هزاران دانش‌آموز و دانشجو به اعتراضات لبنان پیوستند | DW | 07.11.2019

07/11/2019 08:40:00 ب.ظ

سه هفته پس از آغاز موج اعتراضات در لبنان دانش‌آموزان و دانشجویان نیز به این موج پیوسته‌اند. همزمان با ادامه تظاهرات اعتراضی سعد حریری، نخست وزیر دولت پیشبرد با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در مورد تشکیل دولت رایزنی کردند.

لبنان, سعد حریری

سه هفته پس از آغاز موج اعتراضات در لبنان دانش‌آموزان و دانشجویان نیز به این موج پیوسته‌اند. همزمان با ادامه تظاهرات اعتراضی سعد حریری ، نخست وزیر دولت پیشبرد با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در مورد تشکیل دولت رایزنی کردند.

سه هفته پس از آغاز موج اعتراضات در لبنان دانش‌آموزان و دانشجویان نیز به این موج پیوسته‌اند. همزمان با ادامه تظاهرات اعتراضی سعد حریری ، نخست وزیر دولت پیشبرد با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در مورد تشکیل دولت رایزنی کردند.

در محله اشرفیه نیز دانش‌آموزان از هر مدرسه به مدرسه‌ای دیگر می‌رفتند و دیگر دانش‌آموزان را به شرکت در تظاهرات اعتراضی فرا می‌خواندند.این حرکت دانش‌آموزان و دانشجویان از جمله در اعتراض به وضعیت اسف‌انگیز آموزش و پرورش در لبنان و همچنین علیه فساد مالی و ناتوانی نخبگان سیاسی این کشور صورت گرفت.

یکی از دانش‌آموزان که در بین معترضان تجمع‌کننده در جلوی وزارت علوم بود، به خبرنگار تلویزیون دولتی لبنان گفت: «من همه سیاستمداران و کارمندان بلندپایه را فرامی‌خوانم که فرزندان خود را به مدرسه‌ای عمومی و دولتی بفرستند. وضعیت اقتصادی بد است و بیکاری بیداد می‌کند. آخر ما در آینده چطور باید زندگی کنیم؟»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آغاز «همه‌پرسی» الحاق به روسیه در مناطق اشغالی اوکراین

همه‌پرسی در چهار منطقه از خاک اوکراین که در ماه‌های اخیر از سوی روسیه به اشغال درآمده به صورت رسمی آغاز شد. انتظار می‌رود این همه‌پرسی که تحت نظارت نیروهای ارتش روسیه برگزار می‌شود به الحاق به فدراسیون روسیه رای آری بدهد. ادامه مطلب >>

ادامه اعتراضات مسالمت‌آمیز در لبنان

تحرک مردمی لبنان به سراغ «مفسدین» می‌رود ...تظاهرات در برابر نهادهاخبرنگار العربیه گزارش داد پیش‌بینی می‌شود چهارشنبه 6 نوامبر تجمعاتی در مقابل مراکز و نهادها که منبع

مایک پمپئو: مردم عراق و لبنان فهمیده‌اند که مهمترین صادرات جمهوری اسلامی به کشورشان فساد استوزیر خارجه آمریکا با اشاره به اعتراضات ضددولتی در لبنان و عراق گفت که مردم لبنان به این موضوع رسیده‌اند که مهمترین صادرات رژیم ایران به کشورشان، فساد است. مایک پمپئو سه شنبه شب ۱۴ آبان به وقت واشنگت عصاره عسلام نااااب محمدیست. 👈🏽💩 امریکا واسرایل وعربستان وقتی نتونستن ازنظر نظامی با ایران دربیفتن دقیقا بازی کثیف سوریه رو برای عراق ولبنان راه انداختن اول مردم رو به خاطروضع بداقتصادی ریختن تو خیابون بعد تبدیلش کردن به اشوب ولی بازم شکست میخورن صادرات آمریکا به عراق: 500 هزار کودک قتل عام شده، 1 میلیون زن و مرد قتل عام شده، 12 سال محاصره اقتصادی، اشغال عراق و غارت ثروتهای ملی کشور، تولید و حمایت از داعش در قتل عام مردم، نادیده گرفتن حق حاکمیت مردم و رفت و آمد بدون مجوز، ایجاد حکومت فرقه ای و قومی در عراق...

مقام مسئول ایرانی: آنچه در عراق و لبنان در جریان است، اتفاقی نیستحسین امیر عبداللهیان مشاور ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در واکنش به جنبش اعتراضی شهرهای عراق

تاکید رئیس جمهور لبنان بر مبارزه با فساد در این کشورمیشل عون، رئیس‌ جمهور لبنان اعلام کرد که این کشور در امر مبارزه با فساد مصمم است و همه مقامات درگیر فساد نزد قانون پاسخگو خواهند بود. - خبرگزاری آناتولی

اعتراض بومیان برزیل به جنگل‌زدایی آمازون در بروکسلگروهی از بومیان برزیل روز سه‌شنبه در اعتراض به آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون روبروی ساختمان شورای اتحادیه اروپا در شهر بروکسل بلژیک تجمع کردند.

هزاران دانش‌آموز و دانشجو در بیروت، پایتخت لبنان، روز پنجشنبه ۱۶ آبان (۷ نوامبر) دست به تظاهرات زدند.معترضان لبنانی امروز نیز در راستای تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز که از 17 اکتبر سال جاری تاکنون ادامه دارد، با بستن جاده‌ها باعث تعطیلی ادارات دولتی شدند.فساد و حیف میل قلمداد می‌شوند، صورت بگیرد.اشتراک مشاهده نظرات چاپ وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اعتراضات ضددولتی در لبنان و عراق گفت که مردم لبنان به این موضوع رسیده‌اند که مهمترین صادرات رژیم ایران به کشورشان، فساد است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه بخشی از آنان جلوی وزارت علوم لبنان تجمع کرده بودند. در محله اشرفیه نیز دانش‌آموزان از هر مدرسه به مدرسه‌ای دیگر می‌رفتند و دیگر دانش‌آموزان را به شرکت در تظاهرات اعتراضی فرا می‌خواندند.11. این حرکت دانش‌آموزان و دانشجویان از جمله در اعتراض به وضعیت اسف‌انگیز آموزش و پرورش در لبنان و همچنین علیه فساد مالی و ناتوانی نخبگان سیاسی این کشور صورت گرفت. درهمین اثنا گروه فعال در تحرک مردمی از 17 اکتبر تا به امروز، در بیانیه روز گذشته خود خواستار «عدم مرکزیت گرائی تحرکات مردمی در کلیه مناطق به منظور اعمال فشار حداکثری بر حاکمیت و محاصره مراکز و نهادهای حساس نظام و مراکز فساد» شد. یکی از دانش‌آموزان که در بین معترضان تجمع‌کننده در جلوی وزارت علوم بود، به خبرنگار تلویزیون دولتی لبنان گفت: «من همه سیاستمداران و کارمندان بلندپایه را فرامی‌خوانم که فرزندان خود را به مدرسه‌ای عمومی و دولتی بفرستند. این معترضان که از ساعات اولیه صبح جاده‌ها را بسته‌اند، بر خواسته‌های خود جهت تشکیل دولت مستقل متشکل از تکنوکرات ها، برگزاری انتخابات زود‌هنگام، مبارزه با فساد مالی و لزوم مجازات مسئولین مرتکب به این جرم تاکید دارند. وضعیت اقتصادی بد است و بیکاری بیداد می‌کند. آمریکا و متحدان غربی و منطقه‌ای آن دخالت‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشورهای منطقه را مخرب و موجب بر هم خوردن ثبات می‌دانند.

آخر ما در آینده چطور باید زندگی کنیم؟» دانش‌آموزان حتی در شهرهایی چون نباتیه و بعلبک که جنبش حزب‌الله در آنجا حضوری پررنگ دارد، به خیابان‌ها رفته و تظاهرات کردند. معترضان که در مقابل داداسرا، بانک مرکزی و شرکت‌های ارتباطاتی در بیروت تجمع کرده اند، برای اقدام فوری جهت مبارزه با فساد مالی شعار سر دادند. دانشجویان دانشگاه‌های نبطیه ضمن تحصن در ابراز همبستگی با تحرکات معیشتی در حال راهپیمایی در خیابان‌ها هستند. دیگر شهرهای لبنان نیز صحنه تجمعات اعتراضی بود. در شهر طرابلس واقع در شمال لبنان ده‌ها نفر جلوی در ورودی وزارت ارتباطات دست به تجمع زدند تا مانع ورود کارمندان به ساختمان وزارتخانه شوند. گفتنی است تظاهرات مردم لبنان در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی و وضع مالیات‌های جدید در 17 اکتبر 2019 در بیروت آغاز شد. ناتوانی نخبگان سیاسی در حل مشکلات همزمان با این اعتراضات سعد حریری، نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان، با میشل عون، رئیس جمهور این کشور، دیدار کرد تا درباره تشکیل دولت رایزنی کند. این جهات «فهرست اهداف» خود را با تمرکز بر بانک‌ها و دو شرکت ارتباطات تلفن همراه، شرکت برق و سازمان املاک دریائی معین کردند. این اولین دیدار حریری با عون از زمان استعفای حریری از مقام نخست‌وزیری در هفته گذشته است. معترضان و هواداران حزب‌الله با هم درگیر شده اند.

تظاهرات گسترده مردم لبنان شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) در اعتراض به اوضاع معیشتی و اقتصادی و اعمال مالیات بر تماس‌های واتس‌اپ آغاز شد و اکنون وارد سومین هفته خود شده است. معترضان کل نخبگان سیاسی لبنان را مسئول وضعیت اسف‌بار اقتصادی کشورشان می‌دانند. میشل عون، رئیس جمهور لبنان روز 30 اکتبر با قبول استعفای سعد الحریری، نخست وزیر این کشور از وی خواست تا تشکیل دولت جدید به مسئولیت خود ادامه دهد. این در حالی است که بر اساس اخبار، ارتش لبنان سه‌شنبه مبادرت به باز کردن بیشتر جاده‌ها کرد. آنان احزاب را متهم می‌کنند که تنها به فکر پر کردن جیب‌های خود هستند و هیچ پاسخی برای بدهی‌های عظیم لبنان و دیگر مشکلات اساسی این کشور، مانند معضل دفع زباله، تأمین برق و غیره ندارند. به باور معترضان ساختار سیاسی لبنان پس از جنگ‌های داخلی بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ دچار انجماد شده و قدرت در بین گروهی دست به دست می‌شود که همه در گسترش فساد و بحرانی شدن اوضاع اقتصادی کشور مسئول هستند. وی همچنین خواستار اتحاد مردم کشورش و تلاش برای حل مشکلات از طریق گفت‌وگو شده است. در همین زمینه: . از سوی دیگر صدها تن از تظاهرکنندگان شب گذشته هم در طرابلس و هم در صیدا در میدان‌های شهر تجمع کرده و با در دست داشتن پرچم‌های لبنان شعارهایی همچون «انقلاب، انقلاب» را سر دادند.