هشدار یک استاد دانشگاه تهران: رشد جمعیت ایران از سال ۱۴۲۵ منفی می شود

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 61 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 63%

هشدار یک استاد دانشگاه تهران: رشد جمعیت ایران از سال ۱۴۲۵ منفی می‌شود عضو هیات علمی دانشگاه تهران: با کاهش نرخ باروری فرزندآوری در ایران کاهش یافته و در صورت استمرار وضعیت موجود رشد جمعیت کشور از سال ۱۴۲۵ منفی می‌شود.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

به گزارش ایسنا، دکتر شهلا کاظمی پور در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مقاله ای با عنوان تبیین لزوم بازنگری در سیاستهای جمعیتی و بایسته های اجرای سیاستهای افزایش نرخ باروی در بیش از سطح جایگزینی ارائه کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: منظور از نرخ باروری کل تعداد فرزندانی است که جانشین والدین می شوند. اگر این شاخص کمتر از ۱ / ۲ فرزند باشد، به معنی کاهش تدریجی جمعیت و در نهایت انقراض نسلی است. بر اساس نتایج مرکز آمار ایران و سازمان ملل متحد، در سال ۱۳۸۵ این رقم برای کل کشور ۸ / ۱ فرزند بود به این معنا، ۱۸ فرزند با ۲۰ نفر از والدین جایگزین می‌شد که ۲ نفر کمتر از حد جانشینی است. این میزان در سال ۱۳۹۸ به حدود ۷ / ۱ فرزند برای هر مادر رسید و همچنان در حال کاهش است.

وی تاکید کرد: لذا باید برنامه ریزی جامعی در سیاست‌های جمعیتی کشور صورت گیرد. از این رو، گرایش به سمت اعمال سیاستهای مشوق رشد جمعیت و ترغیب مردم به افزایش باروری از طریق بزرگتر کردن بعد خانواده موجه به نظر می رسد و می توان در قالب یک برنامه ریزی جامع و کامل به اهداف تعریف شده دست یافت و جامعه را از معضلات احتمالی آتی دور نگه داشت.

کاظمی پور یادآور شد: صاحبنظران جمعیتی کشور معتقدند که زمان عملیاتی کردن بحث تجدید نظر در سیاستهای جمعیتی فرا رسیده و راهکارهای متعددی نیز ارائه شده است که به برخی از مهمترین آنها اشاره می کنم. یکی از نخستین و مهمترین گامهایی که دولت و برنامه ریزان برای اجرای سیاستهای افزایش میزان باروری باید مدنظر قرار دهند اجماع و توافق بین مقامات سیاسی، مسئولین، برنامه ریزان، و رسانه هاست.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

اخه چه رشتهای چه دانشکده ای مگه مردم خرندلابد خودش تو امام صادق درس خونده سلام بهش برسونید بگید گوه مفت نخوره

با این بحران های زیست محیطی که در ایران داریم، فرزندآوری جنایت است

اول این اصلاح طلبهای خائن رو راهی زباله دان تاریخ کنیم بعدا فکری برا جمیعت میکنیم

این هشدارای کسشرو جمع کنین ، هشدار خرمدین و امثال او هستند

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

در تهران کارگری می‌کنم/ آن فردی که بدبختم کرد را نمی‌بخشمدارنده مدال نقره و برنز دو و میدانی آسیا: *در تهران کارگری می‌کنم *آن فردی که بدبختم کرد را نمی‌بخشم *از بی مهری مسئولان خوزستانی، خسته و افسرده شده‌ام *هیچ کسی از من حمایت نمی‌کند *صدایم به جایی نمی‌رسد *چرا من را استخدام نمی‌کنند و شغل ندارم؟ پولی برای حمایت از افتخار آفرینان وطن باقی نمانده، هرچی داشتیم و داریم صرف حمایت از تروریسم میشود
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

علت خاموشی های پراکنده در تهران چیست؟علت خاموشی‌های پراکنده در تهران چیست؟ سخنگوی صنعت برق درباره علت خاموشی‌های پراکنده در تهران گفت: این مساله ممکن است بدلیل افزایش مصرف در برخی نقاط و ضعف شبکه باشد اما از هم اکنون خاموشی برنامه‌ریزی شده برای تهران تعریف نشده و جداول خاموشی منتشر نخواهد شد خاک بر سر فرقه_تبهکار ولایت فقیه که در تامین برق و آب هم عاجز است علت مزارع بیت کوین حکومت و چینی هاست .
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران ضرب‌‌وشتم خبرنگار صبح نو را محکوم کرد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

وزیر بهداشت ایران: تعداد سالمندان تا 20سال آینده دو برابر می‌شودسعید نمکی، وزیر بهداشت ایران با هشدار نسبت به پدیده «پیری جمعیت»، اعلام کرد که سالمندان 10 درصد جمعیت ایران امروز را تشکیل می‌دهند.به گزارش خبرگزاری اگر مانند بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی پیکار جو و حق طلب باشند هبچ اشکالی نداره ! 🦊
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »