هر سال ۴۰۰ هزار اروپایی قربانی آلودگی هوا می‌شوند | DW | 08.09.2020

08/09/2020 09:38:00 ق.ظ

بر پایه پژوهش آژانس محیط زیست اروپا سالی چند صد هزار نفر بر اثر پیامدهای آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. در این پژوهش عوامل زیست‌محیطی دیگر که سلامت شهروندان را تهدید می‌کنند نیز بررسی شده‌اند.

آلودگی محیط زیست, تغییرات آب و هوایی

بر پایه پژوهش آژانس محیط زیست اروپا سالی چند صد هزار نفر بر اثر پیامدهای آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. در این پژوهش عوامل زیست‌محیطی دیگر که سلامت شهروندان را تهدید می‌کنند نیز بررسی شده‌اند.

بر پایه پژوهش آژانس محیط زیست اروپا سالی چند صد هزار نفر بر اثر پیامدهای آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. در این پژوهش عوامل زیست‌محیطی دیگر که سلامت شهروندان را تهدید می‌کنند نیز بررسی شده‌اند.

آژانس محیط زیست اروپا (EEA) گزارش سالانه خود درباره چالش‌های زیست‌محیطی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در کپنهاگ، پایتخت دانمارک منتشر کرد.مطابق این گزارش که خلاصه‌ای از آن بامداد هشتم سپتامبر در برخی رسانه‌های آلمانی‌زبان منتشر شد، پیامدهای آلودگی هوا مهم‌ترین عامل مرگ زودهنگام شهروندان در اتحادیه اروپاست.

پژوهش‌های این آژانس نشان می‌دهد که هر سال بیش از ۴۰۰ هزار نفر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بر اثر پیامدهای آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند.در این گزارش داده‌های مربوط به تاثیر عوامل زیست‌محیطی بر سلامتی و رفاه شهروندان اروپایی تجزیه و تحلیل شده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

آمار ابتلا به کرونا در قاره آفریقا به بیش از یک میلیون و297 هزار نفر رسیدتعداد مبتلایان به ویروس کرونا در قاره آفریقا به 1 میلیون و 297 هزار و 322 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

کمک نقدی قطر به 170 هزار خانواده فلسطینیکمیته قطر ویژه بازسازی غزه میان 170 هزار خانواده نیازمند فلسطینی کمک هزینه نقدی توزیع کرد. - خبرگزاری آناتولی

انتخاب رشته بیش از ۳۲ هزار پذیرفته شده آزمون ارشدسخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته بیش از ۳۲ هزار پذیرفته شده در آزمون کارشناسی ارشد ۹۹ خبر داد و گفت: این مهلت روز سه شنبه ۱۸ شهریور ماه پایان می پذیرد.

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 398 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در افغانستان با شناسایی 74 مورد جدید طی شبانه‌روز گذشته به 38 هزار و 398 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در روسیه به بیش از 1 میلیون و 25 هزار نفر رسیدمجموع مبتلایان به ویروس کرونا در روسیه با شناسایی 5195 مورد جدید طی یک روز گذشته به 1 میلیون و 25 هزار و 505 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

شمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به 251 هزار و 105 تن رسیدشمار بهبودیافتگان کرونا در ترکیه به 251 هزار و 105 تن رسید

نمایی از شهر میلان ایتالیا در یکی از روزهای ژانویه ۲۰۲۰ آژانس محیط زیست اروپا (EEA) گزارش سالانه خود درباره چالش‌های زیست‌محیطی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در کپنهاگ، پایتخت دانمارک منتشر کرد.تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در قاره آفریقا به 1 میلیون و 297 هزار و 322 نفر افزایش یافت.کمیته قطر ویژه بازسازی غزه میان 170 هزار خانواده نیازمند فلسطینی کمک هزینه نقدی توزیع کرد.فاطمه زرین‌آمیزی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: از ساعت ۲۰ روز گذشته(شنبه ۱۵ شهریور) کلید سئوالات و پاسخنامه کلیه رشته‌های امتحانی آزمون ارشد در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شد.

مطابق این گزارش که خلاصه‌ای از آن بامداد هشتم سپتامبر در برخی رسانه‌های آلمانی‌زبان منتشر شد، پیامدهای آلودگی هوا مهم‌ترین عامل مرگ زودهنگام شهروندان در اتحادیه اروپاست. پژوهش‌های این آژانس نشان می‌دهد که هر سال بیش از ۴۰۰ هزار نفر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بر اثر پیامدهای آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند.09. در این گزارش داده‌های مربوط به تاثیر عوامل زیست‌محیطی بر سلامتی و رفاه شهروندان اروپایی تجزیه و تحلیل شده است.2020 غزه/ خبرگزاری آناتولی محمد العمادی، رئیس کمیته قطر ویژه بازسازی غزه اعلام کرد: از روز سه‌شنبه تاکنون در مجموع به 170 هزار خانواده فلسطینی کمک‌ هزینه مالی اهدا شده است. آلودگی هوا عامل یک هشتم مرگ‌های زودرس بر پایه بررسی‌های آژانس، آلودگی هوا همچنان اصلی‌ترین علت مرگ‌های زودهنگام در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و حدود یک هشتم موارد مرگ و میر ناشی از پیامدهای آن است. طبق این داده‌ها، با فوت 226 بیمار دیگر شمار جان‌باختگان در این قاره به 31 هزار و 131 نفر رسیده و شمار بهبودیافتگان نیز به یک میلیون و 33 هزار و 734 نفر افزایش یافته است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید با این حال در یک سال گذشته شمار قربانیان پیامد آلودگی هوا به نسبت سال ۱۹۹۰ که به یک میلیون نفر می‌رسید، نزدیک به شصت درصد کاهش یافته است. انتهای پیام.

در گزارش آژانس محیط زیست اروپا دومین علت مرگ‌های زودهنگام اختلال‌های ناشی از آلودگی صوتی معرفی شده که طی یک سال به مرگ ۱۲ هزار نفر منجر شده است. بیشترین تعداد موارد کرونا در قاره آفریقا در جمهوری آفریقای جنوبی ثبت شده و 636 هزار و 884 تن از شهروندان این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند. گفتنی است به گزارش وزارت بهداشت فلسطین تاکنون 7 نفر به دلیل کرونا جان باخته و 713 نفر نیز به آن مبتلا شده‌اند. به گفته کاتارینه گنتس‌لبن، از همکاران آژانس، پیامدهای تغییرات آب و هوایی، نظیر افزایش شدید دمای هوا و سیلاب‌های ناشی از بارندگی‌های شدید نیز در مرگ زودرس شهروندان سهیم هستند. در این زمینه ساکنان مناطق شهری بیشتر در معرض خطر بوده‌اند. از سوی دیگر هیچ مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در سیشل و اریتره گزارش نشده است. گزارش آژانس می‌گوید آلودگی منابع آب و استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها که باعث مقاوم شدن عوامل بیماری‌زا می‌شوند نیز از اختلال‌های زیست‌محیطی هستند که در مرگ‌های زودرس نقش دارند. شرق اروپا بیشتر در معرض خطر نکته قابل توجه در این گزارش تفاوت فاحش میزان تاثیر عوامل زیست‌محیطی در مرگ‌های زودهنگام در کشورهای شرق و غرب اروپاست..

در اغلب کشورهای اروپای شرقی موارد مرگ زودرس ناشی از پیامد معضلات زیست‌محیطی به مراتب بیشتر از کشورهای غربی است. در یک سال گذشته بیشترین موارد مرگ زودرس ناشی از آلودگی‌های زیست‌محیطی در کشور بوسنی و هرز‌گوین ثبت شده که ۲۷ درصد کل موارد فوت در این کشور بوده است. کمترین موارد، با حدود ۹ درصد در کشورهای ایسلند و نروژ ثبت شده است. هانس بروینینکس، مدیر اجرایی آژانس محیط زیست می‌گوید در حالی که در اروپا شاهد بهبود وضعیت محیط زیست هستیم بررسی داده‌های یک سال گذشته نشان می‌دهد که لازم است برای حفاظت از آسیب‌پذیرترین افراد جامعه اقدامات بیشتری در دستور کار قرار گیرد. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید گزارش تازه آژانس بر پایه داده‌های سازمان بهداشت جهانی مربوط به سال ۲۰۱۲ تنظیم شده است.

این سازمان هنوز گزارش جدیدی در این زمینه منتشر نکرده است. مطابق آمار سازمان بهداشت جهانی ۱۳ درصد از موارد سالانه مرگ و میر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به نوعی با معضلات زیست‌محیطی ارتباط دارند. این به معنای مرگ زودهنگام ۶۳۰ هزار نفر در سال بر اثر پیامدهای آلودگی محیط زیست است. بیماری‌هایی مانند سرطان، نارسایی قلبی و بیماری‌های تنفسی بیشتر در پیوند با آلودگی محیط زیست قرار دارند. آژانس در گزارش خود تاکید می‌کند که با کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی می‌توان جلوی بسیاری از مرگ‌های زودرس را گرفت.

در همین زمینه: .