هشدار به ۷ کشور برای حفاظت از روزنامه‌نگاران ایرانی در خارج | DW | 22.01.2020

22/01/2020 09:09:00 ب.ظ

گزارشگران بدون مرز از هفت کشور غربی خواسته‌اند از روزنامه‌نگاران ایرانی در مقابل فشار و تهدید جمهوری اسلامی حفاظت کنند. این سازمان یادآور شده که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ساکن این کشورها با آنها است.

گزارشگران بدون مرز, سرکوب رسانه‌ها

گزارشگران بدون مرز از هفت کشور غربی خواسته‌اند از روزنامه‌نگاران ایرانی در مقابل فشار و تهدید جمهوری اسلامی حفاظت کنند. این سازمان یادآور شده که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ساکن این کشورها با آنها است.

گزارشگران بدون مرز از هفت کشور غربی خواسته‌اند از روزنامه‌نگاران ایرانی در مقابل فشار و تهدید جمهوری اسلامی حفاظت کنند. این سازمان یادآور شده که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ساکن این کشورها با آنها است.

سازمان جهانی دفاع از آزادی رسانه‌ها به کشورهای فرانسه، انگستان، آلمان، جمهوری چک، هلند، سوئد و ایالات متحده امریکا که میزبان رسانه‌های مستقل و یا بخش فارسی شبکه‌های جهانی هستند هشدار داد که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ایرانی در درون مرزهای این کشورها"با شما و برخاسته از پایبندی‌های شما به موازین حقوق جهانی" است.

در این نامه آمده است: «در حالی که رسانه‌ها در داخل کشور زیر فشارهای بی چون و چرای رژیم قرار دارند و توان پوشش مهم‌ترین رویدادهای کشور  و از این میان اعتراض‌های گسترده مردمی را ندارند، از روزهای نخست اعتراض‌های آبان‌ماه سال ۱۳۹۸، تهدید علیه روزنامه‌نگاران بخش‌های فارسی شبکه‌های جهانی به مانند  رادیو فردا، بی‌بی‌سی، صدای امریکا، رادیو صدای آلمان [دویچه‌وله]، رادیو بین‌المللی فرانسه، رادیو زمانه و شبکه‌های تلویزیونی خصوصی  ایران اینترنشنال و من و تو، روزنامه‌های آنلاین کیهان لندن، و ایران وایر و... در واکنش به پوشش جهانی این رویدادها افزایش چشم‌گیر داشته است و همچنان ادامه دارد.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

روزنامه نگاران تمام کشورهای زمین باید تحفظی خصوصی بیابند.

گزارشگران بدون مرز خواستار تامین امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی خارج از کشور شد

مالیات خروج از کشور پیش از این هم دریافت می‌شدیک نماینده: مالیات خروج از کشور پیش از این هم دریافت می‌شد الیاس حضرتی: مالیات خروج از کشور پیش از این با عنوان عوارض خروج از کشور از مسافران دریافت می‌شد و چیز تازه‌ای نیست. اون اسم که بهتر بود احمقها راه میرین میزنین تو سر خودتون دردسر تولید میکنید اخه چقدرخرید پس چرا مطرحش کردند. چندبار باید مالیات بدیم؟

مالیات خروج از کشور همان عوارض خروجی استیک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که مصوبه جدید مجلس برای اخذ مالیات خروج از کشور مالیات جدیدی نیست و همان عوارض خروجی است. نخیر میخواستین مالیات ببندین دیدید گندکاری پاپس کشیدین الان سالهاس جریمه خروج گذاشتین چیشد امسال یادتون افتاد اسمشو بزارید مالیات؟ نکنه قبلا پولش بی حساب بود الان میخوایید درست خرج بشه؟ خلاصه یه کاسه ای زیر نیمکاستون هست و که نقشه های شیطانی دارین چون شماها خود شیطانید یعنی مجلس مصوبه ای که وجود داشته را دوباره تصویب کرده؟ عوارض خروج که سالهاست اخذ می شود!

معاون گردشگری در واکنش به مالیات خروج از کشور: غافلگیر شدیممعاون گردشگری در واکنش به مالیات خروج از کشور: *غافلگیر شدیم *این موضوع مورد نظر وزارتخانه نبوده است *وقتی تعداد گردشگران خروجی را کم می‌کنیم نمی‌توان انتظار داشته باشیم از آن طرف تعداد گردشگران خارجی بیشتر شود *پیگیری می‌کنیم 😓😂😂😂😂😂😂😆😆😆😆😆😆😆😆😆😆اينم مثل روحاني خبر نداشته 😂😂😂😆😆😆😆😆😆😂😂😂لابد مجلس شب ها كار ميكنه همه كه خواب هستن 🤔🤔🤔 نگو که صبح جمعه خبرشو بهت دادن! ما که هر دفعه اومدیم ایران موقع خروج باید پول میدادیم اینا تازه غافلگیر شدن!؟

مصوبه مجلس ایران: مسافران برای خروج از کشور به جز عوارض مالیات هم بدهنداین مالیات علاوه بر عوارض خروج است که هم‌اکنون شهروندان ایرانی در هنگام خارج شدن از کشور پرداخت می‌کنند. دیگه تابلو بود اگه میگفتن هیچکس خارج نره تا نفهمه جمهوری اسلامی توی ایران چه گوهی زده، هزینه های خروج از کشور رو زیاد میکنند. هواپیما رو که روی هوا میزنید دیگه خرج موشک رو هم مردم بدن !؟:/ مردم هم طبق معمول لطفا باجه های مالیات و عوارضی را زیاد کنید معطل نشیم

وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند🔺وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند ⚡️مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی به کلمبیا سفر کرده است، با وزیر خارجه بولیوی دیدار کرد. استثمار بولیوی طرح جدید استعمارگر

گزارشگران بدون مرز (RSF) در نامه سرگشاده‌ای خطاب به سران آمریکا و شش کشور اروپایی هشدار دادند: «جمهوری اسلامی با تهدید روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها در خارج از کشور آزادی بنیادین اطلاع رسانی را تهدید می‌کند.نامه‌ای  سرگشاده خطاب به هفت رییس‌جمهور و رییس دولت جهان خواستار حمایت آن‌ها از روزنامه‌نگاران ایرانی فعال در رسانه‌ها شده‌اند.الیاس حضرتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه روز گذشته مجلس در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مبنی بر اخذ مالیات خروج مسافران ایرانی از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی گفت: این همان عوارض خروج از کشور است که پیش از این هم از مسافران دریافت می‌شد و چیز تازه‌ای نیست.به گزارش ایسنا، سید فرید موسوی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «مالیات خروج از کشور پایه جدید مالیاتی نیست، همان عوارض خروجی است که قبلا تعریف شده.

» سازمان جهانی دفاع از آزادی رسانه‌ها به کشورهای فرانسه، انگستان، آلمان، جمهوری چک، هلند، سوئد و ایالات متحده امریکا که میزبان رسانه‌های مستقل و یا بخش فارسی شبکه‌های جهانی هستند هشدار داد که مسئولیت حفاظت از روزنامه‌نگاران ایرانی در درون مرزهای این کشورها"با شما و برخاسته از پایبندی‌های شما به موازین حقوق جهانی" است. در این نامه آمده است: «در حالی که رسانه‌ها در داخل کشور زیر فشارهای بی چون و چرای رژیم قرار دارند و توان پوشش مهم‌ترین رویدادهای کشور  و از این میان اعتراض‌های گسترده مردمی را ندارند، از روزهای نخست اعتراض‌های آبان‌ماه سال ۱۳۹۸، تهدید علیه روزنامه‌نگاران بخش‌های فارسی شبکه‌های جهانی به مانند  رادیو فردا، بی‌بی‌سی، صدای امریکا، رادیو صدای آلمان [دویچه‌وله]، رادیو بین‌المللی فرانسه، رادیو زمانه و شبکه‌های تلویزیونی خصوصی  ایران اینترنشنال و من و تو، روزنامه‌های آنلاین کیهان لندن، و ایران وایر و. سازمان گزارشگران بدون مرز از هفت کشور فرانسه، آلمان، انگلستان، جمهوری چک، هلند، سوئد و ایالات‌متحده خواسته است تا مراقب «وضعیت روزنامه‌نگاران ایرانی همکار رسانه‌های جهانی و مستقل در خارج از کشور» باشند و در برابر تهدیدات «جمهوری اسلامی از حق بنیادین اطلاع‌رسانی دفاع کنند.. انتهای پیام..» گزارشگران بدون مرز در این نامه اعلام کرده است بیش از ۲۰۰ تهدید و آزار پیاپی علیه روزنامه‌نگاران تبعیدی و شهروند در خارج از کشور را دریافت کرده است که از این تعداد ۵۰ نفر تهدید به مرگ را شامل بوده است. در واکنش به پوشش جهانی این رویدادها افزایش چشم‌گیر داشته است و همچنان ادامه دارد. انتهای پیام.

» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در پی سرکوب خونین حرکت‌های اعتراضی در آبان ماه امسال و انتشار وسیع خبر و گزارش‌های این رویدادها در فضای مجازی و رسانه‌های برون‌مرزی وزارت اطلاعات ایران نهم آذر در بیانیه‌ای فعالیت شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال و همکاران آن را"مصداق همکاری با دشمنان جمهوری اسلامی در اقدامات تروریستی" عنوان کرد و نوشت که بر همین اساس"حکم ممنوع المعاملگی و توقیف کلیه اموال کارکنان و مرتبطین آن در داخل کشور" توسط قوه‌ی قضائیه صادر شده است.. مرداد ماه سال ۹۶ نیز مدیر سرویس جهانی بی‌بی‌سی، فرنچسکا آنسوُرث با انتشار اطلاعیه‌ای فاش کرد که جمهوری اسلامی ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران آن زمان و پیشین بخش فارسی این رسانه را"ممنوع المعامله" کرده است. گزارشگران بدون مرز با اشاره به این دو نمونه نوشته‌اند جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد آخرین سرچشمه‌های اطلاع‌رسانی آزاد و مستقل را که بسیاری از ایرانیان از آن بهره‌می‌گیرند، بخشکاند. در واکنش به پوشش جهانی این رویدادها افزایش چشم‌گیر داشته است و همچنان ادامه دارد. تهدید و ارعاب روزنامه‌نگاران و بستگان آنها این سازمان حامی آزادی رسانه‌ها در نامه به سران هفت کشور غربی نوشته‌اند: «بسیاری از روزنامه‌نگاران این رسانه‌ها  به اشکال گوناگون تهدید می‌شوند. تهدید مستقیم، حملات سایبری، توهین و هراس‌افکنی بر روی شبکه‌های اجتماعی و حتا تهدید به"ربوده شدن در خیابان‌های لندن  و انتقال به ایران" شده‌اند.» گزارشگران بدون مرز در نامه‌ سرگشاده خود از مقامات هفت کشور خواسته تا با قید فوریت اقدام‌های خطرناک برای آزادی رسانه‌های ایران را محکوم کند: «گزارشگران بدون مرز از شما می‌خواهد به‌فوریت این اقدام‌های خطرناک برای آزادی رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران را محکوم کنید، از آزادی‌ بنیادین اطلاع‌رسانی حمایت و امنیت جسمی و روحی روزنامه‌نگاران را تامین کنید.

مقامات ایرانی همچنین خانواده‌های این روزنامه‌نگاران در ایران را با احضار و بازجویی از سوی نهادهای امنیتی آزار می‌دهند و زیر فشار می‌گذارند. و سپس با ارسال ای‌میل و یا در شبکه‌های اجتماعی این فشارها را به روزنامه‌نگاران منتقل می‌کنند.» جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در آمارگیری سال ۲۰۱۹ از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.» گزارشگران بدون مرز در ادامه با ذکر نمونه‌های مشخصی از روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن خارج که خود و اعضای خانواده‌شان با فشار و تهدید و ارعاب روبرو بوده‌اند خاطر نشان می‌کند که این سازمان تا کنون بیش از ۲۰۰ مورد تهدید و آزار روزنامه‌نگاران ایرانی در خارج، از جمله ۵۰ مورد تهدید به مرگ آنها را ثبت کرده است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید RSF از شش کشور اروپایی و آمریکا خواسته"اقدام‌های خطرناک" جمهوری اسلامی علیه آزادی رسانه‌را"به فوریت" محکوم کرده و ضمن حمایت از آزادی‌ بینادین اطلاع‌رسانی"امنیت جسمی و روحی روزنامه‌نگاران" را تامین کنند. قوه قضاییه ایران رسما در نامه‌ای در آبان ۱۳۹۸ اعلام کرد ازاین‌پس برخی از کارکنان شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال مواجه با محدودیت‌های مالی و حقوقی می‌شوند. گزارشگران بدون مرز در پایان از روزنامه‌نگاران خواسته‌اند که هر مورد تهدید توسط ماموران جمهوری اسلامی را برای فراهم کردن زمینه پیگرد قضائی به مسئولان و نهادهای قضائی محل اقامت خود گزارش کنند و همچنین از صاحبان و مدیران رسانه‌ها می‌خواهد"با وجود فشارها و بدون ملاحظات دیگر" از شکایت همکاران خود حمایت کنند.

جمهوری اسلامی از سالیان پیش یکی از کشورهای پیشتاز جهان در زمینه سرکوب آزادی رسانه‌ها و تعقیب و آزار روزنامه‌نگاران و اهل رسانه به شمار می‌رود. پیش‌ازاین قوه قضاییه در مرداد ۱۳۹۶، حدود ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران فعلی و پیشین بخش فارسی بی‌بی‌سی را ممنوع‌المعامله کرده بود. ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌های سال ۲۰۱۹ گزارشگران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد. در همین زمینه: . «مجتبی پورمحسن»، روزنامه‌نگار شبکه ایران‌اینترنشنال نیز در مصاحبه با ساندی تایمز اعلام کرده است «که پدر ۷۵ ساله و دو خواهر جوانترش که یک معلم مامایی است، برای سوال درباره او احضار کرده‌اند.