هانت با 'غیرقانونی' خواندن ضبط نفتکش خواستار آزادی آن شد

20/07/2019 09:42:00 ب.ظ

هانت با 'غیرقانونی' خواندن ضبط نفتکش خواستار آزادی آن شد

هانت با 'غیرقانونی' خواندن ضبط نفتکش خواستار آزادی آن شد

وزیر خارجه بریتانیا، ایران را ترغیب کرده است از اقدام 'غیرقانونی' خود در توقیف نفتکشی که با پرچم بریتانیا در خلیج فارس حرکت می کرد برگردد. او بعد از تماسی تلفنی با همتای ایرانی اش گفت ایران در پی توقیف نفتکش خود 'گریس ۱' در جبل الطارق این موضوع را از دریچه 'یک وضعیت مقابله به مثل' می بیند.

ایرانی تصاویری از یورش سپاه به نفتکش منتشر کرداین بیانیه همزمان با انتشار تصاویر ویدئویی از سوی ایران از تسخیر کشتی"استینا ایمپرو" منتشر می شود.اما او گفت"این برداشت خیلی دور از واقعیت است."به گزارش خبرگزاری فارس ایران، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در بیانیه ای نوشت:"اقدام ایران در توقیف نفتکش‌ها از مصادیق قاعده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل است."

حق نشر عکسمحمدجواد ظریف در توییتی ماجرای توقیف نفتکش بریتانیا در تنگه هرمز را با توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق مقایسه کرد و نوشت:"برخلاف دزدی دریایی در جبل الطارق، اقدام ما در خلیج فارس اجرای مقررات دریانوردی بوده است."سپاه پاسداران اما روز گذشته اعلام کرده بود این نفتکش را به خاطر آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی خواند، در تنگه هرمز توقیف کرده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

گوه خورد

توقیف نفتکش انگلیس مطابق با قوانین بین‌المللی است/انگلیس از شراکت در تروریسم اقتصادی دست برداردوزیر امورخارجه ایران توقیف نفتکش انگلیسی را کاملا مطابق با قوانین بین‌المللی کشتیرانی برشمرد و خطاب به لندن تاکید کرد که این کشور باید دست از شریک (جرم) بودن در تروریسم اقتصادی آمریکا بردارد.

از رعایت نکردن مقررات منطقه قرمز از سوی نفت‌کش انگلیسی در تعجبمفرمانده پیشین نیروی دریایی انگلیس: از رعایت نکردن مقررات منطقه قرمز از سوی نفتکش_انگلیسی در تعجبم جان وست:من از اینکه ما مقرراتی برای ترابری منطقه قرمز درمنطقه را که منطقه‌ای خطرناک بوده و هیچ نفتکشی بدون اسکورت به آنجا نمی‌رود را اجرا نکرده‌ایم در تعجبم

جشنواره گِل در کره جنوبی؛ فرار از گرما، مراقبت از پوست و آرامش روانجشنواره گِل در کره جنوبی؛ فرار از گرما، مراقبت از پوست و آرامش روان

تنش در تنگه هرمز؛ عربستان با حضور نظامیان آمریکا در خاک خود موافقت کردوزارت دفاع آمریکا نیز روز جمعه اعلام کرد که سرپرست این وزارتخانه با اعزام نظامیان آمریکایی و تجهیزات نظامی این کشور به عربستان موافقت کرده است. علائم ظهور

درباره شهروندان روسی حاضر در نفت‌کش توقیف‌شده با طرف ایرانی در ارتباطیمیک مقام روس: درباره شهروندان روسی حاضر در نفت‌کش توقیف‌شده با طرف ایرانی در ارتباطیم یک مقام سفارت روسیه در ایران: سه شهروند روسی در نفتکش انگلیسی توقیف‌شده از سوی ایران حضور دارند و درباره آنها با ایران در ارتباط هستیم

چین؛ تصاویر هوایی از میزان تخریب در پی انفجار مهیب در کارخانه گاز

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید Image caption ایرانی تصاویری از یورش سپاه به نفتکش منتشر کرد جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، ایران را ترغیب کرده است از اقدام"غیرقانونی" خود در توقیف نفتکشی که با پرچم بریتانیا در خلیج فارس حرکت می کرد برگردد.به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی توئیتری با اشاره به توقیف یک نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس نوشت: برخلاف دزدی دریایی در تنگه جبل‌الطارق، اقدام ما در خلیج فارس اجرای قوانین بین‌المللی کشتیرانی دریایی است.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، الن ویلیام جان وست، فرمانده پیشین نیروی دریای انگلیس با توجه به توقف نفت‌کش این کشور توسط ایران گفت که انگلیس نباید «تظاهر کند که ما شگفت‌زده شده‌ایم».شهر ساحلی بوریئونگ در کره جنوبی روز شنبه پذیرای مردمی بود که از سراسر کشور برای شرکت در جشنواره گِل به این شهر سفر کرده‌ بودند.

همزمان بعضی مقام های ایرانی ضبط نفتکش را تلافی جویی توصیف کرده اند. آقای هانت عصر شنبه گفت که این اقدام ایران"سوالات خیلی جدی" درباره امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز ایجاد می کند. ظریف همچنین خاطر نشان کرد: انگلیس باید شریک (جرم) بودن در تروریسم اقتصادی آمریکا را متوقف کند. این بیانیه همزمان با انتشار تصاویر ویدئویی از سوی ایران از تسخیر کشتی"استینا ایمپرو" منتشر می شود. این اطلاعیه می‌افزاید : نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد. تهران گفت که این کشتی درحال"نقض مقررات دریانوردی بین المللی" بود. مقامات ایران این اقدام انگلیس را غیرقانونی و مصداق دزدی دریایی دانسته‌اند و وزارت امورخارجه کشورمان نیز در واکنش سفیر انگلیس در تهران را فراخواند. آقای هانت بعد از تماسی تلفنی با همتای ایرانی اش، محمد جواد ظریف، گفت ایران در پی توقیف نفتکش خود"گریس ۱" در جبل الطارق توسط بریتانیا این موضوع را از دریچه"مقابله به مثل" می بیند.

اما او گفت"این برداشت خیلی دور از واقعیت است. یک مقام مطلع در سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت که نفتکش انگلیسی استینا ایمپرو به علت عدم رعایت قوانین بین‌المللی در انتخاب مسیر ورود به تنگه هرمز و به خطر انداختن امنیت تردد کشتیرانی و همچنین برخی تخلفات دیگر با درخواست این سازمان به سمت آب‌های ایران هدایت شده است." بریتانیا تاکید کرده که نفتکش ایرانی که بیش از دو هفته پیش در جبل الطارق توقیف شد به ظن انتقال نفت به سوریه، که تحت تحریم های اتحادیه اروپاست، توقیف شد. ایران که از آن توقیف به شدت خشمگین است گفته نفتکش به دلیل ایرانی بودن گرفته شده. علاوه‌براین، حشمت‌الله فلاحت پیشه یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که انگلیسی‌ها در دام آمریکا افتاده‌اند، گفت:‌ اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی از ادله حقوقی لازم برخوردار است که می‌تواند رفتارش را در محاکم حقوقی بین‌المللی اثبات کند. مقام های ایرانی در ۲۴ ساعت گذشته از زمان توقیف این کشتی دلایل متفاوت و متناقضی برای آن ارائه کرده اند که تازه ترین آنها انگیزه های تلافی جویانه است. به گزارش خبرگزاری فارس ایران، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در بیانیه ای نوشت:"اقدام ایران در توقیف نفتکش‌ها از مصادیق قاعده مقابله به مثل در حقوق بین‌الملل است.

" محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی هم در توییتی نوشت:"ما بدنبال جنگ نیستیم ولی در مقابله به مثل کوتاه نخواهیم آمد، چه صدام باشد چه ترامپ چه ملکه". او پیشتر گفته بود که جمهوری اسلامی یک نفتکش بریتانیایی را تصرف و آن را با نفتکش گریس-۱ مبادله کند. حق نشر عکس Image caption نیروهای دریایی سپاه که در تنگه هرمز گشت می زنند محمدجواد ظریف در توییتی ماجرای توقیف نفتکش بریتانیا در تنگه هرمز را با توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق مقایسه کرد و نوشت:"برخلاف دزدی دریایی در جبل الطارق، اقدام ما در خلیج فارس اجرای مقررات دریانوردی بوده است." وزیر خارجه ایران نوشت:"بریتانیا باید از همکاری با آمریکا در تروریسم اقتصادی دست بردارد." قبل از این در روز جمعه مقام های ایرانی در توضیحی تازه گفتند نفتکش بریتانیایی"استینا ایمپرو"، پیش از توقیف با یک شناور صیادی ایران برخورد داشته است.

سپاه پاسداران اما روز گذشته اعلام کرده بود این نفتکش را به خاطر آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی خواند، در تنگه هرمز توقیف کرده است. صاحبان"استینا ایمپرو" می گویند که خواهان دسترسی به ۲۳ خدمه کشتی هستند اما می گویند حال آنها خوب است. آن چه گذشت؟ استینا ایمپرو روز جمعه توسط سپاه پاسداران در یک خط مهم کشتیرانی در خلیج فارس توقیف شد. تصاویر ویدئویی که روز شنبه منتشر شد ظاهرا لحظه یورش به نفتکش را نشان می دهد. این ویدئوی سپاه پاسداران که خبرگزاری فارس منتشر کرده مردان مسلح نقابداری را که با طناب از هلی کوپتر پایین می آیند نشان می دهد که پس از محاصره کشتی توسط قایق های تندرو است.

آقای هانت گفت که ضبط کشتی و واداشتن آن برای ورود به ایران"نقض آشکار قوانین بین المللی" است. حق نشر عکس Stena Bulk صاحب نفتکش استینا ایمپرو که یک شرکت سوئدی به نام"استینا بالک" است گفت که این نفتکش کاملا مقررات را رعایت می کرد و در آب های بین المللی بود. به گفته این شرکت ۲۳ خدمه کشتی هندی، روس، لتونیایی و فیلیپینی هستند. آقای هانت گفت که اولویت بریتانیا"یافتن راهی برای کاهش تنش است." این حادثه در خلال افزایش تنش در خاورمیانه به خصوص میان ایران و آمریکا روی می دهد.

پیشتر در ماه های مه و ژوئن شش نفتکش در منطقه هدف حملاتی قرار گرفتند که آمریکا به ایران نسبت می دهد اما ایران آن را رد می کند. این پس خروج دولت آمریکا از توافق اتمی، برجام، و بازگشت تحریم های نفتی ایران است که باعث کاهش شدید صادرات نفت این کشور شده است. پیش از این آمریکا نام سپاه را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده بود که تهدیدهای شدید ایران را به دنبال داشت. ایران چند هفته پیش یک پهپاد تجسسی آمریکا را در خلیج فارس ساقط کرد و آمریکا هم روز جمعه گفت یک هواپیمای بدون سرنشین تجسسی ایران را در خلیج فارس زده است. هرچند ایران این ادعا را رد کرد.

.