هشدار پوتین به مقامات فنلاند درباره «پیوستن به ناتو»

24/02/1401 08:20 ب.ظ

هشدار پوتین به مقامات فنلاند درباره «پیوستن به ناتو» العربيه_فارسى

به‌رغم هشدارها و مخالفت شدید مسکو با گسترش سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سوی شمال و شرق اروپا و همچنین اقدام اخیر روسیه مبنی بر قطع صادرات برق به به گزارش «فرانس‌پرس»، نینیستو شنبه 24 اردیبهشت، تاکید کرد که در گفت‌وگو با پوتین، صریح و جدی بوده و طی این گفت‌وگوها هیچ تنشی میان دو طرف رخ نداد.

Advertisement رئیس جمهوری فنلاند همچنین تاکید کرد که پرهیز از تنش اهمیت دارد و این گفت‌وگو به ابتکارعمل کشور او انجام گرفته است.

واکنش پوتین پوتین به‌رغم اطمینان‌بخشی به همتای فنلاندی خود و تاکید این که هیچ خطری امنیت فنلاند را تهدید نمی‌کند، در عین حال در این رابطه هشدار داد:«کنارگذاشتن سیاست بی‌طرفی نظامی، اقدامی اشتباه خواهد بود.»

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری روسیه، پوتین همچنین هشدار داده که این تغییر در رویکرد خارجی هلسینکی «ممکن است، تاثیری منفی بر روابط دوجانبه سودمند میان دو کشور بگذارد که شالوده آن در گذشته بنیان نهاده شده است.» headtopics.com

ترغیب غرب و هشدار روسیه تحولات این پرونده در چند روز گذشته، موجی از استقبال و ترغیب فنلاند از سوی اروپا و آمریکا در مقابل هشدارهای شدید‌اللحن روسیه را شاهد بوده است، تا حدی که مسکو برای چندمین بار تاکید کرد، با پیوستن فنلاند به «ناتو» به شکلی جدی و در قالب پاسخ مناسب تاکتیکی و نظامی، برخورد خواهد کرد.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

رسول‌اف: هشدار اصناف به اعضای خود درباره انتشار بیانیه حمایتی از مستندسازان بازداشتیسه روز پس از بازداشت دو مستندساز، محمد رسول‌اف از فیلمسازان شناخته‌شده ایرانی می‌گوید که به اعضای اصناف سینمای مستند درباره اعتراض و انتشار بیانیه در این باره هشدار داده شده است. سپاه به کمتر از غارت تمام ایران راضی نمیشود ملت ایران باید با روسپی‌های سیاسی «آخوند و پاسدار» جایگزین شود.

هشدار گروه هفت به روسیه: جابه‌جایی مرزها را هرگز نمی‌پذیریم | DW | 14.05.2022وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در پایان اجلاس خود در آلمان درباره تغییر مرزها از طریق تهاجم نظامی به روسیه هشدار دادند. تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و تغییرات اقلیمی از مهم‌ترین دستورکارهای این اجلاس سه روزه بود. اگر مردم دنباس نه میخواهند با اوکراینی یک جاه زندگی کنند، چرا باید شما مانع این حق طبیعی آنها گردید؟ ایا دموکراسی شما همین است؟ با کنفرانس و هشدار پوتین نمی ترسه فقط با پاسخ کوبنده پوتین سر جاش خواهد نشست و اونم نه با دموکراتهای گوزو نه، فقط ترامپ رو میخواد

پرونده‌سازی برای مهدی محمودیان به اتهام «توهین به قضات»پایگاه خبری امتداد از پرونده‌سازی دوباره برای مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی زندانی خبر داده است. مهدی_محمودیان متهم شده که در حین برگزاری جلسات محاکمه «دادخواهان سلامت» به قضات دادگاه «توهین» کرده است. اخبار_ایران

سفیر ترکیه در بغداد: به توسعه عراق به اندازه خودمان اهمیت می‌دهیمسفیر ترکیه در بغداد در سفر به استان الانبار اعلام کرد که آنکارا به اندازه خود به توسعه عراق اهمیت می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی

دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی سریع به درخواست‌های معترضان به عدم دریافت یارانه‌هارئیس جمهور پس از استماع آخرین گزارش ها از نحوه اجرای طرح ملی مردمی سازی و عادلانه کردن یارانه ها از مسئولان مربوطه خواست که به درخواست های معترضان عدم دریافت یارانه ها در کوتاه ترین زمان ممکن و به شکل عادلانه و ضابطه مند، رسیدگی کنند.

شبکه‌‌های اجتماعی: ادامه اعتراضات به گرانی در ایران و حمله به معترضان | DW | 13.05.2022نه تنها اعتراض به گرانی ، بلکه برای سرنگونی خامنه‌ای و حکومت اسلامی تروریستی جمعه ۲۳ اردیبهشت چرا فیلم نگذاشتید؟ چرا شعارها را پخش نکردید؟ فقط ماسمالی کنید حرکت مردم را

فنلاند، سائولی نینیستو، رئیس جمهوری این کشور اعلام کرد که او ولادیمیر پوتین، همتای روس خود را از قصد هلسینکی برای ارائه درخواست عضویت در پیمان ناتو در آینده‌ای نزدیک، مطلع کرده است.

به گزارش «فرانس‌پرس»، نینیستو شنبه 24 اردیبهشت، تاکید کرد که در گفت‌وگو با پوتین، صریح و جدی بوده و طی این گفت‌وگوها هیچ تنشی میان دو طرف رخ نداد.

Advertisement

رئیس جمهوری فنلاند همچنین تاکید کرد که پرهیز از تنش اهمیت دارد و این گفت‌وگو به ابتکارعمل کشور او انجام گرفته است.

واکنش پوتین

پوتین به‌رغم اطمینان‌بخشی به همتای فنلاندی خود و تاکید این که هیچ خطری امنیت فنلاند را تهدید نمی‌کند، در عین حال در این رابطه هشدار داد:«کنارگذاشتن سیاست بی‌طرفی نظامی، اقدامی اشتباه خواهد بود.»

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری روسیه، پوتین همچنین هشدار داده که این تغییر در رویکرد خارجی هلسینکی «ممکن است، تاثیری منفی بر روابط دوجانبه سودمند میان دو کشور بگذارد که شالوده آن در گذشته بنیان نهاده شده است.»

ترغیب غرب و هشدار روسیه

تحولات این پرونده در چند روز گذشته، موجی از استقبال و ترغیب فنلاند از سوی اروپا و آمریکا در مقابل هشدارهای شدید‌اللحن روسیه را شاهد بوده است، تا حدی که مسکو برای چندمین بار تاکید کرد، با پیوستن فنلاند به «ناتو» به شکلی جدی و در قالب پاسخ مناسب تاکتیکی و نظامی، برخورد خواهد کرد.

توقف صادرات برق مسکو به فنلاند

از سوی دیگر، به گزارش «فرانس‌پرس»، یک مقام رسمی در شبکه برق فنلاند اعلام کرد که مسکو، عرضه برق به هلسینکی را در سحرگاه شنبه، متوقف کرد.

شرکت روسی «راو نوردیک» که برق را از روسیه به فنلاند صادر می‌کند، شامگاه جمعه، با اشاره به تاخیر در پرداخت تعرفه‌ها، اعلام کرد که نیمه‌شب، صادرات برق فنلاند را متوقف خواهد کرد.

شرکت«راو نوردیک»، تامین کننده اصلی برق از روسیه به کشورهای اسکاندیناوی است و از سال 2002 در حوزه اتحادیه اروپا فعالیت دارد.

تیمو کوکونن، مسئول عملیات شرکت «وینگرید» که شبکه توزیع برق فنلاند را اداره می‌کند، به «خبرگزاری فرانسه» گفت که صادرات برق روسیه به فنلاند «اکنون به صفر رسیده و همانطور که قبلاً اعلام شد، صادرات برق روسیه به فنلاند از نیمه شب متوقف شده است.»

نقشه‌های شرکت «وینگرید» نشان می‌دهد که با پشتیبانی صادرات برق سوئد، تامین برق در فنلاند پایدار است و این کشور جمعه اعلام کرد که بدون برخورد با «هیچ مشکلی» می‌تواند از وابستگی به برق روسیه، رها شود.

فنلاند تا قبل از قطع واردات برق خود از روسیه، حدود 10 درصد از برق مصرفی خود را از روسیه، همسایه خود وارد می‌کرد.

عدم پرداخت تعرفه‌ها

شرکت «راو نوردیک»، شعبه شرکت روسی «اینترائو» در هلسینکی، روز گذشته در توجیه تصمیم به قطع صادرات برق به فنلاند، عنوان کرد که از 16 اردیبهشت، هیچ گونه پرداختی را دریافت نکرده است.

این شرکت اما در توضیح خود در‌باره قطع برق صادراتی روسیه در نتیجه مشکل عدم پرداخت تعرفه‌ها، به احتمال تاثیر تحریم‌های اروپایی علیه اقتصاد روسیه در این بخش در پی تهاجم این کشور به اوکراین هیچ‌گونه اشاره‌ای نکرد.