هشدار کارشناسان سازمان ملل درباره سرکوب اعتراضات مدنی در ایران

26/03/1401 07:45 ق.ظ

هشدار کارشناسان سازمان ملل درباره سرکوب اعتراضات مدنی در ایران العربيه_فارسى

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل درباره سرکوب خشونت‌آمیز جامعه مدنی در ایران، شامل اتحادیه‌های کارگری و معلمان و معترضان به فروریختن ساختمان سپاه پاسداران در دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، چهارشنبه 25 خرداد، بیانیه‌ مشترک 11 کارشناس حقوق بشر این سازمان را منتشر کرد.

در این بیانیه که جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز آن را امضا کرده، آمده است: «ما از تشدید بازداشت‌های خودسرانه معلمان، مدافعان حقوق کارگری، رهبران اتحادیه‌ها، وکلا، مدافعان حقوق بشر و دیگر بازیگران جامعه مدنی نگران هستیم.»

در جریان اعتراضات اخیر بابت وضعیت معیشتی اسف‌بار و کمبود حقوق معلمان و کارگران، تاکنون بیش از هشتاد معلم توسط نیروهای امنیتی یا قوه قضائیه دستگیر یا احضار شده‌اند، و نیروهای امنیتی به خانه‌های چند عضو اتحادیه‌های کارگری و معلمان یورش برده‌اند. به هیچ‌کدام آنها اجازه دسترسی به وکیل داده نشده است.

مقامات با صدور بیانیه‌ای مدعی شدند که این دستگیری‌ها به دلیل «نفوذ عناصر وابسته به کشورهای خارجی در صفوف معلمان و کارگران»، که نظم و امنیت کشور را تهدید می‌کند، بوده است. صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از برخی معلمان و مدافعان حقوق کارگری دستگیرشده پخش و آنها را به ارتباط با «دشمنان» متهم کرد و اتحادیه‌های آنها را «غیرقانونی» خواند. headtopics.com

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

ابراز «نگرانی جدی» گروهی از کارشناسان سازمان ملل از سرکوب جامعه مدنی در ایرانکارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار پاسخگو کردن عاملان به‌کارگیری نیروی قهری و سرکوبگرانه از طریق تحقیقات جامع و مستقل شده‌اند. یجور ترهوم که اصلا دلچسب نیست اخی بنده خداها حیونی ما

کارشناسان سازمان ملل نگران 'سرکوب خشونت‌بار' اعتراضات در ایران هستند | DW | 15.06.2022گروهی از کارشناسان و حقوقدانان مستقل سازمان ملل نسبت به 'سرکوب خشونت‌آمیز' معلمان و جامعه مدنی در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. آن‌ها خواستار پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی هستند. معلّم ایران کانالِ تلگرام: ابراز نگرانی ؟؟!!!! نگرانی که نماینده نمیخواد . همه نگرانن و گله مند . همه هم خودشون نگرانی شون رو بیان میکنن . در ضمن این نماینده ها چه قدرت اجرایی دارن ؟ هیچی ! سازمان ملل سرکارشون گذاشته . اصلا خود سازمان بیهوده بودنش عیان است باید جمع کنه بره یه جایی دیگه یه غل دو غل کنه . در مورد اعدام بلوچ ها چی ؟؟؟

بیش از ۱۰۰ زخمی در پی انفجار در کارخانه شیمیایی فیروزآباد | DW | 13.06.2022در پی وقوع انفجاری در کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد در فارس بیش از ۱۱۰ نفر مجروح شدند. مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس علت این انفجار را نشت یکی از مخازن این کارخانه شیمیایی اعلام کرده است. میدونی یکی از راههای مسالمت آمیز تغییر رژیم ... مردم به تاکسی و آدرس دادن بهم دیگه ، اسم زمان شاهنشاهی را بگن ... آنچنان تاثیری داره و حکومت عاجز از زدن و کشتن مردم از این بابت ... در سفری که من به آبادان داشتم مردم اصلا به هیچ عنوان اسامی بعداز انقلاب نمیگن ... چه طور برای کسی که بنا بگفته ی خودش پیام تبریک علی خامنه ای و حسن روحانی او را خوشحال کرد و شاید آن لحظه ای که خبر تبریک را شنید یکی از بهترین لحظات زندگی اش بوده است اجازه ی زندگی در دویچستان بعنوان پناهجو ممکن است؟ کیمیا_علیزاده نه_بفریبکاری

توضیح ایران در ارتباط با گزارش اخیر آژانس در خصوص سه مکانتوضیح ایران در ارتباط با گزارش اخیر آژانس در خصوص ۳ مکان: احتمالاً عناصر خارجی (خرابکاری) در آلودگی آن مکان‌ها دخیل بوده‌اند هرگز مکان اظهار نشده‌ای که باید طبق پادمان جامع اعلام شود در ایران وجود نداشته هیچ ماده هسته‌ای اظهار نشده‌ای در ایران وجود ندارد

توقیف هواپیمای باری در آرژانتین؛ «گذرنامه‌های خدمه ایرانی در توقیف می‌ماند» - BBC News فارسیقاضی آرژانتینی حکم داده که روادید سفر پنج نفر ایرانی سرنشین این پرواز، برای تحقیقات بیشتر، ۷۲ ساعت دیگر در توقیف خواهد ماند. آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین تایید کرد که کشورش از «سازمان های خارجی» اطلاعاتی دریافت کرده‌ که نشان می‌دهد برخی از خدمه این پرواز ممکن است با سپاه پاسداران در ارتباط باشند. هواپیمای مسافربری بشکل مضحک شده باری پنجره‌های قشنگش هدف از گفتن بناشنوا چیست که نه چیز را نباید گفت؟

انتقال گردشگران اسرائیلی در ترکیه به فرودگاه؛ ماموران ایرانی در هتل منتظر بودندبه‌دنبال اعلام هشدار دولت اسرائیل به شهروندان خود مبنی بر عدم سفر به ترکیه، ماموران امنیتی اسرائیل هفته گذشته، با استناد به گزارش‌هایی که نشان می‌داد، جان

آبادان، هشدار داده و خواستار «پاسخگو کردن» مسئولان اِعمال «خشونت بیش از اندازه» در ایران شدند.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، چهارشنبه 25 خرداد، بیانیه‌ مشترک 11 کارشناس حقوق بشر این سازمان را منتشر کرد.در این بیانیه که جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز آن را امضا کرده، آمده است: «ما از تشدید بازداشت‌های خودسرانه معلمان، مدافعان حقوق کارگری، رهبران اتحادیه‌ها، وکلا، مدافعان حقوق بشر و دیگر بازیگران جامعه مدنی نگران هستیم.»

در جریان اعتراضات اخیر بابت وضعیت معیشتی اسف‌بار و کمبود حقوق معلمان و کارگران، تاکنون بیش از هشتاد معلم توسط نیروهای امنیتی یا قوه قضائیه دستگیر یا احضار شده‌اند، و نیروهای امنیتی به خانه‌های چند عضو اتحادیه‌های کارگری و معلمان یورش برده‌اند. به هیچ‌کدام آنها اجازه دسترسی به وکیل داده نشده است.

مقامات با صدور بیانیه‌ای مدعی شدند که این دستگیری‌ها به دلیل «نفوذ عناصر وابسته به کشورهای خارجی در صفوف معلمان و کارگران»، که نظم و امنیت کشور را تهدید می‌کند، بوده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی تصاویری از برخی معلمان و مدافعان حقوق کارگری دستگیرشده پخش و آنها را به ارتباط با «دشمنان» متهم کرد و اتحادیه‌های آنها را «غیرقانونی» خواند.

علاوه بر این، پس از تصمیم دولت ایران مبنی بر قطع یارانه اقلام غذایی، اعتراضات در شهرها و مناطق مختلف ایران از اوایل اردیبهشت ماه گسترش یافته است. حداقل پنج معترض در نتیجه خشونت بیش از اندازه نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

به موازات این قضایا، پس از فروریختن یک ساختمان 10 طبقه در آبادان در 23 اردیبهشت، که بیش از 40 کشته و بسیاری مفقود بر جای گذاشت، اعتراضات گسترده‌ای در خوزستان روی داد. معترضان از مسئولان به دلیل سهل‌انگاری و فساد در رابطه با صدور مجوز ساخت این ساختمان علی‌رغم توصیه‌های کارشناسی برای جلوگیری از آن انتقاد کردند.

کارشناسان سازمان ملل نتیجه گرفتند: «در شرایط عدم وجود عرصه‌های مشارکت معنادار در ایران، اعتراضات مسالمت‌آمیز اکنون تنها ابزار باقی‌مانده افراد و گروه‌ها برای ابراز وجود و در میان گذاشتن نارضایتی خود با مقامات است».

آنها افزودند: «ما عمیقاً نگران هستیم که اولین واکنش مقامات نسبت به این اعتراضات، برخورد امنیتی باشد، که شامل خشونت بیش از اندازه علیه معترضان می‌شود، و به نظر می‌رسد سیاستی فعال برای محافظت از مجرمان و جلوگیری از پاسخگویی باشد.»