانیان و مفقودان این حادثه همچنان ادامه دارد.اردوغان در تماس تلفنی با میشل عون از خداوند برای قربانیان انفجار امروز در بیروت طلب رحمت و برای مجروحان نیز شفای عاجل مسئلت کرد 04.دارد.04.

منابع خبری تا صبح پنج‌شنبه ۱۶ مرداد (ششم اوت) شمار قربانیان حادثه بیروت را دست‌کم ۱۳۵ نفر و تعداد مجروحان را بیش از پنج هزار نفر گزارش کرده‌اند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید صدای انفجار در بندر بیروت تا قبرس نیز شنیده شده و مرکز زمین‌شناسی و لرزه‌نگاری آلمان شدت آن را تا حد یک زمین‌لرزه به بزرگی سه و نیم ریشتر اعلام کرده است.2020 استانبول/خبرگزاری آناتولی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با میشل عون رئيس‌جمهور لبنان به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. خبرگزاری فرانسه نیز می‌گوید خرابی‌هایی که این انفجار به بار آورده به میزان خسارتی است که پانزده سال جنگ داخلی در نیمه دوم قرن بیستم به بیروت وارد کرده است. کمک‌ها و منابع فرانسه در حال انتقال به آنجاست. ۳۰۰ هزار بی‌خانمان، تا ۵ میلیارد دلار خسارت مروان عبود، فرماندار پایتخت لبنان از بی‌خانمان شدن حدود ۳۰۰ هزار نفر در نزدیکی بندر بیروت و مرکز پایتخت خبر داده و احتمال می‌دهد میزان خسارت‌های وارد شده به شهر تا ۵ میلیارد دلار باشد. اردوغان در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور لبنان گفت که ترکیه آماده است از لبنان در صورت نیاز در هر زمینه‌ای به‌ویژه بهداشت حمایت کند. از نخستین ساعت‌های پس از وقوع انفجار و مشخص شدن ابعاد هول‌انگیز آن موجی از همبستگی با شهروندان لبنان در سراسر دنیا به راه افتاد و بسیاری از کشورها آمادگی خود برای کمک‌رسانی به این کشور را اعلام کردند.

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل روز چهارشنبه در یک پیام توییتری اعلام کرد که وزارت‌خانه‌های دفاع و امور خارجه این کشور برای ارائه کمک‌های انسانی و پزشکی به آسیب‌دیدگان در بیروت ابراز آمادگی کرده‌اند. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید با اشاره به انفجار شدید بندر بیروت، به مردم لبنان تسلیت گفت و این حادثه را «حمله‌ای ترسناک» خواند. لبنان و اسرائیل به طور رسمی همچنان در حالت جنگ با یکدیگر قرار دارند. با این همه مطابق گزارش‌ها، دولت لبنان از پیشنهاد کمک اسرائیل استقبال کرده که رویدادی نادر در منطقه به نظر می‌رسد. پرچم لبنان بر ساختمان شهرداری تل‌آویو در اقدام نادری دیگر، غروب چهارشنبه ساختمان شهرداری تل‌آویو به عنوان همدردی با بازماندگان قربانیان انفجار بیروت با رنگ و طرح سرو پرچم لبنان نورافشانی شد. به نظر نمی رسد این انفجار یک حادثه کارخانه‌ای باشد. اسرائیل و لبنان در حال حاضر روابط دیپلماتیک ندارند.

با این همه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در یک پیام توییتری ضمن ابراز همدردی با مردم لبنان، اعلام آمادگی کرد کمک‌های پزشکی و تجربه مواجهه با چنین حوادثی را از هر طریق ممکن در اختیار طرف لبنانی قرار دهد. گرچه نمایش پرچم لبنان بر یک ساختمان اداری در اسرائیل تا روز گذشته سابقه نداشته، شبیه به این اقدام در بسیاری دیگر از کشورها از جمله ایران تکرار شده است. جانسون آمادگی بریتانیا را برای کمک به لبنان اعلام کرد. محمدرضا جوادی یگانه، معاون شهردار تهران در امور اجتماعی و فرهنگی شامگاه چهارشنبه در صفحه توییتر خود فیلم کوتاهی منتشر کرد که در آن پرچم لبنان بر برج آزادی به چشم می‌خورد و سرود ملی این کشور به نشانه همدردی با مردم بیروت به گوش می‌رسد. پیشتر پرچم لبنان بر برج خلیفه در دبی، اهرام در نزدیکی قاهره و شماری از ساختمان‌های معروف دیگر کشورهای جهان نقش بسته بود. تا کنون چگونگی سرایت آتش به انبار شماره ۱۲ بندر بیروت مشخص نشده است. ارتش اسرائیل در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از دو پرچم لبنان و اسرائیل در کنار هم نوشت این کشور پیشنهاد داده از طریق مراجع امنیتی و بین‌المللی کمک‌های درمانی و انسان‌دوستانه خود را به لبنان برساند.

در این انبار ۲هزار و ۷۵۰ تن نیترات آمونیوم نگهداری می‌شده که انفجار آن باعث بروز فاجعه شامگاه سه‌شنبه شد. ابهام درباره محموله نیترات آمونیوم به گزارش"اشپیگل آنلاین" شناوری به نام Rhosus که با پرچم مولداوی حرکت می‌کرد و به یک روسی مقیم قبرس تعلق داشت اکتبر ۲۰۱۳ در حال انتقال محموله نیترات آمونیوم از گرجستان به موزامبیک در دریای مدیترانه دچار نقص فنی شد و در بندر بیروت پهلو گرفت. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید این محموله که در تولید کود شیمیایی و مواد منفجره کاربرد دارد در سال ۲۰۱۵ به یکی از انبارهای بندر بیروت منتقل شد و تاکنون مشخص نشده که چرا مسئولان بندر در این مدت فکری به حال آن نکرده بودند. شیخ محمد بن زاید، ولیعهد امارات، نیز با انتشار توییتی به آسیب دیدگان این حادثه تسلیت گفت و برای آنها دعا کرد. پلیس لبنان و ماموران تحقیق درباره انفجار روز سه‌شنبه کم‌توجهی در انبار کردن مناسب این مواد قابل انفجار را علت احتمالی حادثه ارزیابی می‌کنند. بنابر گزارش‌ها با تصمیم دولت لبنان قرار است مسئولان و مقامات بندر بیروت تا پایان تحقیقات و مشخص شدن کامل علت انفجار فاجعه‌آفرین در انبار شماره ۱۲ تحت نظر باشند.

در جریان انفجارهای عصر سه‌شنبه بزرگترین سیلوی گندم لبنان که در بندر بیروت قرار دارد به کلی نابود شده است. امیران کویت و بحرین نیز ضمن ابراز تاسف شدید در مورد این حادثه، دستور ارسال کمک به لبنان را صادر کردند. این اتفاق در حالی رخ داد که لبنان از مدت‌ها پیش شاهد تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به فساد و ناکارآمدی، افزایش تورم، سقوط ارزش پول ملی و بیکاری است. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد قطعاتی که در اثر انفجار از ساختمان‌ها پرتاب شده‌اند با کیلومتر‌ها فاصله در خیابان‌های شهر دیده می‌شوند. پس از انفجار مهیب ارتباط اینترنتی و شبکه تلفن در بیروت قطع شدند.. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد گرچه انفجار و آتش‌سوزی در منطقه بندری بیروت رخ داده، اما موج انفجار و لرزه‌های ناشی از آن به ساختمان زیادی آسیب زده است.

به گفته مرکز زمین‌شناسی آلمان، این انفجار با زلزله‌ای با شدت سه و نیم ریشتر قابل مقایسه است. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد نیروهای امدادی کوشیدند با هلی‌کوپتر آتش را مهار کنند. به گفته شاهدان عینی، هلی‌کوپترهای آتش‌نشانی برای مهار حریق ساعت‌ها در محل حادثه حضور داشتند. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد بسیاری از ساختمان‌های نزدیک بندر فرو ریخته‌اند. دو انفجار با اندک فاصله زمانی خسارات مالی و جانی زیادی به شهر وارد کرده‌اند.

صحنه‌‌های آتش‌سوزی و دود و ساختمان‌های آسیب‌دیده، دوران جنگ داخلی در بیروت را تداعی می‌کنند. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد نیروهای امداد هنوز از زیر آوار پیکر کشته‌‌ها یا مجروحان را بیرون می‌کشند. به همین دلیل آمار نهایی و دقیق کشته‌شدگان و مجروحان روشن نیست. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد در پی انفجارمهیب و آتش‌سوزی در بیروت تا کنون حدود ۱۰۰ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده‌اند. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد ارتش لبنان وظیفه تامین امنیت بخش‌هایی از بیروت را در دست گرفته است.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، اسرائیل و ایران با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرده و گفته‌اند که آماده کمک به لبنان هستند. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد به علت تخریب ساختمان‌ها، ماموران آتش‌نشانی نمی‌توانستند به مرکز حریق نزدیک شوند و هلی‌کوپترها با ‌آب و مواد ویژه از طریق هوا وظیفه مهار آتش را بر عهده گرفته بودند. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد ریزش آوار به بسیاری از خودروها با و بدون سرنشین آسیب رسانده است. برخی از این خودروها چند صد متر با محل انفجارها فاصله داشتند. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد دلیل انفجار هنوز روشن نیست.

گفته می‌شود که صدای انفجار در نیکوزیا، پایتخت قبرس که ۲۴۰ کیلومتر با بیروت فاصله دارد، شنیده شده است. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد به گفته منابع آلمانی، برخی از کارکنان سفارت آلمان در بیروت نیز مجروح شده‌اند. وزارت امورخارجه آلمان گفت که با توجه به ابعاد انفجار امکان دارد برخی شهروندان آلمانی نیز در این حادثه جان باخته باشند. اما هنوز هیچ گزارش رسمی در این زمینه منتشر نشده است. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد به کشتی سازمان ملل متحد و سربازان کلا‌ه آبی‌ که برای حفاظت از صلح در لبنان مستقر هستند نیز آسیب‌های وارد شده است.

گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد درمان مجروحان در بیمارستان‌های بیروت با توجه به شیوع ویروس کرونا با مشکلات زیادی مواجه شده است. حامد حسن، وزیر بهداشت لبنان این حادثه را یک"فاجعه به معنای درست کلمه" خواند. گالری عکس: دو انفجار مهیب بیروت را به شهری جنگ‌زده بدل کرد در مورد دلیل انفجار گمانه‌زنی‌های متفاوتی وجود دارد. وزیر بهداشت لبنان گفت که ۲۷۵۰ تن آمونیوم‌ نیترات در انباری در بندر وجود داشته است. از شش سال پیش این مواد توقیف و در انباری نگهداری می‌شده است.

آمونیوم‌ نیترات در تهیه مواد منفجره به‌کار گرفته می‌شود. در همین زمینه: .