هشتاد سال پس از تلاش نازی‌ها برای عادی‌سازی نسل‌کشی

13/02/1401 02:05:00 ب.ظ

در روز پنجم مه ۱۹۴۵، تنها چند روز پیش از امضای قرارداد تسلیم آلمان در جنگ جهانی دوم، اردوگاه ماوتهاوزن/ موتاسن به‌دست ارتش ایالات متحده آزاد شد.

در روز پنجم مه ۱۹۴۵، تنها چند روز پیش از امضای قرارداد تسلیم آلمان در جنگ جهانی دوم، اردوگاه ماوتهاوزن/ موتاسن به‌دست ارتش ایالات متحده آزاد شد. تبعیضات و سیاست‌های نژادی و تعقیب دگراندیشان را در تمام سطوح اجتماع مورد اجرا قرار دادند که خود پیش‌زمینه‌ای بود برای بزرگ‌ترین کشتار جمعی و نسل‌کشی که توسط مقامات و طرفداران نازی‌های آلمان در مقیاس صنعتی انجام گرفت.

در ژوئیۀ ۱۹۳۸ در شهر اویان در فرانسه کنفرانسی تشکیل می‌شود در نزدیکی دریاچۀ لمان در ژنو. فرانکلین دلانو روزولت، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحدۀ آمریکا، رهبران ۳۲ کشور را به این کنفرانس دعوت کرده بود. نتیجۀ این کنفرانس صفر بود. هدف این کنفرانس البته سازماندهی مهاجرت یهودیان از آلمان نازی بود. موانع زیادی برای مهاجرت یهودیان وجود داشت و بالاخره در پاییز ۱۹۴۱ نازی‌ها مهاجرت نازی‌ها را اصلا قدغن کردند.

تصویری از حمله نازی‌ها به اموال و مغازه‌های یهودیان، معروف به «شب شیشه‌های شکسته» البته قبل از آن آژانس یهودی در سال‌های بین ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۶ مهاجرتِ حدود ۲۹ هزار یهودی به فلسطین را امکان‌پذیر کرد و در سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۱ در حدود ۱۸ هزار یهودی دیگر نیز مهاجرت کردند. در حقیقت شروع جنگ جهانی دوم به معنی پایان امکان جدی مهاجرت یهودیان از آلمان بود. headtopics.

ادامه مطلب:
RadioFarda‌|‌راديو فردا »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

تصاویری از درگیری پلیس و معترضان در تظاهرات روز کارگر در استانبولدر جریان تظاهرات روز یک مه در ترکیه، پلیس و شماری از معترضان چپ‌گرا درگیر شدند.

بیانیه جمعیت دفاع از کودکان در روز کارگر؛ منافع کودکان فراموش نشودجمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی کارگر از تشکل‌ها و فعالین کارگری خواسته هستی و«منافع کودکان» را مقدم شمرده و نگذارند حقوق کودکان در گیرودار مسائل و مشکلات عدیده‌ی اجتماعی فراموش شود. حقوق‌_کودکان جامعه_مدنی

دست‌کم ۲۵ نفر در جریان راهپیمایی روز جهانی کارگر در استانبول دستگیر شدندمیدان «تقسیم» برای اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های سیاسی ترکیه دارای جایگاه ویژه‌ای است. این میدان محل حمله مسلحانه‌ای بود که در سال ۱۹۷۷ میلادی علیه اعتراضات کارگری روی داد و ۳۴ کشته برجای گذاشت؛ همچنین محل برگزاری اعتراضات گسترده ضددولتی سال ۲۰۱۳ میلادی موسوم به اعتراضات پارک گزی بود. باید از این گروهای چپ کارگری بر علیه فاشیستهای پانترک‌ در ترکیه استفاده کرد

توقف دوباره تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل؛ بیش از سه هزار اوکراینی در جنگ کشته شده‌اندایرینا وروشچوک معاون رئیس‌جمهوری اوکراین وضعیت ماریوپل را یک «فاجعه انسانی» خوانده است.

جزئیات رسانه‌های اسرائیل از «بازجویی موساد» از یک «مامور» نیروی قدس در ایرانبر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، «بازجویی» از «منصور رسولی» در خاک ایران، رویدادی بوده که حدود پنج ماه پیش انجام شده است اما اکنون برملا می‌شود. همه گل واژه یکی به این اسرائیلی های احمق بگه آخه جلبک‌ها نیروی سپاه قدس شیش تیغه میکنه؟ ایندفعه خواستین سناریو بنویسید به ریزه کاری ها بیشتر دقت کنید که یکم باور پذیر تر باشه همه که مثل شما و آمریکای ها احمق نیستن با یه صوت چند ثانیه ای خر بشن.

سقوط دوباره ایران در جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ در جهان؛ ایران بدتر از ترکمنستانگزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود از آزادی رسانه در سال ۲۰۲۲ از میان ۱۸۰ کشور جهان، ایران را در رتبه ۱۷۸ قرار داد. ایران تهِ جدول در کنار کره‌ شمالی و اریتره قرار دارد. اون دو تای دیگه یعنی سودان و اریتره اصلا' رسانه ندارند. برای حکومت مسجدـ روسپی‌خانه شیعی این رتبه بسیار هم خوب است!