سوریه, ترکیه, شمال سوریه, راس‌العین, آمریکا, یگان‌های مدافع خلق

سوریه, ترکیه

هشدار آنتونیو گوترش درباره پیامدهای حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه | DW | 09.10.2019

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به عواقب عملیات نظامی ترکیه در شمال و شرق سوریه ابراز نگرانی شدید کرد. ترکیه اعلام کرده است که راه ارتباطی کردها در مرز عراق و سوریه را مورد حمله قرار داده است.

09/10/2019 10:22:00 ق.ظ

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به عواقب عملیات نظامی ترکیه در شمال و شرق سوریه ابراز نگرانی شدید کرد. ترکیه اعلام کرده است که راه ارتباطی کردها در مرز عراق و سوریه را مورد حمله قرار داده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به عواقب عملیات نظامی ترکیه در شمال و شرق سوریه ابراز نگرانی شدید کرد. ترکیه اعلام کرده است که راه ارتباطی کردها در مرز عراق و سوریه را مورد حمله قرار داده است.

از سال ۲۰۱۶ به این سو، این سومین باری است که ترکیه علیه کردهای مستقر در شمال و شرق سوریه دست به عملیات نظامی می‌زند.شبه‌نظامیان کرد وابسته به یگان‌های مدافع خلق در شمار متحدان آمریکا در جنگ با داعش بوده‌اند. این در حالی است که ترکیه آن‌ها را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه و یک سازمان تروریستی می‌داند.

اعتراض سازمان عفو بین الملل به اعدام مصطفی صالحی: جمهوری اسلامی به دنبال انتقام جویی است ترامپ دستوری را برای مقابله با 'تهدید' تیک‌تاک امضا کرد - BBC News فارسی مقام سابق سعودی محمد بن‌ سلمان را به تلاش برای ترور در کانادا متهم کرد - BBC News فارسی

افزایش حضور نظامی ترکیه در مرز سوریهبر اساس گزارشی که خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۱۷ مهر (نهم اکتبر) منتشر کرده، ترکیه بر حضور نظامی خود در آقچه‌قلعه، واقع در نزدیکی مرز سوریه افزوده است.افزون بر آن گفته می‌شود که نیروهای نظامی ترکیه مسیر ارتباطی کردها در مرز سوریه و عراق را مورد حمله قرار داده‌اند.

هدف از این حمله قطع امکان کمک‌رسانی به کردهای مستقر در شمال سوریه اعلام شده است. ترکیه این اقدام نظامی را برای شروع حمله خود به شمال و شرق سوریه الزامی دانسته است.این در حالی است که تا کنون هیچ گزارشی درباره ابعاد این حمله و تعداد تلفات آن منتشر نشده است. پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا از راس‌العین و همچنین تل‌بیض، اردوغان خبر از آغاز قریب‌الوقوع عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه داده بود.

نگرانی شدید دبیرکل سازمان ملل متحدآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه هشتم اکتبر با انتشار بیانیه‌ای نسبت به عواقب و پیامدهای ناشی از عملیات نظامی ترکیه در سوریه ابراز نگرانی شدید کرده است.دبیرکل سازمان ملل از طرفین درگیر در این رویارویی احتمالی خواستار خویشتن‌داری کامل شده است. گوترش از ترکیه خواسته‌است جان و امنیت افراد غیرنظامی را به مخاطره نیاندازد و راه‌های کمک‌رسانی به مردم را مسدود نکند.

گوترش تاکید کرده است که بحران این منطقه تنها راه حلی سیاسی دارد و از همه کشورهای حاضر در بحران سوریه خواسته است از سیاست سازمان ملل در زمینه استقرار صلح و ثبات در سوریه حمایت و پشتیبانی کنند.عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه واکنش‌های تند سیاستمداران آمریکایی را نیز در پی داشته است. لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکا با انتشار یک پست توییتری خطاب به اردوغان گفته است که عقب‌نشینی نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه"چراغ سبز" واشنگتن به عملیات نظامی علیه کردها در شمال سوریه نیست.

این سناتور آمریکایی همچنین به"خط قرمز" سیاست آمریکا در منطقه اشاره کرده و به ترکیه درباره عبور از این"خط قرمز" هشدار داده است. ادامه مطلب: DW فارسی »

رئيس سازمان ملل ماهانه ٣٣٠٠٠دلار حقوق ميگيرد وتنها وظيفه اش ابراز نگراني كردن است لعنت به ترامپ و امریکا ،ایران صد شرف داره به این احمق مردک زبان نفهم احمق اردوغان بشین سرجات توله

وزارت دفاع ترکیه: تدارکات‌مان برای حمله نظامی به سوریه کامل شدوزارت دفاع ترکیه شامگاه دوشنبه 7 اکتبر اعلام کرد که این کشور تدارکاتش برای حمله نظامی احتمالی به

اداره خودگران کُردها: هرگونه حمله ترکیه به شمال سوریه باعث بازگشت داعش می‌شوداداره خودگردان کُردها در شمال و شرق سوریه دوشنبه 7 اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که هرگونه حمله ترکیه واقعا؟

خطر قدرت‌گیری مجدد داعش در اثر حمله ترکیه به سوریه جدی است | DW | 08.10.2019نیروهای دموکراتیک سوریه قدرت‌گیری داعش را یکی از پیامدهای عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه می‌دانند. برخی از تحلیلگران بر این باورند که حمله ترکیه به کردها در شمال سوریه به مبارزه علیه 'دولت اسلامی' (داعش) آسیب می‌زند.

ایالات متحده: ترکیه به‌زودی عملیات خود در شمال سوریه را آغاز می کند🔺ایالات متحده: ترکیه به‌زودی عملیات خود در شمال سوریه را آغاز می کند ⚡️کاخ سفید اعلام کرد ترکیه به زودی عملیات خود در شمال سوریه را آغاز می‌کند و ارتش آمریکا از این عملیات حمایت نخواهد کرد و نقشی نیز در آن نخواهد داشت. يعني بي شرفتر از آمريكايي ها خودشونن اين كردها از متحدين امريكا در مقابل داعش بودن حالا كه كارش با كردها تموم شده اين بدبختهارو سپرد دم تيغ اردوغان کثافت کله قرمز ترامپ ، داعش روبدست کردهاازبین بردبعدفروختشون به مغولهای سگ ترکیه.

ایران، روسیه، عراق، ترکیه، سوریه و اروپا باید درباره داعشی‌های اسیر شده تصمیم بگیرندترامپ: ایران، روسیه، عراق، ترکیه ، سوریه و اروپا باید درباره داعشی‌های اسیر شده تصمیم بگیرند

ظریف: توافق آدانا چارچوبی برای ترکیه و سوریه استوزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که توافق آدانا، چارچوبی برای ترکیه و سوریه است. - خبرگزاری آناتولی