جمال خاشقجی, عربستان سعودی, ترکیه, خبرنگار, قتل

جمال خاشقجی, عربستان سعودی

هفت سوال بی‌پاسخ؛ یک سال پس از قتل جمال خاشقجی

هفت سوال بی‌پاسخ؛ یک سال از قتل جمال خاشقجی گذشت

02/10/2019 07:43:00 ب.ظ

هفت سوال بی‌پاسخ؛ یک سال از قتل جمال خاشقجی گذشت

به گزارش واشنگتن پست در حالی که ۱۲ ماه از این حادثه گذشته و فوریت خبر مشمول گذر زمان شده است، هنوز سوالات بدون پاسخ بسیاری دربارۀ این واقعه برجا مانده‌ است.

یک سال پیش در چنین روزی جمال خاشقجی به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه قدم گذاشت اما دیگر هرگز از آن بیرون نیامد.قتل فجیع این روزنامه‌نگار سعودی موجی از خشم را علیه دربار عربستان برانگیخت. تصویر محمد بن سلمان ولیعهد جوان این کشور به عنوان اصلاح‌گری مدرن، زیر شوک حاصل از مرگ جمال خاشقجی دچار خدشه‌ شد.

راه‌آهن سراسری ایران به عنوان میراث جهانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید راه‌آهن ایران ثبت جهانی شد کیمیا علیزاده به مقام چهارم المپیک توکیو دست یافت | DW | 25.07.2021

عربستان نخست هرگونه دخالت در این حادثه را انکار و ادعا کرد که خاشقجی درنهایت از در کنسولگری بیرون رفته است. با این حال حدود دو هفته بعد، این کشور پذیرفت که قتل وی به دستور ماموران حکومتی صورت گرفته است و وعده داد که قاتلان را به سزای عمل خود خواهد رساند.

به گزارش واشنگتن پست در حالی که ۱۲ ماه از این حادثه گذشته است و فوریت خبر مشمول گذر زمان شده، هنوز سوالات بدون پاسخ زیادی دربارۀ این واقعه برجا مانده‌ است.چه بر سر جسد خاشقجی آمد؟بنابر گزارش ویژه سازمان ملل که در ماه ژوئن منتشر شد، بعد از مرگ خاشقجی افرادی با کیسه‌هایی شبیه کیسه زباله و دست‌کم یک چمدان از کنسولگری خارج شده‌اند. headtopics.com

نهادهای اطلاعاتی ترکیه حدس می‌زنند که ممکن است جسد خاشقجی به خانه کنسول در نزدیکی کنسولگری برده شده و در تنوری سوزانده شده باشد. یک گمانه‌زنی دیگر از سوی مقامات ترکیه تصریح می‌کند که ممکن است بقایای جسد وی در اسید حل شده و در محوطه کنسولگری پخش شده باشد.

قطعیت هیچ کدام از سناریوهای بالا توسط مقامات عربستان یا ترکیه تایید نشده است.همسر جمال خاشقجی و جف بزوس، بنیانگذار آمازون، در محل یادبود او در استانبولرویترزسعود القحطانی چه شد؟سعود القحطانی، مشاور رسانه‌ای دربار سعودی است که از دوستان محمد بن سلمان محسوب می‌شود و در تهیۀ لیست سیاه منتقدانِ حکومت عربستان نقش داشته است.

در ماه‌های منتهی به حادثه کنسولگری، خاشقجی به دوستانش گفته بود که قحطانی با او به دفعات تماس گرفته و از او برای رفتن به ریاض دعوت کرده است. بعد از قتل خاشقجی، القحطانی تحقیقات ترکیه را در این باره به استهزا گرفت و داشتن هر گونه نقش را در این ماجرا تکذیب کرد.

با این حال در جریان تحقیقات رسمی عربستان، وی در شمار هجده نفری بود که مورد اتهام رسمی قرار گرفت و از کارش اخراج شد.دادستان‌های سعودی اعلام کردند که وی مورد بازجویی قرار دارد و حق ندارد از کشور خارج شود؛ هرچند مدتی بعد اعلام شد از اتهامات تبرئه شده است. او از آن زمان به بعد در دربار سعودی مشاهده نشده است. headtopics.com

افزایش حملات هوایی ارتش افغانستان؛ بیش از 250 طالب کشته و زخمی شدند راه آهن سراسری ایران، یادگار دوران رضا شاه، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد کیمیا علیزاده پس از شکست ناهید کیانی و برغم پیروزی‌های درخشان از رسیدن به مدال المپیک توکیو بازماند

بعضی می‌گویند او را در جده دیده‌اند و بعضی می‌گویند تحت حصر خانگی قرار دارد. عده‌ای نیز گمان می‌کنند او درگذشته باشد.تا چه اندازه ادعای «بی‌خبری» بن سلمان از تصمیم قتل خاشقجی می‌تواند صحت داشته باشد؟در یک مصاحبه با شبکه آمریکایی پی بی‌اس که به مناسبت سالگرد مرگ خاشقجی پخش شد، محمد بن سلمان هرگونه دخالت یا آگاهی از قتل او را رد کرد. اما اضافه کرد به دلیل اینکه این عمل در حیطۀ مسئولیت او رخ داده است، مسئولیت آن را می‌پذیرد. او همچنین گفت که اگر کسی چنین اطلاعاتی دارد آن را آشکار کند.

مدت زمان کوتاهی بعد از مرگ جمال خاشقجی، سازمان سیا گفت که با تکیه بر مدارکی نظیر تلفن خالد بن سلمان برادر محمد بن سلمان، به این جمع‌بندی رسیده است که قتل روزنامه‌نگار سعودی «با اطمینان بالا» از سوی ولیعهد فرمان داده شده است.منتقدان همچنین با استناد به حرفهای سعود القحطانی که یکبار گفته بود «فکر می‌کنید من می‌توانم سر خود و بدون دستور هرکار بخواهم بکنم؟» احتمال آگاهی بن سلمان از چنین واقعه‌ای را بسیار ممکن می‌دانند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنیدمراسم سالگرد جمال خاشقجی در استانبول ترکیه برگزار شدآیا عربستان سیاست هدف گرفتن مخالفان در خارج از کشور را کنار گذاشته است؟جمال خاشقجی تنها یکی از مخالفانی بود که تحت تعقیب دولت عربستان قرار داشت. روایت‌های متعددی هست که نشان می‌دهد منتقدان دربار سعودی که به خارج کشور فرار کرده اند هدف آزار یا تهدید واقع شده‌اند.

دربار سعودی قتل خاشقجی را خطایی تراژیک خوانده و گفته است که ساختار سرویس‌های امنیتی‌ خود را بازسازی می‌کند؛ با این حال مشخص نیست که آیا تلاش‌ها برای ارعاب منتقدان فراری از کشور نیز تمام خواهد شد یا نه.سرنوشت خانوادۀ خاشقجی چه شد؟دو پسر و دو دختر خاشقجی در سال گذشته حضور کمرنگی در رسانه‌ها داشتند. صلاح، پسر بزرگ خانواده یک بار در حضور پادشاه عربستان دیده شد. او مدتی بعد به تلویزیون سی ان ان گفت که پادشاه به او قول داده است همه افراد دخیل در این پرونده را به دست عدالت بسپرد. headtopics.com

در ماه آوریل گفته شد که فرزندان خاشقجی هر کدام خانه‌هایی میلیون دلاری و یک مقرری ماهیانه به مبالغی ۵ رقمی دریافت کرده‌اند. به آن‌ها وعده داده شده است که با پایان رسیدگی به پرونده غرامت بیشتری نیز دریافت خواهند کرد.صلاح تنها فرزند جمال خاشقجی است که در عربستان زندگی می‌کند و بعضی دوستانش می‌گویند ممکن است او از خروج از عربستان منع شده باشد.

تحقیقات بین‌المللی دربارۀ قتل چه شد؟از ماه ژانویه روند قضایی با حضور ۱۱ متهم در دادگاهی در عربستان شروع شده است اما از آنجا که این دادگاه غیرعلنی است و نام وکلا نیز اعلام نشده، مشخص نیست دقیقا چه اتفاقی پشت درهای بسته افتاده است.گزارشگر ویژه سازمان ملل با اینکه گفته است ردی از دست داشتن ولیعهد در قتل نیافته، اما خواستار ضبط اموال او و اعمال تحریم بر ضد وی شده است تا زمانی که از اتهامات تبرئه شود یا محکوم گردد.

به علت کمبود تولید واکسن کرونا، روسیه به هیچ کشوری واکسن ارسال نمی‌کند اعتراض‌های سراسری در ایران؛ شاهزاده رضا پهلوی اعتراضات را «مخالفت ملتی متحد با جمهوری اسلامی» خواند محسنی اژه‌ای دستور «بررسی مجدد» احکام بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را صادر کرد

محل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، جایی که جمال خاشقجی در آن ناپدید شدReutersآیا رابطه عربستان و آمریکا دستخوش تغییر شده است؟شماری از سناتورهای آمریکایی در سال گذشته خواهان اعمال تحریم علیه عربستان شده‌اند. نظرسنجی‌های منتشره نیز آسیب به چهره عمومی عربستان را در افکار عمومی آمریکا نشان می‌دهد.

با این حال به نظر می‌رسد که دولت ترامپ تمایلی برای به حاشیه راندن متحد قدیمی‌ خود ندارد. روابط دوستانه ولیعهد با جرد کوشنر، داماد ترامپ و مایک پمپئو وزیر خارجه نیز در این میان بی‌تاثیر به نظر نمی‌رسد.این درحالی است که کاخ سفید متن گفتگوهای تلفنی رئیس جمهور آمریکا با ولیعهد عربستان و پدرش را از دسترس عمومی خارج کرده است.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

روایت تسنیم از پشت‌پرده اغتشاشات الیگودرز/ پاسخ قاطع مردم به پروژه کشته‌سازی ضدانقلاب/ سناریوی آشوبگران چگونه خنثی شد؟+ فیلم- اخبار لرستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

روح قاشقچی دیگه ول کرده رفته پی کارش این یورو نیوز و دویچه وله ول کن ماجرا نیستن. یه بار هم راجب این زندانیان سیاسی کشته شده و شکنجه شده در زندان آخوندا مطلب بنویسید که نه امکان دسترسی به دکتر و دوا دارند نه خانوادهاشون حق دیدارشون را. حقوق بشر فقط برای فشار برای کشورهای امثال ماست. اگه ما در راستای منافع غرب حرکت کنیم هزاران نفر هم کشته بشه مدیان راحت خفه میشن. حقوق بشر یا برای همه یا برای هیچ کس.

یه سوأل هم ما اضافه کنیم ؛ مواضع اروپا در قبال حقوق بشر عره ای و بن سلمانی چیست؟!

حمله اردوغان به مجری فاکس‌نیوز به دلیل سوال از بازداشت روزنامه‌نگاران در ترکیهرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در پاسخ به سؤال خبرنگار «فاکس نیوز» درباره میزان بازداشت‌ hich9922 يوهو...حمله امپراطوري نكن هي... اگر روزنامه نگاران درترکیه بازداشت میشوند درعربستان روزنامه نگاران تکته تکته میشوند

آزمایش موشکی تازه کره شمالی| احتمال انجام این آزمایش موشکی از «زیر دریا» وجود دارد🔺آزمایش موشکی تازه کره شمالی| احتمال انجام این آزمایش موشکی از «زیر دریا» وجود دارد ⚡️ساعاتی پس از اعلام موافقت پیونگ یانگ برای از سر گیری گفت‌وگوهای هسته ای با ایالات متحده از روز شنبه، گزارش‌ها حاکی از پرتاب موشک یا موشک‌هایی از سوی کره شمالی است.

امامی کاشانی نماز جمعه این هفته تهران را اقامه می‌کند/ سردار اشتری سخنران پیش از خطبه‌هانماز جمعه این هفته تهران (دوازدهم مهرماه) به امامت آیت‌الله امامی کاشانی در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

بازگشت بیش از ۱۷۰۰ لوح هخامنشی از آمریکا به کشوروزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد که چهارمین مرحله گل‌نبشته‌های باروی تخت جمشید شامل ۱۷۸۳ لوح هخامنشی از موسسه شرق‌شناسی آمریکا امشب هشتم مهر ۱۳۹۸ تا ساعتی دیگر به کشور برمی‌گردد.

کبیری از شفاف‌سازی در باره سرقت از منزلش سر باز زد | DW | 30.09.2019کبیری از شفاف‌سازی در باره سرقت از منزلش سر باز زد سرقت صدها میلیون تومان و صدها هزار یورو از منزل نماینده مجلس شورای اسلامی همچنان خبرساز است. تقی کبیری در جمع خبرنگار ان از شفاف‌سازی در این زمینه طفره رفت و خبرنگار ان را به بیانیه‌ای که منتشر کرده رجوع داد

رونمایی از گل‌نبشته‌های هخامنشی پس از ۸۴ سال دوری | DW | 01.10.2019بیش از ۱۷۰۰ گل‌نبشته هخامنشی که برای مطالعه و رمزگشایی به مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو آمریکا سپرده شده بودند، به ایران بازگردانده شدند. پژوهشگران کتیبه‌ها را دربردارنده اطلاعات مهمی از تاریخ مکتوب هخامنشیان می‌دانند.