هشدار گزارش تازه درباره 'افت فاجعه‌بار' جمعیت حیات وحش - BBC News فارسی

هشدار گزارش تازه درباره 'افت فاجعه‌بار' جمعیت حیات وحش

10/09/2020 06:29:00 ق.ظ

هشدار گزارش تازه درباره 'افت فاجعه‌بار' جمعیت حیات وحش

گروه حفاظت از محیط زیست 'دبلیو دبلیو اف' در گزارشی عمده می گوید که جمعیت حیات وحش جهان در مدتی کمتر از ۵۰ سال بیش از دو سوم کاهش پیدا کرده است. تانیا استیل مدیر عامل 'دبلیو دبلیو اف' می گوید حیات وحش با سوزاندن جنگل ها، صید بی رویه آبزیان و نابودی نواحی طبیعی 'درحال سقوط آزاد است.'

طوطی خاکستری آفریقایی به دلیل تجارت حیات وحش و نابودی زیستگاه در معرض خطر استشواهد به دست آمده از مدل‌سازی های جدید نشان می دهد که امکان متوقف کردن و حتی معکوس کردن روند نابودی زیستگاه ها و جنگل زدایی وجود دارد، به شرطی که بشر گام های عاجلی در زمینه حفاظت از محیط زیست و تغییر شیوه تولید و مصرف مواد غذایی بردارد.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند

سر دیوید اتنبورو طبیعت‌گرا و مجری تلویزیونی در بریتانیا گفت که آنتروپوسین، یا همان عصر زمین شناسی جدیدی که مشخصه آن پدیدار شدن آثار فعالیت انسانی بر زمین و اکوسیستم هاست، می تواند لحظه ای باشد که انسان به توازنی با جهان طبیعی دست می یابد و به نگهبان سیاره بدل می شود.

او گفت: "این کار نیازمند تغییرات سیستماتیک در چگونگی تولید غذا، تولید انرژی، مدیریت اقیانوس ها و استفاده از مواد است."تازه ترین مستند او در مورد انقراض قرار است روز یکشنبه ۱۳ سپتامبر در ساعت ۲۰:۰۰ از کانال بی بی سی یک در بریتانیا پخش شود.محاسبه میزان نابودی headtopics.com

اندازه گیری کلیه انواع گونه های حیات در زمین پیچیده است، و راه های مختلفی برای سنجش آن وجود دارد.این محاسبات در کنار هم شواهدی از نابودی تنوع زیستی با سرعتی بی سابقه در تاریخ انسان به دست می دهد.این گزارش تازه از شاخصی استفاده می کند که نشان می دهد آیا جمعیت حیات وحش درحال افزایش است یا کاهش. این روش شمار گونه های نابود شده یا انقراض ها را نشان نمی دهد.

منبع تصویر،توضیح تصویر،گوریل ها در کنگوه در معرض شکار غیرقانونی هستندبزرگترین افت در نواحی استوایی در جریان بوده است. افت ۹۴ درصدی در آمریکای لاتین و کارائیب بزرگترین مورد در کل جهان است، که عمدتا از تهدید خزندگان، دوزیست ها و پرندگان ناشی می شود.لوئییس مک‌ری از "زی اس ال" گفت: "این گزارش به تصویر جهانی نگاه می کند؛ و به نیاز برای اقدام عاجل به منظور معکوس کردن این روندها اشاره می کند."

سایر مقیاس ها درباره نابودی طبیعت چه می گوید؟داده های مربوط به انقراض توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (آی یو سی ان) جمع آوری می شود که وضعیت بیش از ۱۰۰ هزار گونه گیاه و حیوان را برآورد کرده است و می گوید بیش از ۳۲ هزار گونه در معرض خطر انقراض هستند.

در سال ۲۰۱۹ یک هیات میان دولتی از دانشمندان نتیجه گیری کرد که یک میلیون گونه (۵۰۰ هزار حیوان و گیاه و ۵۰۰ هزار نوع حشره) در معرض انقراض هستند که گاه ظرف چند دهه آینده اتفاق خواهد افتاد. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

وزارت صحت افغانستان از احتمال موج دوم کرونا در فصل سرما هشدار داد - BBC News فارسیوزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید میزان رویدادهای مثبت کرونا در بین موارد مشکوک به حدود ده درصد کاهش یافته است، اما این وزارتخانه از احتمال آغاز موج دوم این بیماری در فصل سرما هشدار می‌دهد. مسئولان همچنین از افراد در معرض خطر می‌خواهد دست‌کم از واکسن سرماخوردگی برای رو به رو شدن با خطر کمتر استفاده کنند.

انتقاد تند پومپئو از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران - BBC News فارسیمایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده با انتقاد از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران، از سه کشور اروپایی امضا کننده توافق هسته ای و دیگر کشورها خواست به آمریکا بیپوندند و تحریم های بین المللی ایران را برقرار کنند. آقای پومپئو خطاب به این کشورها گفت توافق هسته ای به تاریخ پیوسته است و خواستار افزایش فشار بر ایران شد.

در روز یادبود احمدشاه مسعود؛ طالبان به پنجشیر و حومه کابل حمله کردند - BBC News فارسیوزارت دفاع و مقام‌های محلی ولایت پنجشیر در شمال کابل تایید کرده که گروه طالبان به ولسوالی خاک‌جبار در حومه شهر کابل و ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر حمله کرده‌اند. به گفته مقام‌ها هر دو حمله دفع شده ولی رسیدن درگیری به دروازهای شهر کابل و امن‌ترین ولایت افغانستان تاکنون بی‌پیشینه بوده است. طالبان مسئولیت حمله را پذیرفته‌اند.

یکی از رهبران اعتراض‌های انتخاباتی بلاروس بازداشت شد - BBC News فارسیمقام‌های بلاروس تایید کردند که یکی از سرشناس‌ترین رهبران مخالفان را بازداشت کرده‌اند. دو روز پیش گزارش شده بود که مردان ناشناس ماریا کولی نیسکوا را ربوده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای بازنشر کاریکاتور پیامبر مسلمانان را 'جرم بزرگ' و 'نابخشودنی' خواند - BBC News فارسیآیت‌الله خامنه‌ای‌، رهبر ایران، در واکنش به انتشار مجدد کاریکاتور پیامبر مسلمانان را روی جلد هفته‌نامه فرانسوی شارلی ابدو، آنرا 'جرم بزرگ' و 'نابخشودنی' خواند. سردبیر این نشریه گفته بود که بازنشر این کاریکاتورها برای یادآوری این بوده که این هفته‌نامه از دفاع از آزادی بیان دست نکشیده است.

زنی که تاریخ حقوق معلولان را دگرگون کرد - BBC News فارسیجودی هومان وقتی ۱۸ ماهه بود مبتلا به فلج اطفال شد که پاهایش را برای همیشه فلج کرد و ناچار شد بیشتر عمرش از صندلی چرخ‌دار استفاده کند. با این وجود اجازه نداد پیش‌داوری‌های اجتماعی و موانع قانونی او را نادیده بگیرند و طولانی‌ترین سازماندهی و پیگیری در تاریخ ادارات دولتی آمریکا را با تصویب یک قانون تاریخی برای معلولان به نتیجه رساند.