هشدار سازمان آرتیکل ۱۹: مصوبه جدید مجلس ایران، مقدمه سرکوب بیش‌تر | DW | 19.02.2021

01/12/1399 09:02 ب.ظ

سازمان حقوق بشری آرتیکل ۱۹ روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به 'مخاطرات جدی برای حق آزادی بیان و آزادی دین و عقیده' با الحاق دو ماده جدید به قانون مجازات اسلامی ایران هشدار داد.

هشدار سازمان آرتیکل ۱۹: مصوبه جدید مجلس ایران، مقدمه سرکوب بیش‌ترسازمان حقوق بشری آرتیکل ۱۹ روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به"مخاطرات جدی برای حق آزادی بیان و آزادی دین و عقیده" با الحاق دو ماده جدید به قانون مجازات اسلامی ایران هشدار داد.

سازمان حقوق بشری آرتیکل ۱۹ روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به"مخاطرات جدی برای حق آزادی بیان و آزادی دین و عقیده" با الحاق دو ماده جدید به قانون مجازات اسلامی ایران هشدار داد. سازمان آرتیکل ۱۹ روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) نسبت به تبعات اجرایی شدن دو ماده مرتبط به"اهانت به ادیان الهی و مذاهب اسلامی و اقوام ایرانی" الحاقی به قانون مجازات اسلامی هشدار داد.

در این بیانیه با اشاره به ابلاغ قانون جدید از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در روز گذشته، گفته شده است که الحاق این دو ماده جدید به قانون مجازات اسلامی ایران"مخاطراتی جدی برای حق آزادی بیان و آزادی دین و عقیده در ایران محسوب می‌شود."

سازمان حقوق بشری آرتیکل ۱۹ می‌گوید از این‌که مجلس ایران"علی‌رغم هشدارها با تصویب این مواد، قوانین و استانداردهای بین‌المللی را زیر پا گذاشته است عمیقا نگران است".

ادامه مطلب:
dw_persian »

هشدار گزارشگران سازمان ملل به «احتمال مرگ» محمد نوری‌زاد در زندانشماری از گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی محمد به تخم مردان برانداز و تخمکهای بانوان برانداز که داره میمیره! حقوق بشر ملل متحد، زمانی که به نفعش باشه گه💩 تناول میکنه، ولی اگه ببینه پای منافع خود سازمانش در میان اومده، پدر پویا بختیاری رو کلا نمیشناسه! اینم هشتگ در حمایت از شومبول نوریزاد: save_dodol_noorizad نه_به_جمهوري_اسلامي

هشدار سازمان ملل درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در میانمارهشدار سازمان‌ملل درباره احتمال وقوع جنگ داخلی در میانمار

هشدار سازمان جهانی بهداشت نسبت به زیان‌های ناشی از واکسن‌های تقلبی کروناسازمان جهانی بهداشت نگرانی خود را از احتمال اقدام گروه‌های خلاف‌کار به سوء استفاده از تقاضای برآورده

هشدار سازمان ملل در مورد قحطی در یمن همزمان با حمله حوثی‌ها به عربستانیحیی سریع گفت که نیروهای حوثی با موشک بالستیک «ذوالفقار» و ۱۵ فروند پهپاد از جمله ۹ پهپاد «صماد ۳»، به خاک عربستان حمله کرده‌اند. mom HillaryClinton ΨψΨ BillGates *\\. …🤔 کشورهای که تجهیزات پیشترفته نظامی به عربستان میفروشه آیا فکر کردید بمب‌های خوشه‌ای عربستان از کجا میاد بمب‌های هوهشمند از کجا میاد از انگلیس فرانسه امریکا اینها باعث قطعی مردم یمن شد جان مردم یمن بی‌ارزش ولی دلارهای عربستان برای مردم کشورهای غربی ثروت میاره حقوق بشر کجاست قحطى در يمن نه،قحطى در مناطق تحت كنترل حوثيها كه به تخممونم نيست

هشدار سازمان ملل درباره «جنگ تمام عیار» میان اسرائیل و فلسطینهماهنگ کننده ویژه سازمان ملل هشدار داد که اسرائیل و فلسطین به سمت یک جنگ تمام عیار پیش می‌روند. - خبرگزاری آناتولی Dünyanin müsalmanlari haini Recep Tayyip Erdogan YAZiklar olsun

هشدار سازمان آرتیکل ۱۹: مصوبه جدید مجلس ایران، مقدمه سرکوب بیش‌تر

سازمان حقوق بشری آرتیکل ۱۹ روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به"مخاطرات جدی برای حق آزادی بیان و آزادی دین و عقیده" با الحاق دو ماده جدید به قانون مجازات اسلامی ایران هشدار داد.

سازمان آرتیکل ۱۹ روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) نسبت به تبعات اجرایی شدن دو ماده مرتبط به"اهانت به ادیان الهی و مذاهب اسلامی و اقوام ایرانی" الحاقی به قانون مجازات اسلامی هشدار داد.

در این بیانیه با اشاره به ابلاغ قانون جدید از سوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در روز گذشته، گفته شده است که الحاق این دو ماده جدید به قانون مجازات اسلامی ایران"مخاطراتی جدی برای حق آزادی بیان و آزادی دین و عقیده در ایران محسوب می‌شود."

سازمان حقوق بشری آرتیکل ۱۹ می‌گوید از این‌که مجلس ایران"علی‌رغم هشدارها با تصویب این مواد، قوانین و استانداردهای بین‌المللی را زیر پا گذاشته است عمیقا نگران است". این سازمان در بیانیه خود خواستار آن شده است که مقامات ایران فورا این مواد را لغو کنند و دست به اقداماتی برای هماهنگ ساختن چارچوب حقوقی ایران با تعهدات بین‌المللی حقوق بشری کشور بزنند.دو ماده مرتبط به"اهانت به ادیان الهی و مذاهب اسلامی و اقوام ایرانی" دی ماه ۱۳۹۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد. این دو ماده در بهمن ماه به تایید شورای نگهبان رسید و دیروز (۳۰ بهمن) از سوی حسن روحانی ابلاغ شد.

سلوآ غزوانی، مدیر برنامه خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان آرتیکل ۱۹، در بیانیه این سازمان می‌گوید که با اجرای این مواد گستره قوانینی که دست مقامات انتظامی، دادستانی و قضایی ایران را برای سرکوب باز می‌گذارد"حتی از پیش وسیع‌تر خواهد شد." به گفته او"مقامات ایران خواهند توانست با استناد به این مواد قانونی حقوق و آزادی‌ها را بیش از پیش زیر ضرب بگیرند."

خانم غزوانی تصویب این مواد را به رغم هشدارها، بیانگر آن می‌داند که"مقامات ایران مصمم‌اند هرگونه صدایی را که مطابق با سلیقه و مذاق‌شان نیست خاموش کنند."

خبرگزاری دولتی ایرنا در توضیح این دو ماده گزارش داده است که"هرکس از طریق توهین به ادیان الهی یا مذاهب اسلامی مصرح در قانون اساسی یا قومیت‌های ایرانی و یا از طریق طرح مطالب خلاف واقع یا نسبت‌های ناروا در خصوص مسائل قومی، دینی یا مذهبی موجب ایجاد تفرقه یا خشونت در جامعه گردد، چنانچه مشمول حد نباشد به حبس و جزای نقدی درجه پنج یا یکی از این دو مجازات محکوم می‌شود."سازمان آرتیکل ۱۹ می‌گوید که انتظار می‌رود افراد متعلق به اقلیت‌های دینی و عقیدتی از جمله بهائیان، یارسان، مندائیان، دراویش، نوکیشان مسیحی،‌ ناخداباوران و پیروان"عرفان حلقه" که در ده‌های گذشته با تعقیب نظام‌مند روبرو بوده‌اند با استناد به مواد قانونی جدید با مراتب شدت‌یافته‌ای از سرکوب و آزار و اذیت"مواجه شوند."

این سازمان همچنین هشدار می‌دهد که با اجرای این دو ماده جدید، آزادی بیان در اینترنت، حق دسترسی به اطلاعات و حقوق مربوط به حفاظت از داده‌ها با محدودیت‌های جدی و افزون‌تر در ایران مواجه خواهد شد.