هشدار گزارش تازه درباره 'افت فاجعه‌بار' جمعیت حیات وحش - BBC News فارسی

10/09/2020 06:29:00 ق.ظ

هشدار گزارش تازه درباره 'افت فاجعه‌بار' جمعیت حیات وحش

هشدار گزارش تازه درباره 'افت فاجعه‌بار' جمعیت حیات وحش

گروه حفاظت از محیط زیست 'دبلیو دبلیو اف' در گزارشی عمده می گوید که جمعیت حیات وحش جهان در مدتی کمتر از ۵۰ سال بیش از دو سوم کاهش پیدا کرده است. تانیا استیل مدیر عامل 'دبلیو دبلیو اف' می گوید حیات وحش با سوزاندن جنگل ها، صید بی رویه آبزیان و نابودی نواحی طبیعی 'درحال سقوط آزاد است.'

طوطی خاکستری آفریقایی به دلیل تجارت حیات وحش و نابودی زیستگاه در معرض خطر استشواهد به دست آمده از مدل‌سازی های جدید نشان می دهد که امکان متوقف کردن و حتی معکوس کردن روند نابودی زیستگاه ها و جنگل زدایی وجود دارد، به شرطی که بشر گام های عاجلی در زمینه حفاظت از محیط زیست و تغییر شیوه تولید و مصرف مواد غذایی بردارد.

سر دیوید اتنبورو طبیعت‌گرا و مجری تلویزیونی در بریتانیا گفت که آنتروپوسین، یا همان عصر زمین شناسی جدیدی که مشخصه آن پدیدار شدن آثار فعالیت انسانی بر زمین و اکوسیستم هاست، می تواند لحظه ای باشد که انسان به توازنی با جهان طبیعی دست می یابد و به نگهبان سیاره بدل می شود.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

وزارت صحت افغانستان از احتمال موج دوم کرونا در فصل سرما هشدار داد - BBC News فارسیوزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید میزان رویدادهای مثبت کرونا در بین موارد مشکوک به حدود ده درصد کاهش یافته است، اما این وزارتخانه از احتمال آغاز موج دوم این بیماری در فصل سرما هشدار می‌دهد. مسئولان همچنین از افراد در معرض خطر می‌خواهد دست‌کم از واکسن سرماخوردگی برای رو به رو شدن با خطر کمتر استفاده کنند.

انتقاد تند پومپئو از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران - BBC News فارسیمایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده با انتقاد از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران، از سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای و دیگر کشورها خواست به آمریکا بیپوندند و تحریم های بین المللی ایران را برقرار کنند. آقای پومپئو خطاب به این کشورها گفت توافق هسته ای به تاریخ پیوسته است و خواستار افزایش فشار بر ایران شد.

در روز یادبود احمدشاه مسعود؛ طالبان به پنجشیر و حومه کابل حمله کردند - BBC News فارسیوزارت دفاع و مقام‌های محلی ولایت پنجشیر در شمال کابل تایید کرده که گروه طالبان به ولسوالی خاک‌جبار در حومه شهر کابل و ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر حمله کرده‌اند. به گفته مقام‌ها هر دو حمله دفع شده ولی رسیدن درگیری به دروازهای شهر کابل و امن‌ترین ولایت افغانستان تاکنون بی‌پیشینه بوده است. طالبان مسئولیت حمله را پذیرفته‌اند.

یکی از رهبران اعتراض‌های انتخاباتی بلاروس بازداشت شد - BBC News فارسیمقام‌های بلاروس تایید کردند که یکی از سرشناس‌ترین رهبران مخالفان را بازداشت کرده‌اند. دو روز پیش گزارش شده بود که مردان ناشناس ماریا کولی نیسکوا را ربوده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای بازنشر کاریکاتور پیامبر مسلمانان را 'جرم بزرگ' و 'نابخشودنی' خواند - BBC News فارسیآیت‌الله خامنه‌ای‌، رهبر ایران، در واکنش به انتشار مجدد کاریکاتور پیامبر مسلمانان را روی جلد هفته‌نامه فرانسوی شارلی ابدو، آنرا 'جرم بزرگ' و 'نابخشودنی' خواند. سردبیر این نشریه گفته بود که بازنشر این کاریکاتورها برای یادآوری این بوده که این هفته‌نامه از دفاع از آزادی بیان دست نکشیده است.

زنی که تاریخ حقوق معلولان را دگرگون کرد - BBC News فارسیجودی هومان وقتی ۱۸ ماهه بود مبتلا به فلج اطفال شد که پاهایش را برای همیشه فلج کرد و ناچار شد بیشتر عمرش از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. با این وجود اجازه نداد پیش‌داوری‌های اجتماعی و موانع قانونی او را نادیده بگیرند و طولانی‌ترین سازماندهی و پیگیری در تاریخ ادارات دولتی آمریکا را با تصویب یک قانون تاریخی برای معلولان به نتیجه رساند.

توضیح تصویر، طوطی خاکستری آفریقایی به دلیل تجارت حیات وحش و نابودی زیستگاه در معرض خطر است شواهد به دست آمده از مدل‌سازی های جدید نشان می دهد که امکان متوقف کردن و حتی معکوس کردن روند نابودی زیستگاه ها و جنگل زدایی وجود دارد، به شرطی که بشر گام های عاجلی در زمینه حفاظت از محیط زیست و تغییر شیوه تولید و مصرف مواد غذایی بردارد.وزارت صحت افغانستان از احتمال موج دوم کرونا در فصل سرما هشدار داد یک ساعت پیش Getty Images توضیح تصویر، وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید میزان رویدادهای مثبت کرونا در بین موارد مشکوک به حدود ده درصد رسیده است وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید میزان رویدادهای مثبت کرونا در بین موارد مشکوک به حدود ده درصد کاهش یافته است، اما این وزارتخانه از احتمال آغاز موج دوم این بیماری در فصل سرما هشدار می‌دهد.توضیح تصویر، وزیر امور خارجه آمریکا برجام به تاریخ پیوسته است مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده با انتقاد از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران، از سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای و دیگر کشورها خواست به آمریکا بیپوندند و تحریم های بین المللی ایران را برقرار کنند.در روز یادبود احمدشاه مسعود؛ طالبان به پنجشیر و حومه کابل حمله کردند یک ساعت پیش توضیح تصویر، ولایت پنجشیر از امنترین ولایت‌های افغانستان است وزارت دفاع افغانستان و مقام‌های محلی در ولایت پنجشیر تایید کرده که طالبان به ولسوالی خاکجبار در حومه شهر کابل و ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر حمله کرده‌اند.

سر دیوید اتنبورو طبیعت‌گرا و مجری تلویزیونی در بریتانیا گفت که آنتروپوسین، یا همان عصر زمین شناسی جدیدی که مشخصه آن پدیدار شدن آثار فعالیت انسانی بر زمین و اکوسیستم هاست، می تواند لحظه ای باشد که انسان به توازنی با جهان طبیعی دست می یابد و به نگهبان سیاره بدل می شود. او گفت: "این کار نیازمند تغییرات سیستماتیک در چگونگی تولید غذا، تولید انرژی، مدیریت اقیانوس ها و استفاده از مواد است. از آغاز شیوع کرونا در افغانستان ۳۶ هفته می‌گذرد." تازه ترین مستند او در مورد انقراض قرار است روز یکشنبه ۱۳ سپتامبر در ساعت ۲۰:۰۰ از کانال بی بی سی یک در بریتانیا پخش شود. سه کشور اروپایی و دیگر کشورها باید متوجه این واقعیت باشند که توافق هسته ای به تاریخ پیوسته است و باید در اعمال تحریم های قوی به ما بپیوندند. محاسبه میزان نابودی اندازه گیری کلیه انواع گونه های حیات در زمین پیچیده است، و راه های مختلفی برای سنجش آن وجود دارد. اما نظرسنجی این وزارتخانه قبلا از ابتلای حدود ده میلیون نفر در این کشور به این بیماری خبر داده بود. این محاسبات در کنار هم شواهدی از نابودی تنوع زیستی با سرعتی بی سابقه در تاریخ انسان به دست می دهد. به نظر شماری، حمله طالبان در روز یادبود از کشته شدن احمدشاه مسعود و در آستانه آغاز مذاکرات صلح حاوی پیام سبمولیک طالبان است.

این گزارش تازه از شاخصی استفاده می کند که نشان می دهد آیا جمعیت حیات وحش درحال افزایش است یا کاهش. شایعات 'شاخ‌دار' کرونایی؛ از جوشانده مو برای پیشگیری تا خرید اجساد در پروژه کرونا اما او با اشاره به پیش بینی‌های جهانی در مورد افزایش شمار بیماران و مرگ و میر کرونا در فصل سرما، می‌گوید که آسیب رسیدن به سیستم تنفسی و مبتلا شدن به آنفلونزا در هوای سرد و افزایش آلودگی هوا، احتمال مصاب شدن به کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد.. این روش شمار گونه های نابود شده یا انقراض ها را نشان نمی دهد. منبع تصویر، توضیح تصویر، گوریل ها در کنگوه در معرض شکار غیرقانونی هستند بزرگترین افت در نواحی استوایی در جریان بوده است. سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید که خوبی استفاده از این واکسن این است که این افراد در بحران کرونا از یک ویروس خود را مصون می‌سازند و خطر کرونا در آنها کمتر می‌شود. افت ۹۴ درصدی در آمریکای لاتین و کارائیب بزرگترین مورد در کل جهان است، که عمدتا از تهدید خزندگان، دوزیست ها و پرندگان ناشی می شود. لوئییس مک‌ری از "زی اس ال" گفت: "این گزارش به تصویر جهانی نگاه می کند؛ و به نیاز برای اقدام عاجل به منظور معکوس کردن این روندها اشاره می کند. حمله طالبان در ولسوالی اطراف شهر کابل که تا پایتخت فاصله چندانی ندارد در این روزها خبرساز شده است.

" سایر مقیاس ها درباره نابودی طبیعت چه می گوید؟ داده های مربوط به انقراض توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (آی یو سی ان) جمع آوری می شود که وضعیت بیش از ۱۰۰ هزار گونه گیاه و حیوان را برآورد کرده است و می گوید بیش از ۳۲ هزار گونه در معرض خطر انقراض هستند. در سال ۲۰۱۹ یک هیات میان دولتی از دانشمندان نتیجه گیری کرد که یک میلیون گونه (۵۰۰ هزار حیوان و گیاه و ۵۰۰ هزار نوع حشره) در معرض انقراض هستند که گاه ظرف چند دهه آینده اتفاق خواهد افتاد. سازمان ملل قرار است سه شنبه آینده تازه ترین ارزیابی خود از وضعیت جهان طبیعی را منتشر کند. .