هفته جابه‌جایی؛ اتریش، الگوی پروژه راه‌آهن سریع‌السیر اروپا

25/06/1400 10:30 ق.ظ

«راه‌آهن فدرال اتریش از سال ۲۰۱۹ فقط از منابع تجدیدپذیر برق می‌گیرد، از همین رو ما ۸ نیروگاه آبی و یک نیروگاه خورشیدی انحصاری داریم.»

«راه‌آهن فدرال اتریش از سال ۲۰۱۹ فقط از منابع تجدیدپذیر برق می‌گیرد، از همین رو ما ۸ نیروگاه آبی و یک نیروگاه خورشیدی انحصاری داریم.» اما راه‌آهن ملی هر کشور معیارهای فنی خود را دارد و همین در تردد قطارها بین کشورها مانع ایجاد می‌کند. برنارد رایدر،‌ عضو راه‌آهن فدرال بلژیک می‌گوید:‌ «هر مرزی قوانین و مقررات و چالش‌های فنی تازه‌ای دارد و اینها باید عوض شود.

»

انتشار ۲۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای در اروپا نتیجه فعالیت بخش حمل‌ونقل است و بروکسل می‌خواهد برای به‌صفررساندن انتشار آلاینده‌ها تا سال ۲۰۵۰ تردد قطارهای سریع‌السیر را سه برابر کند. هر اتریشی دوبرابر میانگین دیگر اروپایی‌ها با قطار طی طریق می‌کند، امری که به‌نظر کارشناسان نتیجه وجود زیرساخت‌ و تعدد ایستگاه‌هاست. راه‌آهن فدرال اتریش از سال ۲۰۱۹ فقط از منابع تجدیدپذیر برق می‌گیرد، از همین رو ۸ نیروگاه آبی و یک نیروگاه خورشیدی انحصاری دارد.

هرچند اروپا در زمینه حمل‌ونقل بیش از دیگر بخش‌ها روی خط آهن سرمایه‌گذاری کرده، اما هنوز بلیط هواپیما در اروپا به‌نسبت از قطار ارزان‌تر است و برخی کنگشران اعتراض دارند که چرا فقط سفر هوایی از مالیات بر ارزش افزوده و سوخت معاف است.کشورهای اروپایی پیوسته به یارانه‌های ویژه راه‌آهن می‌افزایند‌ تا از هزینه سفر با قطار بکاهند. برای نمونه، در اسلوواکی و مجارستان سالمندان کم‌درآمد به رایگان سوار قطار می‌شوند، و اتریش اخیرا بلیط حمل‌ونقل شهری سالانه‌ای صادر کرده که روزانه تنها ۳ یورو هزینه دارد. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

مجید سعیدی، عکاس ایرانی، پس از سه هفته حبس از زندان آزاد شدمجید سعیدی، عکاس ایرانی، پس از سه هفته حبس از زندان آزاد شد بر اساس گزارش‌های منتشر شده او در حال عکاسی از جمعی از پناهجویان افغان بود که در انتظار ورود به کشور ترکیه بودند جزئیات بیشتر🔽

ویدئویی از نیویورک؛ فرش قرمز مت گالا پس از ۲ سال وقفه کرونایی پهن شددر شو امسال افراد با لباس‌های عجیب و غریب نسل زد و با آکسسوارهای عجیب و غریب‌تر روی فرش قرمز حاضر شدند.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: ایران با آژانس برای جلوگیری از صدور قطعنامه توافق کرده است«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» می‌گوید در حالی که بر اساس برآورد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تنها یک ماه تا تولید بمب اتم فاصله دارد، مقامات این کشور

طالبان: از اقامتگاه‌های مسئولان سابق بیش از ۱۲ میلیون دلار پول و شمش طلا پیدا کردیم«این اموال نزد رهبران عالی‌رتبه حکومت پیشین، مانند امرالله صالح (معاون اشرف غنی) و شماری از نهادهای امنیتی که پول نقد و طلا در دفاتر خود نگهداری می‌کردند، پیدا شده است.» این سگ پدرا مگه بلدن بشمرن جنگ تبلیغاتی پاکستان. در چند روز گذشته دو دسته گی در گفتار طالبان دیده میشود شماری میگویند از خانه مقامات حکومت قبلی دریافت کردیم و شماری میگویند هیچ دریافت نکردیم. دروغ میگویند حرامزاده های جنایتکار

پروازها از ایران به افغانستان با فرود هواپیمای ماهان در کابل از سر گرفته شدایران یک روز پس از سقوط کابل به دست طالبان به «دلایل امنیتی» پروازها به افغانستان را متوقف کرده بود. جز رفت آمد تروریست ها کسی دیگه هم میره افغانستان تو این اوضاع بکش بکش نه_به_جمهوري_اسلامي توريست ؟ شوخيت گرفته ؟ ميخوان برن ببينن طالبان چطور آدم مي كشند ؟ هیچ ایرانی در این شرایط حاضر نیست به افغانستان سفر کند و اینهایی که به افغانستان از ایران رفت و آمد می‌کنند افرادی از طالبان هستند که در ایران زندگی می‌کنند.

آغاز خزان نیمکره شمالی زمین از ۳۱ شهریورآغاز خزان نیمکره شمالی زمین از ۳۱ شهریور در شامگاه ۳۱ شهریورماه خورشید به نقطه اعتدال پاییزی می‌رسد و در حالی که فصل خزان پاییز در نیمکره شمالی زمین آغاز می‌شود، در نیمکره جنوبی، فصل بهار آغاز می‌شود.

شرکت‌های راه‌آهن اروپایی مشغول رفع موانع پروژه «راه‌آهن سریع‌السیر اروپا» هستند،‌ پروژه‌ای که بخش مهمی از توافق اقتصاد سبز این اتحادیه به شمار می‌رود. راه‌آهن سریع‌السیر اروپا از اتریش هم می‌گذرد، کشوری که بالاترین سرانه مسافرت قطار را در اروپا دارد.

اما راه‌آهن ملی هر کشور معیارهای فنی خود را دارد و همین در تردد قطارها بین کشورها مانع ایجاد می‌کند. برنارد رایدر،‌ عضو راه‌آهن فدرال بلژیک می‌گوید:‌ «هر مرزی قوانین و مقررات و چالش‌های فنی تازه‌ای دارد و اینها باید عوض شود.»

انتشار ۲۵ درصد از گازهای گلخانه‌ای در اروپا نتیجه فعالیت بخش حمل‌ونقل است و بروکسل می‌خواهد برای به‌صفررساندن انتشار آلاینده‌ها تا سال ۲۰۵۰ تردد قطارهای سریع‌السیر را سه برابر کند.

هر اتریشی دوبرابر میانگین دیگر اروپایی‌ها با قطار طی طریق می‌کند، امری که به‌نظر کارشناسان نتیجه وجود زیرساخت‌ و تعدد ایستگاه‌هاست. راه‌آهن فدرال اتریش از سال ۲۰۱۹ فقط از منابع تجدیدپذیر برق می‌گیرد، از همین رو ۸ نیروگاه آبی و یک نیروگاه خورشیدی انحصاری دارد.

هرچند اروپا در زمینه حمل‌ونقل بیش از دیگر بخش‌ها روی خط آهن سرمایه‌گذاری کرده، اما هنوز بلیط هواپیما در اروپا به‌نسبت از قطار ارزان‌تر است و برخی کنگشران اعتراض دارند که چرا فقط سفر هوایی از مالیات بر ارزش افزوده و سوخت معاف است.کشورهای اروپایی پیوسته به یارانه‌های ویژه راه‌آهن می‌افزایند‌ تا از هزینه سفر با قطار بکاهند. برای نمونه، در اسلوواکی و مجارستان سالمندان کم‌درآمد به رایگان سوار قطار می‌شوند، و اتریش اخیرا بلیط حمل‌ونقل شهری سالانه‌ای صادر کرده که روزانه تنها ۳ یورو هزینه دارد.

این گزارش بخشی از مطالب ویژهٔ یورونیوز به‌مناسبت «هفتهٔ اروپایی جابه‌جایی» است. یورونیوز از ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریورماه) مجموعه گزارش‌هایی را دربارهٔ روند‌های تازه و نوآورانه در حوزهٔ حمل‌ونقل شهری منتشر می‌کند.