هفته هنر و فرهنگ؛ نمایش فیلم برای نابینایان و زنگ مدرسه با صدای شجریان

06/07/1398 02:27 ب.ظ

وسط هفته ای که گذشت، اول مهر بود. شروع پائیز، خیابان ها شلوغ خرید برای بچه های مدرسه، زنگ ها به صدا در آمد، در شهر ها از بلندگوی متصل به کامپیوتر، در روستاها و شهرهای خوش هوای کوچک، اما همچنان چکشی بود و مش صفری که با کوبیدن آن به صفحه فلزی خبر از شروع سال تحصیلی دهد. در دبیرستان مفید قیطریه بعد از زنگ، صدای محمدرضا شجریان در مدرسه پیچید و ترانه ای ایران ای سرای امید- نه دانش آموزان و معلمان که همسایه ها و پدر یا مادر کلاس اولی ها هم- از کوچه می خواندند.

امسال جز مراسم هر ساله، پیامی که زمانی امیرعباس هویدا نخست وزیروقت آن را باب کرد و بعد از انقلاب هاشمی رفسنجانی و روسای جمهور دیگر ادامه دادند، رسم شیرینی هم گذاشته شد و محمدعلی موحد پژوهشگر، مترجم و ادیب بلند مرتبه، پیام آغاز سال تحصیلی فرستاد. صدا و سیما به یاد آورد که آخرین روز تابستان، مصادف است با ۳۹مین سالروز حمله عراق به ایران و اشغال آبادان.

به نوشته این منتقد کوشکی سعی کرده که نثر نمایشنامه را برگرفته از نثر بیهقی بگیرد که البته تا حدودی موفق بوده است. نمایش به سوی بخشی از تاریخ ایران رفته است که در تئاتر کمتر به آن پرداخته شده و این خود ستودنی است.

مریم تاواتاو در تیوال نوشته: نمایشنامه پر از دیالوگهای جذاب و فراموش نشدنی است . اگر چه زمان دقیق ماجرا مشخص نشده و زبانی قدیمی در آن استفاده شده است اما ماجراها معاصر است و حوادث از درد های مردم و زندگی شاهان و قدرتمندان نشات گرفته است . تلاش این گروه در اجرایی چنین پرماجرا و پرتعداد از نظر بازیگر، قابل تقدیر است و البته نگارش چنین متن دشواری توسط کوشکی، نشان از نبوغ اوست.

گلاره عباسی، موسس موسسه ای با نام سوینا، که اندیشه اش با استقبال ها روبرو شده اینک چهره های همچون رسول صدرعاملی، شبنم مقدمی و حبیب رضایی را نیز جذب کرده است. رادیو سوینا نیز برای آن دسته از مخاطبانی که امکان حضور نداشتند، کل فیلمخوانی را پخش کرد که این به ویژه برای نابینایان شهرستانی،مهم بود. headtopics.com

حبیب رضایی درباره تجربه فیلمخوانی چه به صورت زنده و چه صداگذاری در استودیو ابراز شگفتی و امیدواری کرده و آن را یک خیرخواهی جذاب خوانده و گفته تجربه صداگذاری روی فیلم اجاره نشین ها خیلی تجربه مهم و مثبتی بود. تا اینجا مجموعه سینمایی چارسو هم پیشنهاد را پذیرفته که پایگاه دایمی نمایش فیلم برای نابینایان باشد.

اینک دست به ابتکار جدیدی زده. او تهران را گشت تا مکانی پیدا کند. سرانجام فاصله پارک ساعی تا میدان ونگ (غرب خیابان ولیعصر، پهلوی سابق) را برگزید که از معدود کوچه های پله کانی شهرست. پس تابلوها را زیر بغل زد رفت به کوچه پناه، نزدیک میدان ونک که چند سال پیش شهرداری محل، ذوق به خرج داده و پله های آن را کاشیکاری کرده بود. دیوارک را شست و با گچ سفیدی چند نقطه را پوشاند و اولین تابلو را به دیوارک چسباند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

کشف بیش از ۳۰۰ اسیر عمدتاً کودک در مدرسه‌ای اسلامی در نیجریهاین اولین بار نیست که اخبار مربوط به آزار کودکان در مدارس اسلامی نیجریه منتشر می‌شود؛ برخی از این مدارس حتی کودکان را مجبور به گدایی در خیابان‌های شهرهای شمالی نیجریه کرده بودند. مدارس اهل سنت اسلام دين خوبي ها 💩 اسلام در اصل دين توحش ، تجاوز و قتل و غارت است

انفجار در نزدیکی یکی از مراکز رای‌دهی در قندهار افغانستاندر نتیجه یک انفجار در نزدیکی یکی از مراکز رای دهی در ولایت قندهار افغانستان شنبه 28 سپتامبر 2019، سه

گلچین ویدئوهای هفته؛ از اتومبیل‌رانی در اردن تا سازه‌ لگو در دانمارکگلچین ویدئوهای بدون شرح هفته؛ از اتومبیل‌رانی در اردن تا سازه‌های لگو در دانمارک

بازار داغ خرید کافه ون­‌ها؛ مظنه از ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانحتما این‌ روزها ون‌­های خوش­رنگ و لعابی که به‌­عنوان کافه یا مغازه کوچکی برای فروش کالا در خیابان‌­ها پاتوق کرده­‌اند را بارها دیده‌­اید و یا حتی از آنها غذایی هم سفارش داده‌­اید. این سبک جدید از رستوران­‌ها و کافه‌­ها که حسابی محبوب شده، حتی باعث شده در ساعات خاصی از شبانه روز، افراد زیادی در برخی از خیابان‌­های خاص که پاتوق این کافه‌­های سیار است دور هم جمع شوند.

فوری/ ۲ بازیکن استقلال از حضور در تمرینات منع شدندبا تصمیم سرمربی استقلال سجاد آقایی و میلاد زکی‌پور از حضور در تمرینات این تیم محروم شدند.

صدها هزار نفر در کانادا برای حمایت از محیط زیست به خیابان آمدندسازمان‌دهندگان این راهپیمایی می‌گویند تنها در شهر مونترال نیم میلیون نفر به خیابان‌ها آمده‌اند. مقام‌های شهری این تعداد را نزدیک به ۳۱۵ هزار نفر اعلام کرده‌اند.