هشدار سی‌گار: حملات طالبان «مرگبارترین هفته» در ۱۹ سال اخیر افغانستان را رقم زده است

10/05/1399 10:18 ق.ظ

هشدار سی‌گار: حملات طالبان «مرگبارترین هفته» در ۱۹ سال اخیر افغانستان را رقم زده است جزئیات بیشتر🔽

طالبان از ابزار خشونت برای تضعیف ارتش افغانستان استفاده می‌کنند؛ با این وجود این خشونتها را تا آنجایی افزایش می‌دهند که همچنان در چهارچوب توافق با آمریکا باقی بمانند. هدف آنها از این کار احتمالا هم تشویق آمریکایی‌ها به تخلیه افغانستان است و هم فراهم کردن شرایط مطلوبی برای خود برای دوران پس از تخلیه. این خبری بود که روز چهارشنبه در گزارش رسمی دفتر بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان موسوم به «سی‌گار» منتشر شد.

بر اساس گزارش این دفتر که عالی‌ترین مقام نظارتی کنگره ایالات متحده در موضوع بازسازی افغانستان محسوب می‌شود و مقر آن در ویرجینیا است، طی دورۀ سه ماهۀ اول آوریل تا ۳۰ ژوئن (۱۳ فروردین تا ۱۰ تیر) حملات صورت گرفته توسط نیروهای متخاصم بسیار بالاتر از میانگین تاریخیِ این حملات بوده است.

در این گزارش آمده است که اگرچه نیروهای طالبان هیچ حمله‌ای را علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی انجام نداده‌اند اما در مقابل بارها به ارتش افغانستان در مناطق مختلف حمله کرده‌اند. این دفتر از زمان امضای توافق صلح میان آمریکا و نیروهای طالبان در ۲۹ فوریه اجازه انتشار تعداد حملات طالبان را ندارد. با این وجود با استناد به داده‌های دولت افغانستان می‌گوید که هفته ۱۴ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ با ۴۲۲ حمله عیله ارتش افغانستان در ۳۲ ولایت این کشور که ۲۹۱ کشته و ۵۵۰ زخمی برجای گذاشت، «مرگبارترین هفته در ۱۹ سال اخیر» تاریخ افغانستان بوده است.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

ممانعت از بازگشت کامیون‌های ایرانی از افغانستان

الهام یک هنرمند اسرائیلی از اثر «شام آخر» برای انتقاد از نتانیاهوبنیامین نتانیاهو اکنون که با موجی از انتقاد‌ها و اتهام‌ها به دلیل داشتن پرونده فساد مالی روبرو است این روزها به دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا نیز تحت فشار زیاد افکار عمومی کشورش قرار دارد.

گزارش رویترز از 'مشکلات ایران برای خرید دارو و غذا به رغم معافیت این کالاها از تحریم' - BBC News فارسیخبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت به رغم معاف بودن معاملات دارو و مواد غذایی از تحریم های آمریکا، بانک ها و دولت های خارجی به خاطر نگرانی از نقض احتمالی تحریم های پیچیده ایالات متحده نسبت به نقل و انتقال پول ایران یا معامله با این کشور بی علاقه هستند.

جنجال حضور یکی از بدهکاران زندانی کابل بانک در بانک مرکزی افغانستان - BBC News فارسیبانک مرکزی افغانستان گفته که عبدالغفار داوی، یکی از بدهکاران زندانی کابل بانک بدون اطلاع قبلی به دیدار رئیس این نهاد آمده و آنها این خبر را برای جلوگیری از 'گزارشات بی بنیاد' با مردم شریک کردند. کریم اتل، نماینده مجلس که همراه با آقای داوی به این جلسه رفته، می‌گوید آقای داوی با اجازه نهادهای عدلی و قضایی و به اساس قانون در جلسه حاضر شده بود.

طرح 2 فوریتی مجلس برای ممنوعیت واردات کالاها از کره جنوبی- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimطرح مجلس برای ممنوعیت واردات کالا از کره_جنوبی «علیزاده» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: اگر کره جنوبی باز به تعهداتش در مذاکرات با ایران عمل نکند و بد عهدی کند مجلس به دنبال این است که یک طرح ۲ فوریتی برای ممنوعیت واردات کلیه کالاهای کره‌ای تدوین کند

تحصن مادری در برلین برای نجات دخترش از دست پ.ک.ک

با وجود آغاز قریب‌الوقوع مذاکرات صلح با طالبان، خشونت‌ها در افغانستان بشدت رو به فزونی است و در سه ماهۀ دوم سال جاری میلادی تعداد تلفات غیرنظامی حملات در این کشور به سطح کم سابقه‌ای رسیده است.

این خبری بود که روز چهارشنبه در گزارش رسمی دفتر بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان موسوم به «سی‌گار» منتشر شد.

بر اساس گزارش این دفتر که عالی‌ترین مقام نظارتی کنگره ایالات متحده در موضوع بازسازی افغانستان محسوب می‌شود و مقر آن در ویرجینیا است، طی دورۀ سه ماهۀ اول آوریل تا ۳۰ ژوئن (۱۳ فروردین تا ۱۰ تیر) حملات صورت گرفته توسط نیروهای متخاصم بسیار بالاتر از میانگین تاریخیِ این حملات بوده است.

در این گزارش آمده است که اگرچه نیروهای طالبان هیچ حمله‌ای را علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی انجام نداده‌اند اما در مقابل بارها به ارتش افغانستان در مناطق مختلف حمله کرده‌اند.

این دفتر از زمان امضای توافق صلح میان آمریکا و نیروهای طالبان در ۲۹ فوریه اجازه انتشار تعداد حملات طالبان را ندارد. با این وجود با استناد به داده‌های دولت افغانستان می‌گوید که هفته ۱۴ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ با ۴۲۲ حمله عیله ارتش افغانستان در ۳۲ ولایت این کشور که ۲۹۱ کشته و ۵۵۰ زخمی برجای گذاشت، «مرگبارترین هفته در ۱۹ سال اخیر» تاریخ افغانستان بوده است.

بر اساس آمار نیروهای ائتلاف بین‌المللی نیز با توجه به آمار ۷۱۱ کشته و ۱۳۷۴ زخمی در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، تعداد تلفات غیرنظامیان در این دوره در مقایسه با سه ماهه اول سال حدود ۶۰ درصد و در مقایسه با دوره مشابه یکسال پیش از آن ۱۸ درصد افزایش یافته است.

سی‌گار همچنین با استناد به گزارش‌های پنتاگون می‌گوید: «نیروهای طالبان از ابزار خشونت برای آزار و اذیت و تضعیف ارتش افغانستان استفاده می‌کنند؛ با این وجود این خشونت‌ها را تا آنجایی افزایش می‌دهند که همچنان در چهارچوب توافق با ایالات متحده آمریکا باقی بمانند. هدف آنها از این کار احتمالا هم تشویق آمریکایی‌ها به تخلیه افغانستان است و هم فراهم کردن شرایط مطلوبی برای خود برای دوران پس از تخلیه.»

هشدار وزیر دفاع آمریکا: نه طالبان و نه دولت افغانستان به توافق صلح پایبند نبودند

بر اساس توافق امضا شده میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده آمریکا، خروج نیروهای خارجی از خاک افغانستان تا ماه مه سال ۲۰۲۱ میلادی ادامه خواهد داشت. شبه‌نظامیان طالبان در مقابل متعهد شده‌اند که حفظ امنیت را تضمین و مذاکره با دولت مرکزی افغانستان را آغاز کنند.آمریکا تا کنون شمار سربازان خود را در خاک افغانستان از ۱۲ هزار نفر به ۸۶۰۰ نفر کاهش داده و نیروهای خود را از پنج پایگاه این کشور بطور کامل تخلیه کرده است.

فاجعۀ انسانی افغانستان؛ یورش طالبان در کنار همه‌گیری کرونا

گزارش سی‌گار همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در افغانستان، هشدار داده است که همه‌گیری این ویروس میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان را دچار فقر کرده است و ادامه وضعیت کنونی، یک فاجعۀ انسانی را در این کشور رقم خواهد زد.

بر اساس این گزارش، کمبود مواد غذایی باعث شده است حدود یک سوم از جمعیت افغانستان در وضعیت بحرانی یا اضطراری قرار بگیرند.

تاکنون بیش از ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت ۳۸ میلیونی افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۲۷۱ نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.