هشدار صدراعظم آلمان درباره نقض تحریم‌های تسلیحاتی لیبی | DW | 19.07.2020

19/07/2020 04:30:00 ب.ظ

صدراعظم آلمان نسبت به افزایش تنش بین مصر و ترکیه بر سر حمایت نظامی از جناح‌های درگیر در جنگ داخلی لیبی، هشدار داده است. فرانسه، آلمان و ایتالیا با انتشار بیانیه‌ای ناقضان تحریم تسلیحاتی لیبی را تهدید به مجازات کرده‌اند.

مرکل, آنگلا مرکل

صدراعظم آلمان نسبت به افزایش تنش بین مصر و ترکیه بر سر حمایت نظامی از جناح‌های درگیر در جنگ داخلی لیبی ، هشدار داده است. فرانسه، آلمان و ایتالیا با انتشار بیانیه‌ای ناقضان تحریم تسلیحاتی لیبی را تهدید به مجازات کرده‌اند.

صدراعظم آلمان نسبت به افزایش تنش بین مصر و ترکیه بر سر حمایت نظامی از جناح‌های درگیر در جنگ داخلی لیبی ، هشدار داده است. فرانسه، آلمان و ایتالیا با انتشار بیانیه‌ای ناقضان تحریم تسلیحاتی لیبی را تهدید به مجازات کرده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا با انتشار گزارشی حتی از اعزام مزدور توسط ترکیه به لیبی خبر داده است. ترکیه از دولت مرکزی لیبی حمایت و پشتیبانی می‌کند. این در حالی است که کشورهای مصر، امارات متحده عربی و روسیه آشکارا در کنار ژنرال خلیفه حفتر قرار گرفته‌اند.آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، در حاشیه نشست رهبران و سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای نقض تحریم تسلیحاتی لیبی را محکوم کرد‌ه‌اند.

در بیانیه سه کشور آمده است که نقض این تحریم‌ها و صدور جنگ‌افزار به لیبی برای دامن زدن به جنگ داخلی این کشور می‌تواند تحریم‌ها و مجازات‌هایی علیه کشورهای خاطی در پی داشته باشد.اتهامات متقابل مصر و ترکیهدر بیانیه سه کشور اروپایی یاد شده نامی از هیچ کشوری به عنوان ناقض تحریم‌های تسلیحاتی لیبی ذکر نشده است. این در حالی است که امانوئل مکرون، بارها ترکیه را متهم به ارسال جنگ‌افزار و حمایت از دولت مرکزی لیبی کرده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

هشدار به لوفت‌هانزا نسبت به از سرگیری پروازهای خود به تهران | DW | 19.07.2020خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ اوکراین از شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا درخواست کرده‌اند برای پرواز به ایران شروطی تعیین کند. لوفت‌هانزا در هماهنگی با شماری از شرکت‌های هواپیمایی تصمیم دارد پرواز به ایران را به تدریج عادی سازد.

سنگین‌ترین شهاب‌سنگ آلمان کشف شد | DW | 18.07.2020شهاب‌سنگی که در باغچه یک خانه مسکونی کشف شده، سنگین‌وزن‌ترین شهاب‌سنگ کشف‌ شده در آلمان است. صاحب‌ خانه این جرم آسمانی را حدود ۳۰ سال پیش کشف کرده اما به آن اهمیت نداده بود.

پیامد هشدار به خطوط هوایی درباره پرواز در آسمان ایران چیست؟

ارتش آلمان در جستجوی تجهیزاتی که از انبار ناپدید شده است | DW | 17.07.2020بنا به گزارش‌های تازه مقدار فراوانی از تجهیزات رزمی ارتش آلمان ناپدید شده است. ارتش و کمیسیون امور دفاع در پارلمان آلمان نگران هستند و تحقیقاتی را آغاز کرده‌اند. احزاب گوناگون از ولنگاری احتمالی در ارتش انتقاد کرده‌اند.

آژانس ایمنی هوانوردی اروپا به هواپیماهای مسافری که از آسمان ایران عبور می‌کنند هشدار دادآژانس ایمنی هوانوردی اروپا به هواپیماهای مسافری که از آسمان ایران عبور می‌کنند هشدار داد آژانس ایمنی هوانوردی اروپا به هواپیماهای مسافری که از آسمان ایران عبور می‌کنند درباره خطر هدف قرار گرفتن تصادفی آنها توسط سامانه‌های پدافند هوایی آن کشور هشدار داد.

حکم دادگاه قانون اساسی آلمان: دولت در دسترسی به داده‌های شهروندان آزاد نیست | DW | 17.07.2020دادگاه قانون اساسی آلمان رأی داده است که مسئولان اجازه ندارند با دستاویز مقابله با بزهکاری یا پیکار با تروریسم، به داده‌های سایبری شهروندان در اینترنت و تلفن هوشمند به طور نامحدود دسترس داشته باشند.

به‌رغم گذشت حدود ده سال از جنگ داخلی در لیبی، هیچ دورنمای امیدبخشی درباره احتمال پایان یافتن به قهر و خشونت در این کشور وجود ندارد.مسئولان شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا اعلام کرده‌اند که از ماه سپتامبر سال جاری پروازهای خود به تهران را از سر خواهند گرفت.سنگین‌ترین شهاب‌سنگ آلمان در کنار دیتر هاینلاین از مرکز هوافضای آلمان در سال ۱۹۸۹ یک شهروند آلمانی به نام هانس یورگ بایر در شهرک بلاوبویرن در ایالت بایرن هنگام بیل‌ زدن در باغچه خانه‌اش به سنگی برمی‌خورد که اکنون به عنوان سنگین‌ترین شها‌ب‌سنگ کشف‌شده در آلمان ثبت شده است.ه مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای ایران در نطنز و افزایش فعالیت پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران عنوان می‌کنند.

به‌رغم تحریم‌های تسلیحاتی وضع شده از سوی سازمان ملل، شماری از کشورهای خاورمیانه و منطقه با صدور جنگ‌افزار در جنگ داخلی لیبی حضور دارند. وزارت دفاع آمریکا با انتشار گزارشی حتی از اعزام مزدور توسط ترکیه به لیبی خبر داده است. روزنامه"ولت ام زونتاگ" روز یکشنبه ۱۹ ژوئیه (۲۹ تیر) با انتشار گزارشی به نامه خانواده قربانیان پرواز"پی‌اس‌۷۵۲" به شرکت لوفت‌هانزا پرداخته است. ترکیه از دولت مرکزی لیبی حمایت و پشتیبانی می‌کند. بایر پس از گذشت پنج سال به این فکر می‌افتد که به راز سنگینی سنگ پی‌ببرد. این در حالی است که کشورهای مصر، امارات متحده عربی و روسیه آشکارا در کنار ژنرال خلیفه حفتر قرار گرفته‌اند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید خبرگزاری فرانسه (AFP) با انتشار گزارشی از برلین به خواست‌های خانواده قربانیان حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری یاد شده اشاره کرده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا، در حاشیه نشست رهبران و سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای نقض تحریم تسلیحاتی لیبی را محکوم کرد‌ه‌اند. به دلیل شلیک‌هایی که به هواپیمای اوکراینی شده، جعبه‌های سیاه آسیب دیده و جمهوری اسلامی ایران قادر به بازخوانی آن نبوده است.

در بیانیه سه کشور آمده است که نقض این تحریم‌ها و صدور جنگ‌افزار به لیبی برای دامن زدن به جنگ داخلی این کشور می‌تواند تحریم‌ها و مجازات‌هایی علیه کشورهای خاطی در پی داشته باشد. حمله موشکی سپاه به این هواپیمای مسافربری باعث کشته شدن همه سرنشینان این پرواز شد. استثنایی به این دلیل که تاکنون رکورددار وزن شهاب‌سنگ‌های کشف‌شده در آلمان، سنگی به وزن ۱۷ کیلو و ۲۵ گرم بود. اتهامات متقابل مصر و ترکیه در بیانیه سه کشور اروپایی یاد شده نامی از هیچ کشوری به عنوان ناقض تحریم‌های تسلیحاتی لیبی ذکر نشده است. این در حالی است که امانوئل مکرون، بارها ترکیه را متهم به ارسال جنگ‌افزار و حمایت از دولت مرکزی لیبی کرده است. هشدار به لوفت‌هانزا نامه خانواده قربانیان پرواز"پی‌اس۷۵۲" به مسئولان شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا نخستین اقدام آن‌ها در این رابطه نیست. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، بروکسل ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۰ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اخیرا در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره احتمال مداخله نظامی مصر در جنگ لیبی گفته بود که ترکیه در صورت لزوم از دولت مرکزی لیبی در برابر حملات ژنرال حفتر دفاع خواهد کرد.  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید گفته می‌شود، روزانه حدود ۵۰ تن شهاب‌سنگ به درون جو زمین می‌آید که بیشتر آنها از جو عبور نمی‌کنند و همانجا نابود می‌شوند. این در حالی است که عبدالفتاح سیسی، رئيس جمهوری مصر به درخواست رهبران اقوام ساکن شرق لیبی گفته بود که مصر نمی‌تواند نسبت به تهدیدهای ناظر بر امنیت خود و همچنین امنیت لیبی سکوت کرده و بی‌تفاوت بماند. در ماه مه، تماس‌هایی بین مسئولان شرکت لوفت‌هانزا با سازمان‌های ذیربط جمهوری اسلامی درباره عادی‌سازی پرواز به ایران صورت گرفته بود.  گرچه جمهوری اسلامی ایران پس از شلیک موشک به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، از احتمال پاسخ متقابل ایالات متحده به آن اطمینان داشته است، اما از بستن حریم هوایی کشور یا اطلاع‌رسانی خطرات ناشی از درگیری هوایی در آسمان به شرکت‌های هواپیمایی خودداری کرده که یک تخلف عمده   در مقررات هوانوردی بین‌المللی است.

سیسی اعلام کرده بود که هرگاه دولت مرکزی به حملات خود به جُفره ادامه دهد، مصر احتمالا در مناقشه نظامی لیبی مشارکت خواهد کرد. مصر ترکیه را متهم به حمایت مالی از دولت مرکزی لیبی می‌کند. پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی، شرکت لوفت‌هانزا همه پروازهای خود به تهران را لغو کرده بود.  گفته می‌شود که تاکنون ۳۰۸ شهاب‌سنگ از ایران در جهان ثبت شده‌است. اردوغان نیز گفته است که حمایت مصر از ژنرال حفتر، غیرقانونی است. ترکیه حتی امارات متحده عربی را نیز متهم به حمایت از حفتر می‌کند. در همین رابطه، خانواده قربانیان پرواز یاد شده با انتشار نامه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی در ارتباط با پروازهای خود به ایران هشدار داده‌اند. سازمان ملل و جامعه جهانی دولت فائیز سراج، مستقر در طرابلس را دولت قانونی لیبی می‌داند و به رسمیت می‌شناسد. در صورتی که محتوای جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی چیزی خلاف اظهارات ایران تاکنون باشد یا اطلاعات تازه‌ای از آن استخراج شود که «خطای انسانی» بودن شلیک به سوی آن را زیر سوال ببرد، احتمال اعمال محدودیت‌های بیشتر در استفاده از حریم هوایی ایران، نظیر هشداری که اخیرا آژانس ایمنی هوایی اروپا صادر کرده است، وجود دارد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید بیانیه‌ سه کشور اروپایی و هشدار این سه کشور درباره احتمال تحریم و مجازات ناقضان تحریم‌های تسلیحاتی لیبی که از سوی سازمان ملل و همچنین اتحادیه اروپا تصویب شده است، در شرایطی منتشر می‌شود که ترکیه مدعی شده است که فرانسه نیز به طور پنهانی با ارسال سلاح از ژنرال حفتر دفاع و جانبداری می‌کند. خانواده قربانیان حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی از شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی درخواست کرده‌اند که عادی سازی پروازهای خود به ایران را مشروط به روشن شدن دقیق حمله به هواپیمای مسافربری یاد شده بکنند. در بیانیه سه کشور نه تنها بر لزوم قطع ارسال جنگ‌افزار به جناح‌های درگیر در جنگ لیبی تاکید رفته است، بلکه از کشورهای ذینفع در جنگ داخلی لیبی درخواست شده به مداخله در امور آن کشور خاتمه دهند. در همین زمینه: . به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید مسئولان شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه"ولت ام زونتاگ" خبر مربوط به از سرگیری پروازهای این شرکت به تهران از ماه سپتامبر را تایید کرده‌اند.