هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو، ساعاتی پس از برکناری بازداشت شد

19/08/2019 11:34:00 ب.ظ

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو، عصر دوشنبه ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت در نشست خبری خود از برکناری او سخن گفت، با حکم بازپرس شعبه‌۱۴ رس

هاشم_یکه‌زارع, بازداشت

هاشم_یکه‌زارع ، شهریور۱۳۹۲ به عنوان مدیرعامل ایران خودرو منصوب شد و دوشنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۸ چند ساعت پس از برکناری از این سمت بازداشت شد. او ۳۷ سال مدیرعامل یا عضو هیات مدیره شرکت‌هایی چون شهاب خودرو، سایپا دیزل، مگاموتور، و ایران خودرو بود.

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو، عصر دوشنبه ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت در نشست خبری خود از برکناری او سخن گفت، با حکم بازپرس شعبه‌۱۴ رس

یکه‌زارع، حوالی ساعت ۱۷ دوشنبه ۲۸ مرداد در حالی که در محل کار خود حضور داشت با حکم قضایی از سوی «ضابطان قوه قضاییه»، بازداشت شد. او از شهریور ۱۳۹۲ با رای تمام اعضاء هیات مدیره ایران خودرو به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت برگزیده و منصوب شده بود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، صبح دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، از برکناری هاشم یکه‌زارع از سمت مدیرعاملی ایران خودرو خبر داد و گفت که «مدیرعامل ایران خودرو امروز به دلیل تغییر قیمت برکنار و عباس علی‌آبادی به این سمت منصوب می‌شود.»ربیعی گفت که «مدیرعامل ایران خودرو به صورت عمدی و بدون هماهنگی، قیمت محصولات این کارخانه را افزایش داده و به همین دلیل برکنار می‌شود.»

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

"رسانه داعشی بن‌سلمان" و شبکه سلطنتی انگلیس؛ پاسخ ملت متحد ایران علیه آشوب‌گری‌تان را دیدید؟- اخبار سیاست ایران - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

مدیرعامل هفت تپه از شکایت خود صرف‌نظر کرد؛ کارگران معترض: ما تعهدی نداده‌ایم

مدیرعامل ایران خودرو عوض می‌شود/ از «مازیار ابراهیمی» دلجویی شدتکذیب اجاره چابهار به هندی‌ها سخنگوی دولت با اشاره به اخباری مبنی بر اجاره بندر چابهار گفت: *این موضوع اصلا درست نیست *ما قراردادی را با هند بستیم که در راستای توافق نامه چابهار است *این کار به منظور واگذاری حاکمیت و کشور نیست

هفته هنر و فرهنگ با صدای بیضایی از دور، نوای دف از نزدیکهفته‌ای که در فرهنگ و هنر گذشت، شادی دف زنان و آواز کردی و فارسی و عربیشان، مردم را در میدان بزرگ سنندج به شادی کشاند، اما رقص کارگران پتروشیمی ماهشهر، اعتراض امام جمعه را در پی آورد.

پشیمانی از ازدواج از پیامدهای کودک همسری استتهران- ایرنا- عضو انجمن علمی روانپزشکان گفت: مشکل عمده ای که برای زوج هایی که زیر ۱۸ سال ازدواج می کنند این است که بعد از گذشتن مدتی از زندگی مشترک، پشیمان می شوند. طرفین در این مواقع متوجه می شوند آن فردی که به همسری برگزیده، شخصی نیست که در نظر داشته است.

جبهه ترکمن‌های عراق: دولت از زنانی که از داعش گریخته‌اند حمایت کند

انتقاد از ارائه برخی آمارهای مهاجرت نخبگان/بازگشت بیش از ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برترمعاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با انتقاد از ارائه برخی آمارهای مهاجرت نخبگان و فرار مغزها از کشور، گفت: ما تلاش داریم تا پایه اقتصاد کشور را بر نیروهای انسانی قرار دهیم، در همین راستا در چهار ماهه اول امسال بیش از ۱۳۰ نفر از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور بازگشتند و بر اساس برآوردها تا پایان سال بیش از هزار نفر از این افراد به کشور بازخواهند گشت.

یدگی به جرایم کارکنان دولت بازداشت شد.امید اسدبیگی » مالک شرکت نیشکر هفت تپه با ارسال نامه‌ای  خطاب به قاضی شعبه ۱۰۲ دادگاه شهرستان شوش از شکایت خود صرف نظر کرده و اعلام رضایت نموده است.به گزارش ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری خود با اصحاب رسانه با تبریک عید غدیر خم اظهار کرد: غدیر هم درس وَلایت است و هم درس ولایت، سالها قبل شهید مطهری در یادواره مرحوم علامه امینی نوشت، که این واقعه بزرگ تاریخی در حقیقت گسترش دایره اسلامی و برادری است که وَلایت در سایه ولایت برای ما به ارمغان آورده است.شبی به یاد انجوی شیرازی یاد استاد فرهنگ مردم به همت بخارا و مدیرش علی دهباشی، در بیست و ششمین سال از درگذشت ابوالقاسم انجوی شیرازی یک شب با سخنرانی‌های شنیدنی* به یاد آن محقق حافظ شناس و دلسوز فرهنگ ایران گذشت.

یکه‌زارع، حوالی ساعت ۱۷ دوشنبه ۲۸ مرداد در حالی که در محل کار خود حضور داشت با حکم قضایی از سوی «ضابطان قوه قضاییه»، بازداشت شد. او از شهریور ۱۳۹۲ با رای تمام اعضاء هیات مدیره ایران خودرو به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت برگزیده و منصوب شده بود.» بر اساس گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، به دنبال انتشار این خبر، کارگرانی که در این شعبه دادگاه شهرستان شوش محاکمه شده‌اند؛ با ارسال نامه جداگانه‌ای خطاب به دادگاه اعلام کرده‌اند: «ما به هیچ عنوان تعهد ندادیم و به دنبال رضایت نبودیم. علی ربیعی، سخنگوی دولت، صبح دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، از برکناری هاشم یکه‌زارع از سمت مدیرعاملی ایران خودرو خبر داد و گفت که «مدیرعامل ایران خودرو امروز به دلیل تغییر قیمت برکنار و عباس علی‌آبادی به این سمت منصوب می‌شود. ما ایرانیان با مودت و مهربانی بیشتر و مفروضات اجتماعی می توانیم به وَلایت و ولایت برسیم.» ربیعی گفت که «مدیرعامل ایران خودرو به صورت عمدی و بدون هماهنگی، قیمت محصولات این کارخانه را افزایش داده و به همین دلیل برکنار می‌شود. خواست ما مسالمت آمیز و قانونی بوده است.» سخنگوی دولت تاکید کرد که «افزایش قیمت خودرو قانونی نیست و باید بررسی شود که این اقدام اشتباه نرم افزاری بوده یا خطای شخصی است. یازده سال هر سه شنبه مجلسی از ادبیان و حافظ شناسان در خانه خود برپا می‌داشت و هر جلسه، سه تا هفت غزل را با مقابله نسخ متفاوت و انتخاب اصلح مورد موافقت حاضران، قطعی می‌کردند.

» در پی آنچه مقام‌های مسئول اکنون «بروز تخلف در فروش خودرو» عنوان می‌کنند طی چند هفته گذشته برخی مدیران ارشد دو شرکت خودروسازی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا از سمت خود برکنار و شماری از این مدیران ممنوع الخروج شده‌اند. این سندیکا با صدور اطلاعیه‌ای خطاب به همکاران و کارگران نیشکر هفت تپه در مورد روند دادگاه برگزار شده توضیح داده:« از مجموع ده کارگر متهم در این پرونده ، پیش از این، رضایت کارفرما نسبت به دو کارگر به دادگاه داده شده بود. وی افزود: ما هم سرنگونی دولت ملی را در ۲۸ مرداد داشتیم و هم برکشیدن اولین پایه‌های نهاد متکی بر ملت را هم در ۲۸ مرداد شاهد بودیم. برخی مدیران میانی شرکت‌های خودروسازی نیز بازداشت شده بودند اما بازداشت مدیرعامل ایران خودرو یکی از دو شرکت بزرگ خودروسازی در ایران تنها چند ساعت پس از برکناری، تحول تازه‌ای در برخورد قضایی و امنیتی با شرکت‌های خودروسازی است. روز شنبه ۲۷ مرداد و یک روز پیش از برکناری و بازداشت هاشم یکه‌زارع، اعلام شد که «یک تیم بازرسی برای بررسی مسائل مربوط به فروش خودرو در بخش مالی ایران خودرو مستقر شده‌ است. مسئول بخش آن‌ها این امر  را کتبا به دادگاه اعلام کرده بود.» پیشتر از بازداشت هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو، در هفته‌های گذشته به طور رسمی اعلام شد که جواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا، ممنوع‌الخروج شده است. ربیعی ادامه داد:  به عنوان سخنگوی دولت می خواهم بگویم امروز ما اکنون دارای ثروت معنوی عظیمی هستیم که از میان آتش و دود و انفجار تروریستی برخاست، یعنی جمهوری که دوباره جمهور شد و دولتی که دوباره دولتی شد که امروزه ما امتداد آن راه هستیم و  ان‌شاءالله ادامه خواهیم داد. علاوه براین غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، هفته گذشته خبرهای منتشر شده درباره بازداشت شماری از مدیران میانی شرکت‌های خودروسازی را تایید کرد و گفت: «تعدادی از مدیران میانی شرکت خودروسازی سایپا بازداشت شده‌اند و این پرونده ۲۵ متهم دارد که ۶ نفر بازداشت هستند برخی از بازداشتی‌ها از مدیران سایپا هستند و برخی هم از شرکت‌ها و نمایندگی‌های سایپا که مبادرت به ثبت نام خودرو می‌کردند. هشت کارگر دیگر به هیچ عنوان تعهدی ندادند و تقاضای رضایت هم نداشتند. شماره‌های نخستین را غلط گیری کرد و نویسندگان و اهل ذوق را دعوت کرد تا شرکت کنند در انتشار نشریه‌ای که به تعبیر او با همت مدیرش امید آینده است.

» .