هشدار شدید چین به بریتانیا درباره تعلیق توافق استرداد با هنگ‌کنگ

30/04/1399 03:54:00 ب.ظ

دولت چین در واکنش به تصمیم بریتانیا برای بازنگری در توافق استرداد مظنونان با هنگ‌کنگ، لندن را به دخالت آشکار در امور داخلی خود متهم کرده و گفته است در صورت تعلیق این قانون واکنش قاطعی نشان خواهد داد. نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده است که توافق استرداد مجرمین با هنگ‌کنگ به دلیل نگرانی‌ها از اعمال قانون جدید امنیتی چین در این منطقه تغییر خواهد کرد.

دولت چین در واکنش به تصمیم بریتانیا برای بازنگری در توافق استرداد مظنونان با هنگ‌کنگ، لندن را به دخالت آشکار در امور داخلی خود متهم کرده و گفته است در صورت تعلیق این قانون واکنش قاطعی نشان خواهد داد. نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده است که توافق استرداد مجرمین با هنگ‌کنگ به دلیل نگرانی‌ها از اعمال قانون جدید امنیتی چین در این منطقه تغییر خواهد کرد. بوریس جانسون می‌گوید واکنش بریتانیا به تحولات هنگ‌کنگ باید"حساب‌شده" باشد چین گفته است که همچنان به قوانین بین‌المللی پایبند خواهد بود اما به اقدامات بریتانیا واکنش نشان خواهد داد.

توافق استرداد به این معناست که اگر فردی در بریتانیا مظنون به ارتکاب جرمی در هنگ‌کنگ باشد، مقام‌های هنگ‌کنگ می‌توانند از بریتانیا بخواهند که او را برای دادرسی مسترد کنند، و اگر بریتانیا هم مظنونی را از هنگ‌کنگ بخواهد، همین روند اجرا می‌شود.

هنگ‌کنگ با ۱۹ کشور دیگر هم توافق استرداد دارد از جمله کانادا و استرالیا که پیش از این در واکنش به وضع قانون امنیتی چین این توافق را تعلیق کردند. قانون امنیتی چین که با انتقاد شدید کشورهای غربی روبرو است، مجازات‌های سنگینی برای مخالفت با دولت مرکزی تعیین کرده است.

غربی‌ها از جمله بریتانیا و آمریکا می‌گویند نگران حقوق بشر در هنگ‌کنگ و حق اعتراض مسالمت‌آمیز هستند. بریتانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا چین را متهم می‌کنند که قاعده"یک کشور، دو سیستم" را که تا حد زیادی ضامن خودگردانی هنگ‌کنگ است، زیر پا گذاشته است. headtopics.com

اما چین واکنش غربی‌ها را دخالت در امور داخلی خود می‌داند و درباره اقدام‌های بیشتر به آنها هشدار داده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

چین: بریتانیا دارد 'به ساز آمریکا می‌رقصد' - BBC News فارسیچین بریتانیا را متهم کرده که در سیاست خارجی، به ساز آمریکا می‌رقصد. تحریم هواوی از سوی دولت دونالد ترامپ، به جنگ تجاری بین آمریکا و چین دامن زده است.

بریتانیا از دخالت روسیه در حمله سایبری به نتیجه تحقیقات واکسن کرونا «مطمئن» استبریتانیا، آمریکا و کانادا روز پنجشنبه گروهی از هکرهای روس را به حمله سایبری به سازمان‌های بریتانیایی، آمریکایی و کانادایی در راستای تلاش برای سرقت نتیجه تحقیقات درباره واکسن ویروس جدید کرونا متهم کرده بودند.

کرونا، چین را مجبور به اعلام 'حکومت نظامی' در مرکز سین‌کیانگ کردکرونا، چین را مجبور به اعلام 'حکومت نظامی' در مرکز سین‌کیانگ کرد در شهر اورومچی مرکز منطقه خودگردان سین‌کیانگ چین به‌ دلیل شیوع ویروس کرونا 'حکومت نظامی' برقرار شده است

شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا در چین و کره جنوبی

یارانه ۵۳۶ میلیون دلاری توکیو به شرکت‌های ژاپنی برای کاهش اتکا به چینبا افزایش تنش‌های تجاری میان ایالات متحده آمریکا و چین، کشورهایی که روابط نزدیکی با آمریکا دارند هم در این جنگ تجاری وارد می‌شوند. تصمیم ژاپن مشابه اقداماتی است که تایوان در سال ۲۰۱۹ میلادی برای بازگرداندن سرمایه‌های خود از چین اتخاذ کرد.

ازسرگیری دادگاه نتانیاهو در میان اعتراض به مدیریت دولتش در بحران کرونااو امیدوار بود که بتواند با تکیه بر مهار موج اول کرونا بر محبوبیت خود بیفزاید اما حالا دولت او متهم است که در برابر موج دوم بیماری تعلل کرده است.