هشتاد سال پس از تلاش نازی‌ها برای عادی‌سازی نسل‌کشی

  • 📰 RadioFarda_
  • ⏱ Reading Time:
  • 74 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در روز پنجم مه ۱۹۴۵، تنها چند روز پیش از امضای قرارداد تسلیم آلمان در جنگ جهانی دوم، اردوگاه ماوتهاوزن/ موتاسن به‌دست ارتش ایالات متحده آزاد شد.

در سال ۲۰۰۵ آزاد نمودن اردوگاه آشویتس به‌دست ارتش سرخ شوروی را به نام روز یادبود بین‌المللی قربانیان هولوکاست به یاد می‌آورند.تبعیضات و سیاست‌های نژادی و تعقیب دگراندیشان را در تمام سطوح اجتماع مورد اجرا قرار دادند که خود پیش‌زمینه‌ای بود برای بزرگ‌ترین کشتار جمعی و نسل‌کشی که توسط مقامات و طرفداران نازی‌های آلمان در مقیاس صنعتی انجام گرفت.در ژوئیۀ ۱۹۳۸ در شهر اویان در فرانسه کنفرانسی تشکیل می‌شود در نزدیکی دریاچۀ لمان در ژنو.

در برلین یهودیان فقط بین ساعت چهار تا پنج بعدازظهر اجازۀ خرید در این مغازه‌ها را داشتند. از بیست سپتامبر به بعد یهودیان دیگر اجازۀ داشتن یک رادیو را نداشتند. از ۱۹ ژوئیه ۱۹۴۰ آن‌ها اجازه تلفن کردن را دیگر نداشتند. کارمندهای بدخواه دولت نازی‌ها هر روز با پیشنهادها و ممنوعیت‌های جدیدی زندگی یهودیان را فلاکت‌بارتر می‌کردند.

یک حقوقدان و کارمند وزارت خارجۀ آلمان به نام فرانتس رادماخر در ماه مه ۱۹۴۰ فکر می‌کرد که آلمان دیگر در جنگ جهانی پیروز شده و وظیفۀ او این است که سرنوشت یهودیان را روشن کند، یعنی آلمان را «عاری از یهود» نماید. «یودن فرای» به زبان آلمانی یعنی عاری از یهودیان. این واژه‌ای تمسخرآمیز است زیرا «فرای» هم به معنی آزاد و هم به معنی عاری است که این معنی دوپهلو را هم می‌رساند که گویا آلمانی‌ها می‌توانستند آزاد شوند چنانچه دیگر در کنار یهودیان نباشند.

البته ایده انتقال یهودیان به مادگاسکار ابتکار نازی‌ها نبود بلکه یک شرق‌شناس آلمانی به نام پال دلاگارد در حدود ۵۵ سال قبل از برنامۀ نازی‌ها در سال ۱۸۸۵ نیز چنین ایده‌ای داشته است، که یهودیان را بایستی به ماداگاسکار انتقال داد نه به فلسطین. این خود ابعاد تاریخی یهودی‌ستیزی و نژادپرستی را در تاریخ آلمان نشان می‌دهد.

در ووچ که به آن لودز هم گفته می‌شود، از آوریل ۱۹۴۰ به بعد در حدود ۱۶۰ هزار نفر در یک گتو به سر می‌بردند. در خیلی از شهرهای دیگر لهستان از جمله در رادوم و کراکف یهودیان در فلاکت و سیه‌روزی در گتوهایی به صورت جمعی انتقال داده شده بودند. در طی سه سال لهستان یکی از اصلی‌ترین محل‌های وقوع «راه‌حل جامع برای مسئلۀ یهود» ‌شد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

واقعا مطلب بسیار مفرحی است که به پیروی از الگوی «ترادف کلی» ـ مخدوش کردن مرز مفاهیم ـ ساخته و پرداخته شده!

هیچکس از نسل کشی ایرانیان در خلال جنگ اول و دوم بر اثر قحطی تصنعی که عنگلیس و روس راه انداختند یاد نمی‌کند. چه بسیار روستاها و دودمان‌ها و طوایف که کاملا نابود شدند و امروز هیچ عکسی و نشانی از آنها نیست چون اینجا اروپا نیست.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 13. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تصاویری از درگیری پلیس و معترضان در تظاهرات روز کارگر در استانبولدر جریان تظاهرات روز یک مه در ترکیه، پلیس و شماری از معترضان چپ‌گرا درگیر شدند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

بیانیه جمعیت دفاع از کودکان در روز کارگر؛ منافع کودکان فراموش نشودجمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی کارگر از تشکل‌ها و فعالین کارگری خواسته هستی و«منافع کودکان» را مقدم شمرده و نگذارند حقوق کودکان در گیرودار مسائل و مشکلات عدیده‌ی اجتماعی فراموش شود. حقوق‌_کودکان جامعه_مدنی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

دست‌کم ۲۵ نفر در جریان راهپیمایی روز جهانی کارگر در استانبول دستگیر شدندمیدان «تقسیم» برای اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های سیاسی ترکیه دارای جایگاه ویژه‌ای است. این میدان محل حمله مسلحانه‌ای بود که در سال ۱۹۷۷ میلادی علیه اعتراضات کارگری روی داد و ۳۴ کشته برجای گذاشت؛ همچنین محل برگزاری اعتراضات گسترده ضددولتی سال ۲۰۱۳ میلادی موسوم به اعتراضات پارک گزی بود. باید از این گروهای چپ کارگری بر علیه فاشیستهای پانترک‌ در ترکیه استفاده کرد
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

توقف دوباره تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل؛ بیش از سه هزار اوکراینی در جنگ کشته شده‌اندایرینا وروشچوک معاون رئیس‌جمهوری اوکراین وضعیت ماریوپل را یک «فاجعه انسانی» خوانده است.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

جزئیات رسانه‌های اسرائیل از «بازجویی موساد» از یک «مامور» نیروی قدس در ایرانبر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، «بازجویی» از «منصور رسولی» در خاک ایران، رویدادی بوده که حدود پنج ماه پیش انجام شده است اما اکنون برملا می‌شود. همه گل واژه یکی به این اسرائیلی های احمق بگه آخه جلبک‌ها نیروی سپاه قدس شیش تیغه میکنه؟ ایندفعه خواستین سناریو بنویسید به ریزه کاری ها بیشتر دقت کنید که یکم باور پذیر تر باشه همه که مثل شما و آمریکای ها احمق نیستن با یه صوت چند ثانیه ای خر بشن.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

سقوط دوباره ایران در جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ در جهان؛ ایران بدتر از ترکمنستانگزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود از آزادی رسانه در سال ۲۰۲۲ از میان ۱۸۰ کشور جهان، ایران را در رتبه ۱۷۸ قرار داد. ایران تهِ جدول در کنار کره‌ شمالی و اریتره قرار دارد. اون دو تای دیگه یعنی سودان و اریتره اصلا' رسانه ندارند. برای حکومت مسجدـ روسپی‌خانه شیعی این رتبه بسیار هم خوب است!
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »