هر آنچه درباره گلادیاتور‌های روم باستان نمی‌دانستید

25/04/1399 07:42:00 ق.ظ

گِرِگ جنر، مورخ بریتانیایی، راوی بخش‌های جالب و سرگرم‌کننده تاریخ است. او در این مطلب کاری کرده کارستان و شجاعانه قدم به میدان رزم روم باستان گذاشته است تا نگاه دقیقی به گلادیاتور‌ها بیندازد، گلادیاتور‌های روم باستان.

گِرِگ جنر، مورخ بریتانیایی، راوی بخش‌های جالب و سرگرم‌کننده تاریخ است. او در این مطلب کاری کرده کارستان و شجاعانه قدم به میدان رزم روم باستان گذاشته است تا نگاه دقیقی به گلادیاتور‌ها بیندازد، گلادیاتور‌های روم باستان. با پایان جمهوری و آغاز حکمرانی امپراتورها در روم باستان در حدود سال ۲۷ پیش از میلاد آنها دریافتند که تا چه حد گلادیاتور‌ها محبوبیت پیدا کرده‌اند و تصمیم گرفتند نبرد‌های گلادیاتور‌ها را سامان دهند و از آن نوعی سرگرمی برای انبوه مردم بسازند نه فقط در...

با پایان جمهوری و آغاز حکمرانی امپراتورها در روم باستان در حدود سال ۲۷ پیش از میلاد آنها دریافتند که تا چه حد گلادیاتور‌ها محبوبیت پیدا کرده‌اند و تصمیم گرفتند نبرد‌های گلادیاتور‌ها را سامان دهند و از آن نوعی سرگرمی برای انبوه مردم بسازند نه فقط در مراسم خاکسپاری.

گلادیاتور‌ها بی‌اندازه محبوب بودند. تصویر‌ها و نگاره‌هایی از این جنگاوران هنوز باقی مانده است و دیوار‌نگاره‌هایی از گلادیاتور‌ها بر دیوار‌های شهر پمپئی باقی مانده است. گلادیاتور‌ها در مدرسه‌های مخصوص آموزش می‌دیدند تا برای چنین نبرد‌هایی آمادگی داشته باشند. آنها اختیار چندانی بر اعمال و رفتار خود نداشتند و اجازه نداشتند هر جا می‌خواهند بروند. حتی روابط عاشقانهٔ آنها هم به شدت تحت کنترل بود. اربابان، آنها را اتاق‌های جداگانه‌ای نگه می‌داشتند مبادا از زندگی گلادیاتوری به تنگ بیایند و با هم تبانی کنند و دست به فرار بزنند.

آنها شهروندان درجه دو بودند Image caption حتی اگر گلادیاتوری می‌توانست آزادی خود را به دست آورد یا بخرد، باز هم او را از بدنام‌ها می‌شناختند که البته منصفانه به نظر نمی‌رسد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

بیانیه وزارت امور خارجه در سالروز امضای برجام/ هجمه‌ها به سند همکاری میان ایران و چین ریشه در خارج دارددر نشست خبری موسوی مطرح شد؛ بیانیه وزارت امور خارجه در سالروز امضای برجام/ هجمه‌ها به سند همکاری میان ایران و چین ریشه در خارج دارد

مشاور امنیت ملی آمریکا: ایران به دنبال دست یابی به یک سلاح هسته‌ای استمشاور امنیت ملی آمریکا مدعی شد: ایران به دنبال دست‌یابی به یک سلاح هسته‌ای است رابرت اوبرین، مشاور امنیت ملی آمریکا درباره برخی 'انفجارهای مشکوک' در ایران، مدعی شد: آنچه ما می‌دانیم این است که ایران به دنبال دست‌یابی به یک سلاح هسته‌ای است.

توضیح همایون شجریان درباره یک ادعاچندی پیش محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی، از عملکرد دوران ریاست دولت خود در حوزه موسیقی دفاع کرد. او در بخشی از سخنانش، به ممنوعیت فعالیت محمدرضا شجریان اشاره کرد؛ ممنوعیتی که اتفاقا در همان دولت اتفاق افتاد، هر چند که در این مصاحبه اعلام شد: «شجریان را دوست دارم و هرکس در انتخابات می‌تواند به هر کسی که دوست دارد، رای بدهد». او در بخشی از سخنان خود به دیدار اسفندیار رحیم‌مشایی، معاون وقت خویش که این روزها در زندان است، با محمدرضا شجریان اشاره کرد. درباره درستیِ این سخنان، نظر همایون شجریان را جویا شدیم.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

جشنواره سنتی مغولستان تحت تاثیر شیوع کرونا - BBC News فارسیجشنواره ورزشی سنتی مغولستان که هر سال با ده‌ها هزار تماشاگر برگزار می‌شد، حالا بعد از صدها سال، به علت شیوع کرونا برای اولین بار بدون تماشاگر برگزار شده است.

چاووش‌اوغلو از ارمنستان خواست عاقلانه رفتار کندچاووش‌اوغلو درباره درگیری در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت: ارمنستان باید عاقلانه رفتار کند