گزارشگران بدون مرز, سرکوب رسانه‌ها, تهدید روزنامه‌نگاران, آزادی‌ اطلاع‌رسانی

گزارشگران بدون مرز, سرکوب رسانه‌ها

هشدار به ۷ کشور برای حفاظت از روزنامه‌نگاران ایرانی در خارج | DW | 22.01.2020

گزارشگران بدون مرز از هفت کشور غربی خواسته‌اند از روزنامه‌نگاران ایرانی در مقابل فشار و تهدید جمهوری اسلامی حفاظت کنند. این سازمان یادآور شده که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ساکن این کشورها با آنها است.

22/01/2020 09:09:00 ب.ظ

گزارشگران بدون مرز از هفت کشور غربی خواسته‌اند از روزنامه‌نگاران ایرانی در مقابل فشار و تهدید جمهوری اسلامی حفاظت کنند. این سازمان یادآور شده که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ساکن این کشورها با آنها است.

گزارشگران بدون مرز از هفت کشور غربی خواسته‌اند از روزنامه‌نگاران ایرانی در مقابل فشار و تهدید جمهوری اسلامی حفاظت کنند. این سازمان یادآور شده که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ساکن این کشورها با آنها است.

سازمان جهانی دفاع از آزادی رسانه‌ها به کشورهای فرانسه، انگستان، آلمان، جمهوری چک، هلند، سوئد و ایالات متحده امریکا که میزبان رسانه‌های مستقل و یا بخش فارسی شبکه‌های جهانی هستند هشدار داد که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ایرانی در درون مرزهای این کشورها"با شما و برخاسته از پایبندی‌های شما به موازین حقوق جهانی" است.

مخالفت شورای امنیت با بازگشت «امارت اسلامی» به افغانستان رضا پهلوی:‌ فرصت کوبیدن آخرین میخ بر تابوت رژیم ایران فراهم است رضا پهلوی با انتقاد از اتحادیه اروپا: مشروعیت بخشیدن به رئیسی همانند یک سیلی بود

در این نامه آمده است: «در حالی که رسانه‌ها در داخل کشور زیر فشارهای بی چون و چرای رژیم قرار دارند و توان پوشش مهم‌ترین رویدادهای کشور  و از این میان اعتراض‌های گسترده مردمی را ندارند، از روزهای نخست اعتراض‌های آبان‌ماه سال ۱۳۹۸، تهدید علیه روزنامه‌نگاران بخش‌های فارسی شبکه‌های جهانی به مانند  رادیو فردا، بی‌بی‌سی، صدای امریکا، رادیو صدای آلمان [دویچه‌وله]، رادیو بین‌المللی فرانسه، رادیو زمانه و شبکه‌های تلویزیونی خصوصی  ایران اینترنشنال و من و تو، روزنامه‌های آنلاین کیهان لندن، و ایران وایر و... در واکنش به پوشش جهانی این رویدادها افزایش چشم‌گیر داشته است و همچنان ادامه دارد.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیددر پی سرکوب خونین حرکت‌های اعتراضی در آبان ماه امسال و انتشار وسیع خبر و گزارش‌های این رویدادها در فضای مجازی و رسانه‌های برون‌مرزی وزارت اطلاعات ایران نهم آذر در بیانیه‌ای فعالیت شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال و همکاران آن را"مصداق همکاری با دشمنان جمهوری اسلامی در اقدامات تروریستی" عنوان کرد و نوشت که بر همین اساس"حکم ممنوع المعاملگی و توقیف کلیه اموال کارکنان و مرتبطین آن در داخل کشور" توسط قوه‌ی قضائیه صادر شده است. headtopics.com

مرداد ماه سال ۹۶ نیز مدیر سرویس جهانی بی‌بی‌سی، فرنچسکا آنسوُرث با انتشار اطلاعیه‌ای فاش کرد که جمهوری اسلامی ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران آن زمان و پیشین بخش فارسی این رسانه را"ممنوع المعامله" کرده است.گزارشگران بدون مرز با اشاره به این دو نمونه نوشته‌اند جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد آخرین سرچشمه‌های اطلاع‌رسانی آزاد و مستقل را که بسیاری از ایرانیان از آن بهره‌می‌گیرند، بخشکاند.

تهدید و ارعاب روزنامه‌نگاران و بستگان آنهااین سازمان حامی آزادی رسانه‌ها در نامه به سران هفت کشور غربی نوشته‌اند: «بسیاری از روزنامه‌نگاران این رسانه‌ها  به اشکال گوناگون تهدید می‌شوند. تهدید مستقیم، حملات سایبری، توهین و هراس‌افکنی بر روی شبکه‌های اجتماعی و حتا تهدید به"ربوده شدن در خیابان‌های لندن  و انتقال به ایران" شده‌اند. مقامات ایرانی همچنین خانواده‌های این روزنامه‌نگاران در ایران را با احضار و بازجویی از سوی نهادهای امنیتی آزار می‌دهند و زیر فشار می‌گذارند. و سپس با ارسال ای‌میل و یا در شبکه‌های اجتماعی این فشارها را به روزنامه‌نگاران منتقل می‌کنند.»

گزارشگران بدون مرز در ادامه با ذکر نمونه‌های مشخصی از روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن خارج که خود و اعضای خانواده‌شان با فشار و تهدید و ارعاب روبرو بوده‌اند خاطر نشان می‌کند که این سازمان تا کنون بیش از ۲۰۰ مورد تهدید و آزار روزنامه‌نگاران ایرانی در خارج، از جمله ۵۰ مورد تهدید به مرگ آنها را ثبت کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدRSF از شش کشور اروپایی و آمریکا خواسته"اقدام‌های خطرناک" جمهوری اسلامی علیه آزادی رسانه‌را"به فوریت" محکوم کرده و ضمن حمایت از آزادی‌ بینادین اطلاع‌رسانی"امنیت جسمی و روحی روزنامه‌نگاران" را تامین کنند. headtopics.com

واکنش آمریکا به گزارش ربوده شدن کشتی در نزدیکی امارات: با شرکای خود اوضاع را رصد می‌کنیم عراق: لوح گیلگمش را از واشنگتن دریافت کردیم | DW | 03.08.2021 محمدرضا گرایی دومین مدال طلا المپیک را برای ایران کسب کرد | DW | 04.08.2021

گزارشگران بدون مرز در پایان از روزنامه‌نگاران خواسته‌اند که هر مورد تهدید توسط ماموران جمهوری اسلامی را برای فراهم کردن زمینه پیگرد قضائی به مسئولان و نهادهای قضائی محل اقامت خود گزارش کنند و همچنین از صاحبان و مدیران رسانه‌ها می‌خواهد"با وجود فشارها و بدون ملاحظات دیگر" از شکایت همکاران خود حمایت کنند.

جمهوری اسلامی از سالیان پیش یکی از کشورهای پیشتاز جهان در زمینه سرکوب آزادی رسانه‌ها و تعقیب و آزار روزنامه‌نگاران و اهل رسانه به شمار می‌رود. ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌های سال ۲۰۱۹ گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

چشم‌انداز: حمله به نفتکش اسرائیلی و ربودن کشتی آسفالت پرنسس در نزدیکی امارات؛ آیا جنگی در راه است؟

آسوشیتدپرس میگوید دست‌کم چهار کشتی در سواحل امارات متحده عربی هشدار داده‌اند که کنترل هدایتشان را از دست داده‌اند. منابع امنیتی به اسکای نیوز و رویترز گفته ا...

روزنامه نگاران تمام کشورهای زمین باید تحفظی خصوصی بیابند.

گزارشگران بدون مرز خواستار تامین امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور شد

مالیات خروج از کشور پیش از این هم دریافت می‌شدیک نماینده: مالیات خروج از کشور پیش از این هم دریافت می‌شد الیاس حضرتی: مالیات خروج از کشور پیش از این با عنوان عوارض خروج از کشور از مسافران دریافت می‌شد و چیز تازه‌ای نیست. اون اسم که بهتر بود احمقها راه میرین میزنین تو سر خودتون دردسر تولید میکنید اخه چقدرخرید پس چرا مطرحش کردند. چندبار باید مالیات بدیم؟

مالیات خروج از کشور همان عوارض خروجی استیک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که مصوبه جدید مجلس برای اخذ مالیات خروج از کشور مالیات جدیدی نیست و همان عوارض خروجی است. نخیر میخواستین مالیات ببندین دیدید گندکاری پاپس کشیدین الان سالهاس جریمه خروج گذاشتین چیشد امسال یادتون افتاد اسمشو بزارید مالیات؟ نکنه قبلا پولش بی حساب بود الان میخوایید درست خرج بشه؟ خلاصه یه کاسه ای زیر نیمکاستون هست و که نقشه های شیطانی دارین چون شماها خود شیطانید یعنی مجلس مصوبه ای که وجود داشته را دوباره تصویب کرده؟ عوارض خروج که سالهاست اخذ می شود!

معاون گردشگری در واکنش به مالیات خروج از کشور: غافلگیر شدیممعاون گردشگری در واکنش به مالیات خروج از کشور: *غافلگیر شدیم *این موضوع مورد نظر وزارتخانه نبوده است *وقتی تعداد گردشگران خروجی را کم می‌کنیم نمی‌توان انتظار داشته باشیم از آن طرف تعداد گردشگران خارجی بیشتر شود *پیگیری می‌کنیم 😓😂😂😂😂😂😂😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆اينم مثل روحاني خبر نداشته 😂😂😂😆😆😆😆😆😆😂😂😂لابد مجلس شب ها كار ميكنه همه كه خواب هستن 🤔🤔🤔 نگو که صبح جمعه خبرشو بهت دادن! ما که هر دفعه اومدیم ایران موقع خروج باید پول میدادیم اینا تازه غافلگیر شدن!؟

مصوبه مجلس ایران: مسافران برای خروج از کشور به جز عوارض مالیات هم بدهنداین مالیات علاوه بر عوارض خروج است که هم‌اکنون شهروندان ایرانی در هنگام خارج شدن از کشور پرداخت می‌کنند. دیگه تابلو بود اگه میگفتن هیچکس خارج نره تا نفهمه جمهوری اسلامی توی ایران چه گوهی زده، هزینه های خروج از کشور رو زیاد میکنند. هواپیما رو که روی هوا میزنید دیگه خرج موشک رو هم مردم بدن !؟:/ مردم هم طبق معمول لطفا باجه های مالیات و عوارضی را زیاد کنید معطل نشیم

وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند🔺وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند ⚡️مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی به کلمبیا سفر کرده است، با وزیر خارجه بولیوی دیدار کرد. استثمار بولیوی طرح جدید استعمارگر